
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2021 р. Справа№200/5006/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19 квітня 2021 року засобами поштового зв`язку позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років, яка становить 27 років 03 місяці 09 днів;
- зобов`язати відповідача оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві документи для призначення пенсії позивачу з 19 серпня 2018 року, згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу за контрактом в Адміністрації Державної прикордонної служби України та був звільнений з військової служби наказом Голови Державної прикордонної служби України від 13 вересня 2018 року №862-ОС, за підпунктом «г» пункту 2 частини п`ятої статті 26 закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Наказом Голови Державної прикордонної служби України від 18 вересня 2018 року №878-ОС позивача виключено зі списків особового складу та усіх видів забезпечення, вислуга років військової служби позивача станом на 18.09.2018 становить в календарному обчисленні 19 років 01 місяць 01 день, пільгова вислуга років 08 років 02 місяці 08 днів, що разом становить вислугу військової служби 27 років 03 місяці 09 дні. 25.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві документів для призначення йому пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 09.04.2021 позивач отримав лист-відповідь від 01.04.2021 №115-7409/0/6-21 Вих., яким відповідач відмовив у підготовці та направленні необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, визначених статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та про відсутність у позивача права на призначення йому такої пенсії.
Позивач вважає, що відповідно до статей 12, 17, 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та «Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, має право на пенсію за вислугою років з урахуванням пільгового (кратного) обрахунку вислуги років. Вказаний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а, від 10.03.2021 у справі № 812/1100/17, від 16.03.2021 у справі №826/16811/18 та від 14.04.2021 по справі № 480/4241/15, який відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає врахуванню при розгляді даної справи.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав.
Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, у період з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше. При цьому, календарний рік це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.
Згідно до витягу з наказу Голови Державної прикордонної служби України від 18.09.2018 №878-ОС на дату виключення позивача зі списків особового складу військової частини його загальна вислуга років становила 27 років 03 місяці 09 днів, з яких вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні становить лише 19 років 01 місяць 01 день, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленому пунктом «а» статті 12 вказаного Закону.
Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений «Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу з органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей». Нормами вказаної постанови визначено які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Проведений правовий аналіз положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії). Для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Окрім того, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №295/10742/ 16-а, від 27.02.2019 у справі №295/6454/17, від 10.07.2019 у справі №299/509/15-а, від 25.07.2019 у справі №806/1402/16, від 22.08.2019 у справі №295/7220/16-а, від 28.10.2019 у справі №200/2857/19-а, від 17.06.2020 у справі №337/2596/17 та від 16.07.2020 у справі №200/9829/18-а, яка відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає врахуванню при розгляді даної справи.
29 квітня 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
13 травня 2021 року відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача адвоката Хлівнюка В.І. про залучення до участі у справі Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
13 травня 2021 року від відповідача витребувані докази.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 19).
18 вересня 2018 року наказом Голови Державної прикордонної служби України №878-ОС «По особовому складу» підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера (старшого оперуповноваженого) другого відділу управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності, звільненого з військової служби в запас наказом Голови Державної прикордонної служби України від 13 вересня 2018 року №862-ОС за підпунктом «ґ» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України, з 18 вересня 2018 року виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення. Вислуга років на 18 вересня 2018 року становить: календарна: 19 років 01 місяць 01 день; пільгова: 08 років 02 місяці 08 днів; всього: 27 років 03 місяці 09 днів (а.с. 8-9).
За інформацією послужного списку підполковника ОСОБА_1 , останній проходив службу:
15.08.1999 - 26.06.2003 - Курсант Донецького інституту внутрішніх справ України;
26.06.2003 - 18.08.2003 - Слідчий слідчого відділення Приморського районного відділу Маріупольського міського управління УМВС України в Донецькій області;
18.08.2003 - 18.08.2003 - Відряджений у розпорядження УМВС України в Донецькій області;
18.08.2003 - 25.08.2004 - Оперуповноважений відділення Управління розшуку Приморського районного відділу Маріупольського міського управління УМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
25.08.2004 - 30.09.2005 - Оперуповноважений відділення з розкриття злочинів проти особистості та боротьби з груповими злочинними проявами відділу карного розшуку Жовтневого районного відділу Маріупольського міського управління УМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
0.09.2005 - 20.04.2006 - Оперуповноважений Бердянського відділу по боротьбі з організованою злочинністю при УБОЗ УМВС України в Запорізькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
20.04.2006 - 15.10.2007 - Оперуповноважений в особливо важливих справах Бердянського відділу по боротьбі з організованою злочинністю при УБОЗ УМВС України в Запорізькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
15.10.2007 - 01.07.2008 - Оперуповноважений в особливо важливих справах Бердянського відділу по боротьбі з організованою злочинністю при управлінні по боротьбі з організованою злочинністю (м. Бердянськ) УБОЗ УМВС України в Запорізькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
01.07.2008 - 08.10.2008 - Оперуповноважений в особливо важливих справах Бердянського відділу по боротьбі з організованою злочинністю при УБОЗ УМВС України в Запорізькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
08.10.2008 - 31.01.2009 - Оперуповноважений в особливо важливих справах Бердянського відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС України Запорізькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
31.01.2009 - 30.06.2010 - Оперуповноважений відділу боротьби з організованими групами і злочинними організаціями УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
30.06.2010 - 26.07.2011 - Оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з організованими злочинними групами УБОЗ в Донецькій області ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
26.07.2011 - 17.05.2012 - Оперуповноважений відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
17.05.2012 - 07.04.2014 - Оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:1,5);
07.04.2014 - 09.04.2015 - Оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:3);
09.04.2015 - 16.04.2015 - Оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:3);
16.04.2015 - 14.09.2015 - Старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу боротьби з етнічними організованими злочинними групами та екстремізмом УБОЗ ГУМВС України в Донецькій області (коефіцієнт пільгової служби 1:3);
14.09.2015 - 06.11.2015 - Оперуповноважений (за рахунок старшого оперуповноваженого) сектора боротьби з: злочинами, пов`язаними з торгівлею людьми Києво-Святошинського районного відділу ГУМВС України в Київській області;
07.11.2015 – 15.04.2016 – оперуповноважений Києво-Святошинського відділу поліції ГУНП в Київський області;
15.04.2016 – 03.11.2016 – старший оперуповноважений оперативно-пошукового відділу Управління карного розшуку ГУНП в Київський області;
04.11.2016 - 18.09.2018 - Старший офіцер (старший оперуповноважений) другого відділу управління боротьби з транскордонною злочинністю Департаменту оперативної діяльності Адміністрації Державної прикордонної служби України (коефіцієнт пільгової служби 1:1) (а.с. 10-12)
25 березня 2021 року адвокат Хлівнюк В.І. в інтересах позивача звернувся до відповідача із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві документів для призначення йому пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». В додатках зазначена копія заяви ОСОБА_1 про при значення пенсії 16 березня 2021 року (а.с. 13-15).
01 квітня 2021 року Адміністрації Державної прикордонної служби України листом №115-7409/0/6-21 Вих. відмовила у підготовці та направленні необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, визначених статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та про відсутність у позивача права на призначення йому такої пенсії (а.с. 17-18).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі – Закон №2262-XII).
Згідно з пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Частиною другою статті 17 Закону №2262-XII визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно зі статтею 17-1 Закону №2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затверджений «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі – Постанова №393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Підпункт «в» пункту 3 Постанови №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Відповідно до пункту 4.1.6. «Положення про порядок комплектування, матеріально- технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України», затвердженого постановою Верховної Ради України № 3720 від 16 грудня 1993 року, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби був затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431.
Відповідно до пункту 2 вказаного переліку по управліннях (відділах, відділеннях) по боротьбі з організованою злочинністю головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, на транспорті зарахуванню до стажу служби, що дає право на пенсію, у пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за 1,5 місяці підлягає робота на посадах, зокрема, заступника начальника відділу, старшого оперуповноваженого, оперуповноваженого в особливо важливих справах.
У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 3 Постанови № 393, а саме період служби у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю та служби, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції.
Статтею 17 Закону №2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом №2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою №393.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Подібний висновок, про застосування постанови №393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським, викладений у постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі №805/3923/18-а. Подібний висновок, викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а.
У зв`язку із наведеним суд не приймає до уваги посилання відповідача на правову позицію викладену в постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №295/10742/ 16-а, від 27.02.2019 у справі №295/6454/17, від 10.07.2019 у справі №299/509/15-а, від 25.07.2019 у справі №806/1402/16, від 22.08.2019 у справі №295/7220/16-а, від 28.10.2019 у справі №200/2857/19-а, від 17.06.2020 у справі №337/2596/17 та від 16.07.2020 у справі №200/9829/18-а.
Неправомірне застосування відповідачем наведених положень законодавства призвело до порушення права позивача на призначення пенсії за вислугу років.
З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню.
Відповідно до пункту 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі – Порядок), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно з вказаним Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 Порядку визначено, що Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як встановлено судом, на час звільнення зі служби позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років, у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою про призначення такої пенсії, в якій також просив оформити та подати необхідні документи до органу Пенсійного фонду України для призначення такої пенсії. Проте, відповідач, не врахувавши вислугу років на пільгових умовах, протиправно відмовив позивачу в оформленні та поданні документів для призначення пенсії за вислугу років.
З огляду на наведене порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача направити необхідні документи до органу Пенсійного фонду для призначення позивачу пенсії за вислугу років, відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ.
Разом з тим, до компетенції відповідача не входить визначення дати з якої слід призначати пенсію, тому вимога щодо визначення дати з якої слід призначити пенсію не підлягає задоволенню. Також не підлягає задоволенню вимога щодо подання документів до Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві, оскільки документи направляються до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Позивачем не подано доказів того, що він проживає в м. Києві, тому орган Пенсійного фонду куди слід направити необхідні документи має визначити відповідач на підставі поданих позивачем документів щодо місця проживання останнього.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративній суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 133, 139, 143, 241-246, 249, 250, 251, 255, 262, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРИІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Володимирська, 26, код ЄДРПОУ 00034039) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України у підготовці та направленні до органу Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до вислуги років, яка становить 27 років 03 місяці 09 днів.
Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Повне рішення складено 22 червня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко