
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2021 року справа № 580/2908/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубихвіст В.В.,
представників позивача - директора Василенка О.А., адвоката Дрогомана О.О.,
представника відповідача - Зіменка С.М. (самопредставництво),
розглянувши у судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Маг-Плюс» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування розпорядження про анулювання ліцензій на право здійснення роздрібної торгівлі пальним та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Маг-Плюс" з позовною заявою до Головного управління ДВС у Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження №348-рл від 08.04.2021 в частині анулювання ліцензій №23010314201900194 та №23010314201900195 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним;
- зобов`язати відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб`єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії товариства з обмеженою відповідальністю "Маг-Плюс" №23010314201900194 та №23010314201900195 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 08.07.2019 отримав ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі пальним №23010314201900194 та №23010314201900195, які в подальшому оскаржуваним розпорядженням №348-рл від 08.04.2021 були анульовані. Вважаючи оскаржуване розпорядження протиправним позивач зазначає, що зі змісту оскаржуваного розпорядження та додатку до нього неможливо встановити які саме недостовірні дані надано позивачем, жодних повідомлень або вимог щодо надання додаткових документів або пояснень позивачу від відповідача не надходило.
Відповідач проти позову заперечив. 09.06.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що при проведенні аналізу ліцензійної справи позивача було виявлено, що у ній відсутній акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним. Згідно відповіді Управління ДАБІ у Черкаській області №1023-7-1.14/113 від 08.04.2021, наданої на запит відповідача, документи готовності об`єкта до експлуатації наявні у позивача лише за двома адресами: вул. Сумгаїтська, 1/1, м. Черкаси та вул. Обухова, 41, м. Золотоноша. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 17.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши учасників справи, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Маг-Плюс» (код ЄДРПОУ 39823721) зареєстроване 08.06.2015 як юридична особа. Види діяльності: 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний); 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Позивач 24.04.2019 звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: вул. Смілянська, 149, м. Черкаси. До заяви додав: платіжне доручення №28 від 20.06.2019; лист ТОВ «Маг-Плюс» №8/07/2019 від 08.06.2019; договір №0607-С/2015 від 06.07.2015; договір №5 від 01.04.2019; акт прийомки газооборудования для проведения комплексного опробования (пуско-наладочных работ) від 02.10.2015; паспорт сосуда, що працює під тиском; посвідчення про якість монтажа резервуара для СУГ V=9.96 м.куб.
24.06.2019 позивач звернувся до Головного управління ДВС у Черкаській області із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 . До заяви додав: лист ТОВ «Маг-Плюс» №8/07/2019-1 від 08.06.2019; договір №1404/В2016 від 14.04.2016; паспорт для резервуару для СУГ V=10 м.куб.; паспорт прив`язки; платіжне доручення №27 від 20.06.2019; договір оренди землі від 08.08.2016; витяг з державного земельного реєстру; акт прийому газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско-налагоджувальних робіт); акт прийому-передачі; дозвіл №030.16.71; дозвіл №330.16.71; постанова суду.
08.07.2019 Головним управлінням ДФС у Черкаській області було видано позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним:
- №23010314201900194, терміном дії з 08.07.2019 по 08.07.2024, на господарську одиницю позивача, розташовану за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 149;
- №23250314201900195, терміном дії з 08.07.2019 по 08.07.2024, на господарську одиницю позивача, розташовану за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Мошни, вул. Спасо-Преображенська, 18.
Згідно листа-відповіді №1023-7-1-14/113 від 08.04.2021 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області, наданого на запит відповідача №2610/5/23-00-09-0351 від 08.04.2021, документи готовності об`єкта до експлуатації вказаних об`єктів у позивача відсутні.
У зв`язку з відсутністю у ліцензійних справах позивача акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним на підставі доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами №440/23-00-09-0333 від 08.04.2021 відповідачем було прийнято розпорядження №348-рл від 08.04.2021, яким анульовані ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №23010314201900194 та №23250314201900195.
Вважаючи, що відповідач протиправно анулював ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України та Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 (далі - Закон №481).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно абзацу 57 статті 1 Закону №481 роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» №222-VІІІ від 02.03.2015 ліцензуванню підлягають виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23.11.2018 №2628-ІІІ були внесені зміни до частини 20 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі -Закон №481), які згідно з Прикінцевими та перехідними положеннями Закону від 23.11.2018 №2628-ІІІ набирають чинності з 1 липня 2019 року, та з 1 липня 2019 року запроваджується ліцензування роздрібної торгівлі пальним.
Відповідно до статті 15 Закону №481 ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на п`ять років. Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір отримати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). Суб`єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Згідно частини 39 статті 15 Закону №481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Таким чином, згідно вказаних норм, обов`язковою умовою для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є подання суб`єктом господарювання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Статтею 18 Закону №481 передбачені виключення, коли подання вказаних документів не вимагається.
Так, згідно частини 3 статті 18 Закону №481 передбачено, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб`єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об`єкта або акта готовності об`єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об`єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об`єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.
Отже, відповідно вказаних норм, у разі подання копій документів, що підтверджують право власності на об`єкти нерухомого майна, видані у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року, від суб`єкта господарювання не вимагається надання акту вводу в експлуатацію об`єкта або акту готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що позивач 24.04.2019 звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявами про видачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним за адресами: вул. Смілянська, 149, м. Черкаси; вул. Спасо-Преображенська, 18, с. Мошни. До заяв позивач додав:
- платіжне доручення №28 від 20.06.2019; лист ТОВ «Маг-Плюс» №8/07/2019 від 08.06.2019; договір №0607-С/2015 від 06.07.2015; договір №5 від 01.04.2019; акт прийомки газообладнання для проведения комплексного опробування (пуско-налагоджувальних робіт) від 02.10.2015; паспорт сосуда, що працює під тиском; посвідчення про якість монтажа резервуара для СУГ V=9.96 м.куб.;
- лист ТОВ «Маг-Плюс» №8/07/2019-1 від 08.06.2019; договір №1404/В2016 від 14.04.2016; паспорт для резервуару для СУГ V=10 м.куб.; паспорт прив`язки; платіжне доручення №27 від 20.06.2019; договір оренди землі від 08.08.2016; витяг з державного земельного реєстру; акт прийому газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско-налагоджувальних робіт); акт прийому-передачі; дозвіл №030.16.71; дозвіл №330.16.71; постанова суду.
Таким чином, позивач до заяв про видачу ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним додав докази набуття права власності на обладнання після 1 січня 2014 року, натомість придбання об`єктів нерухомості у власність до 1 січня 2014 року не надав, у зв`язку з чим положення частини третьої статті 18 Закону №481 на нього не розповсюджуються.
Відповідно до абзаців 9, 10 частини 50 статті 15 Закону №481 ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:
- отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами;
- встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Враховуючи викладене, розпорядження №348-рл від 08.04.2021 про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним є законним та скасуванню не підлягає.
Згідно частин 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є необгрунтованими задоволенню не підлягають.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 18 червня 2021 року.
Головуючий А.В. Руденко