
Справа № 420/872/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа Державна служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасувати постанови №221030, №221031 від 05.10.2020 р., вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд”, звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, третя особа Державна служба України з безпеки, в якому просило:
-визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №221030 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.;
-визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №221031 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
24.09.2020 р. на адресу позивача від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області надійшло запрошення від 21.09.2020 р. №71960/32/24-20 на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно якого 05.10.2020 р. повинні розглядатися справи щодо порушень по актам проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, складеними працівниками Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області 27.08.2020 р.
28.10.2020 р. позивач отримав від Управління Укртрансбезпеки в Одеській області супровідним листом від 07.10.2020 р. №78163/32-24-20 постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу згідно ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Позивач зазначив, що 27.08.2020 р. о 09 год. 25 хв. згідно направлення на перевірку від 21.08.2020 р. №003546 старшим державним інспектором ВДК та нагляду на вантажному транспорті Панченком Я.О., провідним спеціалістом сектору надання адміністративних послуг Фаюк І.В. Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ. вул. Київська, 289, було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO FМХ 500 номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” (водій ОСОБА_1 ), та складено акт №195775 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Під час перевірки було встановлено порушення перевезення вантажу (щебінь 5/10) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу на загальну вагу на 10,70% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна.
На підставі акту перевірки №195775 від 27.08.2020 р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області було прийнято постанову №221030 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” та постанову №221031 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000 грн. за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Позивач зазначив, що в акті проведення перевірки не визначено, яку саме власну масу мав автомобіль, та яка маса вантажу, а лише зазначена кількість відсотків, на яку перевищено габаритно-вагову норму. Яким чином ці відсотки були визначені працівниками Управління невідомо. Тобто працівниками Укртрансбезпеки у Миколаївській області порушено норми Порядку №879.
Крім того, аналіз норм Порядку №879 дає підстави для висновку, що визначення відповідного навантаження на вісі транспортного засобу можливе лише при здійсненні точного габаритно-вагового контролю, який має здійснюватись на стаціонарному або пересувному пункті за допомогою вимірювального і зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю, а не тільки шляхом перевірки документів, які є у водія транспортного засобу.
Позивач також зазначив, що згідно акту перевірки рейдова перевірка транспортного засобу ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” здійснювалась за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ, вул. Київська, 289.
Згідно звіту з відслідковування маршруту автомобілів системи Dynafleet Online, 27.08.2020 р. транспортний засіб ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” в момент проведення перевірок перебував в іншому місці, ніж вказано в акті перевірки.
Крім того, з акта перевірки вбачається, що перевірка здійснювалася лише 5 хвилин. Лише п`ять хвилин працівники Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області проводили перевірку та за її результатами склали акт перевірки. Не зрозуміло, яким чином можна здійснити перевірку та скласти акт перевірки протягом п`яти хвилин.
Також позивач зазначив, що працівники Укртрансбезпеки при фіксації факту перевищення вагового нормативного параметру не повідомили власника про виявлення факту перевищення габаритно-вагових норм та дозволили подальший рух транспортних засобів, що суперечить п.п. 21-24 Порядку № 879, п.2.4-2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306.
(б) Позиція Відповідача
Відповідач не скористався своїм правом та відзив на позовну заяву до суду не надав.
08.06.2021 р. від відповідача надійшли довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
ІІІ. Процедура та рух справи
26.01.2021 р. суд ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, залучив у якості третьої особи Державну службу України з безпеки на транспорті.
17.03.2021 р. суд ухвалою зупинив провадження у даній справі.
23.06.2021 р. суд ухвалою поновив провадження у справі .
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтвердження
Згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” зареєстроване 11.06.2003 року за №1 529 102 0000 000294.
Основним видом економічної діяльності TOB “Березівкаагрошляхбуд” є: “Будівництво доріг і автострад” (код КВЕД 42.11).
27.08.2020 р. о 09 год. 25 хв. згідно направлення на перевірку від 21.08.2020 р. №003546 старшим державним інспектором ВДК та нагляду на вантажному транспорті Панченком Я.О., провідним спеціалістом сектору надання адміністративних послуг Фаюк І.В. Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ. вул. Київська, 289, було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO FМХ 500 номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” (водій ОСОБА_1 ), та складено акт №195775 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Під час перевірки було встановлено порушення перевезення вантажу (щебінь 5/10) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу на загальну вагу на 10,70% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна.
