
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
22 червня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/2939/21 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Луганського апеляційного суду (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 16), Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська,18/5) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.06.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Луганського апеляційного суду (далі також – відповідач 1), Державної судової адміністрації України (далі також – відповідач 2), в якій просить:
- визнати протиправними дії Луганського апеляційного суду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 із застуванням статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»;
- зобов`язати Луганський апеляційний суд провести перерахунок суддівської винагороди ОСОБА_1 за період з 18.04.2020 по 28.08.2020, обчисливши її відповідно до статті 130 Конституції України та статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та виплатити недоотриману частину суддівської винагороди;
- стягнути за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 у розмірі 472197,56 грн, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті, шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.
14.06.2021 ухвалою суду позовна заява залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
19.06.2021 на виконання ухвали від 14.06.2021 позивачем надіслана уточнена позовна заява, в якій просить:
- визнати протиправними дії Луганського апеляційного суду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 із застуванням статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»;
- зобов`язати Луганський апеляційний суд провести перерахунок суддівської винагороди ОСОБА_1 за період з 18.04.2020 по 28.08.2020, обчисливши її відповідно до статті 130 Конституції України та статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», та виплатити недоотриману частину суддівської винагороди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до рішення Вищої Ради правосуддя (ВРП) від 11.06.2019 № 1590/о/15-19 позивач була переведена до Луганського апеляційного суду.
За період з 01.01.2020 до 18.04.2020 позивач отримувала суддівську винагороду як суддя апеляційного суду - посадовий оклад у розмірі виходячи з 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 та доплату за вислугу років в розмірі 50 % від посадового окладу судді.
Проте, починаючи з 18.04.2020 по 28.08.2020 позивач отримувала суддівську винагороду за час фактичного виконання свої роботи у суттєво меншому розмірі.
На думку позивача, за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 відповідач 1 протиправно не нарахував і не сплатив позивачеві суддівську винагороду у розмірі 472197,56 грн, а саме: за травень – 106261,06 грн.; за червень – 126185 грн.; за липень – 126185 грн; за серпень - 126185 грн.
Позивач не погоджується із сумою виплаченої суддівської винагороди та вважає, що Відповідачем порушено її право на належне матеріальне забезпечення, оскільки зазначений Закон України № 553-ІХ від 13.04.2020 про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» щодо зменшення розміру виплати суддівської винагороди не відповідає нормам Конституції України, а тому не може бути застосований до визначення розміру виплати суддівської винагороди, що стало підставою для звернення позивача до суду.
Згідно з частиною шостою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Позивач у позовній заяві просить розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, а також у позовній заяві зазначено третьою особою - Державну судову адміністрацію України.
Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Позивач у позовній заяві не обґрунтовано залучення третьої особи Державної судової адміністрації України.
У позовній заяві позивачем в якості третьої особи зазначено Державну судову адміністрацію України. Жодного обґрунтування необхідності залучення Державної судової адміністрації України до участі у справі позивачем також не наведено.
За приписами частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Враховуючи відсутність обґрунтованого клопотання про залучення до участі у справі Державної судової адміністрації України як третьої особи, зазначене питання під час відкриття провадження у справі судом не вирішується.
Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно з приміткою до статті 50 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті, зокрема, розуміються судді.
Оглядом позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що позивач – ОСОБА_1 обіймає посаду судді Луганського апеляційного суду. Отже, зазначена справа не може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та має бути розглянута за правилами загального позовного провадження, а тому в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження слід відмовити.
Керуючись статтями 5, 160, 168, 171, 173, 174, 175, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Луганського апеляційного суду, Державної судової адміністрації України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.
У задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відмовити.
Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання у справі на 30 червня 2021 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Зобов`язати Луганський апеляційний суд надати до 29 червня 2021 року для приєднання до справи:
- довідку про виплату ОСОБА_1 суддівської винагороди за квітень-серпень 2020 року;
- докази (кошторис, щомісячні розписи видатків) щодо зменшення обсягу асигнувань на виплату суддівської винагороди після набрання чинності Закону України № 553-IX від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік».
Зобов`язати Державну судову адміністрацію України надати до 29 червня 2021 року для приєднання до справи:
- документально підтверджену інформацію, чи вносились зміни до штатного розпису та кошторису Луганського апеляційного суду на 2020 рік у зв`язку із прийняттям Закону України від 13.04.2020 № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»;
- інформацію щодо зменшення обсягу асигнувань на виплату суддівської винагороди суддям Луганського апеляційного суду після набрання чинності Закону України № 553-IX від 13.04.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік».
Запропонувати:
- позивачу подати до суду відповідь на відзив протягом семи днів з дня отримання копії відзиву та доданих до нього документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) відповідачу копії відповіді на відзив та доданих до неї документів;
- відповідачу подати до суду заперечення протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив та доданих до неї документів разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії заперечення та доданих до них документів.
Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі направити учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження в адміністративній справі направити копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяС.В. Борзаниця