Постанова № 97821441, 11.06.2021, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
496/2356/21
Номер документу
97821441
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 496/2356/21

Провадження № 3/496/1520/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2021 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного Управління ДПС в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директор ТОВ «Укратлантік»,

за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

30.04.2021 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 5/15-32-07-16-21 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП і ставиться йому в провину те, що він будучи директором ТОВ «Укратлантік», порушив п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.5 ст. 198 п. п. «б» п. 200.4 ст. 204 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями), що призвело до завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню у розмірі 126818 грн.

ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, але подав до суду пояснення по справі, в яких свою провину не визнав та просив справу про адміністративне правопорушення відносно нього закрити на підставі ст. 247, 284 КУпАП. З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що 12.05.2021 року ТОВ «Укратлантік» отримало від Головного управління ДПС в Одеській області лист від 26.04.2021 року «Про підписання протоколу про адміністративне правопорушення» № 2745/КПР/15-32-07-16-08 за вх. № 30 від 12.05.2021 року. В даному листі Головне управління ДПС в Одеській області зазначило, про те, що було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Укратлантік», за результатами якого було складено акт № 3610/15-32-07-15-24/35008375 від 10.03.2021 року. У зв`язку з чим Головне управління ДПС в Одеській області просило директора ТОВ «Укратлантік» - ОСОБА_1 та головного бухгалтера – ОСОБА_2 з`явитися 30.04.2021 року об 11:00 год до Чорноморського ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області (м. Чорноморськ, вул. Шевченка, 3 каб. 212) для ознайомлення та підписання протоколів про адміністративне правопорушення. 25.05.2021 року ТОВ «Укратлантік» отримало від Головного управління ДПС в Одеській області протокол № 5/15-32-07-16-21 від 30.04.2021 року про адміністративне правопорушення та протокол №4/15-32-07-16-21 від 30.04.2021 року. Запрошення про з`явлення до Головного Управління ДПС в Одеській області ОСОБА_1 , отримав лише 12.05.2021 року, та вважає, що лист є таким, що вручений неналежним чином, що в свою чергу унеможливило виконання прохання Головного управління ДПС в Одеській області з`явитися 30.04.2021 року для ознайомлення та підписання протоколів про адміністративне правопорушення. Також згідно Рішення Учасника ТОВ «Укратлантік»№ 5/201 від 25.03.2021 року, єдиним Учасником ТОВ «Укратлантік» було прийнято рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади директора ТОВ «Укратлантік» з 25.03.2021 року, та 29.03.2021 року він повернувся до свого постійного місця проживання у Францію. Тобто на момент вручення листа, а так само як і оформлення протоколу ОСОБА_1 був відсутній в України. Також в своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що висновки акту перевірки, а так само як і податкове повідомлення-рішення від 05.04.2021 року за № 000/7865/0716 оскаржуються ТОВ «Укратлантік» у порядку адміністративного оскарження. У зв`язку з чим, просить закрити справу про адміністративне правопорушення, на підставі ст. 247 КУпАП.

Дослідивши пояснення ОСОБА_1 , прихожу до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для доопрацювання органу, який його склав з наступних підстав.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно положень ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Тобто, законною підставою для накладення на конкретну особу адміністративного стягнення є достатні дані про вчинення цією особою правопорушення, за яке і накладається дане стягнення.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, відповідно до ч.1 ст.163-1 КУпАП адміністративна відповідальність настає в разі відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення оформлений з порушенням вимог ст. 256 КУпАП.

Зокрема, відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; наявність матеріальної шкоди.

В протоколі про адміністративне правопорушення № 5/15-32-07-16-21 складеного відносно ОСОБА_1 , вказані неповні відомості про особу, а саме: не зазначена дата народження, місце проживання, відсутній підпис ОСОБА_1 про ознайомлення з його правами та обов`язками передбаченими ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, письмові пояснення особи яка притягується до адміністративної відповідальності та не конкретизовано суть адміністративного правопорушення.

Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» від 02.07.2016 року за №566 (далі Наказ №566) встановлює порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах доходів і зборів, а також процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, розгляду справ про адміністративні правопорушення органами доходів і зборів, ведення діловодства у справах про адміністративні правопорушення, а також забезпечення належного розгляду скарг на постанови у справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 12 Наказу № 566 встановлено, що у разі неможливості складання протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі. Як вбачається з наданих доказів, запрошення ОСОБА_1 , отримав лише 12.05.2021 року, а направлено йому воно було за три дні до призначеної дати, що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту «Укрпошта», а протокол складено 30 квітня 2021 року, тобто протокол складено раніше ніж запрошено особу для ознайомлення з протоколом.

Згідно ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи те, що протокол про адміністративне правопорушення №5 від 30 квітня 2021 року складено відносно з ОСОБА_1 без належного його повідомлення, копія йому не вручена, а тому він не є доказом вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163 КУпАП, у зв`язку з чим провадження у справі відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.

Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. ст. 163-1, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області.

Суддя Л.О. Пендюра