На підставі акту перевірки №195775 від 27.08.2020 р. Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області було прийнято постанову №221030 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн. за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” та постанову №221031 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17 000 грн. за порушення абз.15 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
V. Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п.8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пункт 21 вказаного Порядку передбачає, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України “Про автомобільний транспорт”
Відповідно до ч. 12 ст. 6 ЗУ “Про автомобільний транспорт” державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно з ст. 48 ЗУ “Про автомобільний транспорт” автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України “Про автомобільний транспорт” визначено, що водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
Зі змісту статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” слідує, що вказаний у цій статті перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами, зокрема, таким документом є протокол перевірки та адаптації тахографа.
Так, спірними постановами постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф за порушення абз.3 та абз.15 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”.
Згідно з абз.3 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абз.15 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт” за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У розумінні вимог статті 1 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Повертаючись до спірних правовідносин, суд встановив, що в акті перевірки №195775 від 27.08.2020 р. встановлені порушення перевезення вантажу (щебінь 5/10) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу на загальну вагу на 10,70% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна.
Щодо прийнятої відповідачем постанови №221030 від 05.10.2020 р. про накладення на позивача адміністративного – господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. у відповідності до ч.1, абз.3, ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 року №207 затверджено Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні (далі - Перелік №207).
Пунктом 2 Переліку №207 передбачено, що особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.
Згідно з пунктів 2 Переліку №207 для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах:
- фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка;
- товарно-транспортна накладна;
- посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
- реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом;
- талон про проходження державного технічного огляду;
- поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
У відповідності до пунктів 2 та 3 Переліку №207 для водія юридичної особи або фізичної особи - підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб:
- накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж;
- посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
- реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом;
- талон про проходження державного технічного огляду;
- поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Крім документів, зазначених у пунктах 1 і 2 цього переліку, є необхідними у разі перевезення:
- небезпечних вантажів:
свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення визначених небезпечних вантажів;
ДОПНВ-свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі;
інструкція на випадок аварії або надзвичайної ситуації;
узгодження маршруту руху транспортних засобів під час дорожнього перевезення небезпечних вантажів, видане уповноваженим підрозділом Національної поліції;
- вантажів з перевищенням вагових або габаритних параметрів – дозвіл на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданий уповноваженим підрозділом Національної поліції.
Таким чином, водій транспортного засобу юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, повинен мати при собі документи, визначені частиною другою статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” та пунктом 2 Переліку №207, а водій транспортного засобу юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для комерційної мети, повинен мати при собі документи, визначені частиною другою статті 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” та пунктом 2 Переліку №207,
Позивач, надав суду копію товарно – транспортної накладної від 27.08.2020 р. в якій зазначено, автотранспортний засіб, який здійснював перевезення VOLVO FМХ 500 номерний знак НОМЕР_1 , вантаж щебень, 21,02 т. та накладну номер №386 від 27.08.2020 р., в якій зазначена ідентична інформація як в товарно-транспортній накладній.
Крім того, а акті перевірки №195775, зазначено, номер дорожнього листа накладна №386 від 27.08.2020 р.
Таким чином, суд робить висновок, що постанова №221030 від 05.10.2020 р. про накладення на позивача адміністративного – господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. у відповідності до ч.1, абз.3, ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» є протиправною та належить до скасування.
Щодо прийнятої відповідачем постанови №221031 від 05.10.2020 р. про накладення на позивача адміністративного – господарського штрафу у сумі 17000,00 грн. у відповідності до ч.1, абз.3, ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 33 ЗУ “Про автомобільні дороги” рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закон України “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (далі - Порядок № 1567), згідно з пунктами 3, 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:
- наявність визначених ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Пунктом 16 Порядку №1567 передбачена можливість під час рейдової перевірки здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до п.20-22 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року “Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування” (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
У розумінні Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3 пункту 2 Порядку № 879).
За змістом пункту 6 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п. 20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Згідно з п.21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 22 Порядку 879, у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 265-2 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбаченого статтею 132-1 (порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами) цього Кодексу, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або транспортний засіб розміщений на місцях, призначених для зупинки, стоянки, безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.
Після тимчасового затримання транспортного засобу працівник відповідного уповноваженого підрозділу Національної поліції зобов`язаний надати особі можливість повідомити про тимчасове затримання транспортного засобу та його місцезнаходження іншу особу за власним вибором і вжити заходів щодо повернення автомобіля до місця постійної дислокації, а також забороняє експлуатацію транспортного засобу до усунення несправностей, виявлених у процесі його огляду, або до демонтажу спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Суд зауважує, що з огляду на зазначене вище, у відповідача відсутні повноваження щодо заборони руху великовагового транспортного засобу.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Згідно з п.18 Порядку №879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Форма довідки затверджена про здійснення габаритно-вагового контролю затверджена спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року №1007/1207, у якій передбачено її складання та підписання посадовою особою Укртрансінспекції, що проводила габаритно-ваговий контроль та оператором вагового комплексу.
Також, за змістом п.п.4,5 п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Суд зазначає, що відповідач надав копії довідок, в яких зазначений інший автотранспортний засіб VOLVO FМХ 500 з реєстраційним номером НОМЕР_2 , тобто надані відповідачем довідки суд не бере до уваги, оскільки об`єктом перевірки був автотранспортний засіб VOLVO FМХ 500 номерний знак НОМЕР_1 .
Отже відповідач впродовж розгляду справи до суду так і не надав довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акту про перевищення транспортним засобом нормативно-габаритних параметрів, якими було б зафіксовано відповідні порушення.
З приписів Порядку № 879 та Порядку № 1007/1207 слідує, що саме довідка про здійснення габаритно-вагового контролю є підтверджуючим документом щодо результатів здійснення габаритно-вагового контролю.
Посадовими особами Укртрансбезпеки 27.08.2020 р. о 09 год. 25 хв. згідно направлення на перевірку від 21.08.2020 р. №003546 старшим державним інспектором ВДК та нагляду на вантажному транспорті Панченком Я.О., провідним спеціалістом сектору надання адміністративних послуг Фаюк І.В. Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за адресою: Миколаївська область, м. Вознесенськ. вул. Київська, 289, було здійснено перевірку транспортного засобу марки VOLVO FМХ 500 номерний знак НОМЕР_1 , що належить ТОВ “Березівкаагрошляхбуд” (водій ОСОБА_1 ), та складено акт №195775 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Під час перевірки було встановлено порушення перевезення вантажу (щебінь 5/10) з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху України габаритно-вагових обмежень без відповідного дозволу на загальну вагу на 10,70% (встановлено за результатами здійснення документального контролю). Відсутня, неоформлена товарно-транспортна накладна.
Суд зазначає, що, що відповідач не надав до суду достатніх та беззаперечних доказів та не навів доводів, що підтверджують наявність з боку позивача порушень, на підставі яких управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області прийнято оскаржувану постанову №221031 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Таким чином, суд робить висновок, що зазначені відповідачем в акті перевірки №195775 від 27.08.2020 р. щодо перевищення позивачем вагових парламентів, не є достатньо вагомими, та документально не доведеними.
З урахуванням вище викладено та встановлених обставин у справі суд робить висновок, що постанова №221031 від 05.10.2020 р. про накладення на позивача адміністративного – господарського штрафу у сумі 17000,00 грн. у відповідності до ч.1, абз.3, ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» є протиправною та належить до скасування.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246 КАС України суд,
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №221030 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.;
3.Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області №221031 від 05.10.2020 р. про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.
4. Стягнути з Державна служба України з безпеки на транспорті за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят),00 грн.
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Березівкаагрошляхбуд” адреса: 67300, Одеська обл., Березівський район, вул. Паркова,80., код ЄДРПОУ 03579041.
Відповідач: Управління Укртрансбезпеки в Одеській області адреса: 65014, м. Одеса, вул. Успенська,4/ 03135,
Третя особа: Державна служба України з безпеки на транспорті адреса: м. Київ, Проспект Перемоги, буд.14, код ЄДРПОУ 39816845.
Суддя Бойко О.Я.