Рішення № 97798678, 02.06.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2021
Номер справи
580/1969/21
Номер документу
97798678
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2021 року справа № 580/1969/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря – Галасун А.О.,

представника позивача – адвоката Смаглія В.М. (за ордером),

представника відповідача - Слинька М.Г. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, в якій просить визнати протиправною відмову у формі листа від 13.01.2021 вих. №01-22/7810 по заяві позивача від 18.12.2020 на видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 7110136700:01:005:0122, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та зобов`язати відповідача видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 7110136700:01:005:0122, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , для будівництва житлового будинку.

Обгрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що листом від 13.01.2021 №01-22/7810 відповідач повернув їй заяву про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 7110136700:01:005:0122, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва житлового будинку з тієї підстави, що згідно генерального плану забудови та плану зонування території м. Черкаси земельна ділянка потрапляє в межі зон Р-1 – рекреаційна зона природних ландшафтів, СУ- зона сільськогосподарських угідь та охоронну зону від повітряної лінії електропередачі. Окрім того на забудову даної земельної ділянки наявні обмеження, пов`язані з невідповідністю вимогам до протипожежних відстаней згідно з п. 15.2.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території». Внаслідок вказаного будівельний паспорт не відповідає намірам забудови містобудівної документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови у наданні будівельного паспорта є протиправними, оскільки суперечать Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку видачі будівельних паспортів забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103, оскільки на момент придбання земельної ділянки згідно з договором купівлі-продажу від 09.10.2020 земельна ділянка за цільовим призначенням відносилась до земель будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) і до цього була сформована у 2008 році на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право на земельну ділянку та відповідно до рішення Черкаської міської ради від 22.05.2008 була передана у власність попереднього власника з вказаним цільовим призначенням і будь-які обмеження на земельну ділянку були відсутні. Отже під час проектування і затвердження генерального плану та плану зонування м. Черкаси не були враховані приватні інтереси та положення ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та порушено принцип «належного урядування».

Щодо невідповідності вимогам п. 15.2.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території» послався на лист Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області від 23.03.2021 №6801-1549/09, згідно з яким останнє не заперечує щодо забудови земельних ділянок при умові дотримання чинних державних будівельних норм та правил пожежної безпеки.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві на позов зазначив, що відповідно до Генерального плану м. Черкаси спірна земельна ділянка площею 0,0475 га потрапляє в межі зон Р-1 – рекреаційна зона природних ландшафтів та СУ – зона сільськогосподарських угідь, які не передбачають будівництва садових будинків. Окрім того на забудову земельної ділянки наявні обмеження, пов`язані з невідповідністю вимогам до протипожежних відстаней згідно з п. 15.2.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій».

Крім того, позивач обрав неналежний спосіб захисту, оскільки просить визнати протиправною відмову у наданні будівельного паспорта, зумовлену вимогами плану зонування м. Черкаси, водночас вимоги про визнання протиправним Плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513. не заявляє.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки від 09.10.2020, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Романій Н.В. та зареєстрованого в реєстрі за №8403, ОСОБА_1 (позивач) та ОСОБА_2 купили у ОСОБА_3 в рівних частинах земельну ділянку площею 0,0950 га, що розташована в АДРЕСА_1 з кадастровим номером 7110136700:01:005:0048, з цільовим призначенням – для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Згідно з технічною документацією із землеустрою земельна ділянка загальною площею 0,0950 га була поділена на дві окремі земельні ділянки гр. ОСОБА_2 площею 0,0475 га та гр. ОСОБА_1 площею 0,0475 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_1 та в Державному земельному кадастрі була зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 площею 0,0475 га.

Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 09.12.2020 було зареєстровано право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 площею 0,0475 га.

16.12.2020 позивач звернулась до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки загальною площею 0,0475 га, яка розташована в АДРЕСА_1 .

До заяви був доданий екскізний проект будівництва житлового будинку по АДРЕСА_2 .

Департамент архітектури та містобудування листом від 13.01.2021 №01-22/7810 повернув позивачу заяву про надання паспорта забудови земельної ділянки на підставі пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103, у зв`язку з невідповідністю намірів забудови земельної ділянки містобудівній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, а саме: відповідно до плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка потрапляє в межі зон Р-1 – рекреаційна зона природних ландшафтів, та СУ – зона сільськогосподарських угідь; окрім того наявні обмеження, пов`язані з невідповідністю вимогам до протипожежних відстаней згідно з п. 15.2.4 ДБН Б.2.2 -12:2019 «Планування та забудова територій».

Згідно з фрагментом генерального плану міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 №3-505, та фрагментом плану зонування території міста Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 за функціональним призначенням перебуває у зоні Р-1 – рекреаційна зона природних ландшафтів (49%); СУ- сільськогосподарські угіддя (40%); Ж-1 – зона садибної забудови (11%).

Не погоджуючись із поверненням заяви про надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки, позивач звернулась до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статей 316 - 319 Цивільного кодексу України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Нормами ст. 373 Цивільного кодексу України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Відповідно до ст. 375 Цивільного кодексу України, власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Згідно ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що право власника на забудову на своїй земельній ділянці здійснюється за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Так, згідно вимог статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VІ від 17.02.2011 (далі – Закон №3038), забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта.

