
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 червня 2021 року Справа №520/18901/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради
про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 24.12.2020 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача у призначенні позивачу державної соціальної допомоги на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері;
- зобов`язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відмова відповідача у призначенні позивачу державної соціальної допомоги на її дітей, як одинокій матері, є протиправною, відтак слід у судовому порядку зобов`язати відповідача призначити та здійснити виплату такої допомоги.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 24.12.2020 справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/18901/2020.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем 28.01.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих підстав, що позивач відмовилась надавати паспортні дані синів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , адже, відповідно до норм чинного законодавства, вони зобов`язані з 14 років мати паспорт громадянина України, а тому їх особа з моменту досягнення 14-ти річного віку посвідчується саме цим документом. Станом на 25.01.2021 паспортних даних синів позивачем до Управління не надано.
Позивачем 04.02.2021 надано відповідь на відзив, за змістом якого заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Через канцелярію суду 12.02.2021 від відповідача надійшли заперечення, згідно змісту яких викладені у відзиві на позовну заяву заперечення підтримано та просить суд відмовити у задоволенні вимог ОСОБА_1 з огляду на їх безпідставність.
У період з 29.03.2021 по 02.04.2021, 05.04.2021 та з 06.05.2021 по 16.05.2021, 10.06.2021 суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 є одинокою матір`ю двох дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач 20.09.2020 звернулась до Управління соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою та документами про призначення допомоги на дітей одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Листом від 23.09.2020 №10-29/7871/4-02/20 позивачу відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям у зв`язку з тим, що позивачем не надано паспортних даних синів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач звернулась до Управління соціального захисту населення Адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про роз`яснення підстав ненарахування та неперерахування допомоги на дітей одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Листом від 09.10.2020 №10-29/8336/4-02/20 позивачу повторно відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям у зв`язку з тим, що останнім не надано паспортних даних синів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач не погоджуючись з вказаною відмовою звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення ст. 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 7 ст.7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.
Згідно ст.8 Закону України "Про охорону дитинства", кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
За змістом п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» призначається, зокрема, такий вид державної допомоги сім`ям з дітьми як допомога на дітей одиноким матерям.
Згідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ч.2 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
За приписами ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків призначається на кожну дитину.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям (на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Позивач 20.07.2020 звернулась до Управління із заявою та декларацією для призначення допомоги на дітей, як одинокій матері.
Проте, позивачу відмовлено у призначенні такої допомоги у зв`язку з ненаданням паспортних даних синів.
Згідно п. 35 Порядку №1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:
заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
копія свідоцтва про народження дитини;
довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім`ї, наданого центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір`ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.
Вказаний перелік є вичерпним.
Таким чином, відповідач необґрунтовано відмовив у призначенні допомоги у зв`язку з ненаданням позивачем паспортних даних її дітей.
Що стосується твердження відповідача про неможливість через відсутність інформації про паспортні дані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснити перевірку обставин, викладених у п.35-2 Порядку №1721, суд зазначає наступне.
Згідно п.35-2 Порядку №1721 перевірці підлягають обставини:
чи здійснили особи, які входять до складу сім`ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;
чи є у власності сім`ї друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 № 505 (Офіційний вісник України, 2014, № 80. ст. 2271; 2015, № 70, ст. 2312);
чи є у власності сім`ї більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).
Вказана перевірка задекларованої інформації щодо доходів та майнового стану осіб, які входять до складу сім`ї, здійснюється за відомостями з Державного реєстру фізичних осіб- платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків.
Відповідно до п.70.1 ст.70 розділу II Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі - Кодекс) та пункту 3 розділу IV Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.09.2017 №822 (далі - Положення №822), центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків.
До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов`язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.
Усі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру у порядку, визначеному цим Положенням.
Облік фізичних осіб - платників податків ведеться у Державному реєстрі за реєстраційними номерами облікової картки платника податків.
Таким чином, у відповідача наявні можливості для перевірки майнового стану та отриманих доходів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за реєстраційними номерами облікової картки платника податків, які присвоєні останнім.
Посилання представника відповідача на ст. 197 КУпАП, яка визначає, що адміністративну відповідальність за проживання громадян, зобов`язаних мати паспорт громадянина України, без паспорта громадянина України є безпідставними, оскільки Управління не є уповноваженим на те органом для контролю за виконанням вимог законодавства України, в даному випадку дітьми позивача.
Крім того, згідно змісту позовної заяви та досліджених у справі доказів, позивач, діючи в інтересах своїх дітей, має намір отримати паспорти громадян України в вигляді книжечки, на підтвердження чого надає до матеріалів справи копії листів ГУДМС України в Харківській області.
Під час розгляду даної справи також враховані висновки Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №806/3265/17-а.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновків про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.12.2020 звільнено позивача від сплати судового збору за подання адміністративного позову.
Доказів понесення інших витрат до суду не надано.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вулиця Біблика, 6, місто Харків, 61007, код ЄДРПОУ: 26281752) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради у призначенні позивачу державної соціальної допомоги на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як одинокій матері.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 22.06.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва