
Справа № 712/10956/16-к
Провадження № 1-кп/712/32/21
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2021 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого: судді - Бащенка С.М.
при секретарях - Ляховецькій Ю.Л., Коваль М.О.
з участю:
прокурора - Якушиної О.В.
захисника - Тимчука О.В.
представника потерпілих - Закревської Є.О.
потерпілих - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження в залі суду в м. Черкаси кримінальне провадження № 42015250000000197 відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Луганськ, Луганської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, на момент вчинення правопорушення працюючого на посаді командира батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
по обвинуваченню у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 171, ч. 2 ст. 365 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 , працюючи згідно наказу МВС України № 1989 о/с від 29.12.2008 на посаді командира батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області, маючи спеціальне звання полковника міліції і, в силу займаної посади, як представник влади, що займає відповідальне становище в системі правоохоронних органів і наділений спеціальними владними повноваженнями, являючись службовою особою, порушуючи вимоги Конституції України, Закону України «Про міліцію» та свої функціональні обов`язки, всупереч інтересам служби, діючи умисно, перевищуючи надані йому службові повноваження, не маючи жодних підстав, передбачених чинним законодавством України, в порушення ст. ст. 12, 14 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-12 та Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР від 27.02.1991 № 49, вчинив дії, виконання яких можливе лише за наявності особливих і відсутніх в даному випадку умов - в особливих випадках, з особливого дозволу та з додержанням особливого порядку.
Оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 28 Конституції України вказано, що ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.
Статтею 34 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про інформацію», під час виконання професійних обов`язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів.
Після пред`явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про міліцію», міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров`я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Крім того, статтею 2 Закону України «Про міліцію» передбачено, що одним із основних завдань міліції є забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів.
Частиною 2 ст. 5 вказаного Закону визначено, що міліція поважає гідність особи і виявляє до неї гуманне ставлення, захищає права людини незалежно від її соціального походження, майнового та іншого стану, расової та національної належності, громадянства, віку, мови та освіти, ставлення до релігії, статі, політичних та інших переконань. При звертанні до громадянина працівник міліції зобов`язаний назвати своє прізвище, звання та пред`явити на його вимогу службове посвідчення. У взаємовідносинах з громадянами працівник міліції повинен виявляти високу культуру і такт.
Статтею 20 Закону України «Про міліцію» передбачено, що працівник міліції при виконанні покладених на нього обов`язків керується тільки законом, діє в його межах і підпорядковується своїм безпосередньому і прямому начальникам.
Відповідно до Положення про підрозділ міліції особливого призначення «Беркут», затвердженого наказом МВС України 18.05.2004 року № 529, цей підрозділ є високомобільним спеціальним підрозділом, створеним для забезпечення правопорядку під час проведення загальнодержавних, резонансних громадсько-політичних, спортивно-видовищних, культурно-масових, релігійних заходів, припинення групових порушень громадською порядку та масових заворушень, проведення спеціальних операцій по затриманню озброєних злочинців, ліквідації аварій, стихійних лих, а також здійснення фізичної охорони службових осіб.
Підрозділ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами МВС України, а також вказаним Положенням. Свою діяльність здійснює в межах повноважень, відповідно до принципів законності, гуманізму, гласності, поваги прав людини.
Підрозділ безпосередньо підпорядковується начальникам ГУМВС, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а організаційно-методичне забезпечення його роботи здійснюється тільки їх заступниками - начальниками міліції громадської безпеки.
З метою виконання покладених на них завдань та при проведенні спеціальних операцій працівники підрозділу мають право застосовувати вогнепальну зброю, у тому числі снайперську, спеціальні засоби та заходи фізичного впливу, у випадках, які передбачені статтями 12-15 Закону України «Про міліцію», постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.1991 № 49 «Про затвердження Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Українській РСР».
Підрозділ очолює командир, який призначається на посаду та звільняється з посади наказом Міністра внутрішніх справ України.
Виконання службових обов`язків особовий склад підрозділу здійснює в спеціальному обмундируванні, екіпірованому знаками розрізнення та символікою «Беркут», яка є єдиною для всіх регіонів України.
Командир підрозділу є прямим начальником для працівників і несе персональну відповідальність за його постійну готовність до виконання покладених на підрозділ завдань. Він відповідає за забезпечення оперативно-службової діяльності підрозділу, професійну підготовку особового складу, використання сил і засобів за призначенням, проведення виховної роботи з підлеглими та зобов`язаний забезпечувати дотримання законності та дисципліни особовим складом, вживати заходів до правопорушників, а також до їх керівників та аналізувати правомірність застосування фізичної сили, спеціальних засобів і зброї.
У відповідності до наказу МВС України № 404 від 28.07.1994 «Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України» статут патрульно-постової служби міліції (надалі Статут), визначає основні завдання, порядок організації і несення патрульно-постової служби працівниками міліції по охороні громадського порядку, безпеки, боротьби з правопорушеннями на вулицях, площах, транспортних магістралях та в інших громадських місцях.
Положення статуту розповсюджується на всіх працівників органів внутрішніх справ, які відповідно до прямих обов`язків, наказу начальника органу внутрішніх справ, виконують патрульно-постові функції по охороні громадського порядку і безпеки в громадських місцях.
Пунктом 6 Статуту передбачено, що патрульно-постова служба міліції включає: особовий склад служби охорони громадського порядку, територіальних і транспортних органів внутрішніх справ, підрозділів міліції особливого призначення «Беркут».
