
Справа № 161/9182/21
Провадження № 3/161/3449/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2021 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді – Пахолюка А.М.,
при секретарі - Шандерик В.В.,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління Служби безпеки України у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за п. 5 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Із протоколу №54/24/38-1662 про адміністративне правопорушення від 18.05.2021 року, вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку покладені завдання, передбачені ст. 21 Закону України «Про державну таємницю» та п. 41, 42 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях» затвердженого Постановою КМУ від 18.12.2013 року №939 (далі – Порядок), допустив триваюче, з червня 2019 року по теперішній час, порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів в сфері охорони державної таємниці. Зокрема, в 2018 році співробітника управління, який мав допуск до державної таємниці за формою 3 було переведено на посаду, не пов`язану з державною таємницею, внаслідок чого, відповідно до вимог п. 77 Порядку зазначеному співробітнику було припинено доступ до секретної інформації в установі наказом начальника управління від 02.11.2018 №4дск. Відповідно до вимог п. 77 Порядку допуск до державної таємниці залишається чинним протягом шести місяців з дати припинення громадянину доступу до державної таємниці, визначеної у наказі, в межах строку дії такого допуску. За відсутності у громадянина подальшої потреби в діяльності, пов`язаної з державною таємницею, до органу СБУ, за місцем провадження громадянином такої діяльності протягом п`яти робочих днів після закінчення шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації, режимно-секретний орган надсилає документи, передбачені п. 80 Порядку, для скасування допуску до державної таємниці. Проте, по закінченню відповідного терміну (02.05.2019 року), працівником режимно-секретного органу установи ОСОБА_1 , в п`ятиденний термін відповідні матеріали направлені не були. Між тим, в подальшому, посаду на якій перебуває по цей час зазначений співробітник, було внесено до номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці та наказом начальника установи від 05.06.2019 року №13дск відповідному співробітнику було надано доступ до державної таємниці. Таким чином, даному співробітнику було надано доступ до секретної інформації на підставі допуску до державної таємниці, який втратив чинність, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 42, 77, 80, 88, 116 Порядку та створює загрозу витоку секретної інформації.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, хоча був завчасно та належним чином повідомлений про час, місце і дату судового розгляду. В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 , в якій він просить суд розглянути справу без його присутності, свою вину визнає в повному обсязі.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності ОСОБА_1 , беручи до уваги вимоги ст. 268 КУпАП, згідно якої ст.212-2 КУпАП не відноситься до категорії справ, де присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов`язковою, суд здійснює розгляд такої справи за відсутності останнього, по наявним матеріалам справи.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, виходячи з наступного.
Диспозиція п. 5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП передбачає відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме: порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є начальником режимно-таємного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області.
Як вбачається з витягу з акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області№54/24/38/1670 від 19.05.2021 року, у зв`язку з виконанням завдань, в установі зосереджуються відомості, що становлять державну таємницю в сфері оборони зі ступенем секретності «Особливої важливості», «Цілком таємно» та « ІНФОРМАЦІЯ_2 », відповідно до спеціального дозволу про провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею.
В ході даної експертизи членами комісії УСБУ у Волинській області встановлений факт порушення порядку надання доступу державної таємниці співробітнику установи. Зокрема, в 2018 році співробітника управління, який мав допуск до державної таємниці за формою 3 було переведено на посаду, не пов`язану з державною таємницею, внаслідок чого, відповідно до вимог п. 77 Порядку зазначеному співробітнику було припинено доступ до секретної інформації в установі наказом начальника управління від 02.11.2018 №4дск. Відповідно до вимог п. 77 Порядку допуск до державної таємниці залишається чинним протягом шести місяців з дати припинення громадянину доступу до державної таємниці, визначеної у наказі, в межах строку дії такого допуску. За відсутності у громадянина подальшої потреби в діяльності, пов`язаної з державною таємницею, до органу СБУ, за місцем провадження громадянином такої діяльності протягом п`яти робочих днів після закінчення шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації, режимно-секретний орган надсилає документи, передбачені п. 80 Порядку, для скасування допуску до державної таємниці. Проте, по закінченню відповідного терміну (02.05.2019 року), працівником режимно-секретного органу установи ОСОБА_1 , в п`ятиденний термін відповідні матеріали направлені не були. Між тим, в подальшому, посаду на якій перебуває по цей час зазначений співробітник, було внесено до номенклатури посад працівників, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці та наказом начальника установи від 05.06.2019 року №13дск відповідному співробітнику було надано доступ до державної таємниці. Таким чином, даному співробітнику було надано доступ до секретної інформації на підставі допуску до державної таємниці, який втратив чинність, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 42, 77, 80, 88, 116 Порядку та створює загрозу витоку секретної інформації.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП повністю доведена матеріалами справи і підтверджується його власними письмовими поясненнями, протоколом про адміністративне правопорушення №54/24/38-1662 від 18 травня 2021 року, витягом з акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області та іншими матеріалами справи.
Таким чином, дослідженими у суді належними і допустимими доказами, повністю підтверджується той факт, що ОСОБА_1 своїми діями, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 5 ч. 1 ст.212-2 КУпАП.
Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, а також обставини, що обтяжують та пом`якшують відповідальність.
Керуючись ст.ст. 268, 283, 284 КУпАП, на підставі ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп. за наступними реквізитами: рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код банку отримувача (МФО): 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Пахолюк А.М.