
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1095/21
17 червня 2021 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М.
за участю:
секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.
представників позивача ОСОБА_1
Калушка В.П.
представника відповідача Бойко О.В.
третьої особи Середич Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя в особі Відокремленого структурного підрозділу "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя" до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Тернопільській області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області Середич Р.В. про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя в особі Відокремленого структурного підрозділу "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя" з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області Середич Р.В. про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що дії Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, як суб`єкта владних повноважень, щодо видання наказу від 09 лютого 2021 року № 266-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", здійснення такого контролю державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середичем Р.В. шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства коледжем, складання актів перевірки та обстеження земельної ділянки, надання директору коледжа припису про усунення порушень, які полягають у використанні земельної ділянки орієнтовною площею 4,5 га не за цільовим призначенням. Позивач вважає даний припис і зазначений вище наказ є незаконними, а тому підлягають визнанню протиправними, а наказ і припис - скасуванню.
Ухвалою від 15.03.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 31.03.2021. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
У ході перевірки державним інспектором встановлено, що земельна ділянка площею 6,5396 га за кадастровим номером 6110100000:04:002:0024 комунальної форми власності, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 перебуває в постійному користуванні Тернопільського національного технічної о коледжу ім. Івана Пулюя на підставі Державного акту па право постійного користування на землю (Відомості з Державного земельного кадастру) серії І-ТР №000614 віл 17.06.1999 (на час перевірки назва навчального закладу Відокремлений структурний підрозділ «Тернопільський фаховий коледж Тернопільської о національного технічного університету імені Івана Пулюя»).
За результатами перевірки встановлено факт незаконного набуття Тернопільською міською радою у комунальну власність земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває в постійному користуванні Тернопільського національного технічного коледжу ім. Івана Пулюя та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням чим порушує статті 91,96 Земельного кодексу України.
Внаслідок перевірки державним інспектором складено акт обстеження земельної ділянки від 22.02.2021 № 266-ДК/35ЛО/09/01/-21 та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельною ділянкою від 22.02.2021 № 266-ДК/35/А11/10/01/-21, у якому зафіксовано порушення статті 91, 96 Земельного кодексу України.
З метою усунення виявленого порушення державним інспектором видано припис від 02.02.2021 № 211-ДК/01641 Ір/()3/01/-21, яким приписано до 25.03.2021 усунути порушення земельного законодавств, яке полягає у використанні земельної ділянки не за цільовим призначенням. Припис державного інспектора щодо усунення вимог законодавства є актом, який породжує обов`язки суб`єкта щодо виконання вимоги про усунення виявлених порушень.
У відповідності до Генерального плану м. Тернополя земельна ділянка площею 6,5396 га за кадастровим номером 61101100000:04:002:0024 відноситься до територій установ і підприємств обслуговування.
На земельній ділянці площею 4,5 га, яка є частиною вищевказаної земельної ділянки, здійснюється будівництво багатоквартирних житлових будинків. Згідно Класифікатора дана земельна ділянка повинна відноситися до земель «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку».
Поняття «використання земельної ділянки не за цільовим призначенцям» має місце у тих випадках, коли фактичне використання земельної ділянки здійснюється в цілях, які суперечать відповідній землевпорядній документації, на підставі якої відбулось формування земельної ділянки, відповідне) до норм етапі 79-1 Земельною кодексу України.
Отже, нецільовим використанням земельної ділянки Позивачем її використання за іншим цільовим призначенням, всупереч генеральному плану населеного пункту, іншій містобудівній документації та документації із землеустрою.
Відповідач зазначив, що відповідно до частини 4 статті 80 Закону України «Про освіту» об`єкти та майно державних і комунальних закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.
Отже, передана навчальному закладу у постійне користування земельна ділянка належить до об`єктів освіти і відповідно до статей 80, 81 Закону України «Про освіту» та не може використовуватися не за призначенням та передаватись для діяльності, не пов`язаної з навчально-виховним процесом, всупереч нормам Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій», Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 N 1051.
А тому відповідач просив в задоволенні позову відмовити.
07.04.2021 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.
Ухвалою суду від 20.04.2021 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 19.05.2021 о 10:15 год.
19 травня 2021 року ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Тернопільській області Середича Романа Валентиновича та відкладено розгляд справи на 08.06.2021 о 10:45 год.
01 червня 2021 року третьою особою надіслано на електронну адресу суду пояснення по даній справі, не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові та просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 08.06.2021, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) оголошено перерву до 17.06.2021 о 11:30 год. для підготовки до надання нових пояснень по справі.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, позов просили задовольнити з мотивів викладених в позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових пояснень.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, в задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на відзив на позов.
Третя особа ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, в задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на пояснення до позову.
Суд, заслухавши в судовому засіданні думку сторін, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Так, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09 лютого 2021 року № 266-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" передбачено здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель всіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:04:002:0024, яка розташована по АДРЕСА_1 .
На підставі даного наказу, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середичем Р.В. 22 лютого 2021 року проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться по АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки державним інспектором складені акт обстеження земельної ділянки №266-ДК/35/АО/Ю/01/-21 від 22 лютого 2021 року та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №266ДК/0300АП/09/01/-21 від 22 лютого 2021 року у висновках яких міститься твердження, що земельна ділянка орієнтовною площею 4, 5 га, яка є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 6110100000:04:002:0024, розташованої по АДРЕСА_1 , використовується Відокремленим структурним підрозділом «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя» для будівництва багатоквартирних житлових будинків, а не за цільовим призначенням, вказаним у Державному акті на право постійного користування землею І-ТР №000614 від 17.06.1999 року. Тим самим, на думку державного інспектора, порушені вимоги ст.ст.91, 96 Земельного кодексу України.
Після складення вказаних документів Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області директору Відокремленого структурного підрозділу «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя» видано припис від 22 лютого 2021 року за № 266-ДК/0164 Пр/03/01/, відповідно до якого коледж зобов`язано усунути виявлене порушення у тридцятиденний термін шляхом приведення цільового призначення земельної ділянки до її фактичного використання.
Дії Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, як суб`єкта владних повноважень, щодо видання наказу від 09 лютого 2021 року № 266-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", здійснення такого контролю державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середичем Р.В. шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства коледжем, складання актів перевірки та обстеження земельної ділянки, надання директору коледжа припису про усунення порушень, які полягають у використанні земельної ділянки орієнтовною площею 4,5 га не за цільовим призначенням та наданий припис і зазначений вище наказ є незаконними, а тому підлягають визнанню протиправними, а наказ і припис - скасуванню.
Не погодившись із винесеним наказом і приписом відповідача представник позивача звернувся до суду із даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Із системного аналізу ст.ст.2,4, 5, 6, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", пункту 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 вбачається, що Головне управління Держгеокадастру України в Тернопільській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є також порядок використання земель органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, зокрема, виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням. Державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором ГУ Держгеокадастру, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.
Як Верховним Судом України у постанові від 27.01.2015 у справі №21-425а14, так і у постановах Верховного Суду від 05.02.2019 у справі №821/1157/16, від 05.02.2019 у справі №2а-10138/12/2670, від 04.02.2019 у справі №807/242/14 неодноразово висловлювалась правова позиція, згідно з якою, лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, може бути підставою для визнання правомірними дій контролюючого органу щодо їх проведення. У свою чергу порушення контролюючим органом вимог щодо призначення та проведення перевірки призводить до відсутності правових наслідків такої. Таким чином, у випадку незаконності перевірки, прийнятий за її результатами акт індивідуальної дії підлягає визнанню протиправним та скасуванню. Аналогічний підхід до застосування норм матеріального права продемонстрував Верховний Суд й у постанові від 23.01.2018 у справі №804/12558/14, де зазначив, що у випадку незаконності перевірки прийнятий за результатами її проведення акт індивідуальної дії автоматично підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Із спірного наказу вбачається, що підставою для його видання став лист слідчого управління ГУНП в Тернопільській області від 30 грудня 2020 року №17952/9/2 про проведення перевірки дотримання земельного законодавства службовими особами Відокремленого структурного підрозділу «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя».
Відповідно до ст.26 Кримінального процесуального кодексу України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
Із змісту ст.40 КПК України вбачається, що слідчий при здійсненні процесуальних дій не наділений повноваженнями призначати перевірки, або ініціювати їх проведення будь- якими листами.
Кримінальним процесуальним кодексом України взагалі не регулюються питання щодо порядку призначення і проведення перевірок, в тому числі, за дотриманням вимог земельного законодавства.
Статтею 93 КПК України передбачено, що, серед іншого, збирання доказів можливе за допомогою витребування та отримання висновків ревізій та актів перевірок, які визначені джерелом доказів ч. 2 ст.89 КПК України. Ці положення процесуального закону не дають повноважень слідчому на призначення перевірки. Використання виразу «витребування та отримання» передбачає повноваження використовувати у якості доказів висновки ревізій і актів перевірок (як і будь-які інші документи), що існують незалежно від кримінального розслідування. Процесуальний закон чітко відрізняє документи, створені в межах кримінального провадження, від документів, походження яких не залежить від кримінального провадження, і підпорядковує ці два типи документів різному правовому режиму. Тому помилково виводити з повноваження «витребувати» повноваження «призначити» перевірку.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямованого на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначаються Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок, порядок та підстави проведення яких вказаним Законом не визначено.
Разом з цим порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» , який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю), повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) і вимоги якого мають застосовуватись при проведенні державного контролю за використанням і охороною земель.
Такий висновок міститься і в Постанові Верховного Суду, ухваленій у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 10 січня 2019 року по справі №823/922/17.
Згідно норм даного закону орган державного нагляду (контролю) здійснює контролюючі функції шляхом проведення планових та позапланових заходів у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником (частина 11 статті 4 Закону лише відповідно до виключного переліку підстав для здійснення позапланових заходів визначеного у статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому в частині другій цієї статті вказано, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється.
У переліку підстав для здійснення позапланових заходів відсутня така підстава, як лист органу досудового розслідування, інших підстав позапланової перевірки в оспорюваному наказі не наведено, в зв`язку чим він суперечить наведеним нормам закону, є незаконним і підлягає скасуванню.
За правилами статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі наказу (рішення, розпорядження) про здійснення планового або позапланового заходу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
У посвідченні (направленні) на проведення заходу мають міститись передбачені цією нормою відомості, воно є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу, пред`являється керівнику юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) з наданням копії. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль).
Однак, таке посвідчення керівником Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середину Р.В. не видавалось. Посвідчення (направлення) на перевірку не було надане і керівнику відокремленого структурного підрозділу «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя», навіть на його письмову вимогу.
Наведене свідчить, що проведення перевірки державним інспектором ОСОБА_2 відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09 лютого 2021 року № 266-ДК суперечить вимогам наведених норм закону.
Згідно з ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, в якому зазначається стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства, в останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом, один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Як вбачається із акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та акту обстеження земельної ділянки, вони були складені в один день 22 лютого 2021 року, цим самим днем датовано і оспорюваний припис.
Таким чином, позапланова перевірка була проведена протягом одного дня. Однак про таке проведення керівництву коледжу відомо не було, ні акт перевірки дотримання земельного законодавства, ні акт обстеження земельної ділянки, ні припис у встановленому законом порядку у цей день для ознайомлення, підписання і надання зауважень керівнику відокремленого підрозділу Національного технічного університету імені Івана Пулюя ОСОБА_3 не вручались.
Вказані неправомірні дії державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Середина Р.В., призвели і до незаконних висновків, зроблених ним у вказаних вище незаконно складених актах щодо використання коледжем земель, якими він користується, не за цільовим призначенням і надання директору Відокремленого структурного підрозділу «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя» припису про усунення порушень.
Як видно з матеріалів справи, державним інспектором не встановлено розмір земельної ділянки, що використовується не за призначенням - в актах перевірки дотримання земельного законодавства та обстеження земельної ділянки міститься лише орієнтовний розмір - 4,5 га.
Саме твердження державного інспектора щодо нецільового використання земельної ділянки (кадастровий номер 6110100000:04:002:0024 по АДРЕСА_1 ), що надана в користування коледжу згідно з Державним актом на право постійного користування землею І-ТР №000614 від 17.06.1999 року, не відповідає дійсності.
В Державному кадастрі, що підтверджується витягом про земельну ділянку за номером НВ-6114063992021 від 13.01.2021 року, земельна ділянка з кадастровим номером 6110100000:04:002:0024, розташована за адресою АДРЕСА_1 , має цільове призначення 03.02. Для будівництва та обслуговування будівель закладу освіти, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для будівництва та обслуговування комплексу технічного коледжу, форма власності - комунальна, площа - 6, 5393 га, відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані.
Положенням про відокремлений структурний підрозділ «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя» передбачено, що навчальному закладу надано право здійснювати фінансово-господарську діяльність в межах і передбачених статутом Тернопільського національного технічного університету імені І.Пулюя, в межах чинного законодавства України користуватись земельними ділянками, що надаються для потреб діяльності коледжу органами місцевого самоврядування.
Із змісту статтей 28, 34, 70 Закону України «Про вищу освіту» вбачається, що коледжем є заклад вищої освіти або структурний підрозділ університету, академії чи інституту, що провадить освітню діяльність, пов`язану із здобуттям ступеня бакалавра та/або молодшого бакалавра, проводить прикладні наукові дослідження та/або творчу мистецьку діяльність, безпосереднє управління діяльністю якого здійснює його керівник (ректор, президент, начальник, директор тощо), що в межах наданих йому повноважень організовує діяльність закладу вищої освіти, зокрема, вирішує питання фінансово-господарської діяльності закладу вищої освіти, є розпорядником майна і коштів, забезпечує виконання фінансового плану (кошторису), укладає договори. Заклад вищої освіти у порядку, визначеному законом, та відповідно до статуту має право, в тому числі, здійснювати капітальне будівництво, реконструкцію, проводити капітальний і поточний ремонт основних фондів, здійснювати соціальну підтримку науково-педагогічних, наукових, педагогічних та інших працівників закладів вищої освіти та осіб, які навчаються у закладах вищої освіти створювати та розвивати власну базу соціально-побутових об`єктів, мережу спортивно-оздоровчих, лікувально-профілактичних і культурно-мистецьких структурних підрозділів. Земельні ділянки передаються закладам вищої освіти незалежно від форми власності у постійне користування в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Відповідно до наведеного, враховуючи велику кількість незабезпечених належним чином житлом науково-педагогічних та інших працівників коледжу, технічного університету та з метою розвитку матеріально-технічної бази шляхом створення спортивно- адміністративного комплексу, 07 червня 2006 року Технічним коледжем Тернопільського державного технічного університету імені І. Пулюя укладено інвестиційний договір №248 з суб`єктом підприємницької діяльності, згідно з яким останній зобов`язався збудувати спортивно - адміністративний комплекс для коледжу і багатоквартирний житловий будинок, у якому передати коледжу 26 однокімнатних, 54 двокімнатних та 52 трикімнатних квартир.
За клопотанням коледжу, підписаного директором коледжу та головою профкому і направленого до Міністерства освіти і науки України 07 червня 2006 року, 14 червня 2006 року цей договір погоджений Міністром освіти і науки України Ніколаєнком С.М.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №604 від 2 квітня 2008 року коледжу дозволено проектування і будівництво групи житлових будинків та спортивно-адміністративного комплексу на території загальною площею 3,85 га в межах території, визначеної Державним актом на право постійного користування землею відповідно до рішення восьмої сесії 23 скликання Тернопільської міської ради від 31.03.1999 року «Про видачу документів на право користування землею».
Дане рішення не передбачало вилучення з користування коледжу земельної ділянки, на якій передбачалось будівництво групи багатоквартирних житлових будинків.
Створений працівниками коледжу у 2008 році кооператив «Освітянин - 2008» став балансоутримувачем незавершеного будівництва багатоквартирного житлового будинку та наступним учасником інвестиційної угоди разом з іншим господарюючим суб`єктом.
Приєднавшись, відповідно до ст.634 Цивільного кодексу України, до інвестиційного договору №248 від 7 червня 2006 року шляхом укладення додаткової угоди від 25 грудня 2014 року, цей суб`єкт погодився належним чином виконати його умови - збудувати багатоквартирний будинок та спортивно-адміністративний комплекс, передати 135 квартир кооперативу «Освітянин - 2008», а комплекс - коледжу. В свою чергу, коледж зобов`язався надати товариству право на будівництво багатоквартирних будинків на земельній ділянці площею 2,5 га, як і передбачалось інвестиційним договором, погодженим Міністерством освіти України в особі його керівника.
Інвестиційний договір №248 від 7 червня 2006 року та додаткова Угода від 25 грудня 2014 року не передбачають припинення права користування коледжем земельною ділянкою, наданою йому рішенням восьмої сесії 23 скликання Тернопільської міської ради від 31.03.1999 року «Про видачу документів на право користування землею» жодним із шляхів, передбачених ст.141 Земельного кодексу України.
Про інвестиційну діяльність коледж неодноразово звітувався перед профільним Міністерством, ці звіти перевірялись Рахунковою палатою, порушень не виявлено.
Відповідно до ч.5 ст.20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Наведене свідчить, що зміна виду використання земельної ділянки є правом її власника чи користувача, а тому, якщо земельна ділянка використовується в межах цільового призначення земельної ділянки (в межах категорії земель), хоч і за іншим видом використання, то це не є правопорушенням (не є використанням ділянки не за цільовим призначенням).
