
Номер провадження: 2-о/225/222/2021
Єдиний унікальний номер: 225/3306/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2021 року м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Довженко О.В.,
за участю секретаря судового засідання Петрової С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за заявою уповноваженого представника заявника - адвоката Бєлоусова Сергія Геннадійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа - Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
В травні 2021 року уповноважений представник заявника - адвокат Бєлоусов Сергій Геннадійович, який діє в інтересах ОСОБА_1 на підставі ордеру серії ДН №149417 від 25.05.2021 року та договору про надання правової допомоги від 17.04.2021 року, звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що заявник у справі знаходиться в шлюбі з ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в м. Донецьк Донецької області від вказаного шлюбу у подружжя народилась донька, яку батьки іменували ОСОБА_3 .
На підтвердження факту народження дитини заявник отримала медичне свідоцтво про народження №422 від 15.07.2020 року, видане Центральною міською клінічною лікарнею №6 м. Донецька, зразку, що використовується на тимчасово окупованій території України.
З метою оформлення державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку, представник заявника звернувся до Костянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) із відповідною заявою.
Проте, в задоволенні зазначеної вище заяви заявникові було відмовлено (відмова у проведення реєстрації народження від 13.05.2021 року №20.19-36-201), оскільки представлені документи не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024, а отже, факт народження дитини - не підтверджують. При цьому, заявнику було роз`яснено право на звернення до суду з заявою про встановлення факту народження.
Отже, вичерпавши всі можливості для здійснення реєстрації народження своєї дитини, заявник змушена була звернутись до суду з заявою про встановлення факту народження.
Заявник та/або уповноважений представник заявника до судового засідання не з`явились, надали письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, просили задовольнити заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи - Костянтинівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в судове засідання також не з`явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
Неявка учасників судового провадження розгляду заяви не перешкоджає.
Дослідивши матеріали справи та представлені суду докази в їх сукупності, судом встановлено наступне:
згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно з паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , що виданий органом 1437 14.06.2019 року, ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , є уродженкою м.Донецьк Донецької області. Згідно з довідкою про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру від 30.07.2019 року №244383-2019, заявниця зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (належним чином засвідчені копії наявні в матеріалах справи).
Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , що видане 04.06.2019 року Маріупольським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Донецькій області, за актовим записом № 308, підтверджено, що заявник з 04.06.2019 року знаходиться в шлюбі з ОСОБА_2 .
Факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 першої дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , підтверджений медичним свідоцтвом про народження №422 від 15.07.2020 року, що видане Центральною міською клінічною лікарнею №6 м. Донецька, а також, свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_3 від 15.07.2020 року, що видане Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції за актовим записом №310 (належним чином засвідчені копії наявні в матеріалах справи). Зазначені документи мають форму зразку, що використовується на тимчасово окупованій території України.
Додатково факт народження підтверджений обмінною картою пологового будинку, випискою з медичної карти амбулаторного хворого та фотографією заявниці з новонародженою дитиною.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, суд виходив з наступного:
згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», територія м. Донецька Донецькій області на даний час є тимчасово окупованою територією України.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів від 7 листопада 2014 року № 1085 зі змінами та доповненнями, м. Донецьк Донецької області віднесено до населеного пункту, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження через окупацію території незаконними збройними формуваннями, тому всі видані даними органами документи є недійсними та не створюють юридичних наслідків. Даний факт перешкоджає здійсненню заявником державної реєстрації народження дитини та отриманню свідоцтва про народження встановленого в Україні зразку.
У зв`язку з неможливістю виконання повноважень відділами державної реєстрації актів цивільного стану Донецької та Луганської областей в районі проведення антитерористичної операції, їх повноваження здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за межами цих територій. При цьому, суд враховує, що бланки суворої звітності, в тому числі документи про державну реєстрацію актів цивільного стану, які були видані на цих територіях після 01.12.2014 року, не є документами територіальних органів Міністерства юстиції України.
В той же час, кожен громадянин України, який переселився з району проведення антитерористичної операції, має право звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану на його вибір для вирішення питань, що входять до їх компетенції.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Положеннями ч. 1 ст. 7 Закону України "Про громадянство України" передбачено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Згідно ч. 2, 3, 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним та таким, що не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.
Враховуючи наведене, з огляду на наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку щодо доведеності факту народження дитини - ОСОБА_3 , в м. Донецьк Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, ч. 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини. Отже, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та її дитина, зважаючи на існування у заявника об`єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження дитини, а також, з огляду на те, що чинним законодавством України іншого порядку встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України не встановлено, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 259, 263, 315, 317 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Заяву уповноваженого представника заявника-адвоката Бєлоусова Сергія Геннадійовича (місце роботи: Київська область, місто Фастів, вулиця Великоснітенська, буд.67), який діє в інтересах ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Костянтинівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (місцезнаходження: Донецька область, місто Костянтинівка, вулиця Театральна, 5, код ЄДРПОУ 22021072), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, - задовольнити повністю.
Встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Донецьк Донецької області, громадянка України, РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , знаходячись у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженцем м. Маріуполь Донецької області, громадянином України, РНОКПП НОМЕР_5 , у м. Донецьк Донецької області, Україна, народила першу дитину жіночої статі - ОСОБА_3 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Донецького апеляційного суду з урахуванням вимог п. 15.5 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Суддя О.В. Довженко