Рішення № 97798661, 22.06.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
580/2228/21
Номер документу
97798661
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року справа № 580/2228/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Черкаської обласної прокуратури в особі Міністерства культури та інформаційної політики України до Уманської районної ради Черкаської області, третя особа - відділ освіти, молоді та спорту Уманської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Черкаської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства культури та інформаційної політики України (01601, м. Київ, вул. І.Франка, 19), звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Уманської районної ради Черкаської області (20300, м. Умань, пл. Соборності, 1 ), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Уманської районної ради від 17.11.2020 № 62-15/УІІ "Про ліквідацію комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області.

Позов мотивовано тим, що відповідач всупереч вимогам чинного законодавства без погодження центрального органу виконавчої влади у сфері культури та мистецтва прийняв оскаржуване рішення про припинення комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області, а тому просив задовольнити позов.

Відповідач надав суду письмовий відзив, в якому зазначив, що оскаржуваним рішенням не порушено прав громадян, а весь книжковий фонд передано до Бабанської селищної ради, Дмитрушівської сільської ради, Ладижинської сільської ради, Паланської сільської ради. При чому, згідно витягу ЄДРПОУ комунальний заклад "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області припинено. Відповідач також наголошував, що погодження Мінкультури на реорганізацію бібліотеки є лише формальним.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Суд встановив, що комунальний заклад "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області створений з метою задоволення інформаційних, наукових-дослідних, освітніх, культурних потреб жителів Уманського району, засновником якого є Уманська районна рада (статут затверджений рішенням Уманської районної ради від 17.12.2019 №50-11/VII).

Згідно. п. 10.1 Статуту, ліквідація бібліотеки здійснюється зокрема за рішенням Засновника.

Рішенням Уманської районної ради від 17.11.2020 №62-15/VII вирішено ліквідувати комунальний заклад "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області.

20.11.2021 за вих. №326/01-2 Уманська районна рада до Міністерства культури та інформаційної політики України направила лист про погодження ліквідації комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області.

21.12.2020 за вих. № 15616/4.3 Міністерство культури та інформаційної політики України на адресу Уманської районної ради направлено лист щодо погодження про виключення з базової мережі закладів культури Уманської РЦБ, в якому вказано щодо необхідності надання вичерпної інформації про вагомі причини ліквідації комунального закладу.

14.01.2021 рішенням Уманської районної ради №3-13/VIII, передано зі спільної власності територіальних громад Уманського району, до комунальної власності Бабанської селищної ради, Дмитрушівської сільської ради, Ладижинської сільської ради, Паланської сільської ради 12624 примірників книг.

26.01.2021 до ЄДРПОУ внесено запис про припинення комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області.

Не погоджуючися з вказаним рішення заступник керівника Черкаської обласної прокуратури звернувся до суду.

Судом також встановлено, що згідно пояснень голів Бабанської територіальної громади, Дмитрушівської територіальної громади, Ладижинської територіальної громади, Паланської територіальної громади, ліквідація Уманської РЦБ не вплинуло на забезпечення надання бібліотечних послуг та права користувачів та наголошено, що наявна мережа бібліотек повністю в повній мірі забезпечує потребу населення в даній послузі з урахуванням поповнення бібліотечних фондів.(лист від 28.04.2021 №02-10/252;30.04.2021 №284/02-25; 29.04.2021 №02-16/1183; 28.04.2021 №02-10/518).

25.02.2021 за вих. №02-6/2/42 Уманська районна рада до Міністерства культури та інформаційної політики України направила лист у відповідності до ст. 15 Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» щодо доцільності ліквідації бібліотеки у зв`язку з реформою децентралізації влади. Повідомлено, що в Уманській міській громаді функціонує Уманська міська централізована система бібліотек, яка об`єднує 10 закладів, а в кожному селі діє сільська бібліотека, які в повній мірі забезпечують потребу населення на бібліотечне обслуговування.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 4, п. 5 ст. 1 Закону України від 14.12.2010 року № 2778-VI «Про культуру» (далі - Закон № 2778-VI) діяльність у сфері культури (культурна діяльність) - творча, господарська, наукова, бібліотечна, інформаційна, музейна, освітня, культурно-дозвіллєва та розважальна діяльність, спрямована на створення, тиражування, розповсюдження, демонстрування, популяризацію, збереження і використання культурних благ та культурних цінностей для задоволення культурних потреб громадян; заклад культури - юридична особа, основною діяльністю якої є діяльність у сфері культури, або структурний підрозділ юридичної особи, функції якого, полягають у провадженні діяльності у сфері культури.

Згідно ч. 1 ст. 16 Закон № 2778-VI органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують:

-збереження культурних цінностей на території України, охорону культурної спадщини, захист історичного середовища;

-збереження Музейного фонду України, Державного бібліотечного фонду України, Національного архівного фонду України, фільмофонду, їх постійне поповнення сучасними творами мистецтва, продукцією вітчизняного книговидавництва, кінематографа, аудіовиробництва;

-функціонування і розвиток мережі музеїв, архівів, бібліотек, мистецьких шкіл, студій, клубів, кінотеатрів, кіно-, відеопрокатних підприємств, об`єднань, заповідників, реставраційних закладів державної та комунальної власності;

-збереження нематеріальної культурної спадщини, в тому числі традиційної народної культури, мов, діалектів і говірок, фольклору, традицій, звичаїв і обрядів, народних художніх промислів та ремесел, історичних топонімів тощо.

За приписами ст. 1 Закону України від 27.01.1995 року № 32/95-ВР «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (далі - Закон № 32/95-ВР) бібліотека - інформаційний, культурний, освітній заклад (установа, організація) або структурний підрозділ, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел інформації та головним завданням якого, є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів бібліотеки; бібліотечна система України - розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов`язаних взаємодією і взаємовикористанням бібліотечних ресурсів.

У відповідності до ст. 15 Закону № 32/95-ВР, бібліотеки ліквідуються за рішенням:

-власника;

-засновника - за згодою власника;

-в інших випадках, передбачених законодавством.

У разі ліквідації державних та комунальних підприємств, установ, організацій, у складі яких перебувають бібліотеки, бібліотечні фонди та майно, необхідне для діяльності бібліотеки, передаються до бібліотек, що є у державній та комунальній власності, згідно з рішенням відповідних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Доцільність реорганізації та ліквідації бібліотек, що є у державній та комунальній власності, визначається відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.

Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство культури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 495, Міністерство культури України (Мінкультури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого, спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінкультури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, музейної справи, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, а також, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері кінематографії, відновлення та збереження національної пам`яті.

Міністерство здійснює відповідно до законодавства координацію діяльності бібліотек, а також, контроль за діяльністю бібліотек, що перебувають у державній та комунальній власності, збереження ними бібліотечного фонду України; погоджує рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування стосовно реорганізації та ліквідації бібліотек, що перебувають у державній та комунальній власності; (п.п., п.п. 23, 26 п. 4 Положення).

Згідно з ч. 3 ст. 19 Закону № 2778-VI створення чи припинення, у тому числі ліквідація, закладів культури здійснюється в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону № 2778-VI, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування під час формування та забезпечення функціонування базової мережі закладів культури керуються державними соціальними нормативами у сфері обслуговування закладами культури, передбаченими Законом України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії. Виключення закладів культури з базової мережі можливе лише за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв.

Крім того, на підставі п. 13 Порядку формування базової мережі закладів культури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року № 984, виключення закладів культури з базової мережі здійснюється за погодженням з Мінкультури згідно з переліком закладів культури, поданим місцевою держадміністрацією та затвердженим органом місцевого самоврядування або поданим центральним органом виконавчої влади, із зазначенням причин та обґрунтуванням необхідності такого виключення.

Виключеними з базової мережі можуть бути заклади культури, що не відповідають визначеним статтями 1, 22 і 23 Закону України «Про культуру» вимогам.

На підставі державних соціальних нормативів забезпечення населення закладами культури і культурними послугами центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв, затверджує перелік закладів культури базової мережі загальнодержавного рівня. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування затверджують переліки закладів культури базової мережі місцевого рівня (ст. 24 Закону України «Про культуру»).

Як встановлено судом, Уманською районною радою Черкаської області при прийнятті рішення про ліквідацію комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області надіслано до Міністерство культури та інформаційної політики України лист щодо погодження про виключення з базової мережі закладів культури - Уманської РЦБ.

При цьому, суд вказує, що Міністерство культури та інформаційної політики України в силу ст. 15 Закону № 32/95-ВР, ст. 22, 23 Закону № 2778-VI, Положення про Міністерство культури України на вмотивоване подання відповідача не надало ні «погодження» ні «відмову у погодженні» на ліквідацію об`єкту культури - бібліотеку, а лише вказано на необхідність надання вичерпної інформації про вагомі причини ліквідацію комунального закладу.

Отже, виходячи з приписів законодавства у Міністерства культури та інформаційної політики України в даному випадку, наявні два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу у разі звернення до нього з поданням про ліквідацію об`єкту культури: а) надати погодження; б) надати мотивовану відмову у погодженні.

Таким чином, оскільки МінКульт не надав мотивовану відмову у погодженні щодо ліквідації комунального закладу "Уманська районна центральна бібліотека" Уманської районної ради Черкаської області, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано принцип «мовчазної згоди».

На підставі викладеного суд вказує, що відповідачем дотримано встановленого законом порядку припинення діяльності Уманської РЦБ, як закладу культури, з урахуванням наданих пояснень голів ОТГ Уманського району, що спірне рішення не вплинуло на забезпечення надання бібліотечних послуг та права користувачів, оскільки наявна мережа бібліотек повністю в повній мірі забезпечує потребу населення в даній послузі.

Суд врахував, що на підставі п. 15, 16 постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №72 "Державні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні" в адміністративному центрі кожної територіальної громади (у тому числі об`єднаної) повинна функціонувати, як мінімум, одна публічна бібліотека. В інших населених пунктах публічна бібліотека відкривається на 500 - 800 осіб зони обслуговування за умови, що відстань між бібліотеками не більше ніж 3 кілометри.

Відповідно до даних відповідача, соціальні нормативи встановлені постановою КМУ у районі дотримані, а тому ліквідація вказаної бібліотеки не суперечить наведеним нормам чинного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя П.Г. Паламар