
Справа № 420/7249/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, –
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому представник позивача просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке викладено у листі №2296-1896/С-02/8-1500/21 від 19.02.2021 року щодо умов перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку та з обмеженням максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 року пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з урахуванням раніше проведених виплат.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 30.04.2021 року о 13:49:05 справа №420/7249/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою суду від 05.05.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав необхідності надання доказів сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.
17.05.2021 року за вх.№24727/21 від позивача надійшла заява разом із квитанцією №ПН2025705 про сплату судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн., чим усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 01.06.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст.263 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював в органах прокуратури України, з 21.10.2010 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” (Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 90% від посадового окладу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» - прокуратурою Одеської області 24.04.2020 позивачу надано довідку №418 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
У липні 2020 року позивач він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі вказаної довідки, проте відповідачем прийнято рішення з посиланням на те, що право на перерахунок пенсії виникає для осіб за зверненням, що надходять починаючи з 13.12.2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 року.
За результатом розгляду судової справи №420/8228/20 позивачу проведено перерахунок пенсії, однак її розмір після перерахунку визначений виходячи із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку та з обмеженням максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивач вважає, що у зв`язку з тим, що пенсія йому за вислугу років була призначена згідно статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції Закону № 2663 від 12.07.2001, то вона підлягає перерахунку, виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного заробітку з причини підвищення заробітної плати з урахуванням фактично отримуваних позивачем виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи без застосування максимального розміру пенсії.
16.06.2021 року за вх.№31415/21 представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII від 14.10.2020.
Згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 “Про день початку роботи обласних прокуратур” 11.09.2020 визначено днем початку роботи обласних прокуратур, з зазначеної дати здійснюється оплата прокурорів обласних прокуратур та спеціалізованих прокуратур у військовій та оборонній сфері (на правах обласних прокуратур) відповідно до ст.81 Закону №1697.
Згідно п.5 ст.86 Закону №1697 працівникам, які не мають вислуги років, передбаченої ч.1 цієї статті, за наявності необхідного стажу роботи на посадах прокурорів, також страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, після досягнення жінками віку, що на 5 років менше ніж пенсійний вік, установлений ст.26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60% місячної заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену ч.1 цієї статі.
Стосовно здійснення перерахунку з обмеженням максимального розміру, відповідач повідомив, що вперше обмеження максимального розміру пенсії були введені в дію Законом України “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI. Аналогічні положення містяться у п.13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»
Головне управління не погоджується з позовною вимогою щодо перерахунку пенсії позивачу згідно ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII від 05.11.1991, оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною (14.10.2014 прийнято новий Закон України “Про прокуратуру” №1697-VІI, який набрав чинності 15.07.2015).
Перерахунок пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Застосуванню підлягає та норма, яка є чинною на момент здійснення перерахунку пенсії, а не та, яка була чинна на момент виходу на пенсію.
У таких випадках слід керуватися чинним законодавством, зокрема ст.86 Закону №1697-VII в редакції чинній на момент звернення позивача за перерахунком.
Відповідач зазначив, що на момент звернення позивача до Головного управління, перерахунок пенсії працівникам прокуратури здійснюється на підставі Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VІI із наступними змінами), та застосовується Закон України від 24.12.2015 №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів” та від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів”.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
16.06.2021 року за вх.№31628/21 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, яка, згідно ч.3 ст.263 КАС України, не є заявою по суті у даній категорії справ.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позов та доданими до них доказами, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 – далі), ІПН НОМЕР_1 є пенсіонером відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.04.2011.
Позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.2011 №1789ХІІ в розмірі 90% починаючи з 21.10.2010 року (відповідно до протоколу №71741 від 24.12.2010 року УПФУ в Приморському районі м.Одеси).
В серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 16.08.2016 року у справі №522/14581/16-а, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю (з урахуванням ухвали від 16.08.2016 року у справі №2а/1522/977/11):
визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розмір пенсійних виплат, з урахуванням довідки Прокуратури Одеської області від 29 червня 2016 року №418 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати;
зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м.Одеси провести перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виходячи з розміру призначеної пенсії – 90% від суми місячного заробітку, з урахуванням довідки Прокуратури Одеської області від 29 червня 2016 року №418 про новий посадовий оклад та загальний розмір місячної зарплати, починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням раніше здійснених платежів.
Супровідним листом Прокуратури Одеської області від 24.04.2020 року за №18-324вих-20, на звернення позивача, надано Довідку №418 від 24.04.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою заступника прокурора становить: посадовий оклад – 7460,00 грн., надбавка за класний чин (радник юстиції) 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (30%) – 2238,00 грн., інші щомісячні надбавки, доплати (ОВЗ) (70%) 8328,60 грн., премія (60%) – 12135,96 грн., матеріальна допомога (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 2696,88 грн., 2696,88 грн. Всього 37756,32 грн.
22.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об`єднаного управління ПФУ в м. Одесі з заявою щодо перерахунку пенсії, яку зареєстровано за №4764.
Відповідно до розписки-повідомлення до заяви надані: довідка про заробітну плату №418 від 24.04.2020, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_1 , паспорт.
23.07.2020 року за №1352/03-18 Управлінням застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення про відмову у перерахунку пенсій №4764, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки, перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13 грудня 2019 року, які є підставою для перерахунку пенсії за вислугу років.
Вказані обставини встановленні судовим рішенням у справі №420/8228/20.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року, яке набрало законної сили 23.12.2020 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 4764 від 23.07.2020 р. щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області № 418 від 24.04.2020 р.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2020 р. ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 р., з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
При цьому, при вирішенні питання щодо застосування обмеження розміру пенсії максимальним розміром суд наголосив на передчасності таких вимог, адже перерахунок ще проведений не був.
На виконання рішення суду пенсію позивачу перераховано, проте виходячи із 60% сум грошового забезпечення, визначеного у довідці №418 від 24.04.2020 року, а також до розміру пенсії застосовано обмеження її максимальним розміром у розмірі 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
08.02.2021 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про проведення перерахунку пенсії виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року без обмеження максимального розміру пенсії (а.с.25-26).
Листом від 19.02.2021 року №2296-1896/С-02/8-1500/21 Головне управління повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії (а.с.27-28).
Вважаючи своє право порушеним діями відповідача щодо обмеження пенсії під час перерахунку максимальним розміром та зменшення основного розміру пенсії з 90% на 60% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII, в редакції, чинній на момент призначення пенсії.
Так, відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч.12 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
За приписами ч.17 ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії, Законом України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року №1789-XII було передбачено право осіб, яким призначена пенсія за цим Законом, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
14 жовтня 2014 року ухвалений Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII (надалі – Закон №1697-VII), який набув чинності 15.07.2015 року.
Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури регламентовані статтею 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII.
У свою чергу, питання перерахунку пенсії у первісній редакції (тобто в редакції прийняття Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII) було врегульовано частиною 20 цієї статті (86), якою передбачалось: “Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року – вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII “Прикінцеві положення” Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набув чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України “Про прокуратуру”.
13 грудня 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:
- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;
- положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
До того ж Конституційний Суд України установив такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: “20.Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
У своєму рішенні (п. 2.3 мотивувальної частини) Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, з 13 грудня 2019 року Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови КМУ №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.
Як встановлено судом, 24 квітня 2020 року Прокуратурою Одеської області видано ОСОБА_1 довідку №418 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до якої заробітна плата за відповідною посадою (начальника відділу) складала 37756,32 грн. (а.с.29).
Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та ст. 81, 86 Закону України “Про прокуратуру”.
Статтею 81 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII врегульовані питання заробітної плати прокурора.
Згідно ч. 1 цієї статті заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частина двадцята статті 86, згідно з Рішенням Конституційного Суду № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, діє в такий редакції: Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Відтак, позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до Закону № 1697-VII та на підставі довідки Одеської обласної прокуратури №418 від 24 квітня 2020 року про розмір заробітної плати.
Стаття 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII регламентує питання пенсійного забезпечення працівників прокуратур.
Згідно з ч. 2 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч.15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тимчасово, по 31 грудня 2017 року: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, відповідно до діючого Закону України “Про прокуратуру” позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на рівні заробітної плати працівника на відповідній посаді в прокуратурі (ч.20 ст.86), в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати (ч.2 ст.86), але не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (ч.15 ст.86).
Разом із тим, позивач набув право на пенсію у 2010 році.
На той час діяв Закон України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 №1789-XII, ч.2 ст.50-1 якого передбачала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
Зокрема, у постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а, висловлена правова позиція згідно з якою при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Згодом таке правозастосування було підтримано й у постанові Верховного Суду від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а (2-а/310/652/16).
В ухвалі від 04 лютого 2021 року по справі №400/6132/20 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, вирішуючи питання щодо розгляду як зразкової справи за позовними вимогами, в яких постають питання: в якому відсотковому розмірі має право позивач на здійснення перерахунку пенсії, а саме: у відсотках, передбачених статтею 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру", чинний на момент призначення пенсії; або у відсотках, передбачених статтею 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру", чинного на момент здійснення перерахунку пенсії позивачці, зазначив, що відступу від вищенаведених правових позицій суду касаційної інстанції не відбувалось.
Тобто, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90%.
Отже, задоволенню підлягають позовні вимоги в частині протиправності зменшення позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 90% відповідних сум грошового забезпечення до 60% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки Прокуратури Одеської області.
Стосовно максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI, який набув чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України 92-15, законів України "Про державну службу" 3723-12, "Про прокуратуру" 1789-12, "Про статус народного депутата України" 2790-12, "Про Національний банк України" 679-14, "Про Кабінет Міністрів України" 2591-17, "Про дипломатичну службу" 2728-14, "Про службу в органах місцевого самоврядування" 2493-14, "Про судову експертизу" 4038-12, "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-12, "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" 540/97-ВР, "Про наукову і науково-технічну діяльність" 1977-12, "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" 2262-12, "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" 1058-15, "Про пенсійне забезпечення" 1788-12, "Про судоустрій і статус суддів" 2453-17, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" 379/95-ВР, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд вважає помилковими посилання пенсійного органу на обмеження максимального розміру пенсій відповідної категорії громадян, встановлене ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру», так як частина вказаних обмежень діяла до 31 грудня 2017 року.
При цьому, варто враховувати, що пенсію позивачу призначено за ЗУ «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, а не за Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII.
Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року зазначено, що потреба у належному соціальному захисті працівників органів прокуратури випливає з характеру покладених на них службових обов`язків у зв`язку з виконанням ними функцій держави, є гарантією незалежності їх діяльності у ефективному судовому захисті прав громадян.
При цьому, необхідно врахувати висновки, викладені Конституційним Судом України у рішеннях від 08 червня 2016 року № 4-рп/2016, від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, відповідно до яких обмеження пенсії максимальним розміром не може застосовуватись до окремих категорій працівників.
Тому, враховуючи, що пенсію позивачу призначено до набрання чинності зазначених обмежень ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру», які мають тимчасовий характер, суд погоджується з посиланнями позивача на необхідність перерахунку його пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на п.13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», адже пенсія позивачу призначення за іншим законом. Також суд звертає увагу, що вперше обмеження максимального розміру пенсії були введені в дію Законом України “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 №3668-VI, тоді як позивачу пенсія призначена у 2010 році.
З огляду на вказане суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке викладено у листі №2296-1896/С-02/8-1500/21 від 19.02.2021 року щодо умов перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку та з обмеженням максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 року пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з урахуванням раніше проведених виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи відповідача суд відхиляє з вищенаведених підстав.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 908 грн. (а.с.39).
Суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судових витрат зі сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн., поклавши ці витрати на відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке викладено у листі №2296-1896/С-02/8-1500/21 від 19.02.2021 року, щодо умов перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку та з обмеженням максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.01.2020 року пенсії за вислугу років, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області №418 від 24.04.2020 року без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити йому різницю в розмірі пенсії за минулий час з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М.Аракелян