Рішення № 97795000, 22.06.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
140/9803/20
Номер документу
97795000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9803/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (далі - ТзОВ «ВОГ») про стягнення коштів в розмірі 34000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» за несвоєчасне подання інформації» від 21.02.2020 № 474 на відповідача накладено штраф у розмірі 17000,00 грн. за несвоєчасне подання звіту про сплату внеску на регулювання.

Відповідно до частини п`ятої статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII) суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Постанову НКРЕКП від 21.02.2020 № 474 відповідач отримав 04.03.2020, тому мав сплатити штраф до 03.04.2020 включно. Проте, вказана сума штрафу сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу, до НКРЕКП не надходили.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом № 1540-VIII строк, станом на 30.06.2020 пеня складає 22400,00 грн. (1,5 % х 17000,00 грн. х 88 днів, за період з 04.04.2020 по 30.06.2020).

Враховуючи норму статті 22 Закону № 1540-VIII (розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора), до стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України підлягає 17000,00 грн. штрафу та 17000,00 грн. пені, всього - 34000,00 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 28).

Копію ухвали суду від 22.07.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач одержав 10.08.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 32), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

22.09.2020 суд постановив ухвалу про зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/13715/20 за позовом ТзОВ «ВОГ» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови (а. с. 34).

Ухвалою суду від 22.06.2021 провадження у цій справі поновлено (а. с. 53).

Від учасників справи інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що постановою НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» за несвоєчасне подання інформації» від 21.02.2020 № 474, на підставі акту перевірки від 23.01.2020 № 16, відповідно до пункту 11 частини першої статті 17, статей 19 та 22 Закону № 1540-VIII, на відповідача ТзОВ «ВОГ» накладено штраф у розмірі 17000,00 грн. за несвоєчасне подання звіту про сплату внеску на регулювання (а. с. 9-10).

Копію постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» за несвоєчасне подання інформації» від 21.02.2020 № 474 відповідач отримав 04.03.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 11). При цьому, ні до НКРЕКП, ні до суду доказів сплати штрафу в сумі 17000,00 грн. згідно із зазначеною постановою відповідач не надав.

Судом також встановлено, що постанова НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» за несвоєчасне подання інформації» від 21.02.2020 № 474 була оскаржена в судовому порядку.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021, у справі № 140/13715/20 за позовом ТзОВ «ВОГ» до НКРЕКП про визнання протиправною та скасування постанови в задоволенні позову відмовлено повністю (а. с. 38-50).

При вирішенні цієї справи суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Пунктом 6 частини четвертої статті 19 Закону № 1540-VIII передбачено, що під час здійснення державного контролю Регулятор має право: накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

Згідно із пунктом 2 частини другої статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: накладення штрафу.

За приписами частини п`ятої статті 22 Закону № 1540-VIII суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону. За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

З матеріалів справи вбачається, що копію постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» за несвоєчасне подання інформації» від 21.02.2020 № 474 відповідач отримав 04.03.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 11), проте не надав суду доказів, що у 30-денний строк з дня одержання копії цієї постанови сплатив штраф.

Крім того, оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом № 1540-VIII 30-денний строк, тому станом на 30.06.2020 позивачем нарахована пеня в сумі 22400,00 грн. (1,5 % х 17000,00 грн. х 88 днів, за період з 04.04.2020 по 30.06.2020). Разом з тим, враховуючи приписи статті 22 Закону № 1540-VIII (розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора), позивач до стягнення заявив 17000,00 грн. пені.

Суд також звертає увагу, що згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, оскільки правомірність накладення на ТзОВ «ВОГ» штрафу в сумі 17000,00 грн. постановою НКРЕКП від 21.02.2020 № 474 встановлена рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 19.11.2020 та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.03.2021 у справі № 140/13715/20 (а. с. 38-50), тому вказана обставина, в силу приписів частини четвертої статті 78 КАС України, не доказується при розгляді цієї справи.

З урахуванням встановлених обставини справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки відповідач ТзОВ «ВОГ» у 30-денний строк з дня одержання копії постанови НКРЕКП від 21.02.2020 № 474 не сплатив штраф в сумі 17000,00 грн., що також має наслідком нарахування пені за кожний день прострочення, та доказів сплати штрафу та пені відповідач суду не надав, тому позовні вимоги про стягнення коштів в сумі 34000,00 грн. підлягають до задоволення.

Додатково суд звертає увагу, що при зверненні до суду позивач дотримав передбачений частиною другою статті 122 КАС України тримісячний строк звернення до суду з цим позовом, позаяк підстави, що дають позивачу як суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог, виникли з 04.04.2020 (з наступного дня після закінчення 30-денного строку для сплати штрафу), а позов направлено до суду 02.07.2020 поштовим зв`язком, що підтверджується відбитком штемпеля відділення поштового зв`язку на конверті (а. с. 13).

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем (який у спірних правовідносинах виступає суб`єктом владних повноважень) судового збору в сумі 2102,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 14.07.2021 № 982 (а. с. 21, 24) з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38, ідентифікаційний код 34524327) в дохід Державного бюджету України штраф за несвоєчасне подання інформації в розмірі 17000 гривень 00 копійок та пеню в розмірі 17000 гривень 00 копійок, а всього стягнути - 34000 гривень 00 копійок (тридцять чотири тисячі гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх