
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4124/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
23 квітня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (надалі - відповідач, Центр), у якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 02.03.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № НОМЕР_1 ;
- зобов`язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № НОМЕР_1 від 02.03.2021, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановлених судом;
- визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не надання роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 17.03.2021 №Ф-149-гл-4 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян";
- визнати протиправними дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2018-2020 роки, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити призначення та виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2018-2020 роки, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 02.03.2021 ОСОБА_1 через Урядовий контактний центр направив звернення до Центру, яке зареєстроване за №ФИ-12171865, у якому позивач просив нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 05 травня за попередні роки у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. На своє звернення від 02.03.2021 реєстраційний №ФИ-12171865 позивач отримав у відповідь лист Центру від 17.03.2021 №Ф-149-гл-4. Позивач вважає, що у порушення вимог Конституції України та Закону України "Про звернення громадян" викладені у його зверненні факти відповідачем проігноровані та у наданій відповіді позивачем не роз`яснено порядку роз`яснення оскарження прийнятого рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року відмовлено у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в частині вимог про визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2020 рік, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, та зобов`язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити призначення та виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2020 рік, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. Позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в частині вимог про визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2018-2019 роки, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та зобов`язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити призначення та виплату разової грошової допомоги до 5 травня, як особі з інвалідністю другої групи внаслідок війни за 2018-2019 роки, згідно з частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум - повернуто позивачеві. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4124/21 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 02.03.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № НОМЕР_1 , зобов`язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № НОМЕР_1 від 02.03.2021, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановлених судом, визнання протиправною бездіяльності Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не надання роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 17.03.2021 №Ф-149-гл-4, згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян". Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
09 червня 2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 33-38/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те листом від 17.03.2021 №Ф-149-гл-4 позивачу надано відповідь на його звернення та проінформовано, що допомога до 05 травня ветеранам війни, яка передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в 2018-2020 роках йому виплачувалася як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи. Вважає, що Центром не допущено протиправної бездіяльності, якою б порушувалися права позивача.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
02.03.2021 через Державну установу "Урядовий контактний центр" ОСОБА_1 направив звернення реєстраційний номер НОМЕР_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, у якому зазначив, що являється інвалідом війни другої групи згідно посвідчення серії НОМЕР_2 та отримував щорічну одноразову грошову допомогу до 5 травня у розмірі, меншому восьми мінімальних пенсій за віком. Хоча відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту" розмір такої допомоги для осіб з інвалідністю внаслідок війни другої групи становить вісім мінімальних пенсій за віком. Посилався на те, що Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат, гарантованих державою (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21- 399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10). Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України, зокрема, у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6- рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету. Зокрема у рішенні від 09.07.2007 № 6-рп/2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов`язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу. Вказав, що вищевикладені обставини та факти підтверджені рішенням Верховного Суду України від 29.09.2020 (справа №440/2722/20, зразкова справа), яким визнано протиправними дії Центру нарахування та здійснення соціальних виплат та зобов`язано виплатити допомогу у повному обсязі, передбаченому законодавством. У зв`язку з вищевикладеним просив нарахувати та виплатити йому недоплачену грошову допомогу до 5 травня за попередні роки у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги /а.с. 13, 42/.
За результатами розгляду вказаного звернення ОСОБА_1 від 02.03.2021 позивачу надано відповідь листом Центру по нарахування та здійснення соціальних виплат у Полтавській області від 17.03.2021 №Ф-149/гл-4 /а.с. 14, 39-40/, у якому зазначено, що відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в 2018-2020 роках виплата щорічної разової грошової допомоги ОСОБА_1 проводилася як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи. Розмір виплат визначався постановами Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", від 20.03.2019 № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань". Вказано, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 зобов`язано Центр нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. На виконання зазначеного судового рішення 23.02.2021 Центром проведено розрахунок суми коштів, які підлягають виплаті, та направлено до Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, як головного розпорядника бюджетних коштів на рівні області, для подальшого направлення заявки на виділення коштів з Державного бюджету на 2021 рік на виконання рішення суду до Міністерства соціальної політики України, оскільки бюджетні призначення Центру не передбачують коштів на виконання рішень судів. Зазначено, що питання виконання судових рішень перебуває на постійному контролі.
Вважаючи протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 02.03.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № НОМЕР_1 , а також вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не надання роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 17.03.2021 №Ф-149-гл-4 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян".
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про звернення громадян" звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Статтею 15 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Заяви (клопотання) АДРЕСА_1 , осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно з приписами статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Відповідно до приписів статті 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема, об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Як встановлено судом, 02.03.2021 через Державну установу "Урядовий контактний центр" ОСОБА_1 направив звернення реєстраційний номер НОМЕР_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, у якому поставив питання про нарахування та виплату йому недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2018-2020 роки у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком /а.с. 13/.
Вказане звернення ОСОБА_1 оформлене з дотриманням вимог, встановлених статтею 5 Закону України "Про звернення громадян".
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 02.03.2021 позивачу надано відповідь листом Центру по нарахування та здійснення соціальних виплат у Полтавській області від 17.03.2021 №Ф-149/гл-4 /а.с. 14, 39-40/, тобто звернення позивача було розглянуто відповідачем та позивачу надано відповідь у строк, встановлений статтею 20 Закону України "Про звернення громадян".
Щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік зазначено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 зобов`язано Центр нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. На виконання зазначеного судового рішення 23.02.2021 Центром проведено розрахунок суми коштів, які підлягають виплаті, та направлено до Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, як головного розпорядника бюджетних коштів на рівні області, для подальшого направлення заявки на виділення коштів з державного бюджету на 2021 рік на виконання рішення суду до Міністерства соціальної політики України, оскільки бюджетні призначення Центру не передбачують коштів на виконання рішень судів.
Суд зауважує, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі №440/2493/20, яке набрало законної сили 18 березня 2021 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (код ЄДРПОУ 02770127; вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, Полтавська область, 36023) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Відтак, спір позивача з Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком був вирішений судом та судовим рішенням зобов`язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 рік та 2019 рік у відповіді на звернення позивачу повідомлено, на підставі яких нормативно-правових актів визначався розмір виплат, які йому здійснювалися: постанов Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 № 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та від 20.03.2019 № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Таким чином, звернення позивача було розглянуто Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області по суті всіх поставлених у цьому зверненні питань, вчасно перевірено викладені в зверненні факти та позивачу надано відповідь у строк, встановлений Законом України "Про звернення громадян". Відтак, оскільки бездіяльності щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 02.03.2021 №ФИ-12171865 відповідач не допускав, тому позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не належного розгляду звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, від 02.03.2021, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № НОМЕР_1 , та похідна від неї вимога про зобов`язання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , як інваліда війни, реєстраційний № НОМЕР_1 від 02.03.2021, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановлених судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Водночас, фактично відмовляючи у задоволенні вимог, викладених у заяві, щодо доплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018 рік та 2019 рік відповідачем у порушенням статті 15 Закону України "Про звернення громадян" не роз`яснено порядку оскарження прийнятого ним рішення, а тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у листі Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 17 березня 2021 року №Ф-149-гл-4 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян".
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
При прийнятті рішення у даній справі щодо оцінки інших аргументів учасників справи, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України” (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ) до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (ідентифікаційний код 02770127, вул. Ціолковського, 47, м. Полтава, 36023) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не роз`яснення порядку оскарження прийнятого рішення у листі Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області від 17 березня 2021 року №Ф-149-гл-4 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян".
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич