
465/928/17
2/465/219/21
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
17.06.2021 року Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Мартьянової С.М.
при секретарі Турчак М.І.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів грошової допомоги, -
в с т а н о в и в :
позивач звернувся із позовом до відповідача про стягнення коштів грошової допомоги.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що на підставі заяв ОСОБА_1 від 28.10.2014 року, 26.03.2015 року, 23.06.2015 року, 21.12.2015 року Франківським відділом соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради відповідачу було призначено щомісячну адресну допомогу, як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 28.10.2014 року до 25.03.2016 року. При зверненні за призначенням грошової допомоги відповідач надав заяву про майновий стан. В результаті верифікації, проведеної Державною фінансовою інспекцією у Львівській області від 17.08.2016 року №04-22/10, встановлено, що ним не повідомлено, що при оформленні грошової допомоги у період з 28.10.2014 року по 25.03.2016 року було відкрито депозитний рахунок у ПАТ «Альфа Банк», що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що вплинуло на виплату грошової допомоги. Таким чином, грошова допомога у період з 28.10.2014 року до 25.03.2016 року виплачена неправомірно з вини відповідача, який свідомо приховав інформацію про наявність депозитного рахунку у банку у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів на суму 21 628,72 грн. Позивачем було скеровано відповідачу лист №2605-вих. 2022 від 28.10.2016 року про переплату коштів, виплачених надміру, та запропоновано добровільно повернути заборгованість у сумі 21 628,72 грн. Станом на сьогодні, надана грошова допомога відповідачем не повернута. Враховуючи наведене вище, просить задовольнити позов.
Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова від 13.03.2017 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова від 02.07.2019 року справу прийнято до провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує, просить задовольнити позов у повному обсязі. Щодо винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причин своєї неявки не повідомив, однак належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. При таких обставинах суд визнає неявку відповідача неповажною та розглядає справу за його відсутності, провівши заочний розгляд справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, не подав відзив, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. Наявних у справі матеріалів про права та обов`язки сторін, достатньо для її розгляду у відсутності відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст. 5 ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 28.10.2014 року, 26.03.2015 року, 23.06.2015 року, 21.12.2015 року ОСОБА_1 подав до Франківського відділу соціального захисту управління соціальної політики Львівської міської ради з метою призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 28.10.2014 року до 25.03.2016 року.
Відповідно до рішення про призначення допомоги переміщеним особам Франківського відділу соціального захисту управління соціальної політики Львівської міської ради від 01.12.2014 року, ОСОБА_1 надавалася грошова допомога з 28.10.2014 року по 27.12.2014 року - 1 768,00 грн., з 28.12.2014 року по 27.02.2015 року - 1 547.00 грн., з 28.02.2015 року по 27.04.2015 року - 1 326,00 грн.
Відповідно до Рішення про призначення допомоги переміщеним особам Франківського відділу соціального захисту управління соціальної політики Львівської міської ради від 24.06.2015 року, ОСОБА_1 надавалася грошова допомога з 23.06.2015 року по 22.12.2015 року - 1 326,00 грн.
Відповідно до рішення про призначення допомоги переміщеним особам Франківського відділу соціального захисту управління соціальної політики Львівської міської ради від 30.12.2015 року, ОСОБА_1 надавалася грошова допомога з 21.12.2015 року по 25.03.2016 року - 1 326,00 грн.
Згідно з Актом Державної фінансової інспекції України Державної фінансової інспекції у Львівській області №04-22/10 від 17.08.2016 року щодо планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради за період з 01.01.2014 року по 31.05.2016 року, ОСОБА_1 за даними верифікації з 01.01.2014 року по 31.05.2016 року на депозитних рахунках, відкритих в ПАТ «Альфа-Банк», мав розміщені кошти в сумах, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Проте, гр. ОСОБА_1 станом на 28.10.2014 року. 26.03.2015 року, 23.06.2015 року, 21.12.2015 року звертався у Франківський відділ з заявами, де ним заперечено факт наявності депозиту в сумах, що перевищують 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб для призначення щомісячної адресної допомоги та, відповідно, за період з 28.10.2014 по 25.03.2016 року гр. ОСОБА_1 в порушення Порядку №505 виплачено адресну допомогу в сумі 21 628,72 грн.
З довідки №01-4154 від 31.03.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 , 1965 року народження, був зареєстрований в базі громадян, які переселилися з АР Крим, м. Севастополя та південно-східних областей України з 31.03.2015 року.
Відповідно до довідки №1330000616 від 26.03.015 року ОСОБА_1 став на облік як особа, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Перемістився 08.02.2015 року з тимчасово окупованої території та на даний час проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надсилав ОСОБА_1 повідомлення про те, що йому надмірно перераховано кошти в сумі 21 628,72 грн. за період з 28.10.2014 року - 25.03.2016 року, які від зобов`язаний повернути у зазначеному розмірі до 30.09.2016 року.
Крім того, Франківським відділом соціального захисту було скеровано відповідачу лист №2605-вих.2022 від 28.10.2016 року про переплату коштів, виплачених надміру, та запропоновано добровільно повернути заборгованість у сумі 21 628,72 грн. у строк до 15.11.2016 року.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 01.10.2014 року №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з п. 6 Порядку №505, грошова допомога не призначається у разі, якщо будь-хто з членів сім`ї має на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 25-кратиний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з абз. 5 п. 12 Порядку №505, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Порядку №505, сума грошової допомоги, виплаченої надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У випадку відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Відтак, Франківський відділ зазначає, що у ОСОБА_1 був відкритий депозит у ПАТ «Альфа-Банк» з 28.10.2014 по 25.03.2016 роках. Проте, відповідно до Постанови КМУ від 01.10.2014 року про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг редакції від 31.10.2020 року, грошова допомога не призначається у разі, якщо будь-хто з членів сім`ї має на депозитному рахунку кошти у сумі, що перевищує 25-кратиний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено поняття внутрішньо переміщеної особи, а саме: внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно до ч 1. ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково. Разом із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року за № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 5 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг» у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім"ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім"я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім"ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації; наявність у будь-якого з членів сім"ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
Відповідно до п. 10 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг», уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п.6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг», грошова допомога не призначається у разі,коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб
Відповідно до п. 11 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг» уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Управлінням соціального захисту населення на адресу відповідача ОСОБА_1 неодноразово надсилались повідомлення про погашення надміру виплаченої суми адресної допомоги, що стверджується листом від 28.10.2016 року №2605-вих-2022, у якому запропоновано добровільно повернути заборгованість у сумі 21 628, 72 у строк 15.11.2016 року. Однак, до теперішнього часу ці кошти відповідачем не повернуті.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до термінів, наведених вст.2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»:-банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов`язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів; -вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.
Згідно п.1.8 «Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12.11.2003 року №492, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.12.2003 року за №1172/8493 (далі Інструкція), банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу - вкладні (депозитні) рахунки.
Поточний рахунок- рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Вкладний (депозитний) рахунок- рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей, що передаються клієнтом в управління на встановлений строк або без зазначення такого строку під визначений процент (дохід) і підлягають поверненню клієнту відповідно до законодавства України та умов договору.
Як вбачається із матеріалів справи, звертаючись до суду з позовом про повернення надміру сплачених коштів, позивач посилався на результати проведеної перевірки, якою встановлено, що відповідач на час звернення із заявами від 28.10.2014 по 25.03.2016 про допомогу мав на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, які було зараховано на виконання умов договору банківського вкладу.
Статтею 1215 ЦК України визначено випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, законом встановлено два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів. Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 2 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач перебував на обліку у позивача, як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, та отримував грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг, при цьому не повідомив про наявність в нього відкритого депозиту, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чим не виконав свій обов`язок щодо повідомлення уповноваженого органу про обставини, які впливають на призначення грошової допомоги, що свідчить про недобросовісність відповідача та набуття ним державної допомоги в розмірі 21628,72 грн. без достатніх на те правових підстав.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, яка передбачає розподіл судових витрат між сторонами, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені у повному обсязі, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1600,00 грн.
Керуючись статтями 12, 13, 258, 259, 265, 268, 279, 280, 281, 282 ЦПК України суд,-
п о с т а н о в и в:
позов задовільнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги в розмірі 21 628 (двадцять одну тисячу шістсот двадцять вісім гривень) грн. 72 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1600 (одну тисячу шістсот гривень) грн.
Сторони:
Позивач: Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79044, м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 85);
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 23.06.2021 року.
Суддя Мартьянова С.М.