Рішення № 97840767, 23.06.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
127/9875/21
Номер документу
97840767
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 127/9875/21

Провадження № 2/127/1740/21

ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 червня 2021 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гуменюк К.П., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

вимоги позивача: стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року у сумі 7 945 грн. 74 коп.,

в с т а н о в и в :

15 квітня 2021 року Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.

Позов мотивовано тим, що в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі поданих заяв та доданих до них документів відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

Відповідач звернулась 06 березня 2019 року до органів праці та соціального захисту населення із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 18 березня 2019 року відповідачу призначено допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року в розмірі 1 758 грн. 52 коп. щомісячно.

З поданої відповідачем заяви про призначення допомоги від 09 лютого 2017 року вбачається, що вона попереджена про обов`язок своєчасно повідомляти про всі обставини, що впливають на виплату допомоги та попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) в разі подання неповних чи недостовірних даних про доходи та майновий стан.

До поданої заяви додавалась декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї та інші визначені законом необхідні документи.

В розділі ІІ зазначеної декларації «Доходи членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» за попередні 6 місяців зазначено дохід ОСОБА_1 – допомогу за інв. І групи – 2 685 грн. та дохід ОСОБА_2 – аліменти.

Одночасно, відповідачем підтверджено, що її повідомлено про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, що проживають окремо.

У зв`язку з проведенням перевірки достовірності інформації, наданої відповідачем для призначення державної соціальної допомоги позивачем отримано інформацію з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, відповідно до якої відповідачем не задекларовано заробітну плату, яку нараховано ТОВ «АУТСТАФІНГ КОМПАНІ», що вплинуло на розмір призначеної допомоги.

Відповідно до акту про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 18 липня 2019 року, про вищевказані доходи відповідач а декларації від 06 березня 2019 року не вказала.

Управлінням проведено перерахунок допомоги, та встановлено розмір переплати за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року внаслідок подання відповідачем недостовірних даних про доходи, відповідно до якого їй було безпідставно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу в загальній сумі 8 895 грн. 74 коп., чим було завдано збитків державному бюджету.

01 серпня 2019 року відповідач отримала на руки повідомлення № 08-00-018-38410 від 31 липня 2019 року та зобов`язалась повернути кошти. Частину переплати в сумі 950 грн. 00 коп. повернено заявницею на рахунок департаменту соціальної політики. Останнє повернення здійснено в червні 2020 року.

Залишок переплати становить 7 945 грн. 74 коп.

Ухвалою судді Вінницького міського суду Вінницької області від 23 квітня 2021 року, у даній цивільній справі прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, даною ухвалою суду було визначено строки для подання сторонами відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення.

Однак, у визначені судом строки, відзиву на позовну заяву, відповідачем подано не було.

Частиною восьмою статті 178 ЦПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Аналогічне положення міститься і в ч. 2 ст. 191 ЦПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників судового процесу не надходило.

З огляду на це, суд приходить до висновку про вирішення спору за наявними матеріалами у справі.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про задоволення вимог позовної заяви з наступних підстав.

Судом встановлено, що 06 березня 2019 року відповідач ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення (Правобережне) із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а.с. 4).

В розділі II декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, за період з 01 вересня 2018 року до 28 лютого 2019 року, відповідач зазначила про дохід ОСОБА_1 – допомогу за інв. І групи – 2 685 грн. та дохід ОСОБА_2 – аліменти (а.с. 5).

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 18 березня 2019 року, відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року у розмірі 1 758 грн. 52 коп. (а.с. 7).

Розпорядженням управління на перерахунок держаної соціальної допомоги від 20 червня 2019 року, ОСОБА_1 встановлено розмір державної соціальної допомоги на період з 01 липня 2019 року по 31 серпня 2019 року в сумі 1 861 грн. 66 коп. (а.с. 10).

Згідно проведеної звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для отримання державної соціальної допомоги та субсидії від 18 липня 2019 року та отриманої позивачем інформації з Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, вбачається, що відповідачем не задекларовано в декларації від 06 березня 2019 року заробітну плату, яку нараховано ТОВ «АУТСТАФІНГ КОМПАНІ» та інші доходи в сумі 400 грн., які нараховані АТ «Альфа Банк» (а.с. 13).

Внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних щодо наявних доходів за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року їй було надміру виплачено кошти допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 8 895 грн. 74 коп. (а.с. 14).

Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 31 липня 2019 року № 08-00-008-38410, запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 15). Однак, станом на день розгляду справи судом кошти у розмірі 7 945 грн. 74 коп. відповідачем повернуті не були.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Згідно з п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 76 ЦПК України).

Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що внаслідок подачі відповідачем недостовірних даних в декларації від 06 березня 2019 року про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, щодо наявних доходів, їй було надміру виплачено кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 7 945 грн. 74 коп.

Станом на день ухвалення судового рішення у даній справі відповідач переплачених коштів не повернула, позов не оспорила, тому з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради слід стягнути надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 7 945 грн. 74 коп.

При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2 270 грн. 00 коп., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1, 3, 4, 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 10, 76-83, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 279, 354 ЦПК України, суд,

у х в а л и в :

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року у сумі 7 945 (сім тисяч дев`ятсот сорок п`ять) грн. 74 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790.

Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складено 23 червня 2021 року.

Суддя Вінницького міського суду

Вінницької області К.П. Гуменюк