Рішення № 97796605, 22.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
360/2627/21
Номер документу
97796605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2627/21

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Шмуйлової Інни Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 20 травня 2021 року надійшов адміністративний позов адвоката Шмуйлової Інни Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – відповідач, Рубіжанське ОУПФУ), в якому позивач просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 19 квітня 2021 року № 905150168833 «Про відмову в переведенні на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу»;

2) зобов`язати відповідача прийняти рішення про переведення позивача на підставі заяви від 14 квітня 2021 року з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з дня звернення - 14 квітня 2021 року, зарахувавши до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 23 лютого 1999 року по 16 травня 2001 року на посаді провідного контролера - ревізора КРВ Кремінського району; з 14 листопада 2005 року по 18 грудня 2008 року на посаді провідного контролера - ревізора в контрольно - ревізійний відділ Кремінського району; з 19 грудня 2008 року по 26 липня 2010 року на посаді головного контролера - ревізора КРВ Кремінського району; з 27 липня 2010 року по 29 грудня 2017 року на посадах апарату виконавчого міського комітету Кремінської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 14 квітня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням від 19 квітня 2021 року № 905150168833 відповідач відмовив позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», посилаючись на те, що станом на 01 травня 2016 року у позивача немає необхідного стажу державного службовця, який встановлений законом. В рішенні зазначено, що 23 лютого 1999 року ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця, з 24 травня 1999 присвоєно 13 ранг державного службовця та з 16 травня 2001 року звільнилась з посади за власним бажанням. З 14 листопада 2005 року ОСОБА_1 призначена на посаду провідного контролера-ревізора в контрольно-ревізійний відділ Кремінського району зі збереженням 13 рангу державного службовця, з 19 грудня 2008 року призначена на посаду головного контролера-ревізора, з 26 липня 2010 року звільнена за власним бажанням. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами КМУ, станом на 01 травня 2016 року складає 6 років 11 місяців 7 днів, тому норми, а ні пункту 10, а ні пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VII, не дотримані. Періоди роботи з 27 липня 2010 року по 29 грудня 2017 року неможливо зарахувати до стажу державної служби, оскільки заявниця працювала на посадах апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради, та їй було присвоєно ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Оскільки станом на 01 травня 2016 року (день набрання чинності Законом № 889-VII) позивач хоч і не займала посаду державної служби, але мала необхідний стаж державної служби і на час звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця мала понад 10 років страхового стажу і досягла 62 років, вона набула право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VII, у зв`язку з чим рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою від 25 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 25-26).

Від відповідача 07 червня 2021 року надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 30-34).

Закон України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) втратив чинність на підставі Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) за винятком статті 37 Закону № 3723- ХІІ, яка повинна застосовуватися до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу 11 Закону № 889-VIII. Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-ІV.

Згідно із пунктами 10 і 12 розділу 11 Закону № 889-VIII державні службовці, які на момент набрання законної сили цим законом мають стаж роботи на державній службі 10 або 20 років на посадах віднесених до відповідних категорій державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ. З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стосується осіб державних службовців, які станом на 01.05.2016 займали посади державної служби.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Позивач 14.04.2021 звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закон № 889-VIII, надала такі документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 14.04.2021; копію паспорта; ідентифікаційного коду; трудову книжку серії НОМЕР_1 ; довідку зі СПОВ про заробітну платі з 01.07.2000 по день звернення - 1; довідку про заробітну плату (спец пенсії) - 2 - від 14.04.2021 № 12 та № 13; інші документи - 1 (пам`ятка); свідоцтво про шлюб - 1. Станом на день звернення за переведенням з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону № 889-VIII позивач не працює.

За розрахунком стажу, проведеним відповідачем, загальний стаж позивача станом на 14.04.2021 складає 40 років 08 місяців 05 днів, до стажу позивачу зараховано такі періоди: з 01.09.1976 по 06.10.1977 (01 рік 01 місяць 06 днів); з 01.11.1977 по 02.06.1997 (19 років 07 місяців 02 дні); з 03.06.1997 по 17.11.1998 (01 рік 05 місяців 15 днів); з 23.02.1999 по 16.05.2001 (02 роки 02 місяці 24 дні); з 21.05.2001 по 10.04.2002 (0 років 10 місяців 20днів); з 11.04.2002 по 08.10.2003 (01 рік 05 місяців 28 днів); з 30.06.2005 по 11.11.2005 (безробіття - 00 років 04 місяці 12 днів); з 12.11.2005 по 30.04.2017 (11 років 05 місяців 19 днів); з 01.05.2017 по 29.01.2018 (00 років 08 місяців 29 днів); з 01.02.2018 по 31.05.2019 (01 рік 04 місяці 00 днів).

Під час первинного призначення пенсії за віком позивач станом на 01.05.2016 мала стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету міністрів України, 06 років 11 місяців 07 днів, що не відповідає вимогам, встановленими пунктами 10 і 12 розділу 11 Закону № 889-VIII. До стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано періоди роботи: з 23.02.1999 по 16.05.2001 на посаді провідного контролера - ревізора КРВ Кремінського району; з 14.11.2005 по 18.12.2008 на посаді провідного контролера - ревізора в КРВ Кремінського району; з 19.12.2008 по 26.07.2010 на посаді головного контролера - ревізора КРВ Кремінського району.

Щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи позивача з 27.07.2010 по 29.12.2017, зарахованого відповідачем до загального страхового стажу, відповідач зазначив, що станом на 01.05.2016 позивач за записами у трудовій книжці з 04.01.2016 обіймала посаду заступника начальника планово-фінансового відділу головного бухгалтера апарату виконкому міської ради, тобто станом на 01.05.2016 позивачка не займала посаду державного службовця.

Враховуючи, що станом на 01.05.2016 позивач не працювала на посаді державної служби, а також, що стаж її роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, складав 06 років 11 місяців 7 днів, відповідач вважає, що позивач не має права на призначення пенсії за віком відповідно до Закон № 3723-XII, у зв`язку з чим прийнято рішення від 19.04.2021 № 90515016833 про відмову позивачу в переході з пенсії за віком, призначеної за Законом № 1058-ІV, на пенсію за віком згідно з Законом № 3723-XII.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

З копій виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, картки платника податків встановлено такі реєстраційні дані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 (арк. спр. 7-9).

Згідно з копіями заяви про призначення пенсії від 11.05.2017, протоколу від 18.05.2021 про призначення пенсії, розрахунку стажу, пенсійного посвідчення від 18.07.2017 серії НОМЕР_3 , позивачу з 21.05.2017 призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, загальний стаж позивача складає 38 років 07 місяців 06 днів (арк. спр. 11, 47-48).

Позивач звернулася до Рубіжанського ОУПФУ із заявою про призначення/перерахунок пенсії від 14.04.2021, разом з якою надала такі документи: заяву про призначення/перерахунок пенсії від 14.04.2021; копію паспорта; картки платника податків; трудової книжки від 01.09.1976 серії НОМЕР_1 ; довідки Кремінської міської ради про заробітну плату від 14.04.2021 № 12 та № 13, свідоцтво про шлюб (арк. спр. 15-22, 35-39, 44-46, 50-57).

Згідно з розрахунком стажу загальний стаж позивача складає 40 років 08 місяців 05 днів, у тому числі: з 01.09.1976 по 06.10.1977 (01 рік 01 місяць 06 днів); з 01.11.1977 по 02.06.1997 (19 років 07 місяців 02 дні); з 03.06.1997 по 17.11.1998 (01 рік 05 місяців 15 днів); з 23.02.1999 по 16.05.2001 (02 роки 02 місяці 24 дні); з 21.05.2001 по 10.04.2002 (0 років 10 місяців 20днів); з 11.04.2002 по 08.10.2003 (01 рік 05 місяців 28 днів); з 30.06.2005 по 11.11.2005 (безробіття - 00 років 04 місяці 12 днів); з 12.11.2005 по 30.04.2017 (11 років 05 місяців 19 днів); з 01.05.2017 по 29.01.2018 (00 років 08 місяців 29 днів); з 01.02.2018 по 31.05.2019 (01 рік 04 місяці 00 днів) (арк. спр. 50 зворот).

За результатами розгляду заяви позивача Рубіжанським ОУПФУ прийнято рішення від 19.04.2021 № 905150168833 про відмову в переведенні на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 . Рішення мотивоване тим, що 23.02.1999 позивач прийняла присягу державного службовця, з 24.05.1999 присвоєно 13 ранг державного службовця, з 16.05.2001 звільнилася з посади за власним бажанням. З 14.11.2005 позивач призначена на посаду провідного контролера-ревізора в КРВ Кремінського району із збереженням 13 рангу державного службовця, з 19.12.2018 призначена на посаду головного контролера-ревізора, з 26.07.2010 звільнена за власним бажанням. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, станом на 01.05.2016 складає 06 років 11 місяців 7 днів, що не відповідає вимогам, встановленими пунктами 10 і 12 розділу 11 Закону № 889-VIII. Періоди роботи з 27.07.2010 по 29.12.2017 неможливо зарахувати до стажу державної служби, оскільки заявниця працювала на посадах апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради та їй було присвоєно ранг посадової особи місцевого самоврядування (арк. спр. 13, 49).

Судом встановлено, що в даній справі спірним є право позивача на перехід з пенсії за віком, призначеної за Законом № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-XII.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З 1 травня 2016 року набув чинності Закон № 889-VIII, підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV (тут і надалі положення закону наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) закріплено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: […]; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; […] (абзац другий частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV).

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: […]; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; […] (абзац третій частини першої статті 26 Закону № 1058-ІV).

Згідно з абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.

З системного аналізу вищевказаних норм можна дійти висновку, що до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі:

а) у тому числі стаж державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців;

б) мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Розділом XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII збережено право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII за особами, які станом на 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII):

а) займали посади державної служби та мали 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених Законом № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України;

б) мали 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція щодо застосування вищезазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 03 липня 2018 року у справі № 569/350/17, від 03 липня 2018 року у справі № 586/965/16-а та від 10 липня 2018 року у справі № 591/6970/16-а.

З рішення Рубіжанського ОУПФУ від 19.04.2021 № 905150168833 слідує, що позивачу відмовлено в переведенні на пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII через відсутність у позивача станом на 01.05.2016 необхідного стажу державної служби, а також, що позивач на час набрання чинності Законом № 889-VIII не працювала на посаді державної служби.

Як вказує відповідач, позивач на час набрання чинності Законом № 889-VIII працювала на посаді органів місцевого самоврядування, які до посад державної служби не віднесені, та мала лише 06 років 11 місяців 7 днів стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.

Однак суд не погоджується з такими твердженнями відповідача з огляду на таке.

Дослідженням трудової книжки від 01.09.1976 серії НОМЕР_1 встановлено, що в ній серед інших наявні записи про такий трудовий стаж ОСОБА_1 :

з 01.05.1979 по 17.07.1985 - бухгалтер Кремінської міської ради народних депутатів;

з 18.07.1985 по 31.07.1992 – головний бухгалтер ц/бухгалтерії Кремінської міської ради народних депутатів;

з 01.08.1992 по 02.06.1997 – головний бухгалтер міської ради;

з 23.02.1999 по 16.05.2001 – провідний контролер-ревізор КРО Кремінського району;

з 14.11.2005 по 18.12.2008 – провідний контролер-ревізор КРВ Кремінського району;

з 19.12.2008 по 26.07.2010 – головний контролер-ревізор КРВ Кремінського району;

з 27.07.2010 по 02.12.2010 – заступник начальника фінансово-розрахункового відділу апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради;

з 03.12.2010 по 23.01.2011 – начальник фінансово-розрахункового відділу апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради;

з 24.01.2011 по 30.03.2015 – начальник фінансово-господарського відділу – головний бухгалтер апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради;

з 31.03.2015 по 03.01.2016 - головний бухгалтер фінансово-господарського відділу апарату виконкому міської ради;

з 04.01.2016 по 30.06.2017 – заступник начальника планово-фінансового відділу – головний бухгалтер виконкому міської ради;

з 01.07.2017 по 29.12.2017 – головний спеціаліст, заступник начальника планово-фінансового відділу – головного бухгалтера міської ради (арк. спр. 15-22).

Як вказано в оскарженому рішенні, відповідач не зараховує період роботи позивача з 27.07.2010 по 29.12.2017, оскільки ОСОБА_1 працювала на посадах апарату виконавчого комітету Кремінської міської ради та їй було присвоєно ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з пунктом 11 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, статтею 25 Закону № 3723-XII була визначена класифікація посад державної служби, а також, що віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України (703-2013-п) за погодженням з відповідним державним органом.

Згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби», якою затверджений Порядок обчислення стажу державної служби, регламентовано, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі – Порядок № 283), який був чинним до 01 травня 2016 року, закріплено, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба):

на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; […]

на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад.

Пунктом 4 Порядку № 283 визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи. Скарги, пов`язані з визначенням стажу роботи державних службовців, розглядаються згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад:

перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови;

друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради;

третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад;

керуючих справами виконавчих апаратів обласних та Севастопольської міської рад;

четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;

п`ята категорія - керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад;

шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост;

сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі – Порядок № 229), які діють з 01 травня 2016 року, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Таким чином, законодавством, яке діяло як в період роботи (служби) позивача, так і на момент її звернення з відповідною заявою, визначено, що час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зараховується до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Відповідно, рішення відповідача, мотивоване відсутністю у Рубіжанського ОУПФУ підстав для зарахування до стажу державної служби позивача періодів її роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, є протиправним.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу, що Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) від 14.04.2021 містять відомості по спеціальному стажу позивача, починаючи з 1999 року, а саме: в 1999 році – 10 місяців 6 днів, в 2000 році – 12 місяців, в 2001 році – 4 місяці 16 днів, в 2005 році – 1 місяць 17 днів, в 2006 році – 12 місяців, в 2007 році – 12 місяців, в 2008 році – 12 місяців, в 2009 році – 12 місяців, в 2010 році – 12 місяців, в 2011 році – 12 місяців, в 2012 році – 12 місяців, в 2013 році – 12 місяців, в 2014 році – 12 місяців, в 2015 році – 12 місяців, в 2016 році – 12 місяців, в 2017 році – 12 місяців з кодом підстави ЗДС037А1 (Державні службовці, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку в період роботи на державній службі, за наявності страхового стажу - для чоловіків не менше 35 років, для жінок - не менше 30 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років), який діє з 16 грудня 1993 року,

за період з 04 травня 2018 року по 28 лютого 2019 року та з 01 вересня 2019 року по 31 грудня 2020 року з кодом підстави ЗМС021І1 (Посадові особи місцевого самоврядування, які досягли встановленого цим Законом граничного терміну перебування на службі в органах місцевого самоврядування, віку та за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу служби в органах місцевого самоврядування чи державної служби - не менше 10 років), який діє з 07 червня 2001 року,

за період з 01 березня 2019 року по 31 серпня 2019 року з кодом підстави ЗМС021К1 (Посадові особи місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років; призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії), який діє з 07 червня 2001 року (арк. спр. 40-43).

Тобто, період роботи позивача з 27 липня 2010 року по 29 грудня 2017 року в Реєстрі застрахованих осіб ПФУ облікований як державна служба.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що період роботи позивача з 27 липня 2010 року по 01 травня 2016 року в апараті виконавчого комітету Кремінській міській раді зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Судом також встановлено, що за даними трудової книжки від 01.09.1976 серії НОМЕР_1 позивач в період з 01.05.1979 по 17.07.1985 працювала на посаді бухгалтера Кремінської міської ради народних депутатів; з 18.07.1985 по 31.07.1992 – головного бухгалтер ц/бухгалтерії Кремінської міської ради народних депутатів; з 01.08.1992 по 02.06.1997 – головний бухгалтера міської ради.

Згідно з переліком державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, який є додатком до Переліку № 283, до стажу державної служби зараховується, зокрема робота у виконавчих комітетах місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управліннях, самостійних відділах, інших структурних підрозділах.

Проте, відповідач оцінку цим обставинам, а також наявності (відсутності) у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ з урахуванням її періоду роботи з 01.05.1979 по 02.06.1997 в Кремінський міській раді народних депутатів в оскаржуваному рішенні не надав, у зв`язку з чим рішення Рубіжанського ОУПФУ від 19.04.2021 № 905150168833 не можна визнати таким, що прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення Рубіжанського ОУПФУ від 19.04.2021 № 905150168833 є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частинами третьою, п`ятою Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, […] подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, […].

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (абзац першим пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним):

визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського ОУПФУ від 19.04.2021 № 905150168833 про відмову в переведенні на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 ;

зобов`язати Рубіжанське ОУПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.04.2021, зарахувавши до стажу державної служби позивача період її роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з 27 липня 2010 року по 01 травня 2016 року на посадах в апараті виконавчого комітету Кремінської міської ради та з урахуванням правових висновків, наведених у рішенні суду.

Вимога позивача в частині зобов`язання відповідача зарахувати до стажу державної служби періоду її роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», після 01 травня 2016 року, з огляду на положення пунктів 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII є безпідставною, оскільки достатність стажу для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ встановлюється на день набрання чинності Законом № 889-VIII.

Необхідність зарахування періодів роботи позивача з 23.02.1999 по 16.05.2001, з 14.11.2005 по 18.12.2008 та з 19.12.2008 по 26.07.2010 на посадах провідного контролера-ревізора та головного контролера-ревізора Кремінського КРВ до стажу державної служби відповідачем не заперечується та, як слідує з матеріалів справи, цей період роботи зарахований до стажу державної служби позивача при прийнятті оскаржуваного рішення, тому додаткового зобов`язання за судовим рішенням не потребує. Оскільки відповідно до частини першої статті 2 КАС України судовому захисту підлягає виключно порушене право, суд дійшов висновку, що в задоволенні цієї частини вимог слід відмовити.

Щодо вимог про зобов`язання відповідача прийняти рішення про переведення позивача з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, суд вважає такі вимоги передчасними, оскільки, як слідує зі змісту оскаржуваного рішення, відповідач, як уповноважений орган, не перевіряв достатність стажу роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, з урахуванням періоду роботи позивача з 01.05.1979 по 02.06.1997 в Кремінський міській раді. В свою чергу адміністративний суд не повноважний перебирати на себе дискреційні повноваження відповідача та здійснювати розрахунок стажу позивача на державній службі, а також встановлювати його достатність для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Зважаючи на викладені обставини, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги з обранням належного способу захисту прав позивача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, як за одну вимогу немайнового характеру, що підтверджено квитанцією про сплату від 19 травня 2021 року (арк. спр. 6).

Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з корегуванням способу захисту порушених прав позивача, а також зважаючи, що цей спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Шмуйлової Інни Миколаївни в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 93009, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Студентська, будинок 35 А, код за ЄДРПОУ 41245565) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 19 квітня 2021 року № 905150168833 про відмову в переведенні на пенсію, відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 .

Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14 квітня 2021 року, зарахувавши до її стажу державної служби період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», з 27 липня 2010 року по 01 травня 2016 року на посадах в апараті виконавчого комітету Кремінської міської ради та з урахуванням правових висновків, наведених у рішенні суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова