Рішення № 97820336, 23.06.2021, Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
401/1740/20
Номер документу
97820336
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

23.06.2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

копія Справа № 401/1740/20 Провадження № 2/401/75/21

23 червня 2021 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Мельничика Ю.С.,

за участю: секретаря судових засідань Пилипенко Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення,-

ВСТАНОВИВ:

Процедура (рух) справи:

У липні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою СП ТОВ «Світловодськпобут» про зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16 серпня 2017 р.

Ухвалою суду від 05 серпня 2020 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Судове засідання 24 вересня 2020 року було відкладено у зв`язку з неявкою сторін в судове засідання.

Ухвалою суду від 09 листопада 2020 року задоволено клопотання представника відповідача, зупинено провадження у справі до закінчення перегляду судового рішення у подібних правовідносинах у касаційному порядку Верховним Судом у цивільних справах.

Ухвалою суду від 27 квітня 2021 року задоволено клопотання позивача, поновлено провадження за клопотанням представника позивача.

Сторони подали письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України в зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу судом не здійснюється.

Аргументи позивача, ОСОБА_1 :

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що її син, ОСОБА_2 , реалізуючи право на вибір джерела теплопостачання, встановив індивідуальне опалення в своїй квартирі за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 942 від 22 листопада 2016 року про надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання» було надано дозвіл на відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення та при умові проведення робіт з відключення квартири (приміщення) між опалювальний період. 02 серпня 2017 року згідно акту обстеження щодо відключення від мереж централізованого опалення та ГВП квартири, який було складено в присутності позивачки та членів комісії, було встановлено, що проведено відключення кв. АДРЕСА_1 від внутрішньо - будинкових мереж ЦО та ГВП. Централізоване опалення в квартирі відсутнє, транзитні стояки опалення ізольовані та встановлено електричне індивідуальне опалення відповідно до проекту. 16 серпня 2017 року рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП було затверджено акт від 22.07.2017 року про відключення вказаної квартири НОМЕР_2 від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП. Відтак з його сторони було дотримано усіх необхідних вимог закону, щодо вчинення - послідовності дій для відключення квартири від загально будинкової системи опалення, та гарячого водопостачання отримано дозвіл виконавчого комітету Світловодської міської ради, замовлено та отримано технічні умови від обслуговуючих організацій для розробки проекту, виготовлено сам проект, замовлено та виконано роботи з відключення, після проведених робіт складено та підписано Акт про відключення квартири в АДРЕСА_1 від внутрішньо будинкових мереж централізованого водопостачання і гарячого опалення, підписаного представниками власника будинку, представника монтажної організації, власника квартири. Акт подано на затвердження комісії та нею затверджено 16.08.2017 року. Таким чином, відключення квартири відбувалося відповідно до діючого законодавства на підставі «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального гсоподарства України 22.11.2005 року №4 та зареєстрованого в Міністрестві юстиції України 09.12.2005 року за №1478/11758. Як зазначено в п.2.5 та п.2.6 вказаного Порядку відключення: «2.5. Відключення приміщень внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення або уповноваженої ними особи. 2.6 По закінченні робіт складається акт про відключення будинку в мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. 2.7 Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання».

18 серпня 2017 року ОСОБА_2 подарував своїй матері ОСОБА_1 , позивачу по справі, квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору дарування №1562 від 18.08.2017 р. 01 червня 2020 року позивачка направила до СП ТОВ «Світловодськпобут» відповідачу вимогу у якій просила припинити нарахування за послуги теплостачання, які вона не отримує, однак відповіді від відповідача на момент подачі позову у липні 2020 року позивачка не отримала.

Рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 942 від 22 листопада 2016 року вичерпало, щодо нього свою дію у зв`язку з його реалізацією, що підтверджується і рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП від 16.08.2017 року, яким було затверджено Акт від 22.07.2017 року про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під`їзду, будинку) від внутрішньо будинкових мереж ЦО І ГВП. Таким чином, відключення квартири від ЦО і ГВП було не самовільним, а здійснено на підставі відповідного дозволу. Оскільки акт про відключення було затверджено 16.08.2017 р., відповідно послуги з цієї дати не надавалися. Зідно довідки №83 від 15.06.2020 р. виданої СП ТОВ «Світловодськпобут» до дати відключення квартири від ЦО і ГВП відповідачем були оплачені послуги в повному обсязі. На даний час нарахована відповідачем заборгованість за послуги централізованого теплопостачання за епріод з 01 жовтня 2017 року по 01 червня 2020 року складає 20 744,08 грн.

Враховуючи викладене, позивач, ОСОБА_1 , просила суд зобов`язати СП ТОВ «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, а саме з 16.08.2017 р.

У відповіді на відзив позивачка зазначила, що посилання відповідача у відзиві на позов на рішення судів в інших справах, які повинен застосувати суд є необгрунтованим, оскільки як вбачається з їх тексту відповідачі по тим справам відключилися від мережі централізованого теплопостачання самовільно, в той же час як на момент відключення у позивача був діючий дозвіл наданий виконавчим комітетом Світловодської міської ради. Посилання відповідача на більш пізню практику Кропивницького апеляційного суду від 27.11.2019 року втрачає свій сенс оскільки Постановою Кропивницького апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №401/1676/19 фактично сформовано нову правову позицію. Крім того слід зазначити, що касаційну скаргу подану відповідачем на рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04.12.2019 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від 12.03.2020 року у справі №401/1676/19 Верховним Судом не було прийнято до розгляду, що підтверджується роздрукованою з ЄДРСР ухвалою від 23.06.2020 року. У зв`язку з чим слід зазначити, що саме єдність судової практики формує довіру та позитивне ставлення громади до судової системи в цілому. У витязі з аналізу ВСУ судової практики з розгляду цивільних справ про захист прав споживачів (2009 - 2012 роки) зазначено, що у Законі №1023-ХІІ не визначено певних меж його дії, але з урахуванням характеру правовідносин які ним регулюються, та виходячи з демократичних принципів цивільного судочинства і наявності в цивільних правовідносинах такої «слабкої сторони», як фізична особа споживач, можна зробити висновок, що цим Законом регулюються відносини, які виникають із договорів купівлі-продажу, майнового найму (оренди), надання комунальних послуг, прокату, перевезення, зберігання, доручення, комісії, фінансово- кредитних послуг тощо. Такі відносини можуть виникати з актів законодавства або з інших угод, які не суперечать Закону. Продавець (виконавець) зобов`язаний всіляко сприяти споживачеві у вільному виборі продукції та форм її оплати. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту, у будь-який спосіб обмежувати використання ним електронних платіжних засобів, якщо відповідно до законодавства продавець (виконавець) зобов`язаний приймати їх до сплати. Таким чином, відповідач порушує права позивача, а саме право вільного вибору постачальника тепла, навязуючи свої послуги та нараховуючи плату за послуги з теплопостачання, якими вона фактично не користуєтся, при цьому, сам відповідач визнає, що оплата за послуги з теплопостачання має бути нарахована виключно за спожиті послуги. Реалізація права власності на квартиру охоплює і право обирати спосіб її опалення та гарячого водопостачання: з допомогою централізованої чи індивідуальної мережі. Таким чином позивачка має право вільно, без надмірного втручання держави та органів місцевого самоврядування, влаштовувати своє життя, зокрема, забезпечувати належну і достатню якість свого житла і умов проживання в ньому. Відповідно до п.24 Постанови КМУ «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» №630 від 21 липня 2005 року споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Із викладеного вбачається, що відповідач продовжуючи нараховувати плату за послуги зі теплопостачання, які позивач фактично не отримує, не враховуючи те, що позивачем влаштовано у вказаному приміщенні засоби індивідуального опалення, тим самим порушує її права як власника зазначеного житлового приміщення та як споживача не отриманих послуг, тобто діє неправомірно.

У відповідності з Наказом Міністерства житлово-комунального господарства №169 від 06 листопада 2007 року до Наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року №4 внесені зміни, якими виключено право споживача послуг окремого приміщення житлового будинку відмовитись від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води. Однак, після внесення змін, встановлений порядок відключення окремих житлових будинків, а не окремих приміщень, тобто порядок відключення окремого приміщення у житловому будинку є неврегульованим даним Порядком, в той час, як і не є забороненим. Проте, відсутність неврегулюваного порядку не може бути підставою для покладання на позивачку оплати послуг, коли вони фактично позивачу не надавалися. Слід зазначити, що позивачкою в установленому законом порядку підтверджено доданими до позовної заяви документами, що вона взагалі не використовує теплову енергію, що подаєтьа відповідачем до будинку, тому відповідач неправомірно нараховує їй вартість послуг, що нею не споживаються.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності вважає, що заявлені нею позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими представником відповідача, а тому вони підлягають задоволенню.

