Рішення № 97836404, 23.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
520/6410/21
Номер документу
97836404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 червня 2021 року № 520/6410/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради про припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі по тексту – позивач, ГУ ДПС у Харківській області) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм" (далі по тексту – відповідач, ТОВ "Промстройпрайм"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради (далі по тексту – третя особа, Департамент реєстрації), в якому просить суд:

- припинити юридичну особу ТОВ "Промстройпрайм" (код ЄДРПОУ 42658656).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на обліку в ГУ ДПС у Харківській області перебуває Товариство з обмеженою відповідальністю «Промстройпрайм», як платник податків (Індустріальний район).

Відповідно до інформації зазначеної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, зичних осіб - підприємців та громадських формувань, 30.11.201В проведено державну реєстрацію новоутвореної юридичної особи ТОВ "Промстройпрайм" за № НОМЕР_1 . Засновником та керівником ТОВ "Промстройпрайм" є ОСОБА_1 .

Зазначає, що відповідно п. 20.1.37 ст. ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою-підприємцем діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб`єктів господарювання.

Зазначена норма кореспондується з п.67.2 ст. 67 ПК України, відповідно до якого контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Законом України від 02.12.2010 № 2756-VІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Податкового кодексу України» доповнено Господарський кодекс України статтею 55 1 «Фіктивна діяльність суб`єкта господарювання» в зв`язку з чим передбачене п. 67.2 ст. 67 ПК України право, може бути реалізоване контролюючим органом шляхом одночасного застосування норм вказаної статті ГК України.

Вироком Голосіївського районного суду м. Києва від 17.12.2020 по справі № 752/18669/20 за обвинуваченням ОСОБА_1 за ч. 2 от. 205-1 КК України ОСОБА_1 визнано винною у вчинені злочину. передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України. Таким чином, враховуючи наявність вироку Голосіївського районного суду м. Києва щодо визнання громадянки ОСОБА_1 винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, є підтвердженим факт ведення підприємством незаконної діяльності.

Ухвалою суду від 19.04.2021 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Вказана ухвала направлена відповідачу рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, зазначену позивачем та вказану у витязі ЄДРПОУ. Поштова кореспонденція повернулася до суду із відміткою Укрпошти "за закінченням строку зберігання".

За приписами ч.11 ст. 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Представником третьої особи надані пояснення в порядку 176 КАС України та зазначено, що скасування державної реєстрації може бути здійснене державним реєстратором тільки на підставі судового рішення щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі та просив вирішити справу у відповідності до норм матеріального і процесуального права.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що згідно витягу з ЄДРПОУ 30.11.2018 проведено державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм", керівником та засновником якого є ОСОБА_1 .

Вироком Голосіївського районного суду міста Києва від 17.12.2020 року по справі №752/18669/20 встановлено наступне:

«У листопаді 2018 року, точний день, час та місце досудовим розслідуванням не встановлено, при зустрічі із невстановленою особою, точних обставин досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_1 не маючи відповідної освіти та досвіду роботи, перебуваючи у скрутному матеріальному становищі, будучи позбавленою засобів для ведення господарської діяльності, усвідомлюючи протиправний характер запропонованих її дій як майбутньому власнику підприємств, погодилася на пропозицію невстановленої досудовим розслідуванням особи за грошову винагороду у розмірі 1000 гривень виступити пособником у внесенні у документи, які подаються для державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, тим самим вступивши у попередню змову з невстановленою особою.

У листопаді 2018 року, точний день та час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_1 прибула за адресою: АДРЕСА_1 , де надала невстановленій досудовим слідством особі власний паспорт громадянки України серії НОМЕР_2 , виданий Новозаводським ВМ УМВС України в Чернігівській області та картку фізичної особи - платника податків № НОМЕР_3 . 28.11.2018р. ОСОБА_1 разом із невстановленою особою, видала довіреність, яка була посвідчена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Резніченко О.А., якою уповноважила невідомих їй осіб бути її представниками та надала їм право створювати від її імені та в її інтересах будь-де на території України будь-яку юридичну особу (-и) будь-якої організаційно правової форми, шляхом її (їх) заснування від її імені, та/або шляхом придбання від її імені та в її інтересах частки у статутному капіталі вже створеної (-их) юридичної (-их) особи (осіб), тощо.

Вказані дії ОСОБА_1 надали змогу невстановленій особі, що вступила у злочинну змову з нею, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, використовуючи вищезазначену довіреність, підготувати та підписати від її імені необхідні для проведення державної реєстрації ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» та ТОВ «БІЛПРАЙТ» документи, а саме:

- заяву Форми 1 про державну реєстрацію створення юридичної особи від 30.11.2018, яка необхідна для державної реєстрації ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ»;

- рішення учасника №1 від 28.11.2018 ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» та ТОВ «БІЛПРАЙТ», яке містить неправдиві відомості про створення зазначеного товариства ОСОБА_1 , про місцезнаходження товариства, про визначення складу учасників ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» в особі ОСОБА_1 , про формування статутного капіталу в розмірі 100 гривень, про покладення обов`язків директора підприємства на ОСОБА_1 , хоча насправді вона таких рішень не приймала та не збиралася виконувати;

- статут ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» затверджений рішенням учасника ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» №1 від 30.11.2018, який містить неправдиві відомості щодо призначення учасником товариства ОСОБА_1 , однак остання не мала наміру бути засновником та не приймала участі у формуванні статутного капіталу даного товариства;

- заяву Форми 1 про державну реєстрацію створення юридичної особи від 30.11.2018, яка необхідна для державної реєстрації ТОВ «БІЛПРАЙТ»;