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Надання будівельного паспорта здійснюється спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно ст. 27 Закону №3038 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 05.07.2011 №103 затвердило Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки (далі - Порядок №103).

Пунктом 1.2 Порядку №103 визначено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні (пункт 1.4 Порядку №103).

Пунктом 2.1 Порядку №103 визначено, що до заяви замовником повинні додаватися: засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою; засвідчена в установленому порядку згода співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову зазначеної земельної ділянки; ескіз намірів забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, фасади, максимальні відмітки висотності, відстані від сусідніх земельних ділянок); проект будівництва (за наявності).

Відповідно до пункту 2.3 цього Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Пунктом 2.4 Порядку №103 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику, зокрема, у зв`язку із невідповідністю намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Законом України від 16.11.1992 № 2780-XII «Про основи містобудування» (далі - Закон №2780-ХІІ) визначені основні вимоги до містобудівної діяльності. Зокрема, при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил.

Згідно із частиною другою статті 5 Закону №3038 вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №3038 планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

План зонування території (зонінг) - це містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (пункт 9 частини першої статті 1 Закону №3038).

За змістом статті 17 Закону №3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.

До того ж в силу приписів частини першої статті 21 Закону №3038 розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій підлягають громадським слуханням.

Врахування громадських інтересів при розробленні проектів містобудівної документації має вирішальне значення, оскільки мета містобудування та розроблення на його виконання містобудівної документації, спрямована на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини.

Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що за наявності затвердженого плану зонування території, вирішення уповноваженим органом питання видачі будівельного паспорта повинно здійснюватися із врахуванням встановлених ним умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Черкаської міської ради №2-513 від 04.12.2014 затверджений план зонування території міста Черкаси, згідно з яким земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 за функціональним призначенням перебуває у зоні Р-1 – рекреаційна зона природних ландшафтів (49%); СУ- сільськогосподарські угіддя (40%); Ж-1 – зона садибної забудови (11%).

Отже земельна ділянка з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 за функціональним призначенням частково визначена для садибної забудови. Щодо решти території, то садибна забудова на ній не передбачена.

Проте відповідач при розгляді заяви позивача про надання паспорту забудови земельної ділянки не встановив та у судовому засіданні не довів, що площа будинку згідно ескізного проекту будівництва житлового будинку по АДРЕСА_1 знаходиться поза межами садибної забудови (11%).

Отже посилання відповідача на невідповідність намірів забудови земельної ділянки містобудівній документації є необгрунтованим.

Щодо наявності обмежень, пов`язаних з невідповідністю вимогам до протипожежних відстаней, то згідно з п. 15.2.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» протипожежні відстані від будинків, будівель і споруд різного призначення міських населених пунктів до лісових ділянок повинні бути не менше 50 метрів. У містах та селищах одно- та двоповерхової садибної забудови з присадибними ділянками протипожежна відстань від меж присадибних ділянок до меж лісових ділянок може бути зменшена, але повинна складати не менше 15 метрів.

З кадастрового плану земельної ділянки з кадастровим номером 7110136700:01:005:0122 вбачається, що земельна ділянка від Г до А межує із землями Черкаської міської ради, кадастровий номер 7110136700:01:005:0092.

Відповідно до рішення Черкаської міської ради від 11.09.2014 №2-76 зареєстровано право комунальної власності на земельну ділянку площею 7,8628 (кадастровий номер 7110136700:01:005:0122) в районі АДРЕСА_3 та віднесено до земель лісогосподарського призначення.

Отже згідно п. 15.2.4 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій» протипожежні відстані від будинку, будівель і споруд згідно ескізного проекту будівництва житлового будинку до лісової ділянки кадастровий номер 7110136700:01:005:0092 повинна бути не менше 50 метрів.

Проте чи складає така відстань менше 50 метрів, відповідачем не доведено.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що відстань між земельними ділянками для садибної забудови і лісовими ділянками може бути зменшена до 15 метрів, проте між земельними ділянками відстань взагалі відсутня, то суд вважає їх необгрунтованими, оскільки рішення про таке зменшення не надане.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначене відповідач не довів наявність законних підстав для повернення заяви позивача про надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки, тому дії щодо повернення заяви є протиправними.

Щодо інших доводів сторін то суд не надає їм правової оцінки з врахуванням позиції ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів сторін), сформованої у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04), згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Щодо зобов`язання відповідача надати будівельний паспорт, то належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13 січня 2021 року про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 711013670001:005:0122, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Проте вказаний обов`язок має бути виконаний після надання позивачем відповідачу заяви від 13.01.2021 та доданих до неї матеріалів.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 711013670001:005:0122, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , викладену у листі від 13 січня 2021 року вих. № 01-22/7810.

Зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, бу. 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 38715770) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 13 січня 2021 року про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки площею 0,0475 га за кадастровим номером 711013670001:005:0122, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, бу. 36, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 38715770) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складений 18 червня 2021 року.

Головуючий А.В. Руденко