
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3792/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач), що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію по інвалідності ОСОБА_2 за період з 26.03.2020 по 27.10.2020 в сумі 12094,45 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що сестра позивача – ОСОБА_2 довгий час хворіла на психічне захворювання. 26.03.2020 її визнано інвалідом від загального захворювання та встановлено ІІ групу інвалідності.
26.06.2020 Ковельським міськрайонним судом прийнято рішення про визнання недієздатною ОСОБА_2 та про призначення позивача її опікуном. Рішення суду набрало законної сили 17.08.2020.
28.10.2020 позивач звернулась з письмовою заявою до пенсійного органу про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відтак з 28.10.2020 її сестрі була призначена вказана пенсія.
Позивач зазначає, що пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Разом з тим, відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Вказує, що зазначені положення Закону застосовуються в тому числі при визначенні строків призначення пенсії, обумовлених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а відтак вважає, що відповідач протиправно призначив пенсію по інвалідності ОСОБА_2 з 28.10.2020, а не з часу встановлення інвалідності – 26.03.2020.
З наведених підстав просила позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.18).
У відзиві на позовну заяву від 12.05.2021 №0300-0802-7/20667 представник відповідача позовних вимог не визнав та вказав, що позивач ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивачем було надано витяг з акту огляду МСЕК серії 12ААБ № 685731 від 26.03.2020, виданій на ім`я ОСОБА_2 , про те, що інвалідність II групи встановлена з 26.03.2020. Крім того, було надано рішення Ковельського міськрайонного суду від 25.06.2020 у справі №159/634/20 про те, що ОСОБА_2 визнано недієздатною. Пенсія по ІІ групі інвалідності правомірно призначена ОСОБА_2 з дня звернення її опікуна - 28.10.2020.
Згідно з частиною другою статті 45 Закону №1058-IV, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
При цьому, посилання позивача на застосування до спірних правовідносин положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID - 19)” №530-ІХ від 17.03.2020 є безпідставним з огляду на те, що призначення пенсії не є адміністративною послугою.
Призначення пенсійних виплат за віком не відноситься до адміністративних (соціальних) послуг у відповідності до Закону №1058-IV, а є щомісячною пенсійною виплатою в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом (статті 1 Закону №1058), яка призначається після волевиявлення особи в порядку та строки, передбачені статтею 45 Закону №1058.
Таким чином, під час реалізації права на отримання пенсії, позивач мала керуватись нормами Закону №1058-IV, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Вважає, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а відтак просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №685731 від 26.03.2020 ОСОБА_2 з 26.03.2020 встановлено ІІ групу інвалідності (загальне захворювання) довічно (а.с.11).
26.06.2020 Ковельським міськрайонним судом Волинської області прийнято рішення про визнання недієздатною ОСОБА_2 та про призначення ОСОБА_1 її опікуном. Рішення суду набрало законної сили 17.08.2020.
28.10.2020 ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 звернулась до Ковельського об`єднаного управління ПФУ із заявою про призначення ОСОБА_2 пенсії по інвалідності. До заяви було надано витяг з акту огляду МСЕК серії 12ААБ № 685731 від 26.03.2020, виданій на ім`я ОСОБА_2 , про те, що інвалідність II групи встановлена з 26.03.2020. Крім того, було надано рішення Ковельського міськрайонного суду від 25.06.2020 у справі №159/634/20 про те, що ОСОБА_2 визнано недієздатною.
Відповідно до статті 45 Закону №1058-IV, пенсія ОСОБА_2 по ІІ групі інвалідності (загальне захворювання) була призначена з моменту звернення з відповідною заявою, тобто з 28.10.2020.
ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 , 14.01.2021 звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо підстав не призначення ОСОБА_2 пенсії по інвалідності з часу встановлення інвалідності – 26.03.2020.
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 15.02.2021 за №1056-277/Л-02/8-0300/21, повідомило ОСОБА_1 , що враховуючи те, що позивач звернулась за призначенням пенсії ОСОБА_2 після спливу трьох місяців з дня встановлення інвалідності (26.03.2020), то з урахуванням положень статті 45 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності ОСОБА_2 правомірно призначена з часу звернення з відповідною заявою, тобто з 28.10.2020. Крім того, у листі зазначено, що згідно з даними інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України «Призначення та ви плата пенсій деяким категоріям громадян» та підсистеми «Звернення» заява щодо призначення пенсії ОСОБА_2 до 28.10.2020 не подавалась (а.с.15).
Не погоджуючись з діями ГУ ПФУ у Волинській області щодо не призначення ОСОБА_2 пенсії з дня встановлення інвалідності, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує із преамбули до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07. 2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон № 1058-IV.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат, умов набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.
Статтею 31 Закону №1058-IV передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
За загальним правилом передбаченим частиною першою статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Такі випадки передбачені у пунктах 1-3 частини першої вказаної норми Закону.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Відповідно до частини 2 статті 30 Закону №1058-IV пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Отже, у іншому випадку, зокрема, у разі звернення за пенсією після спливу трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 передбачено, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі і виданої йому довіреності.
Як вбачається з матеріалів даної справи, ОСОБА_2 встановлено ІІ групу інвалідності довічно (загальне захворювання) з 26.03.2020, а з заявою щодо призначення їй пенсії, ОСОБА_1 звернулась до органу ПФУ 28.10.2020.
За таких обставин, призначаючи пенсію позивачу з 28.10.2020, тобто з часу звернення, а не з часу встановлення інвалідності, Ковельське об`єднане управління ПФУ діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.11.2018 у справі №552/5712/15-а, та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.
Посилання позивача на застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID - 19)» №530-ІХ від 17.03.2020 є безпідставними з огляду наступне.
Підпунктом 3 пункту 2 розділу II Закону №530-ІХ визначено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про адміністративні послуги» №5203-VI від 06.09.2012 (далі Закон №5203-VI) адміністративна послуга — це результат здійснення владних повноважень суб`єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов`язків такої особи відповідно що закону; суб`єкт звернення - фізична особа, юридична особа, яка звертається за отриманням адміністративних послуг; суб`єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб`єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Частиною 1 статті 9 Закону №5203-VI встановлено, що адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.
Статтею 16 Закону №5203-VI передбачено, що реєстр адміністративних послуг (далі - Реєстр) формується і ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері надання адміністративних послуг, з метою 1) ведення обліку адміністративних послуг; 2) забезпечення відкритого і безоплатного доступу до інформації про адміністративні послуги. Реєстр містить інформацію про: 1) перелік адміністративних послуг; 2) правові підстави надання адміністративних послуг; 3) суб`єкта надання адміністративних послуг; 4) розмір плати (адміністративний збір) за адміністративну послугу (у разі надання послуги на платній основі); 5) інші відомості, визначені Кабінетом Міністрів України. Порядок ведення Реєстру, зокрема строки та порядок подання до Реєстру інформації, передбаченої частиною другою цієї статті, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України "Про адміністративні послуги" №5203-VI, надання адміністративних послуг в електронній формі та доступ суб`єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням мережі Інтернет забезпечуються засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, який є офіційним джерелом інформації про надання адміністративних послуг в Україні.
Суд зауважує, що призначення пенсії не є адміністративною послугою у розумінні Закону №5203-VI, оскільки пенсія згідно з Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є щомісячною пенсійною виплатою в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом (статті 1 Закону №1058), яка призначається після волевиявлення особи в порядку та строки, передбачені статтею 45 Закону №1058.
Таким чином, під час реалізації права на отримання пенсії, позивач повинна була керуватись нормами Закону №1058, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Враховуючи вищенаведене, вимога позивача про зобов`язання здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_3 з 26.03.2020 є безпідставною та не підлягає до задоволення, так як пенсія ОСОБА_2 правомірно призначена з дня звернення її представника ОСОБА_1 , за саме з 28.10.2020.
Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, відповідач належними та допустимими доказами довів, що призначивши пенсію по інвалідності ОСОБА_2 з 28.10.2020, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатної ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ13358826).
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук