
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/3413/21
22 червня 2021 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мандзій О.П., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали фермерського господарства "Садком" до Обласної комісії із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва та хмелярства, Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "Садком" звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Обласної комісії із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва та хмелярства, Тернопільської обласної державної адміністрації, в якій просить:
визнати протиправним рішення обласної комісії із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва, виноградарства та хмелярства, яке оформлене протоколом №1 від 02.11.2020 року;
зобов`язати обласну комісію із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва, виноградарства та хмелярства ФГ "Садком" до зведеної відомості про фактичні витрати та попередні обсяги компенсації в садівництві.
Як передбачено п.3, 5 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з п.4 ч.1 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За приписами ч.1 ст.46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Так, ч.1 ст.4 КАС України визначено, відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
У позовній заяві не викладені обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги відсутній зміст позовних вимог до відповідача – Тернопільської обласної державної адміністрації, що свідчить про недоліки позовної заяви, які мають бути усунуті до вирішення питання про відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.4 вищевказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Також, пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 року №1082-IX, встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2270 гривень.
Таким чином, за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано суб`єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору становить 2270,00 грн.
Позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення №041 від 30.04.2021 року про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн.
Водночас, згідно з ч.2 ст.9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
На виконання вимог вищенаведеного законодавства суддею перевірено зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України за платіжним дорученням №041 від 30.04.2021 року про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн. та встановлено, що вказаний платіжний документ надавався як доказ справляння судового збору за подання до суду позову у справі №500/2731/21.
Відтак, названий платіжний документ не приймається як належний доказ сплати судового збору у даній адміністративній справі.
За подання позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством, до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів ГУК у Терн.обл./тг м.Терноп./22030101, код отримувача 37977599, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача UA678999980313101206084019751, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу *; 101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
У відповідності до норм ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При цьому, згідно із ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, позивач просить визнати протиправним рішення обласної комісії із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва, виноградарства та хмелярства, яке оформлене протоколом №1 від 02.11.2020 року, однак з даним позовом до суду звернувся 15.06.2021 року, тобто з порушенням строку, що свідчить про недотримання позивачем встановленого ст.122 КАС України шестимісячного строку.
Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду позивачем не подано.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом:
зазначення змісту позовних вимог і викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, до відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації, сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн. та подання суду доказів такої сплати або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням та доказами поважності причин його пропуску.
На підставі викладеного, керуючись ст.169, 241, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву фермерського господарства "Садком" до Обласної комісії із надання фінансової підтримки розвитку галузей садівництва та хмелярства, про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали шляхом подання необхідних документів на адресу суду – м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 20.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мандзій О.П.