Рішення № 97789262, 18.06.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
686/13145/21
Номер документу
97789262
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/13145/21

Провадження № 2-а/686/249/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого – судді: Заворотної О.Л.

секретаря судового засідання: Сікори Ю.В.

з участю представника позивача Машталер І.С.

представника відповідача Василиків М.В.

представника третьої особи Фурмана О.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, за участю третьої особи Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення

встановив:

В травні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, в обґрунтування якого вказала, що 23 березня 2021 інспектором старшим контролером-касиром Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» Бабій Т.С. складено Протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 152 КУпАП, яким встановлено, що остання відмовилась укладати договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтрас», з офісного приміщення за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням п.8.2 Правил благоустрою території міста Хмельницького.

11 травня 2021 року Адміністративною комісією при Виконавчому комітеті Хмельницької міської ради, винесено Постанову №4-І, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення згідно ст. 152 КУпАП у вигляді накладення штрафу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.

Не погоджуючись із вказаним протоколом та постановою про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вказала, що спірний протокол був складений не за місцем, зазначеному у ньому - в офісному приміщенні по АДРЕСА_1 .

За згаданою адресою, 23 березня 2021 року ані старшої контролер-касира ОСОБА_2 , ані свідків, зазначених у цьому ж Протоколі, контролер-касира ОСОБА_3 та контролер-касира ОСОБА_4 не було. Розмови з Позивачем щодо необхідності укладення договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами того дня не проводилося. 23 березня 2021 року Позивач взагалі не висловлювала жодної своєї позиції (ні згоди, ні відмови) щодо питання можливого укладання такого договору. Інформація, зазначена в Протоколі про відмову ОСОБА_1 від підпису останньої та надання відповідних пояснень, є недостовірною, такою, що не відповідає дійсності. Адже про існування Протоколу ОСОБА_1 дізналася лише в квітні 2021 року, отримавши його поштою одночасно із запрошенням з`явитися на засідання адміністративної комісії.

З Постановою позивач не погоджується повністю, оскільки вважає, що адміністративною комісією не було встановлено та доведено вину ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення, підстави для притягнення останньої до адміністративної відповідальності відсутні. Протокол про адміністративне правопорушення, який став підставою для притягнення позивача до відповідальності, був складений за її відсутності без додержання законних вимог. Відповідачем при винесенні спірної Постанови не з`ясовано інших обставин, що мають значення для правильного вирішення цієї адміністративної справи тому постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала та просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, просить суд у задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи ХКП «Спецкомунтранс» в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, вказавши протягом тривалого часу позивач не укладає договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, хоча це є її обов`язком, посилання позивача на обов`язок укласти відповідний договір власником приміщення не ґрунтується на вимогах закону, оскільки вказана кватира не використовується як житло., просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що 23 березня 2021 інспектором старшим контролером-касиром Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» Бабій Т.С. складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за ст. 152 КУпАП, яким встановлено, що остання відмовилась укладати договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з Хмельницьким комунальним підприємством «Спецкомунтрас», з офісного приміщення за адресою АДРЕСА_1 , що є порушенням п.8.2 Правил благоустрою території міста Хмельницького.

11 травня 2021 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради, винесено постанову №4-І, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення згідно ст. 152 КУпАП у вигляді накладення штрафу у розмірі 1 700 (одна тисяча сімсот) грн.

Згідно з частиною першою статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій заселених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення га озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових га екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Частиною першою статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.

Згідно із частиною першою статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Відповідно до пункту другого частини другої статті 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» фізичні та юридичні особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів.

Згідно із частинами першою, другою статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що адміністративні комісії при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад уповноважені притягувати до адміністративної відповідальності осіб за вчинення ними визначених законом адміністративних правопорушень у сфері благоустрою, зокрема за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Згідно статті 12 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (ч. 1 ст.34 Закону).

З оскаржуваної постанови вбачається, що підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності є порушення п.8.2 Правил благоустрою і утримання території м. Хмельницький.

Згідно п.3.1.9. Правил благоустрою території міста Хмельницького громадяни, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, у тому числі орендарів приміщень у сфері благоустрою території міста мають право забезпечувати благоустрій прилеглих та закріплених територій самостійно або укладати відповідні угоди із спеціалізованими підприємствами (організаціями).

Фізичні особи - власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, будівель, споруд та приміщень, підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, у тому числі орендарі приміщень у сфері поводження з відходами зобов`язані укладати договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об`єкт утворення відходів, здійснювати оплату таких послуг та забезпечувати роздільне збирання побутових відходів (п.8.2. Правил).

Позивач орендує квартиру АДРЕСА_2 , на підставі договору оренди від 01.01.2018р., та умовами якого не передбачено обов`язку ОСОБА_1 , як орендаря, укладати будь-які договори з комунальними організаціями, в тому числі з виконавцем послуг на вивезення побутових відходів.

Статтею 1 Закону України «Про відходи» визначено, що послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органами місцевого самоврядування; побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення; послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.

Згідно частини другої статті 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинної на момент виникнення спірних відносин), споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законом порядку.

Механізм надання суб`єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами (далі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070 із змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 318 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Згідно п.3 Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами №1070, договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальної послуги) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

У відповідності до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, послуги з вивезення твердих відходів надаються за контейнерною або безконтейнерною схемою.

Відповідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Системний аналіз вищевикладених правових норм свідчить, що укладення договору на вивіз твердих побутових відходів є обов`язком споживача, а не його правом, а відмова споживача від укладення такого договору є порушенням правил благоустрою територій населених пунктів.

За таких обставин посилання позивача про те, що останній не зобов`язаний укладати відповідний договір є безпідставними.

Крім цього, встановлено, власником квартири договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами за вказаною адресою не укладався, вказане приміщення використовується для провадження професійної діяльності позивача, що ним не заперечується.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Приватний нотаріус, як і державний, здійснює свою діяльність від імені держави, яка делегує йому спеціальні повноваження та наділяє його певними правами та обов`язками.

Отже, за таких обставин, судом встановлено, що оскаржена постанова у справі про адміністративне правопорушення є законною та в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, у зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 152, 247, 251, 252, 287 - 293 КУпАП, ст. ст. 2, 5, 19, 25, 90, 168, 246, 258, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Хмельницької міської ради, за участю третьої особи Хмельницького комунального підприємства «Спецкомунтранс» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Постанову адміністративної комісії при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради № 4-І від 11 травня 2021 при притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП – залишити без змін.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Позивач: ОСОБА_1 , 1980р.н., РНОКПП НОМЕР_1 прож. АДРЕСА_3 .

Відповідач: Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Хмельницької міської ради, код ЄДРПОУ 04060772, 29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3.

Дата складання повного тексту рішення : 18.06.2021.

Суддя: