
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2021 р. Справа № 480/2230/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що має другу групу інвалідності загального захворювання, яка встановлена в період проходження державної служби, а саме 11.12.2020 р. На підставі розпорядження голови Липоводолинської районної державної адміністрації від 10.02.2021 р. № 04-К звільнений 11 лютого 2021 року з посади начальника управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області, яка відноситься до посад державної служби. Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у розмірах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII в порядку, передбаченому п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, отримав відмову. Вважає її протиправною та зазначає, що відмова органу Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити та зобов`язати відповідача призначити йому пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 03.02.2021 р. про складові заробітної плати та довідки про стаж державної служби від 11.02.2021 р.
Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до посад державних службовців, ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж. У даному випадку позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно Закону України "Про державну службу" у зв`язку з тим, що він не досяг віку, передбаченого ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII. Тобто позивачем не дотримано вимоги щодо певного віку, який дає право на призначення пенсії державного службовця, у зв`язку з чим підстави для перерахунку пенсії відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. N 889-VIII відсутні. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив державну службу, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Має другу групу інвалідності загального захворювання, встановлену 11.12.2020 р. (а.с.19).
На підставі розпорядження голови Липоводолинської районної державної адміністрації від 10.02.2021 р. № 04-К позивача звільнено з посади начальника управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області (а.с.11).
16.02.2021 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у розмірах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII в порядку, передбаченому п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, однак листом від 01.03.2021 р. відповідач відмовив у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.5-6,21-23).
Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітку на підставі довідок Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області необґрунтованою з огляду на таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі – Закон N 889-VIII) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016 р.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі – Закон N 3723-XII) встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, за приписами ч. 9 ст. 37 Закону N 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10 ст. 37 Закону N 3723-XII).
На підставі ч. 12 ст. 37 Закону N 3723-XII якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі.
Як вбачається з матеріалів справи, стаж позивача на державній службі становить понад 20 років і він є особою з інвалідністю II групи.
На час набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII позивач працював на посаді державного службовця та мав стаж державної служби понад 10 років.
Таким чином, оскільки позивач є особою з інвалідністю ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно зі ст. 37 Закону N 3723-XII, а тому наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної йому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону N 3723-XII.
Що стосується тверджень відповідача щодо особливостей порядку призначення пенсій державним службовцям після 01 травня 2016 року, суд зазначає наступне.
Так, на думку відповідача, підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII, та норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік, стаж державного службовця і страховий стаж.
Суд не погоджується з такими доводами відповідача та зазначає, що Закон не пов`язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду як суб`єкт владних повноважень трактує норми Закону на свій розсуд і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України.
Аналогічний правовий висновок щодо подібних правовідносин викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 822/524/18, постанові Верховного Суду від 30 березня 2020 року у справі № 706/1051/16-а.
Як вбачається з матеріалів справи, одночасно із заявою позивачем були надані ГУ ПФУ в Сумській області довідки Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 03.02.2021 р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 275-1 та № 275-2 та довідка про стаж державної служби від 11.02.2021 р. № 311, з урахуванням яких відповідач повинен був здійснити нарахування пенсії (а.с.12,13-17,18).
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, переведення позивача із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII має здійснюватися дня звернення до відповідача з відповідною заявою.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу", не дотримався його вимог та вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 03.02.2021 р. про складові заробітної плати та довідки про стаж державної служби від 11.02.2021 р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 03.02.2021 р. про складові заробітної плати та довідки про стаж державної служби від 11.02.2021 р.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60% від заробітку відповідно до довідок Управління соціального захисту населення Липоводолинської районної державної адміністрації Сумської області від 03.02.2021 р. про складові заробітної плати та довідки про стаж державної служби від 11.02.2021 р.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах