Рішення № 97798328, 22.06.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
520/6754/21
Номер документу
97798328
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 червня 2021 року № 520/6754/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Чернігівської обласної прокуратури (вул. Князя Чорного, буд. 9,м. Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 02910114) про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

-визнати такою, що не відповідає вимогам ст.81 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14 жовтня 2014 року довідку, надану Чернігівською обласною прокуратурою від 05.04.2021 року №21-896 вих 21, яка не містить надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та щомісячної премії, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і надбавки до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих, що враховується для перерахунку пенсій за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, за аналогічною посадою, з якої звільнено позивача - прокурора Коропського району;

-зобов`язати Чернігівську обласну прокуратуру відповідно до вимог ст.ст.81 та 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14 жовтня 2014 надати довідку, необхідну для пред`явлення до Пенсійного фонду України, у якій, серед іншого, зазначити надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та щомісячну премію, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і надбавку до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих, що враховується для перерахунку пенсій за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, за аналогічною посадою, з якої звільнено позивача - прокурора Коропського району.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що надана відповідачем довідка для здійснення перерахунку не містить надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та щомісячної премії, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і надбавки до окладу грошового утримання за службу на посадах слідчих, що враховується для перерахунку пенсій за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, за аналогічною посадою, з якої звільнено позивача - прокурора Коропського району, чим порушено його право на належний розмір пенсійного забезпечення.

Ухвалою суду від 21.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.

Відповідачем 24.05.2021 надано до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні, оскільки Чернігівська обласна прокуратура у спірних правовідносинах діяла в межах та на підставі наданих повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Позивач у березні 2021 звернувся з заявою до керівника Чернігівської обласної прокуратури про надання довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за всіма скла довими, на які нараховуються страхові внески, за аналогічною посадою, з якої його звільнено-проку рора Коропського району, із застосуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 1996 №232, тобто щомісячною надбавкою до окладу грошового утримання за службу па посадах слідчих у розмірі 20 %.

Чернігівською обласною прокуратурою надано позивачу довідку від 05.04.2021 №21-896 вих 21.

Проте, позивач не погоджуючись з її складовими звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У статті 19 Конституції України зазначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійні правовідносини є одним із видів суспільних відносин і особливою формою здійснення права на пенсію. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об`єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов`язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 - Закон № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 №1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

У статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).

Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки (ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ).

Законом України №113-ІX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 змінено низку норм Закону України №1697- VII «Про прокуратуру» від 14.10.2014, зокрема, замість системи органів прокуратури, яка складається з Генеральної прокуратури України, регіональних та місцевих прокуратур, після проведення атестації прокурорів передбачено побудову нової структури: Офісу Генерального прокурора, обласних та окружних прокуратур (ст. 7 Закону №1697-VII).

Згідно із п. 4 розділу «Прикінцеві і перехідні положення» Закону №113-ІХ день початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур визначається рішеннями Генерального прокурора стосовно Офісу Генерального прокурора, усіх обласних прокуратур, усіх окружних прокуратур. Вказані рішення публікуються у газеті «Голос України».

Відповідно до наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 №39 «Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур» та наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 №40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» днем початку роботи окружних прокуратур визначено 15.03.2021.

У зв`язку з визначенням відповідно до наказу Генерального прокурора від 17.02.2021 №40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» днем початку роботи окружних прокуратур 15.03.2021, керуючись ст. 11 Закону України «Про прокуратуру» керівником Чернігівської обласної прокуратури 15.03.2021 прийнято наказ №199к, згідно якого скасовано з 15.03.2021 керівникам місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, начальникам та прокурорам відділів місцевих прокуратур, прокурорам місцевих прокуратур надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, встановлену відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Таким чином, у довідці, наданій позивачу станом на 15.03.2021 правомірно не зазначено надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи.

Статтею 81 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за:

1) вислугу років;

2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.

Преміювання прокурорів здійснюється в порядку, затвердженому Генеральним прокурором, за результатами оцінювання якості їх роботи за календарний рік у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Розмір щорічної премії прокурора не може становити більше 30 відсотків розміру суми його посадового окладу, отриманої ним за відповідний календарний рік.

Посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Фінансування оплати праці прокурорів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, станом на 15.03.2021 відсутні підстави для виплати премії прокурорам окружних прокуратур з огляду на вимогу Закону здійснювати її виплату за результатами оцінювання якості роботи прокурора, яке згідно Тимчасового положення «Про систему оцінювання якості роботи прокурорів та преміювання прокурорів», затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.10.2020 № 503 проводиться у листопаді - грудні кожного року.

Крім того, у зв`язку з прийняттям Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, Закон від 05.11.1991 №1789-ХІІ втратив чинність, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України.

При цьому позивач помилково вважає, що при наданні довідки для перерахунку пенсії відповідач зобов`язаний керуватись вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.1996 №232 «Про надбавки до грошового забезпечення працівників слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, Служби безпеки України і прокуратуру», та незалежно від винесеної постанови Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 №26, якою скасована доплата слідчим за вислугу років на посаді слідчого, включити зазначену доплату в довідку від 05.04.2021 № 21-896 вих 21.

Слід зазначити, що право на пенсію позивачем реалізовано у 2012 році.

Нарахування його пенсії здійснюється у розмірах, встановлених статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, у редакції чинній на час її призначення, що не є спірним.

Таким чином, довідка позивачу надана за посадою прокурор району, яку від займав на день звільнення та з якої вийшов на пенсію.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернігівської обласної прокуратури про зобов`язання вчинити певні дії –відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22 червня 2021 року.

Суддя Севастьяненко К.О.