- рішення учасника №1 від 30.11.2018 ТОВ «БІЛПРАЙТ», яке містить неправдиві відомості про створення зазначеного товариства ОСОБА_1 , про місцезнаходження товариства, про визначення складу учасників ТОВ «БІЛПРАЙТ» в особі ОСОБА_1 , про формування статутного капіталу в розмірі 100 гривень, про покладення обов`язків директора товариства на ОСОБА_1 , хоча насправді вона таких рішень не приймала та не збиралася виконувати;

- статут ТОВ «БІЛПРАЙТ» затверджений рішенням учасника ТОВ «БІЛПРАЙТ» № 1 від 30.11.2018, який містить неправдиві відомості щодо дійсного призначення учасником товариства ОСОБА_1 , однак остання не мала наміру бути засновником та не приймала участі у формуванні статутного капіталу даного товариства.

У подальшому, 30.11.2018, невстановлена досудовим розслідуванням особа, використовуючи раніше підписані за наведених обставин рішення учасника № 1 від 30.11.2018 ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ», заяву Форми № 1 від 30.11.2018 ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ», рішення учасника №1 від 30.11.2018 ТОВ «БІЛПРАЙТ», заяву Форми №1 від 30.11.2018 ТОВ «БІЛПРАЙТ», довіреність від 28.11.2018 виданою ОСОБА_1 , діючи від імені ОСОБА_1 на підставі довіреності, подала зазначені документи державному реєстратору Департаменту реєстрації Харківської міської ради.

Вказані дії стали підставою для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація створення юридичної особи», про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державним реєстратором Супрун Вячеславом Васильовичем 30.11.2018 зроблено запис № 14801020000078976 про реєстрацію ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» та № 14801020000078975 про реєстрацію ТОВ «БІЛПРАЙТ».

Таким чином, ОСОБА_1 , виконавши всі перелічені дії, запропоновані їй невстановленою особою, будучи зацікавленою в отриманні грошової винагороди, достовірно усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, надавши засоби для вчинення кримінального правопорушення іншими співучасниками, а саме свої паспортні дані та виписавши довіреність від 28.11.2018, досягла своєї мети у вигляді пособництва у внесенні у документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи, завідомо неправдивих відомостей, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

За виконання усіх перелічених вище дій, спрямованих на пособництво у внесенні в документи, які відповідно до закону подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи ТОВ «ПРОМСТРОЙПРАЙМ» та ТОВ «БІЛПРАЙТ», завідомо неправдивих відомостей, ОСОБА_1 отримала від невстановленої досудовим розслідуванням особи попередньо обумовлену з нею суму винагороди у вигляді грошових коштів у загальному розмірі 1000 гривень.»

16.06.2021 до суду від представника позивача надійшла довідка про те, що по платнику податків ТОВ "Промстройпрайм" п.н. 42658656 станом на 15.06.2021 відсутній податковий борг.

При вирішенні справи суд враховує наступні приписи законодавства.

Статтею 42 ГК України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно ст. 55-1 ГК України, ознаки фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою-підприємцем, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними: зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи; незареєстровано у державних органах, якщо обов`язок реєстрації передбачено законодавством; зареєстровано (перереєстровано) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

Припинення суб`єкта господарювання здійснюється відповідно до закону (ст. 59 ГК України).

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 за № 755-IV (далі - Закон № 755-IV).

Згідно п.4 ч.1 ст.1 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 4 Закону № 755-IV визначено, що державна реєстрація базується на принципі об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.

Згідно п.2 ч.1 ст. 25 Закону № 755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо припинення юридичної особи, що не пов`язано з банкрутством юридичної особи.

Відповідно до п.2 ч.6 ст. 25 Закону № 755-IV, спрощена процедура державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації проводиться, зокрема, на підставі судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з банкрутством юридичної особи, якщо таке рішення прийнято судом після 1 липня 2004 року, і в разі якщо голова ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи або ліквідатор юридичної особи протягом трьох років з дати оприлюднення повідомлення про постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, не пов`язаного з банкрутством юридичної особи, не надав суб`єкту державної реєстрації документи, необхідні для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Засновники (учасники) юридичної особи несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству, а також за відповідність перекладу тексту документів у випадках, визначених пунктом 1 частини першої статті 15 цього Закону. Особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом (ч.ч.3, 4 ст.35 Закону №755-IV).

Підпунктом 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19 ПК України передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема, звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Контролюючі органи мають право, в тому числі, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи (пп.20.1.37 п.20.1 ст. 20 ПК України).

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 15 Закону № 755-IV, установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству.

Отже, суд приходить до висновку, що у разі виявлення ознак фіктивності суб`єкта господарювання (підприємництва) контролюючий орган вправі звернутися до суду з позовом про припинення юридичної особи.

Крім того, ст. 55-1 ГК України містить ознаки (критерії), за якими юридична особа чи діяльність фізичної особи-підприємця можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційно-правова форма не відповідає її суті та меті створення. Ознаки фіктивності мають бути доведені належними, допустимими і достовірними доказами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2019 р. у справі № 826/25343/15 (№ К/9901/31854/18).

Відповідно до ч.6 ст. 78 КАС України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Таким чином, факт фіктивного підприємництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм" встановлено в межах розгляду кримінальної справи №752/18669/20.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивач надав суду належні та допустимі докази, які обґрунтовують правомірність заявлених позовних вимог та наявність підстав для припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм", а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради про припинення юридичної особи – задовольнити.

Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю "Промстройпрайм" (код ЄДРПОУ 42658656).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 23 червня 2021 року.

Суддя Бадюков Ю.В.