Рішення № 97777242, 16.06.2021, Полтавський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
545/557/21
Номер документу
97777242
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 545/557/21

Провадження № 2/545/578/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" червня 2021 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді: Потетій А.Г.,

за участю секретаря: Данко А.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання договору оренди земельної ділянки продовженим, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про визнання договору оренди земельної ділянки продовженим посилаючись на те, що 24 липня 2006 року він уклав договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер: 5324085200:00:021:0003, площею 6,71 га з Полтавською районною державною адміністрацією для ведення фермерського господарства строком на 5 років. 21 вересня 2007 року відповідно до договору про внесення змін до договору оренди землі від 24.07.2006 року було продовжено строк дії даного договору на 10 років.

Відповідно до п.8 договору про внесення змін до договору оренди землі, після закінчення строку договору орендар має переважне права поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

13 квітня 2016 року враховуючи вимоги закону та вище зазначеного пункту договору, позивач звернувся в Головне управління держгеокадастру у Полтавській області, так як вже на той момент право приймати рішення щодо оренди землі перейшло до них.

04.07.2016 року позивач отримав листа, де було зазначено, що для вирішення даного питання необхідно, щоб окрім угоди він надав ще додатково витяг з ДЗК, який позивач надав листом від 25.07.2016 року і так розпочалася переписка з відповідачем по справі, на всі листи та зауваження які позивачу пропонувались, він надавав документи які від нього вимагались, а це і висновки експертизи землевпорядної організації, рішення про затвердження технічної документації, витяги з технічної документації, з держкомзему, агрохімічний паспорт і.т.д. В результаті вказаних переписок позивач отримав листа від 05.05.2020 року від відповідача по справі де він пропонує з урахуванням вимог чинного законодавства встановити орендну плату 12% від нормативно грошової оцінки землі та строк дії договору оренди 7 років.

Враховуючи побажання відповідача позивач погодився на вказані умови та переробивши проект додаткової угоди знов направив відповідачу по справі до для розгляду.

Знову від 07.07.2020 року отримав відповідь але в жовтні з пропонуванням тих же умов, на що він 08.10 2020 року направив листа знову з додатковою угодою, витягом ДЗК, однак по сьогоднішній день відповіді так і не отримав, на сайті жодної відповіді також нема. В подальшому позивач звернувся до адвоката, і на його запит відповідач повідомив, що його питання знову ще не розглянуте і земельна ділянка іншим особам не передавалась.

Вимог про повернення земельної ділянки позивачу ніхто не пред`являв, він нею вільно по сьогоднішній день користуюсь, але з метою врегулювання договірних відносин звертався до відповідача по справі, однак ні відмов ні відповідей він так і не отримав.

Положенням про управління Держгеокадастру у Полтавській області, що затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року за № 9, визначено, що вищезазначений орган виконавчої влади реалізує повноваження згідно ч. 4 ст. 122 ЗК України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності з вимогами ЗК України.

За змістом частини 2 статті 792 ЦК України, майнові відносини, що виникають з договору найму (оренди) земельної ділянки, є цивільно-правовими, ґрунтуються на засадах рівності, вільного волевиявлення та майнової самостійності сторін договору та, крім загальних норм цивільного законодавства, щодо договору, договору найму регулюються актами земельного законодавства ЗК України, Законом України «Про оренду землі».

Закон України «Про оренду землі» є спеціальним законом переважно перед іншими законодавчими актами, що регулюють земельні правовідносини в Україні, тому підлягає пріоритетному застосуванню до спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 777 ЦК України встановлено переважне право наймача, який належно виконує свої обов`язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Статтею 764 ЦК України передбачено, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Частинами 1-5 статті 33 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частиною 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі» визначено, що якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Частинами 8, 9 статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, щодо додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 19 Закону України «Про оренду землі» при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як 7 років.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово протягом одного місяця після закінчення строку договору не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Таким чином позивач вважає що договір є поновленим, на строк сім років з орендною платою 12 % від нормативно грошової оцінки землі.

За наведеного позивач змушений звернутися до суду з позовом про визнання поновленим договору оренди землі від 24.07.2006 року, із внесеними змінами від 21.09.2007 року, на земельну ділянку кадастровий номер 5324085200:00:021:0003 площею 6,71 га, для ведення фермерського господарства строком сім років та орендною платою 12 відсотків від нормативно-грошової оцінки землі.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, прохав позов задовольнити. Одночасно представник надав до суду копії квитанцій про сплату за використання земельної ділянки згідно договору оренди за грудень 2020 року та січень 2021 року.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву на позов не подав, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Про причину неявки відповідач суд не повідомив.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі посилаючись на те, що 15.04.2016 року до Головного управління найшло клопотання ОСОБА_1 за вх.П-5382/0/5-16 про поновлення договору оренди, укладеного 24.07.2006 року між Полтавською РДА та ОСОБА_1 .

Головним управлінням було розглянуто вищевказане клопотання та листом від 04.07.2016 №5063/6-16 повідомлено про необхідність додати Витяг з ДЗК для уточнення відомостей щодо формування земельної ділянки, оскільки договори оренди можуть бути поновлені лише по сформованим земельним ділянкам.

ОСОБА_1 25.07.2016 було надано витяг з ДЗК.

Листом № 6545/6-16 від 26.08.2016 року Головним управлінням запропоновано встановити орендну плату у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки та строк дії договору - 7 років.

У подальшому ОСОБА_1 повторно звернувся із клопотанням вх. П-24656/0/5-17 від 31.10.2017 року про поновлення договору оренди землі, укладеного 24.07.2006 між Полтавською РДА та ОСОБА_1 та запропоновано укласти договір на новий строк - на 7 років, встановивши розмір орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік.

Головним управлінням було розглянуто вищевказане клопотання та листом від 06.11.2017 №14911/6-17 запропоновано встановити розмір орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, зазначено про необхідність надання витягу з ДЗК про земельну ділянку, копію агрохімічного паспорта поля, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку та проект додаткової угоди з урахування пропозиції Головного управління щодо істотних умов договору.

27.04.2020 року до Головного управління надійшла заява ОСОБА_1 вх. П-425/0/5-20 у якій зазначено, що питання про поновлення договору оренди землі від 24.07.2006 не вирішено.

Листом № 672/6-20 від 05.05.2020 звернення від 30.05.2018 було розглянуто та надано лист відповідь №5222/0/26-18 від 22.06.2018

30.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 24.07.2006.

Головним управлінням було розглянуто вищевказане клопотання та листом від 07.07.2016 № 623/0/26-20 з метою забезпечення раціонального використання земельних ділянок запропоновано укласти договір строком на 7 років. Крім того п. 15 договору передбачено, що земельна ділянка передана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а відповідно до наданого заявником витягу із ДЗК цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства. У зв`язку із недосягненням домовленості щодо істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору на новий строк припиняється. Відповідно правових підстав для поновлення договору оренди землі немає.

ОСОБА_1 08.10.2020 знову звернувся із заявою вх. №21658/25-20 про поновлення договору оренди землі від 24.07.2006.

Наказом №18849-СГ від 08.12.2020 відмовлено у поновлені договору оренди землі від 24.07.2006 з таких підстав: невідповідність поданої на розгляд заяви вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (у поданих на розгляд документах відсутній договір оренди землі від 24.07.2006, який зареєстрований у Полтавському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України 24.07.2006 за №040654600011, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, агрохімічний паспорт земельної ділянки, копія паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_2 ).

Частиною першою статті 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є:

об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

дата укладення та строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частинами четвертою-п`ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (частина перша статті 638 ЦК України).

Отже, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору, дотрималися письмової форми договору та підписали його, він вважається укладеним. У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Відповідно до пункту 8 договору оренди землі його укладено на 10 років, розмір орендної плати становить 1,5% від нормативної грошової оцінки.

Згідно з ч. 1 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Оскільки договором оренди землі від 24.07.2006 (у редакції від 21.09.2007) передбачено, що договір укладено строком на 10 років, розмір орендної плати становить 1,5 від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, сторонами пропонувалось внести 4: зміни щодо зазначених умов договору, відповідно має місце зміна істотних умов договору. Оскільки сторони не дійшли згоди щодо всіх істотних умов договору, зокрема строку дії договору оренди та розміру орендної плати, відповідно переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк припинилось, а тому договір оренди землі припинився із закінченням строку на який його було укладено.

Позивачем до клопотань про поновлення договору оренди землі не було додано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, агрохімічний паспорт земельної ділянки.

За змістом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частини 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки и державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України «Про оцінку земель»).

Тобто, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Відповідно до частин 1, 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент ( виникнення спірних правовідносин) встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, а згідно з пунктом 288.4, підпунктами 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 наведеної норми, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

На виконання пункту 11 прикінцевих положень закону України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік та відповідно до вимог пункту 18 Порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого Постановою КМУ від 07.02.2018 №105, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 №552 затверджено технічну документацію із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення.

Згідно з п. 22 вищевказаного Порядку дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації за формою згідно з додатком 3 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23 травня 2017 р. № 262.

З 01.01.2019 для формування витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності використовуються відомості про загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення.

Частиню 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є:

об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

дата укладення та строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України «Про оренду землі» при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Позивачем не надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, відповідно до вищевказаних вимог, а тому встановити новий розмір орендної плати неможливо.

Статтею 37 Закону України «Про охорону земель» визначено основні вимоги до охорони родючості грунтів, та встановлено, що власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості грунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необгрунтовано інтенсивного використання земель. З метою здійснення контролю за динамікою родючості грунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами грунтів і рівні їх забруднення. Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

В порушення цієї норми позивачем не надано агрохімічний паспорт земельної ділянки, форма якого затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 536 від 10.11.2011 р. (Порядок ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки).

Відповідно до вимог Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.10.2011 № 536, відомості агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Порядок встановлює єдину процедуру виготовлення; видачі та застосування агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки.

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки - документ, що містить дані щодо агрохімічної характеристики грунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами, форма якого наведена у додатку до цього Порядку.

Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки є результатом агрохімічної паспортизації всіх земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться з метою державного контролю за зміною показників родючості, забруднення грунтів токсичними речовинами і радіонуклідами, раціонального використання земель сільськогосподарського призначення.

Об`єктами агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення є: рілля, у тому числі зрошувана, осушена; сіножаті і пасовища; багаторічні насадження.

Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень - через кожні 5-10 років і є обов`язковою для всіх землевласників та землекористувачів.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду земель» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк саме орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору.

Пунктом 28 Договору оренди землі від 24.07.2006 року передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних та місцевих стандартів, норм і правил.

Відповідно до висновку, викладеного в постановах Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2018 року у справі № 594/376/17-ц (провадження № 14-65цс18), від 21 листопада 2018 року у справі № 530/212/17 (провадження № 14-330цс18), для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Таким чином має місце бездіяльність позивача, яка виразилася у невиконанні приписів наказу Мінагрополітнки від 11.10.2011 № 536 «Про затвердження порядку ведення агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки», а також ігнорування вимоги , Головного управління, як орендодавця, яка ґрунтується на п. 28 Договору оренди землі від 24.07.2006, про проведення агрохімічної паспортизації земельної ділянки, а тому і неналежному виконанні своїх обов`язків як орендаря. Відповідно для поновлення договору оренди землі відсутній такий юридичний факт як належне виконання орендарем своїх обов`язків за договором оренди..

Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 28.09.2020 у справі №272/440/18, у разі незгоди орендодавця у поновленні договору оренди, направленої орендарю у місячний строк до закінчення строку його дії, переважне право на укладення договору оренди землі припиняється, тому що переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк, не може домінувати над виключним правом орендодавця, як власника земельної ділянки, щодо користування та розпорядження нею на власний розсуд після закінчення строку дії договору оренди землі.

Таким чином, відсутність досягнення згоди щодо всіх істотних умов договору, закінчення строку дії договору дає підстави для висновку, що переважне право орендаря, яке передбачено положеннями статті 33 Закону України «Про оренду землі», припинилось, а отже заявлений позов задоволенню не підлягає.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом, 24 липня 2006 року позивач уклав договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер: 5324085200:00:021:0003, площею 6,71 га з Полтавською районною державною адміністрацією для ведення фермерського господарства строком на 5 років. 21 вересня 2007 року відповідно до договору про внесення змін до договору оренди землі від 24.07.2006 року було продовжено строк дії даного договору на 10 років.

Відповідно до п.8 договору про внесення змін до договору оренди землі, після закінчення строку договору орендар має переважне права поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

15.04.2016 року до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області найшло клопотання ОСОБА_1 за вх.П-5382/0/5-16 про поновлення договору оренди, укладеного 24.07.2006 року між Полтавською РДА та ОСОБА_1 .

Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області було розглянуто вищевказане клопотання та листом від 04.07.2016 №5063/6-16 повідомлено про необхідність додати Витяг з ДЗК для уточнення відомостей щодо формування земельної ділянки, оскільки договори оренди можуть бути поновлені лише по сформованим земельним ділянкам.

ОСОБА_1 25.07.2016 року було надано витяг з ДЗК.

Листом № 6545/6-16 від 26.08.2016 року Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області запропоновано встановити орендну плату у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки та строк дії договору - 7 років.

У подальшому ОСОБА_1 повторно звернувся із клопотанням вх. П-24656/0/5-17 від 31.10.2017 року про поновлення договору оренди землі, укладеного 24.07.2006 між Полтавською РДА та ОСОБА_1 та запропоновано укласти договір на новий строк - на 7 років, встановивши розмір орендної плати у розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік.

Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області було розглянуто вище вказане клопотання та листом від 06.11.2017 №14911/6-17 запропоновано встановити розмір орендної плати у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, зазначено про необхідність надання витягу з ДЗК про земельну ділянку, копію агрохімічного паспорта поля, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку та проект додаткової угоди з урахування пропозиції Головного управління щодо істотних умов договору.

27.04.2020 року до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області надійшла заява ОСОБА_1 вх. П-425/0/5-20 у якій зазначено, що питання про поновлення договору оренди землі від 24.07.2006 не вирішено.

Листом № 672/6-20 від 05.05.2020 звернення від 27.04.2020 року було розглянуто та надано відповідь з копією листа №5222/0/26-18 від 22.06.2018 року.

08.10.2020 року до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області надійшла заява ОСОБА_1 вх. П-21658/0/25-20 про поновлення договору оренди землі від 24.07.2006 не вирішено, з додатковою угодою та Витягом із ДЗК.

Наказом №18849-СГ від 08.12.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у поновлені договору оренди землі від 24.07.2006 року з таких підстав: невідповідність поданої на розгляд заяви вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (у поданих на розгляд документах відсутній договір оренди землі від 24.07.2006 , який зареєстрований у Полтавському районному відділі Полтавської регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України 24.07.2006 за №040654600011, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, агрохімічний паспорт земельної ділянки, копія паспорта та ідентифікаційного коду ОСОБА_2 ).

Частиною четвертою статті 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Відповідно до вимог частини другої статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України «Про оренду землі».

Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються статтею 33 Закону України «Про оренду землі», яка фактично об`єднує два випадки пролонгації договору оренди землі.

Так, відповідно до частин першої - п`ятої статті 33 цього Закону (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Частинами восьмою та дев`ятою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.

Ці положення узгоджуються із загальною нормою частини першої статті 777 ЦК України.

Тобто реалізація переважного права на поновлення договору оренди, яка передбачена частиною першою статті 33 Закону України «Про оренду землі», можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури і строків.

Отже, для застосування частини першої статті 33 Закону України «Про оренду землі» та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди згідно частинами 2-5 цього закону необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обов`язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі», необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов`язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Відповідні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Велика Палата Верховного Суду від 10 квітня 2018 року у справі № 594/376/17-ц (провадження №14-65цс18).

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що у даній справі договір оренди землі підлягає поновленню на підставі частини шостої статті 33 Закону України «Про оренду землі» так як ОСОБА_1 після закінчення строку дії договору оренди землі від 24.07.2006 року (зі змінами від 21.09.2007 року) продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Листи-відповіді Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області на звернення ОСОБА_1 про поновлення договору оренди землі, не можна розглядати як лист-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі у розумінні ч. 6 статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 124 ЗК України, 626, 777, 792 ЦК України, ст. ст. 10-13, 17, 76-83, 89, 137, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. 33 Закону України «Про оренду землі», суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 – задовольнити.

Визнати поновленим договір оренди землі від 24.07.2006 року, із внесеними змінами від 21.09.2007 року, на земельну ділянку кадастровий номер 5324085200:00:021:0003 площею 6,71 га, для ведення фермерського господарства строком на сім років та орендною платою 12 відсотків від нормативно-грошової оцінки землі.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930, адреса місцезнаходження юридичної особи: 36039, Полтавська область, місто Полтава, вул. Уютна, буд. 23) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду через Полтавський районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його проголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Суддя: А.Г. Потетій