
справа № 208/4706/21
№ провадження 3/208/2291/21
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 червня 2021 р. м. Кам`янське
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі: головуючого, судді Савранського Т.А., при секретарі Луценко Л.О.,
за участю прокурора Архарова Д.О.,
особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
у відкритому судовому засіданні розглянувши адміністративну справу відносно:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Благовіщенка Дніпропетровського району Дніпропетровської області, громадянина України, працюючого: начальник служби електрогосподарства Комунального підприємства «Транспорт» Кам`янської міської ради, місце мешкання: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення пов`язаного з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п.1.5. статуту комунального підприємства Кам`янської міської ради «Транспорт» затвердженого рішенням сесії Кам`янської міської ради від 25.04.2019 №1429-32/VII, підприємство є юридичною особою, а відповідно до підпунктів 1.2. та 5.1. статуту комунального підприємства Кам`янської міської ради «Транспорт» - власником та засновником вказаного підприємства є територіальна громада м. Кам`янського в особі Кам`янської міської ради, а управління здійснює засновник - Кам`янська міська рада та виконавчі органи, уповноважені засновником.
Таким чином, комунальне підприємство Кам`янської міської ради «Транспорт» є юридичною особою публічного права.
Наказом керівника КП Кам`янської міської ради «Транспорт» №24 від 31.05.2019 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника служби електрогосподарства КП Кам`янської міської ради «Транспорт», з 31.05.2019 року.
Наказом КП Кам`янської міської ради «Транспорт» №100 від 24.07.2019 затверджено перелік посад, що пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, на які поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», серед яких і посада начальника служби електрогосподарства.
Згідно листа-ознайомлення з наказом КП Кам`янської міської ради «Транспорт» №100 від 24.07.2019, ОСОБА_3 відомо що його посада пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, на які поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», про що він поставив свій підпис.
Відповідно до п.3 Роз`яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 1 серпня 2016 р. №3 (із змінами, внесеними рішенням Національного агентства від 06.09.2016 року №18, від 30.09.2016 року №57 та від 03.11.2016 №106). У цілях визначення суб`єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Визначальним при цьому є обсяг функцій (обов`язків) відповідного працівника.
Організаційно-розпорядчі функції (обов`язки) - це обов`язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Згідно посадової інструкції начальник служби електрогосподарства КП Кам`янської міської ради «Транспорт» ОСОБА_3 - керує розробкою плануючих, звітних, облікових і інших документів служби, забезпечує своєчасність їх розробки і достовірність інформації. Здійснює підбір кадрів і раціональне їх використання. Забезпечує своєчасне проведення плново-запобіжних ремонтів устаткування, огляд і випробування устаткування, а також засобів захисту працюючих у встановлені терміни.
Забезпечує правильне зберігання, облік, обслуговування, раціональне використання і своєчасне списання майна служби СЕГ. Розглядає і затверджує плани введення нової техніки для подальшого технічного розвитку електрогосподарства, тощо.
Таким чином, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді начальника служби електрогосподарства КП Кам`янської міської ради «Транспорт» є посадовою особою юридичної особи публічного права і відповідно до положень підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Отже, ОСОБА_3 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб`єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов`язаних з корупцією.
Частиною першою ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за№ 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи. Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:
-щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону № 1700-VII (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-VII відповідальне та особливо відповідальне становище.
Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» «особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті З цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, якими встановлено, що декларації, які відповідно до ст. 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства від 10.06.2016 №3,зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб`єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком.
Таким чином, граничний термін подання декларацій встановлено Законом та обмежено у часі, з настанням якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення, що повністю узгоджується із положенням ч.ч. 2, 3 ст. 251 та ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України.
До того ж положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України не можуть бути застосовані до визначення своєчасності подання декларацій, оскільки Законом не встановлено строк подання декларації роками, місяцями, тижнями, днями або годинами, а обмежено конкретною календарною датою.
Зважаючи на вище викладені норми законодавства, а також беручи до уваги загальновідомий факт моменту настання календарної дати, зазначаємо, що декларації які були подані до Реєстру до 23 години 59 хвилин 31 березня (включно) (до 23 години 59 хвилин (включно) 31 травня - для декларацій, які подаються у 2020 році), вважаються такими що подані вчасно. Декларації, які були подані до Реєстру до 00 години 00 хвилин 01 квітня (включно і пізніше) (до 00 години 00 хвилин 01 червня (включно і пізніше)- для декларацій, які подаються у 2020 році), вважаються такими, що подані із порушенням термінів встановлених ч. 1 ст. 45 Закону, за що ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.iia\search), встановлено, що ОСОБА_3 опублікував щорічну декларацію за 2019 рік 13.04.2021 10 год. 16 хв.
Відповідно до офіційної відповіді голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб`єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Встановлено, що ОСОБА_3 , перебуваючи на зазначеній посаді будучи, згідно з п. п. «а» п.2 ч. І ст. 3 та ч. І ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі по тексту - Закон №1700-VII), суб`єктом відповідальності за правопорушення пов`язані з корупцією, в порушення обов`язкових строків подання декларації за 2019 рік у встановлений термін до 01 червня 2020 року, перебуваючи за місцем роботи - Комунальне підприємство Кам`янської міської ради "Транспорт" (код`ЄДРПОУ 42983447, місцезнаходження: м. Кам`янське, вул. Москворецька, 19, без поважних причин, несвоєчасно подав на сайт Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту НАЗК) декларацію за 2019 рік, а саме 13.04.2021 о 10 год. 16 хв..
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного правопорушення визнав повністю, підтвердив факт своєї роботи на зазначеній посаді, повідомлення його про необхідність дотримання вимог антикорупційного законодавства, підтвердив факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2019 рік. Подав декларацію несвоєчасно з причин того що, маючи проблеми зі здоров`ям періодично лікувався, забув про свій обов`язок подання відповідної декларації. Щиро кається у скоєному.
Прокурор в судовому засіданні висловив суду висновок про те, що ОСОБА_1 є суб`єктом правопорушення, попереджений про відповідальність за вчинення корупційних діянь, вчинив адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією, за що передбачене стягнення за ст. 172-6 ч.1 КУпАП.
Заслухавши ОСОБА_3 , вислухав прокурора, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 вчинено адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією. Приймаючи зазначене рішення суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, відповідно до статті 2 Закону України «Про запобігання корупції», регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до підпункту а) п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону є в тому посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Пунктом 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1, ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Встановлено, що ОСОБА_1 опублікував щорічну декларацію за минулий (2019) рік лише о 10 год. 16 хв. 13.04.2021, за типом «щорічна», тобто поза межами строку встановленого законом для подачі щорічної декларації, і останній винний в порушенні вимог фінансового контролю, а саме несвоєчасному подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Обставиною, що пом`якшує покарання ОСОБА_1 , суд вважає визнання ним своєї вини та щире каяття.
Обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_1 , судом не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, за ч.1 ст.172-6 КУпАП та підвергнути адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 454 гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Т.А. Савранський