
Справа № 182/1050/21
Провадження № 2/0182/1495/2021
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
24.06.2021 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Рунчевої О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Нікополі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Нікопольської міської ради про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язати вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області із зазначеним позовом в інтересах ОСОБА_2 посилаючись на наступні обставини.
ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні соціальної політики Нікопольської міської ради як внутрішньо переміщена особа, яка фактично проживає за адресою – АДРЕСА_1 . Вона також є потерпілою (категорії 1) від Чорнобильської катастрофи, є особою з інвалідністю ІІ групи в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Протягом 2020 року ОСОБА_2 неодноразово зверталась до відповідача з питання взяття її на соціальний квартирний облік, як внутрішньо переміщену особу; особу, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії; особу з інвалідністю ІІ групи, захворювання якої пов`язане з аварією на ЧАЕС. Нею надавались всі необхідні документи для вирішення зазначеного питання, однак відповідачем була допущена бездіяльність, до цього часу її питання не вирішено.
Посилаючись на положення Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», вважає, що не взяття її на соціальний квартирний облік є протиправною бездіяльністю відповідача та порушує її права.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 змушений звернутися до суду в інтересах ОСОБА_2 та просить суд:
- визнати бездіяльність Виконавчого комітету Нікопольської міської ради протиправною;
- зобов`язати Виконавчий комітет Нікопольської міської ради взяти на позачерговий соціальний квартирний облік ОСОБА_2 з дня подачі заяви;
- забезпечити жилою площею протягом року з дня подання заяви.
Ухвалою про відкриття провадження від 18.03.2021 року позовна заява прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, що відповідає вимогам ст. 279 ЦПК України. Відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.
В матеріалах справи наявний відзив представника Виконавчого комітету Нікопольської міської ради на позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , що надійшов на адресу суду 16.04.2021 року (а.с. 43-49), в якому зазначають, що у Виконавчого комітету Нікокольської міської ради відсутні підстави для взяття ОСОБА_2 на соціальний квартирний облік. Також вказують, що Виконавчий комітет Нікопольської міської ради не є належною стороною щодо прийняття рішення стосовно можливості поставлення на соціальний квартирний облік. Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, оскільки позовні вимоги є безпідставними.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч.1ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно доч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.
Згідно зіч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За вимогами ст.ст.263,264 ЦПК України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності на підставі закону, що регулює подібні відносини, або керуючись загальними засадами і змістом законодавства України.
Обґрунтованим визнається рішення, у якому повно відображені обставини, що мають значення для цієї справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
При ухваленні рішення суд зобов`язаний з`ясувати питання, зокрема, щодо: наявності обставин (фактів), якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та навести докази на їх підтвердження; наявності інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи; правовідносин, зумовлених встановленими фактами. У рішенні суду обов`язково повинні бути зазначені встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини.
Між сторонами виникли правовідносини з питання взяття внутрішньо переміщеної особи на соціальний квартирний облік.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у с. Георгіївка Донецької області перебуває на обліку в управлінні соціальної політики Нікопольської міської ради як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується відповідною довідкою Управління соціальної політики Нікопольської міської ради від 24.11.2014 року за № 1214-607 (а.с. 6). Згідно вказаної довідки ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання за адресою – АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою - АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 також є потерпілою (категорії 1) від Чорнобильської катастрофи, є особою з інвалідністю ІІ групи в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7-10).
Судом також встановлено, що протягом 2020 року ОСОБА_2 неодноразово зверталась до Виконавчого комітету Нікопольської міської ради, Дніпропетровської області з питання взяття її на соціальний квартирний облік, як внутрішньо переміщену особу; особу що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії; особу з інвалідністю ІІ групи, захворювання якої пов`язане з аварією на ЧАЕС (а.с. 13-26).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст.38 ЖК України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Частиною першою статті 39 ЖК України визначено порядок взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов, відповідно до якого, громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання-виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради УРСР від 11 грудня 1984 року № 470 (зі змінами) регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
Відповідно до абз.1 п.15 вищевказаних Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил.
Рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 07.10.2020 № 885 «Про фонд житла для тимчасового проживання» було затверджено Порядок формування фонду житла для тимчасового проживання, Порядок надання і користування житловим приміщенням з фонду житла для тимчасового проживання.
Відповідно до пункту 1.3. «Порядку формування фонду житла для тимчасового проживання», цей порядок визначає умови формування фонду житла длія тимчасового проживання для біженців та внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до пункту з «Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фонду житла для тимчасового проживання» право на першочергове забезпечення забезпечення житловими приміщеннями з фонду житла для тимчасового проживання мають: ...внутрішньо переміщені особи.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зверталась із заявами від 14.01.2020 року та 10.09.2020 року про взяття її на квартирний облік. Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради на вказані заяви було надано відповіді з роз`ясненнями про право та можливість звернення ОСОБА_2 із заявою до управління комунального майна Нікопольської міської ради про взяття на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання.
У відповіді за вих. № 139 від 23.01.2020 року на заяву ОСОБА_2 від 14.01.2020 року (а.с. 14-15) Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради зазначалось, що згідно з вимогами пункту 13 Правил обліку Громадян, потребуючими поліпшення жилових умов визначаються громадяни, які забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчим комітетом місцевих рад.
Постановою виконкому Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів та президіуму обласної Ради профсоюзів від 24.05.1990 № 199 «Про визначення рівня забезпеченості жилою площею для визначення потреби в покращенні житлових умов і встановлення тривалості проживання в населених пунктах області, необхідних для прийняття на квартиний облік» визначено рівень забезпеченості жилою площею для визначення потреби в покращенні житлових умов з 01.07.1990 у розмірі 6.7 кв.м. на кожного члена сім`ї та встановлено тривалість постійного проживання - один рік. Також вказаною відповіддю роз`яснено які документи необхідно подати громадянину для взяття його на квартирний облік.
У відповіді за вих. № KM - 102/20 від 07.10.2020 року на заяву ОСОБА_2 від 10.09.2020 року ( а.с. 19-20) Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради зазначалось, що відповідно до вимог Житлового кодексу УРСР, правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР І Укрпрофради від 11 грудня 1984 № 470, ОСОБА_2 було надано документи, які не відповідали вимогам вищезазначених нормативно-правових актів.
Так, Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради було з`ясовано, що місцем реєстрації ОСОБА_2 є АДРЕСА_2 з 28.10.1986 року.
Згідно з вимогами пункту 13 Правил обліку громадян, потребуючими пбліпшення житлових умов визначаються громадяни, які забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчим комітетом місцевих рад. Постановою виконкому Дніпропетровської обласної Ради народних депутатів та пріезидіуму обласної Ради профсоюзів від 24.05.1990 № 199 «Про визначення рівня забезпеченості жилою площею для визначення потреби в покращенні жгітлових умов і встановлення тривалості проживання в населених пунктах обцасті, необхідних для прийняття на квартирний облік» визначено рівень забезпеченості жилою площею для визначення потреби в покращенні житлових умрв з 01.07.1990 у розмірі 6,7 кв. м. на кожного члена сім`ї та встановлено тривалість постійного проживання у м. Нікополі - один рік.
Враховуючи наведене, у Виконавчого комітету Нікопольської міської ради були відсутні правові підстави для взяття ОСОБА_2 на квартирний облік, як особу, що потребує поліпшення житлових умов складом сім`ї 2 особи.
Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради Дулюк С.М. повторно було повідомлено, що вона, як внутрішньо переміщена особа, може звернутись із заявою до управління комунального майна Нікопольської міської ради про взяття на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання.
Також ОСОБА_2 з боку Виконавчого комітету Нікопольської міської ради було повідомлено, що внутрішньо переміщені особи, за умови наявності у них житла, непридатного для подальшого проживання, яке розташоване на території України (крім тимчасово окупованої території України та/або населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення), надають довідку про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає санітарним і технічним вимогам, яка видається місцевим органом виконавчої влади або виконавчим органом місцевого самоврядування за місцем розташування такого житла. Однак відповідної довідки ОСОБА_2 надано не було.
Заяви ОСОБА_2 від 24.11.2020 року та від 01.12.2020 року стосувалися питання взяття її на соціальний квартирний облік. Виконавчим комітетом було надано відповіді на ці заяви Позивача та роз`яснено про можливість її, як внутрішньо переміщеної особи, звернутися з заявою та пакетом документів для розгляду питання щодо постановки на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання.
Так, у відповіді за вих. № КМ-106/20 від 25.11.2020 року Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради було повідомлено, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 07.10. 2020 № 885 «Про фонд житла для тимчасового проживання» внутрішньо переміщені особи беруться на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання. Для взяття на облік ОСОБА_2 потрібно звернутись із заявою до управління комунального майна Нікопольської міської ради про взяття на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання. Внутрішньо переміщені особи за умови наявності у них житла, непридатного для подальшого проживання, яке розташоване на території України (крім тимчасово окупованої території України та/або неселених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення), надають довідку про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає санітарним і технічним вимогам, яка видається місцевим органом виконавчої влади або виконавчим органом місцевого самоврядування за місцем розташування такого житла (а.с. 23-24).
