Постанова № 97865571, 22.06.2021, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
344/8849/21
Номер документу
97865571
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/8849/21

Провадження № 3/344/4176/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Ковалюк І.П., за участі захисника Назалевича Б.Я., особи, яка притягається до адміністративної особи ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ІПН невідомий, за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 вчинив керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп`яніння, за наступних обставин.

Так, 27.05.2021 о 12 год 15 хв в м. Івано-Франківську по вул. Галицька, 153, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «DAF XF105.510», н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився в лікаря нарколога, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Млинарська, 21, чим порушив вимоги п.2.9а) Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз`яснено вимоги ст. 268 КУпАП, свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення не визнав та суду пояснив, що наркотичних препаратів не вживає. У зв`язку із поганим станом здоров`я приймає лікарські препарати.

Захисник ОСОБА_2 зазначив, що лікарем КНП «ПНЦ ІФОР» було порушено процедуру огляду на стан сп`яніння, оскільки огляд поводився за допомогою мультитесту, а не шляхом лабораторного дослідження. Також не було враховано, що на момент проведення мультитесту ОСОБА_1 за рекомендацією лікаря вживає лікарські препарати, внаслідок чого результат тестування був помилковим. Огляд на стан сп`яніння був проведений за відсутності свідків, в протоколі не зазначено про їх присутність, відсутній відеозапис з нагрудної камери працівників патрульної поліції.. окрім того, було допущено ряд інших порушень як працівниками поліції, так і працівниками медичного закладу. Надав письмові пояснення ОСОБА_1 по справі. Із врахуванням усіх допущених працівниками поліції порушень вимог чинного законодавства просить провадження у справі закрити у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №126132 від 27.05.2021, 27.05.2021 о 12 год 15 хв в м. Івано-Франківську по вул. Галицька, 153, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «DAF XF105.510», н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився в лікаря нарколога, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Млинарська, 21, чим порушив вимоги п.2.9а) Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення складений на бланку відповідного зразка з серійним номером ААБ №126132 уповноваженою на те особою поліцейським та містить підпис працівника поліції, а також підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

В протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч. 1 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.

Відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.

Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки автомобіля та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 130 КУпАП передбачена відповідальність у разі керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, та так само відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №126132 від 27.05.2021, 27.05.2021 о 12 год 15 хв в м. Івано-Франківську по вул. Галицька, 153, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «DAF XF105.510», н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі КНП «ПНЦ ІФОР» №361 від 27.05.2021, результат позивний. Як зазначалася у судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисником в медичному закладі йому було повідомлено, що виявлено амфетамін.

До протоколу долучаються висновок лікаря, довідка щодо посвідчення водія.

Як видно із висновку медичного огляду на стан сп`яніння від 27 травня 2021 року, огляд був проведений в КНП «ПНЦ ІФОР» лікарем ОСОБА_3 , висновок громадянин ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп`яніння.

Згідно долученої захисником відповіді № 01-7/336 від 08.06.2021 року наданої на його адвокатський запит, вбачається, що медичний огляд гр. ОСОБА_1 проводився лікарем ОСОБА_3 . Стан наркотичного сп`яніння встановлюється на основі клінічних ознак наркотичного сп`яніння. Імунохроматографічний аналіз за допомогою експрес-тестів на виявлення наркотичних речовин проводиться з метою уточнення виду речовини, яка викликала сп`яніння. Аналіз сечі експрес-тестом на наркотики являється скринінговим методом, при якому використовується якісне визначення наркотичних речовин та їх основних метаболітів у сечі людини на визначеному пороговому рівні. Хіміко-токсикологічний спосіб виявлення наркотичних засобів не проводився, по причині відсутності лабораторного обладнання в закладі. Особливості поведінки гр. ОСОБА_1 описані лікарем у Акті: напруженість, намагання приховати стан сп`яніння, скарги на відчуття болю без вказаної причини. Відбір біоматеріалу для проведення хімічного аналізу не здійснювався.

У п. 2.9 а Правил дорожнього руху України встановлено, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Ознаками наркотичного сп`яніння, згідно з п. 4 розділу І Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров`я (п. 6 розділу І Інструкції).

Відповідно до п.п. 7, 8, 9, 12 Розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння. Використання в закладах охорони здоров`я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Згідно з вимогами п. 2.5ПДРУкраїни водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За змістом ст. 266 КУпАП огляд водія на стан наркотичного сп`яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан наркотичного сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Огляд осіб на стан наркотичного сп`яніння здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.

За змістом частин 3, 4ст. 256 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.

За таких обставин суд вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, оскільки факт перебування у стані наркотичного сп`яніння знайшов своє підтвердження під час розгляду справи.