Таку ж правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 31.07.2019 року по справі №806/5308/15, дійшовши до висновку, що зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення, а отже, не потребує проходження процедур, які відповідно до земельного законодавства України застосовуються при зміні цільового призначення (розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, його затвердження тощо).
Відповідно до статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень.
Враховуючи наведені вимоги норм закону та судову практику, припис Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22 лютого 2021 року за № 266- ДК/0164 Пр/03/01/, всупереч статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" містить вимогу про виконання вказівок з питань використання та охорони земель, яка суперечить чинному законодавству України.
Крім того, виявлення порушень земельного законодавства є обов`язком органу державного контролю і полягає у встановленні конкретних норм чи нормативно - правових актів, що регулюють земельні відносини, які порушенні учасником земельних правовідносин.
Вказівка в оспорюваному приписі на припинення порушення земельного законодавства без зазначення конкретних норм земельного законодавства, які необхідно припинити порушувати, є дефектом змісту такого припису, що робить неможливим його виконання і, як наслідок, нівелює правове значення такого акта реагування суб`єкта владних повноважень, що тягне за собою визнання припису Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22 лютого 2021 року за № 266-ДК/0164 Пр/03/01/ протиправним та його скасування.
Відтак, викладені обставини підтверджуються Державним актом на право постійного користування землею І-ТР №000614 від 17.06.1999 року, витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 15.12.2014 року №НВ-610142222014, від 09.10.2015 року №НВ-6101940402015, від 13.01.2021 року №6114063992021, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.12.2014 року, інвестиційним договором №248 від 7 червня 2006 року, додаткової угодою до інвестиційного договору від 25 грудня 2014 року, Положенням про відокремлений структурний підрозділ "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного університету імені Івана Пулюя", містяться в наказі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 09 лютого 2021 року № 266-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності", акті обстеження земельної ділянки №266-ДК/35/АО/10/01/- 21 від 22 лютого 2021 року, акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства №266ДК/0300АП/09/01/-21 від 22 лютого 2021 року, приписі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22 лютого 2021 року за № 266-ДК/0164 Пр/03/01/.
Технічний коледж Тернопільського державного технічного університеті імені Івана Пулюя створений наказом Міністерства освіти і науки України від 20 червня 1997 року №218, відповідно до Указу Президента України від 11 грудня 2009 року №1024/2009 та наказу Міністерства освіти України №272 від 30.03.2010 року навчальний заклад переіменовано в Технічний коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя, надалі наказом Мінітерства освіти і науки України №707 від 28.05.2020 року коледж переіменовано у відокремлений структурний підрозділ «Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя».
Фаховий коледж діє на підставі Положення, відповідно до якого він є структурним підрозділом з окремими правами фінансово-господарської самостійності: веде окремий баланс, має реєстраційні рахунки у органах Державної казначейської служби України та інших банківських установах з правом мати код мережі, печатку із зображенням державного герба, реквізити необхідні для його діяльності відповідно до законодавства України і від імені Університету набуває майнових та особистих немайнових прав, має обов`язки, виступає в суді позивачем, відповідачем та іншим учасником судового процесу на підставі довіреності, виданої ректором Університету директору Фахового коледжу.
Щодо позовної вимоги про визнання дій Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області протиправними, то суд зазначає наступне.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Відповідно до статті 4 цього ж Закону об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Як передбачено пунктом 25-1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 14.1 1.2015 № 15. Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.
Повноваження Головною управління щодо здійснення державного нагляду (контролю) встановлені у пункті 30 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308.
У свою чергу Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відтак, відповідач як орган, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель у відповідності до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» діяв в межах своїх повноважень, а тому в задоволенні цієї вимоги позивачу слід відмовити.
Статтею 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до часткового задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 2270 грн. згідно платіжного доручення №119 від 04.03.2021.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково. Припис Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22 лютого 2021 р. №266-ДК/0164 Пр/03/01 - скасувати.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь Відокремленого структурного підрозділу "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя" понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Тернопільській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 червня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя (місцезнаходження/місце проживання: вул. Руська 56,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 0548102);
- Відокремлений структурний підрозділ "Тернопільський фаховий коледж Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Генерала М. Тарнавського, 7,м. Тернопіль,46024 02549121);
відповідач:
- Головне управління Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Лисенка, 20А,м. Тернопіль,46002 код ЄДРПОУ/РНОКПП 39766192);
третя особа:
- Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель ГУ Держгеокадастру у Тернопільській обл. Середич Р.В. (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП ) .
Головуючий суддя Подлісна І.М.