
Справа № 420/6306/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Аракелян М.М.
Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративною позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Щасливий дім 37» (код ЄДРПОУ 40534715, адреса: вул. Богдана Хмельницького, 37, м. Одеса, 65005) до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303175, адреса: вул. Генерала Петрова, 22, м. Одеса, 65078) про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ВСТАНОВИВ:
16 квітня 2021 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Щасливий дім 37» до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, у якому представник позивача просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 27.11.2020 року №473/01-06 «Про демонтаж малої архітектурної форми – огорожі за адресою: місто Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 37».
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 16.04.2021 року о 15:57:30 справа №420/6306/21 розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.04.2020 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно ст.262 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірним розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 27.11.2020 року №473/01-06 «Про демонтаж малої архітектурної форми – огорожі за адресою: АДРЕСА_1 » зобов`язано голову ОСББ демонтувати малу архітектурну форму – огорожу. Разом із тим, представник позивача вказує, що згідно постанови КМУ від 07.06.2017 року №406 встановлення огорожі є будівельною роботою, що не потребує документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію (п.6). З огляду на вказане, зобов`язання здійснити демонтаж споруди з підстав відсутності дозвільних документів є незаконним, а спірне Розпорядження – протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
11.05.2021 року за вх.№23340/21 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав їх необґрунтованості. Вказано, що за результатом проведення комісійного обстеження було встановлення факт проведення будівельних робіт без наявності довільних на те документів і за даним фактом прийнято спірне розпорядження. Представник вважає, що відповідач діяв у межах встановлених повноважень та прийняв правомірне рішення, а тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши у письмовому провадженні матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 27.11.2020 року Головою Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради Омельчук Є.В. № 473/01-06 винесено розпорядження «Про демонтаж малої архітектурної, форми огорожі за адресою: АДРЕСА_1 .
За змістом мотивувальної частини розпорядження Малиновська районна адміністрація ОМР розглянула лист Департаменту архітектури та містобудування ОМР від 06.11.2020 року №01-12/494, де встановлено, що ОСББ «Щасливий дім 37», без оформлення дозвільних документів в установленому законом порядку, встановив малу архітектурну форму - огорожу на прибудинковій території будинку АДРЕСА_1 .
Розпорядження також мотивовано тим, що на підставі п.1.1. та розділу II п.3 Порядку розміщення та демонтажу малих архітектурних форм у місті Одесі, додаток № 6 до Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року № 1631-VI зі змінами та доповненнями, встановлення, розміщення та демонтаж малих архітектурних форм здійснюється на підставі розпорядження районної адміністрації. Відповідно до розділу II п. 1 Порядку розміщення та демонтажу малих архітектурних форм у місті Одесі демонтаж, перевезення, зберігання, розміщення/встановлення з порушенням Правил, власник яких ухиляється від демонтажу або власник яких невідомий, здійснюється уповноваженим виконавчим органом Одеської міської ради за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником малої архітектурної форми, винним у порушенні.
За вказаними доводами відповідач у розпорядженні встановив:
Зобов`язати голову ОСББ «Щасливий дім 37» Жімерука І.Ю. демонтувати малу архітектурну форму - огорожу за адресою, вул. Богдана Хмельницького, 37 в термін до 07.12.2020 року;
У разі невиконання п.1 цього розпорядження, відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації спільно з КП ЖКС «Хмельницький» здійснити заходи з демонтажу малої архітектурної форми: за адресою місто Одеса вул. Богдана Хмельницького, б. 37;
Відділу контролю та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації направити письмове звернення до Малиновського відділу поліції в м.Одесі ГУНП в Одеські області та КП «Муніципальна варта» з проханням забезпечити здійснення заходів з охорони публічного порядку та; майна територіальної громади при проведенні робіт з демонтажу;
Після проведення демонтажу КП ЖКС «Хмельницький» забезпечити тимчасове зберігання демонтованих елементів, з яких складається мала архітектурна форма, та організувати роботи з приведення території до належного санітарного стану (а.с.81).
Не погоджуючись із вказаним розпорядженням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6, 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю, до яких відносяться виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад, шляхом, в тому числі, контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації, тощо.
Державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» до органів державного архітектурно-будівельного контролю відніс, зокрема, виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад.
Згідно п. 1 Положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, УДАБК державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Положення) є виконавчим органом Одеської міської ради та створено відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «;Про регулювання містобудівної діяльності», «;Про архітектурну діяльність» та інших нормативно-правових актів з метою здійснення архітектурно-будівельного контролю на території м. Одеси.
Відповідно до п. 6 Положення, УДАБК підзвітне і підконтрольне Одеській міській раді, підпорядковано її виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови, а з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним Державній архітектурно-будівельній інспекції України.
Основними завданнями УДАБК є здійснення на території м. Одеси відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності (п. 9 Положення).
Малиновська РДА відповідно до Положення про Малиновську РДА №1934-VІІ є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Малиновського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», є самостійною юридичною особою, у своїй роботі керується чинним законодавством України, рішеннями міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями Одеського міського голови та цим Положенням.
Райадміністрація підзвітна та підконтрольна Одеській міській раді, підпорядкована міському голові та виконавчому комітету міської ради (далі - виконком).
Відповідно до п.2.5 Положення райадміністрація має певні повноваження у галузі благоустрою.
Пунктом 2.8 Положення надані власні повноваження Малиновській РДА у галузі будівництва:- готує проекти рішень виконкому про переведення дачних чи садових будинків у житлові будинки, які розташовані на території району;- здійснює заходи щодо отримання інформації про замовника (власника) об`єкта будівництва, наявність передбачених чинним законодавством дозвільних документів щодо виконання підготовчих та (або) будівельних робіт за відповідним об`єктом будівництва, наявність майнових прав на земельну ділянку, на якій здійснюється виявлене будівництво, та відповідність виявленого на ній об`єкта будівництва цільового призначення такої земельної ділянки;
- здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об`єктів або приведення самочинно реконструйованих об`єктів у первинний стан;
- виступає замовником на проведення робіт з демонтажу об`єктів самочинного будівництва, приведення території до первинного стану та її благоустрою, у разі невиконання відповідного розпорядження голови райадміністрації; - забезпечує контроль за будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією будинків та споруд, розташованих на території району у випадках, якщо райадміністрація є замовником.
Таким чином, при затвердженні Положення про Малиновську РДА №1934-VІІ Одеська міська рада фактично частково делегувала повноваження Управління ДАБК ОМР до Малиновської РДА щодо вирішення питання щодо знесення самочинно побудованих об`єктів або приведення самочинно реконструйованих об`єктів у первинний стан.
Порядок взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов`язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженим рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №135 від 29.03.2018 року (далі Порядок № 1934-VІІ), визначає організаційні засади взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань виявлення фактів самочинного будівництва та вжиття відповідних заходів реагування на такі факти.
Згідно з п.2 Порядку виявлення фактів самочинного будівництва здійснюється із повідомлень про відповідні факти, які надходять від фізичних та юридичних осіб, або безпосередньо виконавчими органами Одеської міської ради, комунальними підприємствами, установами, закладами та організаціями Одеської міської ради, органами самоорганізації населення та іншими, визначеними законодавством України та цим Порядком суб`єктами, які в межах наданих повноважень здійснюють постійний контроль за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові території м. Одеси або здійснюють інші повноваження, в ході реалізації яких можуть бути виявлені факти самочинного будівництва
Пунктом 4 встановлено, що Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради проводить позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт на відповідному об`єкті будівництва, за необхідності із залученням представника районної адміністрації Одеської міської ради, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.5 Порядку за необхідності районна адміністрація Одеської міської ради спільно з представником відповідного комунального підприємства житлово-комунального сервісу Одеської міської ради та, за можливістю, із залученням представника особи, яка виявила факт самочинного будівництва, проводить обстеження об`єкта будівництва, про що складає акт (за формою, що додається) та здійснює фотофіксацію.
Пунктом 7 Порядку №1934-VІІ визначено, що за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради складає протокол, видає припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Районні адміністрації Одеської міської ради здійснюють заходи щодо виявлення фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішують питання щодо знесення самочинно збудованих об`єктів або приведення самочинно реконструйованих об`єктів у первинний стан шляхом видачі розпоряджень щодо демонтажу об`єктів самочинного будівництва на території відповідного району.
Відповідно до п.8 Порядку у разі, якщо суб`єкт містобудування в установлений строк добровільно не виконав вимоги, встановлені у приписі, управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
У випадках виявлення самочинного здійснення внутрішньої реконструкції квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках, нежитлових будівлях та спорудах, реконструкції приміщень з прибудовою балконів від другого поверху та вище, мансардних поверхів, облаштування огорож, встановлення металевих гаражів без відповідних дозвільних документів, з відповідними позовами до суду звертається відповідна районна адміністрація Одеської міської ради (у разі невиконання розпорядження районної адміністрації).
Таким чином, вказаний Порядок фактично встановлює порядок здійснення контролю щодо самочинного будівництва зі сторони управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради з посиланням на дотримання порядку встановленого МКУ, та районної адміністрації ОМР.
Аналізуючи вищевикладені вимоги законодавства здійснення всіх заходів щодо встановлення факту самочинного будівництва та прийняття заходів реагування покладено на суб`єктів владних повноважень - управління ДАБК ОМР та райадміністрацію ОМР.
Таким чином, саме Малиновська РДА діє як суб`єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
На підставі вказаного, а також за змістом листа Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 06.11.2020 року №01-12/494 (а.с.82-83), відповідачем прийнято спірне розпорядження.
Представник позивача у якості доводів позовної заяви вказує, що мала архітектурна форма в силу постанови КМУ від 07.06.2017 року №406 не потребує дозвільних документів для встановлення.
З приводу цього суд зазначає наступне.
Згідно з частинами 1,7 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (далі – Закон №3038-VI) замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Згідно п.6 Переліку, затвердженого постановою КМУ від 07.06.2017 року №406, до будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, належать зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків - щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків.
Однак, за змістом ч.1 ст.34 Закону №3038-VI і такі будівельні роботи можуть виконуватись лише після надання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Як вбачається зі змісту проектної документації, наданої позивачем, здійснене будівництво за класом наслідків належить до класу СС1 (а.с.17), а тому до спірних правовідносин застосовуються положення частини 1 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI.
Відповідно до статті 32 Закону № 3038-VI клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд – це характеристика рівня можливої небезпеки для здоров`я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об`єкті або які знаходитимуться зовні такого об`єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов`язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об`єкта. Клас наслідків визначається відповідно до вимог будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством.
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. №747) (далі - Порядок №466).
Відповідно до пункту 5 Порядку №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:
- подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;
- видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
Згідно із пунктом 13 Порядку №466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п`яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру згідно з цим Порядком. У разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.
Відповідно до ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (далі – Закон №3038-VI) право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Докази подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт позивачем не надані, а за даними Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради дозвільні документи на проведення будівництва не надавались (стосовно встановленої огорожі).
Згідно із завданням на проектування встановлення огорожі території не віднесено до елементів благоустрою (а.с.25).
З огляду на вказане, в межах заявлених позивачем доводів судом не встановлено обставин, які б свідчили про протиправність спірного розпорядження. Фактичні обставини, покладені в його основу, є обґрунтованими, а розпорядження прийнято на реалізацію наявних у адміністрації повноважень.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати покладаються на позивача (2270грн. судового збору та 3000грн. витрат на правничу допомогу).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 139, 241-246, 255, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Щасливий дім 37» (код ЄДРПОУ 40534715, адреса: вул. Богдана Хмельницького, 37, м. Одеса, 65005) до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26303175, адреса: вул. Генерала Петрова, 22, м. Одеса, 65078) про визнання протиправним та скасування розпорядження – відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. 293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя М.М. Аракелян