Доводи захисту про відсутність доказів вини ОСОБА_1 у зв`язку з тим, що у медичному закладі не проводилось лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу, а висновок лікаря про стан наркотичного сп`яніння здійснений на підставі проведення мультитесту, суд вважає необґрунтованими, оскільки матеріали справи не містять жодних доказів того, що після проведення огляду ОСОБА_1 висловлював свою незгоду із результатами такого огляду, а також того, що він наполягав на відібранні у нього інших, крім сечі, біологічних зразків середовища для проведення лабораторних досліджень на стан наркотичного сп`яніння.

Доводи захисту про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а результат тесту є хибно позитивним у зв`язку із тим, що він протягом певного часу за призначенням лікаря вживає лікарські препарати «Диклоберл» не заслуговують на увагу з огляду на наступне.

Згідно інструкції до лікарського засобу « ОСОБА_4 » зазначено, що це нестероїдний препарат з вираженими знеболювальними/протизапальними властивостями, а також прямо вказано, що можуть очікуватися побічні реакції з боку нервової системи: часто — порушення з боку ЦНС, такі як головний біль, запаморочення, переднепритомний стан, збудження або сонливість; рідко — слабкість; дуже рідко — парестезія, порушення відчуття смаку, порушення пам`яті, судоми, тривожність, тремор, асептичний менінгіт, гостре порушення мозкового кровообігу; частота невідома — сплутаність свідомості, галюцинації, порушення чутливості, загальне нездужання.

Також, вказано, що пацієнти, у яких під час лікування «Диклоберл» спостерігаються порушення зору, запаморочення, сонливість або інші порушення з боку ЦНС, повинні утримуватися від керування транспортними засобами та роботи з іншими механізмами. Особливо це стосується одночасного застосування з алкоголем. Застереження. Пропіленгліколь, що входить до складу Диклоберлу N 75, може спричиняти симптоми, що нагадують такі, як після вживання алкоголю.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник неодноразово наголосили на тому, що ОСОБА_1 працює водієм великотоннажного грузового автомобіля і перед виїздом на рейс проходить медичний огляд, однак доказів того, що саме 27.05.2021 року ОСОБА_1 був допущений лікарем-наркологом до керування автомобілем, а також і того, що ним повідомлено підприємство в якому він працює про вживання ним лікарських препаратів, суду не надано.

Відповідно до положень п. 2.9 (а)Правил дорожнього руху України та ст. 130 КУпАП водієві заборонено керувати транспортним засобом як у стані наркотичного сп`яніння, так і під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Окрім того, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 не було надано жодних рецептів та призначень лікаря, які б засвідчували тривалість лікування та прийому вказаних лікарських препаратів.

Натомість, суду надано довідку лікаря із додатковим аркушем, в якому зазначено лікарський препарат «діклоберл» або «діклодев», який, зі слів ОСОБА_1 та його захисника, він приймав шляхом внутрішньом`язової ін`єкції в період, коли був складений відносно нього протокол. Однак, як вбачається із інструкції до застосування цього препарату, щодо здатності впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами, то пацієнти, у яких під час лікування препаратом спостерігаються порушення зору, запаморочення, вертиго, сонливість або інші порушення з боку центральної нервової системи, повинні утримуватися від керування автотранспортом та роботи з іншими механізмами.

Доводи захисту про те, що огляд на стан сп`яніння був проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП та Інструкції у зв`язку з проведенням його без залучення свідків є необґрунтованими, оскільки за приписами вказаних норм обов`язкове залучення свідків передбачене лише під час огляду на стан сп`яніння на місці зупинки, а огляд ОСОБА_1 проводився в медичному закладі.

Оцінивши посилання захисника про те, що працівниками поліції не долучено до матеріалів справи відеофіксації події,суд вважає їх необґрунтованими з огляду на таке.

Відповідно до п. 5 Розділу ІІ Інструкції про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції НПУ від 03 лютого 2016 року № 100, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов`язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов`язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.

За приписами п. 3 Розділу VIII вказаної Інструкції строк зберігання відеозаписів становить: з портативних та відеореєстраторів, установлених у службових транспортних засобах, БпЛА,- 30 діб; з автомобільної або стаціонарної системи залежно від технічних характеристик - не менше 30 діб; у стаціонарних системах, які використовуються під час відбору кандидатів на службу до поліції,- 60 діб.

У п. 7 Розділу VIII вказаної Інструкції встановлено, що відеозаписи або копії з них можуть бути надані за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, поліцейського та інших осіб у порядку, передбаченому законодавством України.

З урахуванням наведеного, оскільки ОСОБА_1 та його захисник клопотання про витребування відеозапису події від 27 травня 2021 року не заявляв, отже доводи про відсутність такого відеозапису в матеріалах справи є безпідставними.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними з протоколу серії ААБ №126132 від 27.05.2021 про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп`яніння, висновком Івано-Франківського КНП «ПНЦ ІФОР» №361 від 27.05.2021.

Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані наркотичного сп`яніння, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП .

За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, ч.1 ст.130, ст.ст. 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 – 454 гривні судового збору.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя І.П. Ковалюк