
Справа № 560/5607/21
РІШЕННЯ
іменем України
23 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Давидюка В.Т., представника відповідача: Прокопчук В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з позовними вимогами: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження перерахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років максимальним розміром. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок і виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру з 01.04.2019 року. Зобов`язати Головне управління Ценсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 різниці між перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 01.04.2019року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області обмежило виплату йому пенсії 10 прожитковими мінімумами, що є порушенням законодавства України, а також відповідачем не враховано рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Ухвалою суду від 14.05.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.
31.05.2021 відповідачем надано суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі №560/7629/20 головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 згідно довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 15.10.2020 № ХС-53363 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених сум пенсій.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з урахуванням максимального розміру становить:
- з 01.04.2019 - 14970,00 грн.
- з 01.07.2019- 15640,00 грн.
- з 01.12.2019- 16380,00 грн.
- з 01.07.2020- 17120,00 грн.
- з 01.12.2020-17371,20 грн.
Станом на 01.05.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 17371,20 грн. та розрахунок перерахованої пенсії наступний:
24816.00 грн. * 70% = 17371,20 грн., де:
24816.00 грн. - сума грошового забезпечення для обчислення пенсії, в т.ч.:
7050.00 грн. - посадовий оклад
1410.00 грн. - оклад за військовим званням
4230.00 грн. - надбавка за вислугу років (50%)
352.50 грн. - офіцер, прапор. 1 клас (5%)
1057.50 грн. - особи, які працюють в умовах режимних обмежень(15%)
8248.50 грн. - надбавка за особливі умови проходження служби (65%)
2467.50 грн. - премія (35%).
70% - відсоток розміру пенсії за 29 років військової служби
17371,20 грн. - основний розмір пенсії за вислугу років.
Відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-УІІІ від 06.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Просив суд у позові відмовити.
Представник позивача в судовому засіданні просив суд позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши представників сторін дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами. Дослідивши усі основні питання, які є важливими для прийняття судового рішення з врахуванням всіх аргументів позивача щодо суті спору, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено.
ОСОБА_1 з 10.11.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон N° 2262-ХІІ).
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі №560/7629/20, яке набрало законної сили згідно ухвали Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2021, зобов`язано головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наданої довідки Хмельницьким обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення від 15.10.2020 №ХС53363 для перерахунку пенсій з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі №560/7629/20 Головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 згідно довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 15.10.2020 № ХС-53363 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених сум пенсій.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з урахуванням максимального розміру становить:
- з 01.04.2019 - 14970,00 грн.
- з 01.07.2019- 15640,00 грн.
- з 01.12.2019- 16380,00 грн.
- з 01.07.2020- 17120,00 грн.
- з 01.12.2020-17371,20 грн.
Станом на 01.05.2021 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 17371,20 грн.
Відповідач листом від 07.05.2021 №3717-3065/0-02/8-2200/21 повідомив позивача, що пенсія йому нарахована та виплачується згідно норм чинного законодавства. Підстав для її виплати без обмеження максимальним розміром у головного управління немає.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з позовними вимогами.
Вирішуючи спірні правовідносини судом враховано наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015р. №911-VIII чинній з 01.01.2016р. по 20.12.2016р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016р. №1774, який набрав чинності з 01.01.2017р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. №3668-VI, в редакції Закону України від 24.12.2015р. №911-VIII, на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р., максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не може перевищувати 10740 грн.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015р. №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016р.
В ході розгляду справи встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та з 10.11.2009 отримує пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розмір пенсії позивача на час її призначення становив 2372,36 грн.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі №560/7629/20 Головним управлінням позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 згідно довідки Хмельницького обласного військового комісаріату від 15.10.2020 № ХС-53363 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням проведених сум пенсій.
В результаті проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з урахуванням максимального розміру станом на 01.05.2021 розмір становить 17371,20 грн.
Суд дійшов висновку про те, що відповідно до пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015р. №911-VIII дія цього закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01.01.2016р., в той час коли пенсія позивачу призначена у листопаді 2009р.
Отже, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обмеження пенсії максимальним розміром 10740 грн, норми закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, яке є обов`язковим до виконання на всій території України, є остаточним і не може бути оскаржене, а тому обмеження виплати позивачу пенсії максимальним розміром 10740 грн є протиправним тому підлягає скасуванню.
Згідно ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відтак, виходячи із розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст, якого неодноразово було висловлено у рішенні Конституційного Суду України обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент перерахунку пенсії за рішенням суду, а в момент виникнення права на її призначення, що не було враховано відповідачем.
Окрім того, у рішенні від 24 липня 2014 року №38677/06 «Будченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що є втручанням у право заявника за ст.1 Першого протоколу до Конвенції та порушенням цієї статті у зв`язку з відмовою заявнику через не існування механізму реалізації відповідного законодавчого положення.
Крім того, у рішенні від 08 листопада 2006 року №63134/00 «Кечко проти України», Європейський суд не прийняв до уваги позицію України про колізію двох нормативно-правових актів - закону України, відповідно до якого встановлена допомога з бюджету і який є діючим та Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, де положення останнього Закону, на думку Уряду України, превалювали як спеціальний закон. Суд не прийняв до уваги аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі №59498/00 «Бурдов проти Росії»).
Таким чином, підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у виплаті позивачу пенсії у повному її розмірі є протиправною, рівно як і обмеження виплати позивачу пенсії розміром 10 740,00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обмеження перерахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років максимальним розміром.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок і виплату перерахованої ОСОБА_1 пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру з 01.04.2019 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908,00грн (дев"ятсот вісім грн) на користь ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 червня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.М. Майстер