Ухвала суду № 97835907, 22.06.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
480/5558/20
Номер документу
97835907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відстроченні виконання судового рішення

22 червня 2021 року Справа № 480/5558/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми заяву Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги,-

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.03.2021, яке набрало законної сили 15.04.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги – задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до п`ятого травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради (41615, Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 6, ідентифікаційний код 03198072) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) недоотриману частину щорічної разової допомоги до п`ятого травня, згідно статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

07.06.2021 Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради звернулося до суду із заявою відстрочення виконання рішення суду по справі № 480/5558/20.

В обґрунтування заяви зазначено, що Управління є державною установою, яка є розпорядником коштів Державного бюджету в розмірах, визначених Законом України про Державний бюджет на відповідний рік. Всі кошти, які надходять з державного бюджету на рахунки управління є цільовими і не можуть бути спрямовані на інші цілі. На сьогодні на цільові рахунки Управління кошти для проведення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених в рішенні суду, не надходили. Спеціально уповноваженим органом, який забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики у сфері соціального захисту є Кабінет Міністрів України. Про потребу у виділенні коштів, необхідних для виконання рішення суду від 15.03.2021 у справі № 480/5558/20 було повідомлено Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. Для прийняття і затвердження центральними органами виконавчої влади відповідних кошторисних асигнувань та внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України" необхідний певний час.

Враховуючи зазначене, просить відстрочити виконання рішення суду від 15.03.2021 у справі № 480/5558/20 терміном на 1 рік - до 15.03.2022.

Ухвалою суду від 11.06.2021 заяву призначено до судового розгляду на 22.06.2021.

В судове засідання сторони не з`явились, про час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.

Частиною 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести судовий розгляд заяви без участі учасників справи за наявними у справі матеріалами.

У зв`язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглядаючи заяву Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі, суд не знаходить підстав для її задоволення, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

За приписами ч.1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Питання відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі регулюються ст. 378 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст. 378 КАС України).

Згідно ч. 4 ст. 378 КАС України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

З аналізу наведених законодавчих норм слідує, що відстрочення виконання судового рішення є правом суду, що постановив судове рішення, у разі виключних обставин, що ускладнюють виконання прийнятого рішення.

Підставою для застосування вказаних законодавчих норм є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

При цьому, при вирішення питання про відстрочення виконання судового рішення суд задовольняє таку заяву лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (ступінь вини відповідача у виникненні спору, стихійне лихо, надзвичайні події тощо).

Як встановлено судом, заява про відстрочення виконання судового рішення мотивована відсутністю належного фінансування до Державного бюджету України, з наданням виписки за 04.06.2021 щодо залишків на рахунку КЕКВ 2730.

Однак наведені відповідачем обставини, пов`язані із його матеріальним становищем, не є тими "виключними" підставами, які ототожнюються з поняттям стихійне лихо або інші непереборні обставини, з якими законодавець пов`язує можливість відстрочення виконання судового рішення.

Відповідач, маючи однаковий обсяг процесуальних прав і обов`язків поряд з іншими учасниками справи, діє як суб`єкт владних повноважень та є бюджетною установою, що фінансується з Державного бюджету України, а тому обмежене фінансування, зокрема, в частині видатків, на виконання вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також на виконання судових рішень, не є підставою для відстрочення виконання судового рішення, оскільки кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі установи своєчасно і у повному обсязі.

Суд враховує, що і відповідач, і позивач знаходяться у рівних економічних умовах в одній державі, тому посилання Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради на незадовільний фінансовий стан не є самостійною та достатньою підставою для відстрочення виконання судового рішення в розумінні ст.378 КАС України.

Інших доводів того, що виконання судового рішення є ускладненим, заявником не наведено, а також не надано доказів на підтвердження обставин, що виключають можливість виконання рішення.

Не доведено відповідачем і необхідність відстрочити таке виконання в термін "на 1 рік", оскільки не надано жодних обґрунтувань з їх документальним підтвердженням для встановлення судом саме такого строку відстрочення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для відстрочення виконання судового рішення, а відтак заява Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі № 480/5558/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, третя особа - Державна казначейська служба України про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Суддя Є.Д. Кравченко