В обґрунтування позовних вимог позивачка надала суду копії таких доказів:

- копію договору дарування квартири від 18 серпня 2017 року;

- копію витягу з рішення виконавчого комітету Світловосдької міської ради від 22 листопада 2016 р. №942;

- копію акту обстеження щодо відключення від мереж централізованого опалення та гарячсого водопостачання квартири (приміщення) від 02.08.2017 р.;

- копію акту про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, підїзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГПВ, затвердженого рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань про відключення від мереж ЦО І ГВП №4 від 16.08.2017 р.;

- копію вимоги до СП ТОВ "Світловодськпобут";

- копію довідки №83 від 15.06.2020 р. про відсутність заборгованості за спожиту теплову енергію квартири АДРЕСА_1 ;

- копію довідки №82 від 15.06.2020 р. про заборгованість за спожиту теплову енергію станом на 01.06.2020 р. в розмірі 20744,08 грн.;

- копію постанови Кропивницького апеляційного суду від 12.03.2020 р. по спарві №401/1676/19;

- копію ухвали колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного стану Верховного суду від 23.06.2020 р. по справі №401/1676/19.

Аргументи відповідача, СП ТОВ «Світловодськпобут»:

У відзиві на позовну заяву СП ТОВ «Світловодськпобут» зазначає, що позивачка є власником квартири АДРЕСА_1 , знаходиться на території діяльності відповідача, та забезпечується тепловою енергією. Зазначений багатоквартирний будинок забезпечується тепловою енергією, наданою відповідачем, та офіційно будинок АДРЕСА_4 не відключено від мереж централізованого опалення, ршення співвласників будинку про відключення від мереж ЦО відсутнє, а отже, відповідач надавав та надає послуги з централізованого опалення в зазначений будинок та в квартиру позивача. Зазначає, що позов ОСОБА_1 є по суті запереченням (відзивом) на позов СП-ТОВ «Світловодськпобут» про стягнення заборгованості у вигляді необґрунтованості позовної вимоги про стягнення плати за опалення квартири. Суд зазначає, що на час розгляду справи будь-яких позовів до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за опалення квартири пред`явлено не було. Відповідач вважає, що нарахування відповідачем по особовому рахунку позивача платежів за послуги СП-ТОВ «Світловодськпобут» не встановлює для позивача будь-яких обов`язків. Рішенням Виконавчого комітету Світловодської міської ради від 22.11.2016 року № 942 надано дозвіл на відключення квартир від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, згідно додатку № 1. Додаток № 1 налічує 33 квартири в тому числі і квартиру позивача. Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25.05.2018 р по справі № 401/3872/16-а задоволено адміністративний позов СП-ТОВ «Світловодськпобут» до Виконавчого комітету Світловодської міської ради та визнано протиправним та скасовано рішення № 942 від 22.11.2016 року. Питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачанні житлових будинків регулюється правилами надання послуг з централізованого опалення, постачанні холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів Україні від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від З жовтня 2007 року № 1268) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж» централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4. Пунктами 24-26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лиі 2005 року № 630 зі змінами, передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання посл; централізованого опалення та постачання гарячої води. При цьому відключення споживачів: мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунальні господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої ві забороняється. Відповідно до п.2.1 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4» рішення про відключення будинку від системи централізованого опала з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримано всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачаи водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. наказу Міністерства з питань житлово-комунальногогосподарства України від 06 листопада 2007 р № 169 «Про затвердження змін до наказу Мінбуду України від 22 листопада 2005 року № 4). Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізовані опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування і місцевим органом виконавчої влади. Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, в якої передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від`єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустими за положеннями ЦК України. Тобто, внаслідок вказаних змін унеможливлюється відключення від мереж центральне опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяє таке відключення лише будинку у цілому. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Згідно з пунктом 26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення. Отже, відключення від мереж централізованого теплопостачання окремих квартир (після 09 грудня 2007 року), а також відключення будинків без урахування оптимізованої схеми теплопостачання є порушенням вимог чинного законодавства. За таких обставин вважаємо обґрунтованими доводи відповідача щодо недотримання позивачем встановленого законом порядку відключення квартири від системи централізованого опалення і гарячого водопостачання, оскільки таке відключення може мати місце лише у разі відключення багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 у цілому. Враховуючи викладене, просилаи відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та зміст заяв сторін по суті справи, оцінивши у єдності та в сукупності надані сторонами докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов таких висновків.

Встановлені судом обставини справи:

СП ТОВ «Світловодськпобут» відповідно до рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради за №742 від 15 серпня 2012 року є виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Світловодську та подає теплову енергією в баготоквартирні будинки.

На підставі рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради №942 «Про надання дозволів на відключення мереж централізованого опалення та гарячої води» від 22 листопада 2016 року, ОСОБА_2 , в числі інших мешканців м. Світловодська, було надано дозвіл на відключення його квартири АДРЕСА_1 , за наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.

02 серпня 2017 року згідно акту обстеження щодо відключення від мереж централізованого опалення та ГВП квартири, який було складено в присутності ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та членів комісії, було встановлено, що проведено відключення кв. АДРЕСА_1 від внутрішньо - будинкових мереж ЦО та ГВП. Централізоване опалення в квартирі відсутнє, транзитні стояки опалення ізольовані та встановлено електричне індивідуальне опалення відповідно до проекту. 16 серпня 2017 року рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП було затверджено акт від 22.07.2017 року про відключення квартири НОМЕР_2 від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дорування від 18 серпня 2017 року посвідчено приватним нотаріусом Світловодського міського нотаріального округу Кіровоградської області Бабенко В.М. та зареєстровано в реєстрі за №1562.

Рішенням Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 25.05.2018 р по справі № 401/3872/16-а задоволено адміністративний позов СП-ТОВ «Світловодськпобут» до Виконавчого комітету Світловодської міської ради та визнано протиправним та скасовано рішення № 942 від 22.11.2016 року.

01 червня 2020 ОСОБА_1 звернулася до СП ТОВ «Світловодськпобут» з письмовою вимогою в якій просила припинити нарахування за послуги теплопостачання з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16.08.2017 р., однак відповіді не отримала.

31 липні 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою СП ТОВ «Світловодськпобут» про зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення.

Вказані обставини справи підтверджуються належними та допустимими доказами, сторонами визнані та не спростовані.

Джерела права та оцінка суду:

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, які затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198 (далі по тексту - Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі - Правила надання послуг), Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП).

Згідно зі статтею 13 Цивільного кодексу України (далі- ЦК України) цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до статті 319 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном, власність зобов`язує.

Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частина перша статті 626 ЦК України визначає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ст. 6 ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до статті 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до статті 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Частиною 1 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно з частиною шостою статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Статтею 15 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання, зокрема є захист прав споживачів; забезпечення рівних можливостей доступу суб`єктів відносин у сфері теплопостачання на ринок теплової енергії; запобігання монополізації та створення умов для розвитку конкурентних відносин у сфері теплопостачання.

Суб`єктами відносин у сфері теплопостачання у розумінні статті 1 зазначеного Закону є фізичні та юридичні особи незалежно від організаційно-правових форм та форми власності, які здійснюють виробництво, транспортування, постачання теплової енергії, теплосервісні організації, споживачі, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Частиною 3 статті 19 Закону передбачено, що споживач або суб`єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У п.39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Повноваженнями щодо визначення правил (умов, порядку) реалізації споживачами права на відмову від послуг з централізованого опалення (ЦО) та гарячого водопостачання (ГВП) наділено виключно Міністерство регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України.

Наказом №4 Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП визначена Порядком відключення від мереж ЦО і ГВП.

Відповідно до п. 1.2 Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від вказаних мереж.

Згідно з п. 2.1. Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинку) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк ( п.2.2.3).

Відповідно до п. 2.2.1 Порядку при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) опалення.

Згідно з п. 2.3. Порядку отримання технічних умов може виконуватися безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Відповідно до п. 2.5. Порядку відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання та власника, наймача (орендаря) квартири, або уповноваженої ним особи.

Згідно з п. 2.6 Порядку по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

Статтею 12 ЦПК України визначено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Висновок суду:

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про зобов`язання відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення з 16 серпня 2017 року, суд виходить з такого.

Між СП ТОВ «Світловодськпобут» ( Виконавець) та ОСОБА_2 (Споживач) існували фактичні договірні відносини щодо опалення квартири АДРЕСА_1 , згідно з умовами якого Виконавець зобов`язується надавати споживачеві вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, а Споживач - своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки та на умовах , передбачених договором та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, що затверджені Кабінетом Міністрів України.

П. 29 Типового Договору передбачено, що він може бути розірваний достроково, зокрема, уразі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил.

Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради №942 «Про надання дозволів на відключення мереж централізованого опалення та гарячої води» від 22 листопада 2016 року, ОСОБА_2 , в числі інших мешканців м. Світловодська, було надано дозвіл на відключення його квартири АДРЕСА_1 , за наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.

Правомірність рішення, підстав відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що розглядається судом.

Згідно довідки №83 від 15.06.2020 р. станом на 01.09.2017 р. відсутня заборгованість за спожиту теплову енергію у власника квартири АДРЕСА_1 .

02 серпня 2017 року згідно акту обстеження щодо відключення від мереж централізованого опалення та ГВП квартири, який було складено в присутності ОСОБА_2 та членів комісії, було встановлено, що проведено відключення кв. АДРЕСА_1 від внутрішньо - будинкових мереж ЦО та ГВП. Централізоване опалення в квартирі відсутнє, транзитні стояки опалення ізольовані та встановлено електричне індивідуальне опалення відповідно до проекту.

16 серпня 2017 року рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП було затверджено акт від 22.07.2017 року про відключення квартири АДРЕСА_1 від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дорування від 18 серпня 2017 року посвідчено приватним нотаріусом Світловодського міського нотаріального округу Кіровоградської області Бабенко В.М. та зареєстровано в реєстрі за №1562.

01 червня 2020 ОСОБА_1 звернувся до СП ТОВ «Світловодськпобут» з письмовою вимогою в якій просила припинити нарахування за послуги теплопостачання з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16.08.2017 р. Проте відповіді не отримала.

За таких обставин суд дійшов висновку, що власник квартири АДРЕСА_1 , правонаступником якого є позивач, у вищезазначений спосіб реалізував своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання, при цьому дану реалізацію не можна визнати свавільною, оскільки він отримав на це дозвіл виконавчого комітету Світловодської міської ради.

Затвердивши 16 серпня 2017 року згідно п. 2.6 Порядку відключення від мереж ЦО і ГВП акт про відключення від мереж ЦО і ГВП від 22 липня 2017 року, Міжвідомча комісія створила умови для настання наслідків, визначених п. 2.7 Порядку відключення від мереж ЦО і ГВП, а саме, для перегляду сторонами умов Договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Суд зазначає, що ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

При цьому у п. 29 Договору закріплено, що він може бути розірваний достроково, зокрема, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил.(а.с. 11)

Частина 2 ст. 653 ЦК України наголошує, що у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

При цьому, суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у позивача виникло з часу затвердження 16 серпня 2017 року Міжвідомчою комісією Акту про відключення від мереж ЦО і ГВП, отже і зобов`язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2020 року міститься відповідний правовий висновок у аналогічній справі №401/799/18 за позовом Особа 1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про припинення дій та розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та гарячої води.

Аналогічна правовий висновок міститься в постановах Кровипницького апеляційного суду від 14 лютого 2020 року в справі №401/799/18, від 12 березня 2020 року у справі №401/1676/19, від 05 листопада 2019 року у справі №401/1733/19 в подібних правовідносинах за участю позивача Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут».

Оцінивши кожен з аргументів, наведених сторонами на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та необхідність задоволення позову.

У відповідності до ч. 5 ст.141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 651, 653 ЦК України, ст. ст. 26 19 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» , Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про зобов`язання припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення, - задовольнити.

Зобов`язати Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 , з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16 серпня 2017 року.

Стягнути з Спільного підприємства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 908 грн.

Копію судового рішення в порядку, визначеному ст.272 ЦПК України, направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут»: 27500, м. Світловодськ Кіровоградської області, вул. Г. Сковороди, 2А, ЄДРПОУ 31678853.

Суддя Світловодського

міськрайонного суду Ю.С. Мельничик

Згідно з оригіналом