Патрульні і постові наряди згідно п. 124 вказаного Статуту зобов`язані, знати закони та інші нормативні акти органів місцевої державної виконавчої влади з питань забезпечення громадської безпеки і охорони громадського порядку, вимагати від громадян їх виконання; додержуватись законності, ретельно і уважно розбиратися на місці з порушниками громадського порядку; при застосуванні передбачених в законах заходів адміністративного впливу до правопорушників роз`ясняти їм, згідно з яким нормативним актом і за яке порушення вони застосовуються.
Вказаним нормативним актом п. 139 визначено, що працівник міліції у межах повноважень, наданих законодавством, самостійно приймає рішення і несе за свої протиправні дії або бездіяльність дисциплінарну чи кримінальну відповідальність.
Крім того, відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про міліцію», розділу 8 Статуту патрульно-постової служби міліції, міліція має право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю у випадках і в порядку, передбачених цим Законом.
Застосуванню сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї повинно передувати попередження про намір їх використання, якщо дозволяють обставини. Без попередження фізична сила, спеціальні засоби і зброя можуть застосовуватися, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров`ю громадян чи працівників міліції, а також у районі проведення антитерористичної операції.
У разі неможливості уникнути застосування сили вона не повинна перевищувати міри, необхідної для виконання покладених на міліцію обов`язків і має зводитись до мінімуму можливості завдання шкоди здоров`ю правопорушників та інших громадян. При завданні шкоди міліція забезпечує подання необхідної допомоги потерпілим в найкоротший строк.
Про застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, а також про будь-які ушкодження або смерть, які спричинені особі внаслідок застосування працівником міліції заходів фізичного впливу, спеціальних засобів, вогнепальної зброї, працівник міліції негайно та письмово доводить до відома безпосереднього начальника для сповіщення прокуророві.
Згідно з статтею 14 Закону України «Про міліцію» п рацівники міліції мають право застосовувати наручники, гумові кийки, засоби зв`язування, сльозоточиві речовини, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої для відкриття приміщень і примусової зупинки транспорту, водомети, бронемашини та інші спеціальні і транспортні засоби, а також використовувати службових собак у випадках захисту громадян і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров' ю, для припинення масових безпорядків і групових порушень громадського порядку; для відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби, незалежно від їх належності, або їх звільнення у разі захоплення; для затримання і доставки в міліцію або інше службове приміщення осіб, які вчинили правопорушення, а також для конвоювання і тримання осіб, затриманих і підданих арешту, взятих під варту, якщо зазначені вище особи чинять опір працівникам міліції або якщо є підстави вважати, що вони можуть вчинити втечу чи завдати шкоди оточуючим або собі; для припинення масового захоплення землі та інших дій, що можуть призвести до зіткнення груп населення, а також діянь, які паралізують роботу транспорту, життєдіяльності населених пунктів, посягають на громадський спокій, життя і здоров`я людей; для припинення опору працівникові міліції та іншим особам, які виконують службові або громадські обов`язки по охороні громадського порядку і боротьбі із злочинністю; для звільнення заложників.
Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням обстановки, що склалася, характеру правопорушення і особи правопорушника.
Крім того, відповідно Статуту патрульно-постової служби п. 211 міліції України забороняється завдання ударів кийком: гумовим - по голові, шиї, ключичній ділянці, животу, статевих органах; пластиковим типу «тонфа» - по голові, шиї, сонячному сплетінню, ключичній ділянці, низу живота, статевих органах, нирках, копчику.
У разі неможливості уникнути застосування спеціальних засобів воно не повинно перевищувати міри, необхідної для виконання покладених на міліцію обов`язків, і має зводити до мінімуму можливість заподіяння шкоди здоров`ю правопорушників та інших громадян. При заподіянні шкоди необхідно забезпечити надання необхідної допомоги потерпілим в найкоротший строк, а також повідомити лікаря або медичний заклад про те, який засіб застосовано в кожному конкретному випадку. Після застосування спеціальних засобів проводиться огляд приміщень і місцевості з метою виявлення потерпілих, а також збирання засобів, що не спрацювали, а при необхідності - дегазація.
Про застосування фізичної сили, спеціальних засобів примусу працівник міліції рапортом доводить до відома безпосереднього начальника (п. 215 вказаного Статуту).
У розмові з громадянами працівники міліції повинні виявляти спокій, витримку і розсудливість. Вони не повинні відповідати грубістю на грубість і у своїх діях керуватися особистими неприязними почуттями (п. 144).
Пунктом 299 передбачено, що під час припинення правопорушень в місцях скупчення людей, а також при затриманні організаторів та активних учасників групових порушень громадського порядку патрульно-постові наряди повинні виявляти обережність і пересторогу, враховуючи можливу негативну реакцію присутніх громадян, щоб своїми діями не викликати ускладнення обстановки. Затримані організатори та активні учасники групових порушень громадського порядку негайно відправляються у зачинених машинах до міліції .
При проведенні операцій по припиненню групових порушень громадського порядку патрульно-постові наряди повинні виявляти високу організованість, дисциплінованість і діяти тільки по команді керівника операції або старшого наряду. Для забезпечення узгоджених дій встановлюються способи підтримання зв`язку, умовні знаки і сигнали (п. 301).
Статутом патрульно-постової служби міліції України безпосередньо передбачено обов`язки командира підрозділу патрульно-постової служби.
Так, відповідно до п. 51 Статуту ОСОБА_4 , як командир батальйону міліції особливого призначення при ГУМВС України в Луганській області, відповідає за забезпечення оперативно-службової діяльності підрозділу, щоденну готовність особового складу до виконання завдань по забезпеченню охорони громадського порядку, комплектування, службову, бойову та фізичну його підготовку, матеріально-технічне та інше забезпечення діяльності підрозділу, несе персональну відповідальність за дотриманням особовим складом норм закону і дисципліни, здійснює керівництво службою особового складу з питань, що входять до компетенції підрозділу.
Він зобов`язаний:
а) вивчати та аналізувати оперативну обстановку на закріпленій території, з урахуванням її стану вносити пропозиції керівникам міськрайлінорганів внутрішніх справ по внесенню необхідних змін до єдиної дислокації маршрутів патрулювання і постів, маневрувати нарядами;
б) щомісячно узагальнювати результати роботи особового складу підрозділу в розкритті злочинів та боротьбі із адміністративними правопорушеннями, в тому числі кожного працівника зокрема. Щоквартально аналізувати ефективність цієї роботи і вживати заходів до підвищення її рівня;
в) забезпечувати виконання обов`язкових (затверджених) норм виставлення нарядів для несення служби;
г) організовувати безперервне керування силами та засобами стройового підрозділу, а також їх взаємодію з нарядами підрозділів інших служб органів внутрішніх справ, народними дружинами;
д) організовувати та особисто здійснювати контроль за несенням служби особовим складом;
е) вдосконалювати відповідно до конкретних умов несення служби нарядами, вивчати та застосовувати передові форми роботи;
є) провадити інструктажі і розводи особового складу перед тим, як заступити йому на службу з постановкою конкретних завдань щодо оперативної обстановки;
ж) організовувати та особисто проводити прийняття особового складу;
з) організовувати добір, комплектування, навчання особового складу. Залучати до проведення занять фахівців інших служб органів внутрішніх справ та інших відомств. Вживати заходів щодо прищеплення працівникам підрозділу навиків високої культури в службовій діяльності;
и) вживати заходів щодо зберігання та раціональної експлуатації спеціальних технічних і транспортних засобів, озброєння і спорядження;
і) забезпечувати додержання особовим складом режиму таємності;
й) провадити прийом громадян, організовувати необхідну перевірку їх скарг та заяв. По кожному факту порушення підлеглим працівником міліції законності і службової дисципліни організовувати службове розслідування;
к) проводити атестування особового складу підрозділу у встановленому порядку;
л) організовувати господарсько-фінансову діяльність підрозділу (крім командира роти);
м) давати об`єктивну оцінку службовій діяльності підрозділу в цілому та окремих його працівників, організовувати наради з підбиттям підсумків роботи (у полках, батальйонах, ротах - один раз на квартал);
н) застосовувати заохочення і дисциплінарні стягнення до працівників підрозділу в межах прав, наданих йому Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства та переліку обов`язків і повноважень, командир БМОП при ГУМВС України в Луганській області ОСОБА_4 , під час охорони громадського порядку, на час вчинення зазначеного злочину, відповідно до ч. 3 ст. 18, Примітки 1 ст. 364 КК України (в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011 із змінами, внесеними згідно із Законом №222-VII від 18.04.2013) був представником влади - працівником правоохоронного органу.
Так, з 21.11.2013 в Україні у зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України розпорядження щодо призупинення процесу підготовки до укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом розпочалися акції протесту, які проходили і в м. Черкаси.
Близько 00 годин 15 хвилин 27.01.2014 на Соборну площу в м. Черкаси, розташовану навпроти приміщення «Будинку Рад», за адресою бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, з м. Києва прибули учасники громадського руху «Автомайдан» з метою проведення мирної акції протесту щодо звільнення осіб, що були затримані 23.01.2014-24.01.2014 біля приміщення «Будинку Рад» у м. Черкаси.
На Соборній площі м. Черкаси крім вказаних осіб та мирних громадян також були присутні в якості журналіста Інтернет-видання « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 , телеоператор телеканалу ТРК «Вікка» ОСОБА_5 та спеціальний кореспондент ТОВ «НІС» ТК ІНТЕР ОСОБА_2 , які виконували свої функціональні обов`язки, передбачені, зокрема, і Законом України «Про інформацію».
Близько 00 години 15 хвилин 27.01.2014 співробітники батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області під керівництвом ОСОБА_4 , який разом з підпорядкованим батальйоном, за вказівкою начальника міліції громадської безпеки ГУМВС України в м. Києві ОСОБА_6 , поступив у підпорядкування УМВС України в Черкаській області, перебували біля будівлі «Будинку Рад» зі сторони вулиці Байди Вишневецького, у повному складі, а саме: підполковникміліції ОСОБА_7 ; капітан міліції ОСОБА_8 ; майор міліції ОСОБА_9 ; майор міліції ОСОБА_10 ; старший лейтенант міліції ОСОБА_11 ; старший сержант міліції ОСОБА_12 ; старшина міліції ОСОБА_13 ; майор міліції ОСОБА_14 ; старший лейтенант міліції ОСОБА_15 ; прапорщик міліції ОСОБА_16 ; прапорщик міліції ОСОБА_17 ; прапорщик міліції ОСОБА_18 ; старшина міліції ОСОБА_19 ; старший сержант міліції ОСОБА_20 ; старший прапорщик міліції ОСОБА_21 ; старшина міліції ОСОБА_22 ; старшина міліції ОСОБА_23 ; старшина міліції ОСОБА_24 ; старший сержант міліції ОСОБА_25 ; старший сержант міліції ОСОБА_26 ; старшина міліції ОСОБА_27 ; підполковник міліції ОСОБА_28 ; майор міліції ОСОБА_29 ; молодший лейтенант міліції ОСОБА_30 ; старший лейтенант міліції ОСОБА_31 ; старшина міліції ОСОБА_32 ; прапорщик міліції ОСОБА_33 ; прапорщик міліції ОСОБА_34 ; старшина міліції ОСОБА_35 ; старшина міліції ОСОБА_36 ; старший сержант міліції ОСОБА_37 ; сержант міліції ОСОБА_38 ; сержант міліції ОСОБА_39 ; сержант міліції ОСОБА_40 ; старший прапорщик міліції ОСОБА_41 ; старший прапорщик міліції ОСОБА_42 ; прапорщик міліції ОСОБА_43 ; прапорщик міліції ОСОБА_44 ; старший сержант міліції ОСОБА_45 ; старший сержант міліції ОСОБА_46 ; старший сержант міліції ОСОБА_47 ;старший сержант міліції ОСОБА_48 ; сержант міліції ОСОБА_49 ; капітан міліції ОСОБА_50 ; лейтенант міліції ОСОБА_51 ; старший сержант міліції ОСОБА_52 ; старший сержант міліції ОСОБА_53 ; старший сержант міліції ОСОБА_54 ; сержант міліції ОСОБА_55 ; молодший сержант міліції ОСОБА_56 ; молодший сержант міліції ОСОБА_57 ; прапорщик міліції ОСОБА_58 ; старший сержант міліції ОСОБА_59 ; старший сержант міліції ОСОБА_60 ; старший сержант міліції ОСОБА_61 ; сержант міліції ОСОБА_62 ; молодший сержант міліції ОСОБА_63 ; капітан міліції ОСОБА_64 ; лейтенант міліції ОСОБА_65 ; прапорщик міліції ОСОБА_66 ; прапорщик міліції ОСОБА_67 ; старший прапорщик міліції ОСОБА_68 ; прапорщик міліції ОСОБА_69 ; старшина міліції ОСОБА_70 ; старшина міліції ОСОБА_71 ; старший сержант міліції ОСОБА_72 ; сержант міліції ОСОБА_73 ; сержант міліції ОСОБА_74 ; старший сержант міліції ОСОБА_75 ; молодший сержант міліції ОСОБА_76 ; прапорщик міліції ОСОБА_77 ; прапорщик міліції ОСОБА_78 ; прапорщик міліції ОСОБА_79 ; прапорщик міліції ОСОБА_80 ; старшина міліції ОСОБА_81 ; старшина міліції ОСОБА_82 ; старшина міліції ОСОБА_83 ; молодший сержант міліції ОСОБА_84 ; старшина міліції ОСОБА_85 ; старший лейтенант міліції ОСОБА_86 ; майор міліціїМещеряков Сергій Вікторович; старший лейтенант міліції ОСОБА_87 ; лейтенант міліції ОСОБА_88 ; лейтенант міліції ОСОБА_89 ; прапорщик міліції ОСОБА_90 ; прапорщик міліції ОСОБА_91 ; прапорщик міліції ОСОБА_92 ; прапорщик міліції ОСОБА_93 ; прапорщик міліції ОСОБА_82 ; старшина міліції ОСОБА_94 ; прапорщик міліції ОСОБА_95 ; старшина міліції ОСОБА_96 ; старший сержант міліції ОСОБА_97 ; старшина міліції ОСОБА_98 ; старшина міліції ОСОБА_99 ; майор міліції ОСОБА_100 ; капітан міліції ОСОБА_101 ; капітан міліції ОСОБА_102 ; прапорщик міліції ОСОБА_103 .
Незважаючи на свій обов`язок служити закону, бути відданим народові України, суворо дотримуватись Конституції України, чинного законодавства України, у тому числі і Закону України «Про міліцію», Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, функціональних обов`язків, виконувати Присягу, командир батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області ОСОБА_4 ,27.01.2014, в період часу з 00 год. 15 хв. по 00 год. 30 хв., перебуваючи на Соборній площі в м. Черкаси, яка розташована по АДРЕСА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи із мотивів власного кар`єризму, з метою одержання неправомірної вигоди для себе у вигляді просування по службі, перевищуючи надану йому владу, вчинив дії, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, безпосередньо, в категоричній формі, віддав наказ підлеглим працівникам батальйону міліції, із застосуванням спеціальних засобів - гумових кийків та наручників розпочати силовий розгін та затримання учасників акції протесту.
На виконання цього наказу, співробітники підпорядкованого ОСОБА_4 БМОП «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області, почали рух із займаних раніше позицій, відтісняючи мітингувальників із Соборної площі. При цьому, щодо учасників мирної акції, які без спротиву намагались якнайшвидше залишити територію Соборної площі, співробітники БМОП «Беркут» ГУМВС України в Луганській області, не маючи законних підстав для застосування фізичної сили та спеціальних засобів, визначених ст. ст. 12, 14 Закону України «Про міліцію», в порушення Правил застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР від 27.02.1991 № 49, явно виходячи за межі наданих їм при охороні громадського порядку прав і повноважень, застосували без попередження про намір застосування фізичну силу та наявні спеціальні засоби.
При цьому, командир батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС в Луганській області ОСОБА_4 , близько 00 год. 30 хвилин, перебуваючи на Соборній площі в м. Черкаси, безпосередньо спостерігаючи за вказаними протиправними діями своїх підлеглих - співробітників батальйону, будучи наділеним владою представника державного органу виконавчої влади - працівника правоохоронного органу під час виконання службових обов`язків з охорони громадського порядку, який має діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, усвідомлюючи, що затримані особи не чинять спротиву підлеглим йому працівникам, у відповідності до вищевказаних норм Конституції України, Закону України «Про міліцію», в порушення п. п. 52, 211, 215 Статуту патрульно-постової служби міліції України, маючи, як безпосередній керівник, реальну можливість припинити протиправні дії своїх підлеглих, не вжив жодних заходів, спрямованих на припинення вказаних злочинних дій невстановлених працівників батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області, не забезпечив особисту недоторканість затриманих осіб, не захистив їх права, свободи та законні інтереси, при цьому не надавши їм жодної допомоги, а тільки здійснював керівництво вказаним батальйоном міліції та умисно і цілеспрямовано надавав незаконні вказівки на вчинення його підлеглими неправомірних дій, спрямованих на перевищення службових повноважень, що супроводжувалось насильством.
Так, ОСОБА_2 невстановленому працівнику БМОП «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області, без вчинення опору було пред`явлено посвідчення кореспондента ТОВ «НІС» ТК ІНТЕР. Однак, останньому співробітники «Беркут» протягом тривалого часу наносили удари гумовим кийком: по потилиці, в область голови, кінцівках рук, тулуба і ніг, чим заподіяли тілесні ушкодження у вигляді закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку.
Під час зазначених подій невстановленими працівниками БМОП «Беркут» при ГУМВС України в Луганській області нанесено тілесні ушкодження наступним особам: ОСОБА_3 , який припиняв побиття цивільними особами невідомого, працівник БМОП «Беркут» наніс удар гумовим кийком по голові, по гомілці лівої ноги та лівому плечу, чим заподіяв тілесні ушкодження у вигляді перелому передньої стінки правої лобної пазухи, перелом головки лівої малогомілкової кістки, які згідно висновку експерта № 738 від 16.04.2014 відносяться до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості, що спричинили тривалий розлад здоров`я, а також рани м`яких тканин обличчя та голови, перелом носової кістки, крововиливи повік правого ока, грудної клітки, лівої верхньої кінцівки та лівої нижньої кінцівки, які згідно вказаного висновку експерта відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров`я; ОСОБА_104 , якого було затримано та поміщено до автобусу, де співробітники БМОП «Беркут» нанесли удари по голові, чим заподіяли тілесні ушкодження, у вигляді крововиливів, гематоми обличчя, лівої плечової ділянки, крововиливу м`яких тканин грудної клітки зліва, які згідно висновку експерта № 999 від 21.05.2014 відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень; ОСОБА_105 , який був затриманий співробітниками БМОП «Беркут», що пересувались на автобусі марки «Богдан» білого кольору, нанесли удар гумовою палицею по голові та іншими частинам тіла та пошкодили зазначений автомобіль, чим заподіяли тілесні ушкодження у вигляді рани м`яких тканин голови, які відносяться згідно висновку експерта № 307 від 18.02.2014 до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинили короткочасний розлад здоров`я, а також крововилив (гематома), травматичний набряк м`яких тканин лівої верхньої кінцівки, які згідно вказаного висновку експерта відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень; ОСОБА_106 нанесли гумовими кийками удари в область голови, грудної клітки, ребер, чим заподіяли тілесні ушкодження у вигляді крововиливу нижньої повіки правого ока, саден правої кисті та правого променево-зап`ясного суглобу, які відносяться згідно висновку експерта № 12 від 29.01.2014 до категорії легких тілесних ушкоджень.
Крім того, невстановленим співробітником БМОП «Беркут» пошкоджено відеокамеру журналіста - телеоператора ТОВ ТРК «ВІККА» ОСОБА_5 , який був одягнутий у жилет салатового кольору із написом «Преса».
В свою чергу ОСОБА_4 , підійшовши до директора ПП «Видавничий Дім» ОСОБА_1 , що був одягнутий в жилет салатового кольору із написом «ПРЕСА», та в законний спосіб за допомогою відеокамери SONY DSR-40 проводив зйомку акції протесту, достовірно знаючи, що останній є журналістом, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті створити перепони щодо одержання, використання та поширення інформації, реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, перевищуючи владу, в період часу з 00 год. 15 хв. по 00 год. 30 хв. 27.01.2014, наблизився до останнього, при цьому вимагав від ОСОБА_1 припинення відео-зйомки та наказав вимкнути відеокамеру, що останній вимушений був зробити.
Під час акції протесту, яка проходила на Соборній площі, розташованій навпроти приміщення «Будинку Рад», за адресою АДРЕСА_2 , журналіст ОСОБА_1 , діючи законно, в силу ст. 34 Конституції України, згідно якої кожному гарантується право на збір, використання і поширення інформації усно, письмово, або в інший спосіб, та ст. 25 Закону України «Про інформацію», згідно якої під час виконання професійних обов`язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів та безперешкодно відвідувати відкриті заходи, будучи одягнутий в жилет салатового кольору із написом «ПРЕСА», за допомогою відеокамери SONY DSR-40 проводив зйомку акції протесту.
ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що ОСОБА_1 є журналістом, діючи умисно та цілеспрямовано, маючи на меті створити перепони щодо одержання, використання та поширення інформації, реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, перевищуючи владу, в період часу з 00 год. 15 хв. по 00 год. 30 хв. 27.01.2014, наблизився до останнього, при цьому, вимагав від ОСОБА_1 припинення відео-зйомки, та наказав вимкнути відеокамеру, що останній вимушений був зробити.
ОСОБА_4 , будучи обізнаним, що стосовно нього розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, обвинувальний акт спрямовано до суду, у судові засідання не з`явився, не прибув на судові виклики без поважної причини більше як два рази, тому суд здійснював спеціальне судове провадження, що відповідає вимогам ст. 323 КПК України.
Вина ОСОБА_4 у скоєнні інкримінованих кримінальних правопорушень,
передбачених ч. 1 ст. 171, ч. 2 ст. 365 КК України підтверджується зібраними по справі доказами, яким в ході судового розгляду було надано належну оцінку
і які були дослідженні судом в повному обсязі, а саме:
-показами потерпілого ОСОБА_3 , який в судовому засіданні пояснив, що очолював громадську організацію « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». В січні 2014 року вони прибули до будівлі Черкаської ОДА, де відбувалася мирна акція протесту. Біля будівлі було близько 30-40 осіб, до яких вони приєдналися. Дехто з протестуючих почали вибивати двері в будівлі адміністрації та кидати запальні суміші. Після чого, до них вибігли співробітники «Беркут» в повній амуніції та попрямували в їх бік. Вони в свою чергу почали тікати, проте їх наздогнали, повалили на землю та почали наносити тілесні ушкодження. З автомобілів, що стояли поряд з будівлею виходили люди, одягнені в цивільний одяг та затримували протестуючих. Його завели в автобус, де йому та іншим затриманим наносили тілесні ушкодження. Це були співробітники «Беркут», вони були відповідно одягнені. Осіб, що наносили тілесні ушкодження впізнати не зможе. Хто саме координував дії працівників правоохоронних органів він не бачив. Він отримав безліч тілесних ушкоджень, серед яких перелом ноги від кийка працівника «Беркут». Звідки вони приїхали йому не відомо, проте їх було близько 60-100 осіб. В автобуси їх садили по кілька осіб, крім нього там ще були журналісти. Їх відвозили до Соснівського РВ м. Черкаси. Його та ще двох осіб забрали швидка допомога, у зв`язку з отриманими тілесними ушкодженнями. Друзі викрали його з лікарні та сховали. До лікарів він не звертався, оскільки розумів, що його розшукують. Щоб хтось давав команду працівникам поліції він не чув. В автобусі була людина, інакше одягнена;
-показами потерпілого ОСОБА_2 , який в судовому засіданні пояснив, що в 2014 році працював спеціальним кореспондентом «Інтер-медіагруп». 26.01.2014 року перебував на Соборній площі біля будівлі Черкаської ОДА в м. Черкаси. Вони були на службовому завданні. Приблизно через 20 хвилин після того, як вони приїхали, під`їхали учасники «Автомайдану» та пішли в бік будівлі. В цей час зі сторони готелю « ІНФОРМАЦІЯ_4 » вийшли інші люди, які почали кидати цеглу та намагалися вибити двері. Учасники « ІНФОРМАЦІЯ_5 » намагалися поговорити з цими людьми, проте в цей час вийшли співробітники «Беркут» та почали бігти за людьми. Він не тікав та показав їм посвідчення журналіста, на що йому наказали лягти на землю та намагалися нанесли удари, проте він блокував удари. Співробітники «Беркут» розмовляли російською мовою, були одягнені у відповідну форму та мали розпізнавальні знаки. Посвідчення йому кинули в обличчя. Після цього йому наносили тілесні ушкодження ногами, аж доки його не витягнув журналіст телеканалу « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Єфімов намагався зняти як співробітники «Беркут» б`ють людей, проте вони розбили йому камеру. Його відвезли до лікарні, де він отримав допомогу та продовжив знімати усіх людей, які туди доставлялися з тілесними ушкодженнями. Після чого вони викликали працівників поліції та написали заяви про перевищення службових повноважень. Працівники поліції відмовилися брати від них заяви, тому вони відвезли заяви до прокуратури. До судово-медичного експерта він звертався, матеріали бралися з третьої лікарні. Лікарі не вносили відомості до журналу. На наступний день після події вони дізналися про те, що співробітники «Беркут» були з м. Луганськ. Щоб хтось давав їм команди він не бачив;
-показами потерпілого ОСОБА_1 , який в судовому засіданні пояснив, що в 2014 році був директором ПП «Видавничий дім». Йому стало відомо, що 26.01.2014 року біля будівлі Черкаської ОДА будуть пікетувати учасники «Автомайдану». Близько 00:10 год. почули звук, одягнули жилети з написом «Преса», взяли мікрофон і вийшли до будівлі Черкаської ОДА. Був свідком того, як невідомі люди кидали запальні суміші. Неправомірні дії чинили люди, що йшли з боку готелю « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Після цього вибігли співробітники «Беркут» і люди почали тікати. Він знімав як співробітники «Беркут» наносили людям тілесні ушкодження. Після чого, йому наказали вимкнути камеру і йти додому. Він одразу залишив місце події. Пізніше, під час перегляду відеозапису, він впізнав чоловіка, що давав вказівки, він картавив. Цей чоловік виступав від імені Луганського Беркута. Він з цим чоловіком спілкувався біля будівлі Черкаської ОДА. Даний чоловік запитав у нього хто він такий, потім наказав вимкнути камеру і йти додому;
-показами свідка ОСОБА_107 , який в судовому засіданні пояснив, що в 2014 році працював слідчим прокуратури Луганської області. Отримали постанову з прокуратури Черкаської області про проведення слідчих дій на іншій території. Проводили допит співробітників «Беркут» щодо подій біля Черкаської ОДА. Покази надав лише командир ОСОБА_4 . В своїх поясненнях він підтвердив перебування їх в ніч з 26.01.2014 на 27.01.2014 біля будівлі Черкаської ОДА. Про факти затримання людей щось говорив. На оглянутому відеозаписі з місця події він впізнав ОСОБА_4 ;
-показами свідка ОСОБА_99 , який в судовому засіданні пояснив, що в 2014 році працював в ГУ МВС України в Луганській області. Чи направляли працівників спецпідрозділу «Беркут» в той час до м. Києва чи м. Черкаси не знає. ОСОБА_4 знає візуально, в дружніх відносинах з ним не перебував. Жоден зі співробітників «Беркут» не перейшов на бік України. Усі були звільнені за порушення дисципліни. Документи залишилися захопленими на окупованій території;
-показами свідка ОСОБА_108 , який в судовому засіданні пояснив, що в січні 2014 року перебував у м. Черкаси. Біля будівлі Черкаської ОДА проходили протести проти Януковича. Він приїхав на автомобілі, з ним були ще люди. Відбувалися сутички з підрозділом «Беркут». Це було вночі. Сутички розпочалися після того, як хтось із мітингувальників кинув по будівлі банкою фарби. Співробітники «Беркут» наздоганяли людей та наносили тілесні ушкодження. Їх було близько 150-200 осіб, при собі у них були кийки, шоломи, наколінники, зброї не було. Люди розбігалися з площі, вони їх наздоганяли та били. На одній з вулиць м. Черкаси до них під`їхав автомобіль, з якого в їх бік почали стріляти. Автомобіль розбили та спалили, він особисто тілесних ушкоджень не отримав. У натовпі люди з надписами «Преса» були. Обвинуваченого ОСОБА_4 він не знає;
-показами свідка ОСОБА_5 , який в судовому засіданні пояснив, що в 2014 році працював телеоператорм ТРК «ВІККА». В січні 2014 року виїхав на зйомку. До м. Черкаси приїхали учасники «Автомайдан» м. Києва. Біля будівлі Черкаської ОДА розпочався мітинг. Співробітники «Беркут», їх було близько 200 осіб, почали розганяти мітингувальників. Він бачив як близько 4-5 беркутівців били лежачого чоловіка. Він підійшов до них та сказав, що це журналіст, після чого вони відпустили чоловіка. Це був ОСОБА_2 . У нього була розбита голова та синці. Після чого, разом з оператором телеканалу «Інтер» довели чоловіка до швидкої. Йому розбили камеру, щоб не проводив зйомку. В лікарні він написав заяву про те, що сталося і самостійно відвіз її до правоохоронних органів. Йому особисто тілесні ушкодження не наносили, проте розбили камеру. У співробітників «Беркут» була відповідна форма, бронижелети, наколінники та гумові кийки. У їхнього керівника був предмет, схожий на гранату. Він давав вказівки працівникам «Беркут», при цьому він картавив. Інша людина їм вказівки не давала, він був один. Пізніше він дізнався, що це були співробітники «Беркут» м. Луганськ. Він чув розмову їх керівника і ОСОБА_1 , керівник наказав забиратися звідти;
-показами свідка ОСОБА_109 , який в судовому засіданні пояснив, що в ніч з 26.01.2014 року на 27.01.2014 року перебував по місцю постійної дислокації підрозділу. Отримли виклик про захоплення будівлі Черкаської ОДА. По прибуттю на місце події побачили, що мітингувальники почали тікати. Автомобілі звідти роз`їжджалися, один з них його збив. Вони знали що до м. Черкаси прибули співробітники «Беркут» м. Луганськ, проте вони не зустрічалися. ОСОБА_4 він не знає, можливо раніше бачив його, оскільки співробітників «Беркут» часто залучали;
-відомостями з Єдиного банку даних про платників податків-юридичних осіб станом на 10.03.2015 року щодо перебування на посаді директора ОСОБА_4 , яким підтверджено перебування ОСОБА_4 на посаді підрозділу міліції особливого призначення «Беркут», підпорядкованого ГУ МВС України в Луганській області;
-повідомленням Управління кадрового забезпечення ГУ МВС України в Луганській області № 6/2-793 від 28.02.2015 року, в якому зазначено, що полковник міліції ОСОБА_4 , командир СБМ ГУМВС України в Луганській області, за місцем тимчасової дислокації ГУМВСУ (м. Сватово, м. Сєвєродонецьк Луганської області) не прибув, не реєструвався та звільнений з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за п. 64 «є» (за порушення дисципліни) Положення про походження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ за невихід на службу без поважних причин під час проведення АТО;
-витягом з наказу № 66 о/с від 27.02.2015 року, згідно якого полковника міліції ОСОБА_4 командира СБМ ГУМВС України в Луганській області вважати звільненим з органів внутрішніх справ у запас ЗС України наказом ГУМВСУ від 29.12.2014 року № 447 о/с за п. 64 «є» (за порушення дисципліни);
-повідомленням ГУМВС України в Луганській області від 13.02.2015 року, яким підтверджено наявність розпорядження про відрядження особового складу колишнього БМОП «Беркут» ГУМВСУ для несення служби з охорони громадського порядку у м. Києві у період з 30.11.2013 по 20.02.2014;
-висновками судово-медичних експертиз КУ «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» № 738 від 16.04.2014; № 307 від 18.02.2014, № 999 від 21.05.2014, № 303 від 17.02.2014 та Корсунь-Шевченківського міжрайонного відділення СМЕ «Черкаське обласне бюро судово-медичної експертизи» № 12 від 29.01.2014, якими зафіксовано отримання потерпілими тілесних ушкоджень;
-протоколом проведення слідчого експерименту від 03.04.2014 року з фототаблицею до протоколу, в якому потерпілий ОСОБА_3 вказав на порядок нанесення йому тілесних ушкоджень працівниками правоохоронних органів в ніч з 26.01.2014 року на 27.01.2014 року біля будівлі Черкаської ОДА;
-витягом з наказу № 1989 о/с від 29.12.2008 року про призначення майора міліції ОСОБА_4 командиром батальйону міліції особливого призначення «Беркут» при ГУ МВС України в Луганській області;
-протоколом огляду місця події від 20.03.2015 року та відеозаписами з місця події, якими зафіксована розмова працівника правоохоронного органу, що забороняє оператору проводити відеозйомку. Розмова працівника правоохоронного органу, одягнутого в камуфляж синього кольору та балаклавою на голові, який дає інтерв`ю та висловлює слова подяки, при цьому тисне руку іншій особі.
Судом переглянуто DVD диски з відеозаписами подій від 26.01.2014.
До закінчення судового слідства клопотань від учасників процесу, у тому числі і від державного обвинувача про збір, перевірку чи витребування додаткових доказів крім уже тих, що заявлялися, не надійшло.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частинами другою - п`ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Вина обвинуваченого ОСОБА_4 підтверджується показами потерпілих та свідків, що були допитані безпосередньо під час судового розгляду, дані покази послідовні, логічні та узгоджені між собою та іншими матеріалами кримінального провадження.
Оцінюючі зібрані докази по кримінальному провадженні в їх сукупності, в результаті повного, всебічного та об`єктивного їх дослідження в судовому засіданні, суд вважає вину обвинуваченого ОСОБА_4 доведеною повністю.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 суд кваліфікує:
- за ч. 1 ст. 171 КК України, як умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста;
- за ч. 2 ст. 365 КК України, як перевищення влади, тобто умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав та повноважень, що завдали істотної шкоди охоронюваним законом правам, інтересам окремих громадян, державним та громадським інтересам, і супроводжувалися насильством, застосуванням спеціальних засобів, болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями, за відсутності ознак катування.
Обставин, що пом`якшують відповідальність обвинуваченого ОСОБА_4 відповідно до ст. 66 КК України, судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність обвинуваченого ОСОБА_4 відповідно до ст. 67 КК України, судом не встановлено.
Покарання обвинуваченому призначається відповідно до положень Загальної частини КК України, з додержанням вимог ст. 65 КК України та з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, особи винного та обставин, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Суд також враховує, що відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засудженого і за змістом ст. 65 КК України, таке покарання повинно бути необхідним і достатнім для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 14.10.2003 року «Про практику призначення судами кримінального покарання» при призначенні покарання в кожному випадку і щодо кожного підсудного, який визнається винним у вчиненні злочину, мають суворо додержувати вимог ст. 65 КК України стосовно загальних засад призначення покарання, оскільки саме через останні реалізуються принципи законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання. Призначаючи покарання, у кожному конкретному випадку суди мають дотримуватися вимог кримінального закону й зобов`язані враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, дані про особу винного та обставини, що пом`якшують і обтяжують покарання. Таке покарання має бути необхідним і достатнім для виправлення засудженого та попередження нових злочинів.
На підставі викладеного, враховуючи тяжкість вчиненого злочину, особу обвинуваченого ОСОБА_4 , який раніше не судимий, суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченого можливе при призначенні йому покарання у вигляді позбавлення волі.
Що стосується цивільного позову потерпілого ОСОБА_3 про стягнення з обвинуваченого моральної шкоди в розмірі 700 000 грн. та потерпілого ОСОБА_104 в сумі 200 000 грн., суд приходить до наступних висновків.
За змістом ч. 2 ст. 127 КПК України, шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 23 ЦК моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких особа зазнала у зв`язку з каліцтвом, або іншими ушкодженнями здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також у завданні шкоди діловій репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. Зокрема, враховується стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих стосунках, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди, заподіяної потерпілим, судом враховується ступінь їх страждань та переживань, а також те, що подія 26.01.2014 року змінила звичний ритм її життя. З урахуванням вищенаведеного, виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд вважає, що цивільний позов про відшкодування моральної шкоди, на підставі ст. 1167 ЦК України, підлягає до часткового задоволення на користь ОСОБА_3 в розмірі 20 000 грн. на користь ОСОБА_104 в розмірі 15 000 гривень.
Витрати на залучення експертів під час здійснення досудового розслідування складають 1230 грн. і підлягають до стягнення з обвинуваченого ОСОБА_4 на користь держави.
Долю речових доказів по справі необхідно вирішити у відповідності із вимогами ст. 100 КПК України.
Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_4 не обирався.
Керуючись ст.ст. 297-1, 323, 368, 370, 374 КПК України, суд, -
З А С У Д И В :
Визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 171, ч. 2 ст. 365 КК України.
Призначити ОСОБА_4 покарання за:
- ч. 1 ст. 171 КК України у вигляді 3 (трьох) років обмеження волі;
- ч. 2 ст. 365 КК України у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 3 (три) роки.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим визначити ОСОБА_4 остаточне покарання у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах строком на 3 (три) роки.
Початок терміну відбуття покарання ОСОБА_4 рахувати з моменту його затримання.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 моральну шкоду в розмірі 20 000 (двадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_104 моральну шкоду в розмірі 15 000 (п`ятнадцять тисяч) грн.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь Держави витрати на залучення експертів під час здійснення досудового розслідування за проведення експертизи в сумі 1 230 грн. 00 коп. Кошти перерахувати на рахунок: UA198999980313060115000023759, отримувач платежу - ГУК у Черкаській обл. /тг м. Черкаси / 24060300, Код ЄДРПОУ отримувача - 37930566, Код банку отримувача (МФО) - 899998, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).
Речові докази, приєднані до матеріалів кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження.
На вирок протягом 30 діб може бути подана апеляція до Черкаського апеляційного суду.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції.
Прокурору та захиснику копію вироку вручити негайно після його проголошення.
Головуючий: