Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 367/4506/21
Провадження № 1-кс/367/997/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2021 Ірпінський міський суд Київської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарісудових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши в приміщенні Ірпінського міського суду Київської області клопотання прокурора Бучанської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт майна в межах кримінального провадження №42021112320000059 від 16.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 354 КК України,-
встановив :
До Ірпінського міського суду Київської області надійшло вищевказане клопотання, в якому прокурор просить накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,площею 0,5га, зневизначеною формоювласності таз цільовимпризначенням «03.07для будівництвата обслуговуваннябудівель торгівлі»-із забороноюГостомельській селищнійраді Бучанськогорайону Київськоїобласті (ЄРДПОУ04360617) та будь-яким іншим фізичним і юридичним особам здійснювати дії щодо державної реєстрації речових прав на земельну ділянку (її відчуження, оренди, суборенди, поділу та об`єднання, реєстрації прав власності тощо), забороною користування, розпорядження вищевказаною земельною ділянкою та забороною проводити будь-які роботи на земельній ділянці.
В клопотанні зазначає, що Бучанською окружною прокуратурою розпочато кримінальне провадження №42021112320000059 від 16.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 354 КК України. До Бучанської окружної прокуратури Київської області за №51/30-991 від 16.06.2021 надійшли матеріали Бучанського РВ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області про виявлене кримінальне правопорушення стосовно факту незаконного виділення посадовими особами Гостомельської селищної ради земель лісового фонду площею 0,5 га, чим заподіяна істотна шкода охоронюваним законом державним інтересам. Так, посадові особи Гостомельської селищної ради об`єднаної територіальної громади, зловживаючи своїм службовим становищем, прийняли рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 площею 0,5 га,яка знаходитьсяв постійномукористуванні державногопідприємства «Київськалісова науково-досліднастанція» тавідноситься доземель лісогосподарськогопризначення.Установлено,що земельнаділянка зкадастровим номером3210945900:01:096:0003накладається наземлі лісогосподарськогопризначення тазнаходиться впостійному користуваннідержавного підприємства«Київська лісованауково-досліднастанція» (квартал149виділ 4Першотравневого лісництва»,при цьомуДП «КиївськаЛНДС» погодженьна вилученняземельної ділянкиз постійногокористування підприємстване надавала. Згідност.117Земельного кодексуУкраїни передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставірішення органіввиконавчої владичи органівмісцевого самоврядуванняпро передачуземельної ділянкиу державнучи комунальнувласність складаєтьсяакт приймання-передачітакої земельноїділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Згідно ст. 84 Земельного кодексу України -у державнійвласності перебуваютьусі земліУкраїни,крім земелькомунальної таприватної власності. Праводержавної власностіна землюнабувається іреалізується державоючерез органивиконавчої владивідповідно доповноважень,визначених цимКодексом. Право власності на земельні ділянки, визнане за державою рішенням суду, реалізується органами виконавчої влади відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122цього Кодексу, незалежно від органу, в особі якого судом визнане таке право за державою До земельдержавної власності,які неможуть передаватисьу приватнувласність,належать,в томучислі,землі лісогосподарськогопризначення,крім випадків,визначених цимКодексом. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування. Планово-картографічні матеріали лісовпорядкування складаються на підставі натурних лісовпорядних робіт та камерного дешифрування аерознімків, містять детальну характеристику лісу. Перелік планово-картографічнихлісовпорядкувальних матеріалів, методи їх створення, масштаби, вимоги до змісту та оформлення, якості виготовлення тощо регламентується галузевими нормативними документами. Зокрема, за змістом пункту 1.1 Інструкції про порядок створення і розмноження лісових карт, затвердженої Держлісгоспом СРСР 11.12.1986, планшети лісовпорядкування відносяться до планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування, а частина друга зазначеної Інструкції присвячена процедурі їх виготовлення. Отже, при вирішенні питання щодо перебування зазначеної у даному клопотанні земельної лісової ділянки в користуванні державного лісогосподарського підприємства необхідно враховувати положення п. 5 розділу VIII «Прикінцеві положення» Лісового кодексу України.Зазначають,що земельна ділянка з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 накладається на землі лісогосподарського призначення та знаходиться в постійному користуванні державного підприємства «Київська лісова науково-дослідна станція» (квартал 149 виділ 4 Першотравневого лісництва»), що підтверджується інформацією ДП «Київська ЛНДС» №134 від-17.06.2021. За інформацією ВО «Укрдержліспроект» (листвід 17.06.2021№ 489) земельна ділянка з кадастровим номером: 3210945900:01:096:0003 відносяться до земель лісогосподарського призначення та перебуває в постійному користуванні «Київська ЛНДС».
Відповідно до ст. ст. 116, 122, 141, 149 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб. Підставами припиненняправа користуванняземельною ділянкоює: а)добровільна відмовавід правакористування земельноюділянкою; б)вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;
Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та суб`єктів господарювання залізничного транспорту загального користування у зв`язку з їх реорганізацією шляхом злиття під час утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно доЗакону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування"і земельні ділянки, на яких розташовані об`єкти газотранспортної системи, що передаються суб`єкту господарювання у зв`язку з відокремленням діяльності з транспортування природного газу, крім випадків, визначених частинами п`ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Таким чином, посадовими особами Гостомельської селищної ради всупереч вимог земельного та лісового законодавства, з перевищенням наданих законом повноважень, сформовано для передачі у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 за рахунок земель лісогосподарського призначення.
Постановою процесуального керівника у кримінальному провадженні від 17.06.2021 земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Вказують проте,що в даному випадку, земельна ділянка з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 є об`єктом кримінально-протиправних дій, вибула з державної власності з числа земель лісогосподарського призначення, як така, яка не може передаватися у приватну власність, використовуються фізичними особами чи юридичними особами для потреб з іншим цільовим призначенням.
З огляду на викладене, земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 у даному кримінальному провадженні можливо та доцільно використовувати як доказ.
Так, в ході досудового розслідування установлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 вибула як об`єкт з обмеженим цивільних оборотом, оскільки законодавством заборонено її відведення за рахунок земель лісогосподарського призначення.
Враховуючи вищевикладене, з метою досягнення визначених у ст. 2 Кримінального процесуальногокодексу України завдань кримінального провадження, збереження речових доказів, у досудового слідства виникла необхідність накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003.
Відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельноїділянки полягаєу визначенніземельної ділянкияк об`єктацивільних прав.Формування земельноїділянки передбачаєвизначення їїплощі,меж тавнесення інформаціїпро неїдо Державногоземельного кадастру. Формуванняземельних ділянокздійснюється упорядку відведенняземельних ділянокіз земельдержавної такомунальної власності. Сформованіземельні ділянкипідлягають державнійреєстрації уДержавному земельномукадастрі. Земельнаділянка вважаєтьсясформованою змоменту присвоєнняїй кадастровогономера. Земельнаділянка можебути об`єктомцивільних праввиключно змоменту їїформування (крімвипадків суборенди,сервітуту щодочастин земельнихділянок)та державноїреєстрації прававласності нанеї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Як установлено, на даний час земельна ділянка з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 лише сформованаза рахунокземель лісогосподарськогопризначення уДержавному земельномукадастрі,однак щодонеї невідбулося державноїреєстрації,що всвою чергупідтверджує додатковийризик їїнезаконного вибуттяіз власностідержави та безумовно призведе до зміни якісних характеристик земельної ділянки, яка визнана речовим доказом у кримінальному провадженні.
Незастосування на даній стадії вказаного заходу забезпечення кримінального провадження створить умови для подальшого відчуження, переоформлення, поділу та об`єднання земельної ділянки, здійснення дій щодо її забудови, що відповідно призведене до унеможливлення збереження речових доказів, встановлення істини у кримінальному провадженні та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.
З метою досягнення визначених у ст. 2 Кримінального процесуальногокодексу України завдань кримінального провадження, збереження речових доказів, у досудового слідства виникла необхідність накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003.
Вказують про те, що накладення арешту на земельну ділянку фактично не обмежує жодних прав третіх осіб - оскільки така земельна ділянка вибула незаконно з власності держави. Арешт земельної ділянки забезпечує збереження її природних властивостей, протидіє їх псування та використанню не за цільовим призначенням.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 просила клопотання задовольнити.
Вивчивши матеріали клопотання, вислухавши доводи прокурора, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Бучанською окружною прокуратурою розпочато кримінальне провадження №42021112320000059 від 16.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 354 КК України.
З метою досягнення визначених у ст. 2 Кримінального процесуальногокодексу України завдань кримінального провадження, збереження речових доказів, у досудового слідства виникла необхідність накладення арешту на земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003.
Постановою процесуального керівника у кримінальному провадженні від 17.06.2021 земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Відповідно до положень ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України,арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України,у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя враховує правові підстави для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
Крім того, відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Оскільки, земельна ділянка з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003 повністю відповідає критеріям ст. 98 Кримінального процесуального кодексу України та є матеріальним об`єктом, який може бути використано як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі є предметом, що був та є дотепер об`єктом кримінально протиправних дій, право на використання якого набуто кримінально протиправним шляхом та отримано внаслідок вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання прокурора.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 98, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
ухвалив:
Клопотання прокурора Бучанської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 про арешт майна задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 3210945900:01:096:0003,що знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,площею 0,5га, зневизначеною формоювласності таз цільовимпризначенням «03.07для будівництвата обслуговуваннябудівель торгівлі»-із забороноюГостомельській селищнійраді Бучанськогорайону Київськоїобласті (ЄРДПОУ04360617) та будь-яким іншим фізичним і юридичним особам здійснювати дії щодо державної реєстрації речових прав на земельну ділянку (її відчуження, оренди, суборенди, поділу та об`єднання, реєстрації прав власності тощо), забороною користування, розпорядження вищевказаною земельною ділянкою та забороною проводити будь-які роботи на земельній ділянці.
Повний текст ухвали складено 18.06.2021 о 15.00 год.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції продовж п`яти днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1