Постанова № 97858652, 23.06.2021, Василівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
311/2338/21
Номер документу
97858652
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№311/2338/21

Провадження№ 3/311/1044/2021

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.06.2021 року м. Василівка

Суддя Василівського районного суду Запорізької області Пушкарьова С.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василівка матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління Служби безпеки України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Василівка, громадянина України, працюючого директором ТОВ СТО «Зелений Гай», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН – НОМЕР_1 ,

за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу № 59/17/10 нт про адміністративне правопорушення, складеного 09 червня 2021 року головним спеціалістом відділу охорони державної таємниці Управління СБ України в Запорізькій області підполковником юстиції Борисовим І.Б., що відповідно до функціональних обов`язків та наказу Управління СБ України в Запорізькій області від 21.05.2018 року №337 ДСК є особою, уповноваженою щодо оформлення матеріалів та складання протоколів про адміністративні правопорушення у сфері охорони інформації з обмеженим доступом, 24 травня 2021 року під час проведення позапланової комплексної перевірки стану охорони державної таємниці в ТОВ СТО «Зелений Гай», встановлено, що спеціальний дозвіл на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею (далі-спеціальний розділ) раніше був наданий ТОВ СТО «Зелений Гай» у зв`язку з необхідністю виконання робіт за секретними договорами з Міністерством оборони України щодо ремонту військової техніки, що передбачає доступ до відомостей у сфері оборони зі ступенем секретності «Таємно», які відповідають ст.ст. 1.4.14. 2.1.15, 4.11.14 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБ України від 23.12.2020 р. № 383 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2021 р. за № 52/35674 (далі - ЗВДТ).

Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» та п. 6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р. № 939 (зі змінами, далі - Порядок-939), Державний архів Запорізької області проваджує діяльність, пов`язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу від 17.09.2019 р. № ЗПЗ-2019-034 терміном дії до 01.09.2022 р.

Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну таємницю», керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій зобов`язані здійснювати постійний контроль за забезпеченням охорони державної таємниці.

Рішенням учасника ТОВ СТО «Зелений Гай» № 1 від 31.01.2017 р. на посаду директора ТОВ СТО «Зелений Гай» призначено громадянина ОСОБА_1 , якому розпорядженням УСБУ в Запорізькій області від 17.04.2018 р. № 78Д надано допуск до державної таємниці за формою 3.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» та п. 65 Порядку-939 ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці, а саме до інформації з найвищим грифом секретності «Таємно».

Поряд з цим, ОСОБА_1 15.03.2018 р. взяв на себе письмове зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.

Згідно Посадової інструкції відповідальної особи за режим секретності ТОВ СТО «Зелений Гай» ( ОСОБА_1 призначено наказом від 20.05.2019 р. № 20.05-2), затвердженої директором підприємства 13.08.2019 р. вих. № 8/1/2019ДСК, ОСОБА_1 повинен розробляти і здійснювати заходи щодо охорони державної таємниці під час проведення всіх видів секретних робіт, а також організовує і забезпечує здійснення контролю за виконанням на підприємстві вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці (розділ II «Завдання та обов`язки»).

Проте, в порушення своїх посадових обов`язків та взятого на себе письмового зобов`язання ОСОБА_1 не вживав заходів, спрямованих на організацію та забезпечення в ТОВ СТО «Зелений Гай» режиму секретності, та не здійснював контроль за виконанням заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці, чим порушив вимоги ст.ст.5, 21, 28, 37 ЗУ «Про державну таємницю», п.п. 5, 42 (8), 56, 63, 77, 106, 109, 110, 114, 122, 160-163, 174, 211, 255, 349-353, 372,-374, 415, 696, 697, 740-742, 7461, 749 (2) Порядку-939 внаслідок чого створено 1 загрозу витоку секретної інформації:

Так, в порушення ст.ст. 5, 21, 28, 37 Закону України «Про державнутаємницю» п.п.3. 41, 42, 43, 116, 434 - 436, 749 (2) Порядку-939 в ТОВ СТО «Зелений Гай» не проводились жодного разу та не проводяться квартальні та загальні (річні) перевірки наявності матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНСІ), що може призвести до втрати МНСІ.

Крім цього, громадянином ОСОБА_1 як керівником ТОВ СТО «Злений Гай» не вжито заходів щодо забезпечення режиму секретності та не забезпечено контроль за охороною державної таємниці на підприємстві, вчинено інші порушення діючих нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці, а саме:

В порушення п. 5 Порядку-939, в ТОВ СТО «Зелений Гай» заходи щодо охорони державної таємниці здійснюються не на плановій основі. Плани заходів з ОДТ наявні лише на 2019 рік (№ 01/08/6 від 01.08.2019 р. та № 01/08/05 від 01.08.2019 р.), в яких до того ж відсутні відмітки про виконання пунктів плану. На 2020 та 2021 року планування заходів з ОДТ взагалі не здійснювалось.

В порушення п. 42 (8) Порядку-939, на СРСД не здійснюється облік та зліз фактів витоку секретної інформації та інших порушень вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.

В порушення п.п. 740, 741. 742 Порядку-939, на випадок настання собливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану розроблено відповідний План заходів з ОДТ № 19/08/4, який затверджено керівником 19.08.2019 р., але на СРСД відсутні проекти необхідних документів - опису секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання; акту про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають тактичної та культурної цінності; опису матеріальних носіїв секретної формації, що підлягають вивезенню до місць евакуації. Також, вказаний вище План з моменту затвердження, тобто більше ніж рік, не переглядався. Крім цього, СРСД не забезпечено тарою (мішками) для евакуації МНСІ у разі потреби.

В порушення п. 7461 Порядку-939, на СРСД відсутній Порядок дій посадових осіб щодо здійснення заходів із забезпечення режиму секретності у разі виникнення загрози захоплення матеріальних носіїв секретної інформації.

В порушення п.п. 56, 63, 77 Порядку-939. в ТОВ СТО «Зелений Гай» Журнал реєстрації облікових карток громадян про надання допуску та доступу до державної таємниці № 1, розпочатий 25.09.2019 р., ведеться без урахування вимог Порядку-939. Так, у Журналі № 1 не вказано про отримання з органу СБУ облікових карток громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про надання допуску та доступу до державної таємниці, складених за формою гідно з додатком 6 до Порядку-939 (далі — облікова картка).

При цьому в облікових картках ОСОБА_4 (№ Ш-4ДСК) та ОСОБА_5 (№ Т-ЗДСК), яким розпорядженням УСБУ в Запорізькій області від 09.10.2019 № 161Д надано допуск до державної таємниці за формою 3 (отримано СРСД 16.12.2019 р. за вхідним № 2/6ДСК), відсутні дані про надання ним наказом керівника доступу до відомостей, що становлять державну таємницю. При

цьому ОСОБА_4 звільнено з роботи на ТОВ СТО «Зелений Гай» 31.03.2020 року. Отже, вказаним особам взагалі не було надано доступу до державної таємниці, а до органу СБУ протягом п`яти робочих днів після закінчення шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації не було надіслано документи, передбачені пунктом 80 Порядку-939, для скасування допуску до державної таємниці.

В порушення п.п. 696, 6971 Порядку-939, у Журналі обліку виїздів за кордон працівників, яким надано допуск до державної таємниці № 12 (розпочато ведення 25.09.2018 року), вказано дані лише щодо 2 виїздів директора ОСОБА_1 за кордон - з 08.04.2019 р. по 11.04.2019 р. та з 26.08.2019 р. по 10.09.2019 р., між тим, за наявними даними ОСОБА_1 ще тричі виїжджав за межи України з 04.10.2019 р. по 12.10.2019 р., з 30.11.2019 р. по 03.12.2019 р. та з 21.08.2020 р. по 29.08.2020 р. При цьому ОСОБА_1 про свої виїзди за межи країни не повідомляв замовника секретних робіт.

В порушення п.п. 160, 161, 162 Порядку-939, в ТОВ СТО «Зелений Гай» не здійснюється перегляд та приведення грифів секретності матеріальних носіїв інформації у відповідність із ЗВДТ (повинно - не рідше ніж один раз на рік).

В порушення п.п. 349-353 Порядку-939, Номенклатуру секретних справ ТОВ СТО «Зелений Гай» на 2019 рік (№ 1/1/2019 ДСК від 31.07.2019 р., затверджена керівником 31.07.2019 р.) не схвалено експертною комісією СРСД з проведення експертизи цінності документів, не погоджено з архівною установою, та відсутній підсумковий запис після закінчення року. Номенклатури секретних справ на 2020 та 2021 роки взагалі відсутні.

В порушення п. 4151 Порядку-939, в ТОВ СТО «Зелений Гай» не розроблено порядок (інструкцію) щодо знищення МНСІ, який виключатиме можливість ознайомлення сторонніх осіб з документами і справами, які підлягають знищенню, а також випадкове знищення секретних документів, справ та інших матеріальних носіїв секретної інформації, що не відібрані для знищення.

Тим самим, своїми діями громадянин України ОСОБА_1 , який був ознайомлений щодо відповідальності за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, у зв`язку з чим повинен був усвідомлювати протиправний характер своїх дій та передбачати настання можливих шкідливих наслідків, вчинив порушення зазначених норм Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 р. № 939 та вимог статей 5, 21, 28 та 37 Закону України «Про державну таємницю» в частині невиконання вимог режиму секретності та неналежного контролю за забезпеченням охорони державної таємниці.

Таким чином, ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вжив заходів щодо забезпечення режиму секретності та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці у товаристві з обмеженою відповідальністю СТО «Зелений Гай», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнав в повному обсязі, та підтверджує обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Орган (посадова особа), відповідно до ст. 252 КпАП України, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

п. 6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме, невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 , своєї вини, його вина у вчиненні правопорушення

передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом № 59/17/10 нт про адміністративне правопорушення від 09.06.2021 року; рапортом головного спеціаліста ВОДТ УСБУ в Запорізькій області підполковника Борисова І.; витягом № 59/17/537 від 09.06.2021 року з Акту перевірки стану охорони державної таємниці в ТОВ СТО «Зелений Гай» від 04.06.2021 року № 59/17/1500 ДСК Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, затвердженого 08.06.2021 року начальником Управління Служби безпеки України в Запорізькій області полковником ОСОБА_6 ; листом начальника Управління Служби безпеки України в Запорізькій області полковника Безрукого Б.В вих. №59/17/496 від 28.05.2021 року; листом директора ТОВ СТО «Зелений Гай» вих. №23ДСН1/2021 від 04.06.2021 року; копією наказу №31.01.3л від 31.01.2017 року; копією рішення учасника №1 ТОВ СТО «Зелений Гай» від 31.01.2017 року; копією наказу №20.05.-2 від 20.05.2019 року; копією посадової інструкції директора ТОВ СТО «Зелений Гай» від 14.06.2017 року; копією посадової інструкції відповідальної особи за режим секретності ТОВ СТО «Зелений Гай» вих. 8/1/2019 док від 13.08.2019 року; копією зобов`язань гр. ОСОБА_1 у зв`язку з доступом до державної таємниці від 16.03.2018 року; копією витягу з наказу №119 від 02.05.2018 року про надання доступу до державної таємниці особовому складу озброєння ЗСУ та виплати грошової надбавки за роботу в умовах режимних обмежень; копією довідки №1 від 06 травня 2019 року виданої начальником ТОВ СТО «Зелений Гай».

Таким чином, своїми діями які виразилися у невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечення контролю за охороною державної таємниці, ОСОБА_1 порушив законодавства про державну таємницю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника та ступінь його вини.

Обставинами, які пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 є визнання вини та щире каяття.

Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.

Санкцією ч. 1 ст. 212-2 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи всі обставини справи, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, що передбачає відповідальність за вчинене правопорушення, у виді штрафу в мінімальному розмірі, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп. в дохід держави.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 24 ,33-35, 283-285, 294, 212-2, КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 (ІПН – НОМЕР_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 510 (п`ятсот десять) гривень 00 копійок в прибуток держави.

(Платіжні реквізити для зарахування надходжень від сплати адміністративного штрафу: Василівська міська ТГ ГУК у Зап.обл/ТГ м.Василiвка/21081100 37941997, Казначейство України (ел. адм. подат.) UA468999980314090542000008471, 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН – НОМЕР_1 ) судовий збір в дохід держави в сумі – 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство

України (ЕАП), Рахунок отримувача, UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).

Штраф має бути сплачений не пізніше, як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.

Строк пред`явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання постановою законної сили або закінчення строку, встановленого у разі відстрочки або розстрочки виконання постанови.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подаються до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд. Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області С.П. Пушкарьова