У відповіді за вих. № 4438 від 17.12.2020 року Виконавчим комітетом Нікопольської міської ради було повідомлено, що відповідно до Рішення виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 07.10.2020 року за № 885 «Про фонд житла для тимчасового проживання» внутрішньо переміщені особи беруться на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання. Для Взяття на відповідний облік, ОСОБА_2 необхідно звернутись із заявою до управління комунального майна Нікопольської міської ради про взяття на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання та надати відповідні документи.
На теперішній час будь-яких заяв від ОСОБА_2 , які б стосувалися питання постановки її, як внутрішньо переміщеної особи, на облік осіб, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання, до управління комунального майна Нікопольської міської ради не надходило.
Рішенням Нікопольської міської ради від 11.05.2018 року за № 75-36/VII створено житловий фонд соціального призначення в м. Нікополі та затверджено Порядок про облік та надання соціального житла в м. Нікополі. Пунктом 4.1. цього Порядку передбачено, що взяття громадян на соціальний квартирний облік здійснюється за рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради за місцем проживання громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) житлових будинків з житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону (а.с. 50).
Додатком 1 до рішенням Нікопольської міської ради від 11.05.2018 року за № 75-36/VII визначено, зокрема, цільове призначення житлового фонду соціального призначення в м. Нікополі: для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа (а.с. 51-52).
Вказаний житловий фонд соціального призначення в м. Нікополі було створено за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво/капітальний ремонт/реконструкцію малих групових будинків, будинків підтриманого проживання, будівництво/придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 877, що вбачається з рішення Нікопольської міської ради від 22.12.2017 року № 51-29/VII «Про надання згоди на придбання до комунальної власності територіальної громади м. Нікополя в оссібі Нікопольської міської ради нерухомого майна.
Тобто рішенням Нікопольської міської ради від 11.05.2018 року за № 75-36/VII в місті Нікополі створено житловий фонд соціального призначення з чітко визначеним цільовим призначенням: для дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.
Відповідно до пунктів «а», «в» частини 2 статті 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» правом взяття на соціальний квартирний облік користуються фомадяни України: для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону; внутрішньо переміщені особи, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території або житло яких зруйновано (знищене) або пошкоджене до стану, непридатного для проживання, внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Згідно заяв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 21.09.2015 року, як внутрішньо переміщені особи, разом мешкають в транзитному містечку на території міста Нікополя за адресою: АДРЕСА_1 , тобто вони мають житло для проживання.
Транзитне містечко для тимчасового розміщення громадян, які переселяються зі східних регіонів України утримується на понад 80 відсотків за рахунок місцевого бюджету. Жителі містечка сплачують малу частину коштів як відшкодування комунальних послуг.
Направленням управлівння комунального майна Нікопольської міської ради від 03.12.2020 року за вих № 1125/20, виданого на підставі протоколу № 8 від 01.12.2020, надано згоду на тимчасове розміщення терміном на 6 місяців у транзитному містечку в місті Нікополі громадянину ОСОБА_1 , 1956 року народження, складом сім`ї 2 особи (заявник, дружина - 1956 року народження).
На сьогодні, між балансоутримувачем транзитного містечка - КП «МЖТІ» Нікопольської міської ради та ОСОБА_4 підписано Договір на тимчасове розміщення у транзитному містечку від 08 грудня 2020 року, який діє до 01.06.2021 року (а.с. 11).
Крім того, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на праві приватної спільної часткової власності належить по 1/3 частки квартири за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 68). За відповідною адресою ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 мають реєстрацію.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у Виконавчого комітету Нікопольської міської ради відсутні були підстави для взяття ОСОБА_2 на соціальний квартирний облік, тому ОСОБА_2 було правомірно відмовлено у прийнятті на такий облік.
Крім того, суд зазначає, що підготовкою документів, опрацювання заяви та додатків, встановлених законодавством для взяття на квартирний облік здійснює управління комунального майна Нікопольської міської ради. Виконавчий комітет Нікопольської міської ради не належна сторона щодо прийняття рішення стосовно можливості поставлення на соціальний квартирний облік.
Статтею 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини зауважив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Враховуючи викладене вище, а також те, що позивачем не було доведено належними та допустимими доказами в розумінні ЦПК України обставин, на які він посилається, підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 поданих в інтересах ОСОБА_2 , суд не вбачає.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, він компенсується за рахунок держави.
Керуючись ст. ст.6, 12, 13, 18, 19, 76-89, 137, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Нікопольської міської ради про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язати вчинити певні дії – відмовити.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Суддя: О. В. Рунчева