
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2021 року Справа № 160/13426/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБоженко Н.В. за участі секретаря судового засіданняІваненко Н.С. за участі: представника позивача представника відповідача Харламової І.В. Дружини Т.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Державного підприємства "Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова" про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
20 жовтня 2020 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Виробничого об`єднання «Південний машинобудівний завод ім.Макарова», в якій позивач просить суд :
- стягнути з Виробничого об`єднання «Південний машинобудівний завод ім.Макарова» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 за період: грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 4 693 179,03 грн. та за Списком №2 за період грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 5811 969,69 грн., на загальну суму 10 505 148, 72 гривень.
Позовні вимоги обґрунтувань тим, що згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" Відповідачу необхідно було покрити витрати на виплату та доставку, пільгових пенсій Управлінню, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №1 за період грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 4 693 179 грн.. 03 коп. та за Списком № 2 за період грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 5 811 969 грн. 69 коп., на загальну суму 10 505 148 грн. 72 коп. У зв`язку з несплатою суми боргу у відповідача залишилась несплаченою заборгованість перед Управлінням щодо витрат на виплату і доставку пенсії колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на загальну суму 10 505 148 грн. 72 коп.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/13426/20 та у зв`язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2020 р. прийнято зазначену вище позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі №160/13426/20 за вищезазначеним позовом, ухвалено здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2020 року продовжено строк підготовчого провадження в адміністративній справі на тридцять днів.
14 січня 2021 року до суду надійшов відзив від представника відповідача, згідно якого останній прохав суд відмовити у задоволенні позову у зв`язку із недоведеністю позовних вимог. Також зазначив, що довідки-розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій не містять в собі всіх реквізитів визначених Інструкцією.
01 лютого 2021 року до суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача в якому останній просив позов задовольнити, оскільки відповідач, як платник збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов`язанні сплачувати пенсійному фонду збір у 100 % розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодувати пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача у повному розмірі.
16 лютого 2021 року до суду від представника відповідача надійшла заява про зазначення в резолютивній частині рішення про надання відстрочення виконання рішення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16 березня 2021 року.
02 березня 2021 року від представника позивача надійшли заперечення на заяву про зазначення в резолютивній частині рішення про надання відстрочення виконання рішення.
16 березня 2021 року у відкритому судовому засіданні розпочато розгляд справи по суті, представником позивача було надано обґрунтування позовних вимог, а представником відповідача були наданні заперечення на позов.
02 квітня 2021 року до суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження по справі.
06 квітня 2021 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про відмову в задоволенні клопотання про зупинення провадження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у задоволенні клопотання представника відповідача про визнання явки представника відповідача обов`язковою та зупинення провадження у справі – відмовлено.
Чергове судове засідання призначене на 13 травня 2021 року.
Під час судового засідання представник позивача просив позов задовольнити.
Представник відповідача зазначив про відсутність підстав для задоволення позову.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Виробничого об`єднання «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» (код ЄДРПОУ 14308368) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування за таким об`єктом як фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
За обліковими даними позивача заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 становить 4 693 179, 03 грн. та за Списком № 2 становить 5 811 969, 69 грн. за період з грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року., згідно довідок-розрахунків.
Також встановлено, що позивачем складено та направлено на адресу відповідача розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якими повідомлялось про необхідність сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками №1, № 2. Зазначені розрахунки та листи були направлені на адресу відповідача та отримані відповідачем, що підтверджується підписами про отримання.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1, 2 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування в тому числі є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Для платників збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об`єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (пункт 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР).
Відповідно до вимог статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах (далі Список №1) та працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (далі - список № 2).
Означені списки затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" № 461 від 24.06.2016.
Положеннями пункту другого Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:
- підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;
- за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та відповідно до статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та після цієї дати відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.
Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 64/8663 від 16 січня 2004 року (надалі - Інструкція).
Згідно з п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 6.5 Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п. 6.8 Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
Згідно з п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, обов`язок з відшкодування повністю витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених у порядку ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", покладений на підприємства.
Відповідно до матеріалів справи відповідачем не сплачено кошти, призначені на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, які працювали або працюють у Виробничому об`єднанні «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» за Списком № 1 становить 4 693 179, 03 грн. та за Списком № 2 становить 5 811 969, 69 грн. за період з грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року в терміни визначені законом, що підтверджується розрахунками заборгованості по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій за період з грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року за Списком №1 та Списком №2.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надіслано відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій для відшкодування пільгових пенсій за період за період з грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року, про що свідчать матеріали справи.
За таких обставин, з урахування того, що відповідачем не було надано доказів сплати коштів, призначених на покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених застрахованим особам, суд вважає правомірним стягнення з відповідача заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 становить 4 693 179, 03 грн. та за Списком № 2 становить 5 811 969, 69 грн. за період з грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року.
З огляду на викладене, суд робить висновок, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Крім цього, представником відповідача була подана заява про зазначення в резолютивній частині рішення про відстрочення виконання рішення у справі № 160/13426/20.
З приводу заявленого представником відповідача клопотання про відстрочення виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно п. 2 ч. 6 ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.
Згідно частини 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Як зазначено представником відповідача, в результаті триваючих карантинних обмежень, відповідач знаходиться у вкрай тяжкому фінансовому становищі, що пов`язано зі значним спадом виробництва та зі спадом замовлень продукції в 3,9 рази у 2020 році та впливає на дефіцит обігових коштів, на підтвердження матеріального становища підприємства до суду надано динаміку діяльності підприємства за 20215-2020 роки, баланс (звіт про фінансовий стан) на 01.09.2020, звіт про фінансові результати за 9 місяців 2020 року, довідки від 08.210.2020 року № 121/638, 121/637, довідка № 121/487 від 03.08.2020 р., інформація щодо виробничо-фінансової діяльності ДП "ВО ПМЗ ім. О.М. Макарова" за 2015-2020 роки від 30.09.2020 р. Так, розстрочення виконання судового рішення надасть змогу акумулювати фінансові ресурси для виплати заборгованості перед Пенсійним фондом України на виплату та доставку пільгових пенсії та надасть можливість для подальшої виробничої діяльності підприємства та сплати відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
Суд під час вирішення питання про розстрочення виконання рішення суду враховує положення частини 5 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Відтак, враховуючи подане представником відповідача клопотання про відстрочення рішення суду, яке мотивована тим, що винесене судом у даній справі рішення про задоволення позовних вимог, суттєво вплине на фінансовий стан відповідача, суд, з урахуванням поданих відповідачем доказів, вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду у справі на строком на 1(один) рік.
Як передбачено ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, оскільки у матеріалах справи відсутні докази понесених позивачем судових витрат, що пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) до Державного підприємства "Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова” (49000, м.Дніпро, вул.Криворізька, 1, код ЄДРПОУ 14308368) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Виробниче об`єднання Південний машинобудівний завод імені О.М.Макарова” на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 за період: грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 4 693 179,03 грн. та за Списком №2 за період грудень 2019 року, січень-вересень 2020 року у розмірі 5 811 969,69 грн., на загальну суму 10 505 148, 72 гривень (десять мільйонів п`ятсот п`ять тисяч сто сорок вісім гривень 72 копійки).
Відстрочити виконання судового рішення строком на 1 (один) рік з дня ухвалення рішення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 21 травня 2021 року.
Суддя Н.В. Боженко