
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" червня 2021 р.м. ХарківСправа № 922/650/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Харківської міської ради, місто Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" (ТОВ НВП "Кор-Мет"), місто Харків про стягнення 327 573,33 грн. за участю представників:
позивача - Пантелей В.В. посвідчення № 1799;
відповідача - адвокат Павлуненко К.Л. ордер АХ № 1046141 від 05.04.2021;
ВСТАНОВИВ:
Харківська міська рада (позивач) звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" (відповідача / ТОВ НВП "Кор-Мет") 327 573,33 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності міста Харкова з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 по АДРЕСА_1 (у період з 01.01.2020 по 31.01.2021).
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.03.2021 позовну заяву Харківської міської ради прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 922/650/21; постановлено розглядати справу за правилами (в порядку) загального позовного провадження.
05 квітня 2021 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшов відзив ТОВ НВП "Кор-Мет" на позовну заяву (за вх. № 7544), а 13 квітня 2021 року - доповнення до відзиву (за вх. № 8394) згідно яких відповідач, заперечуючи проти позову Харківської міської ради зазначив, що визначаючи розмір земельної ділянки, якою користується Товариство, позивач використовує податкову методику, пов`язану із спільним користуванням будівлею. Однак, на переконання відповідача, такий підхід в даному випадку не виправданим, оскільки Товариство володіє окремо розташованими будівлями, які жодним чином не сполучені з іншими будівлями. Також, позивачем не враховано наявність дороги загального користування, яка не належить до частини ділянки відповідача, оскільки є проїздом і до інших ділянок та будівель.
Крім того, відповідач звертає увагу на те, що ТОВ НВП "Кор-Мет" вживало всі заходи, направлені на оформлення дозволу на розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , але Харківська міська рада у такій згоді відмовляла. Отже відповідач фактично користується не зазначеною сформованою земельною ділянкою, а тільки її частиною, тобто невизначеною частиною земної поверхні, яка в розумінні законодавства не є земельною ділянкою, а відтак неможливим у даному випадку є застосування статті 1212 ЦК України та стягнення безпідставно збережених коштів.
16 квітня 2021 року до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області надійшла відповідь Харківської міської ради на відзив (за вх. № 8722), в якій позивач вказує на те, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 вже є сформованою (із кадастровим номером 6310138500:12:004:0044), а звернення Товариства до міської ради із запитами щодо оформлення дозволу на розроблення документації із землеустрою не є підставою для звільнення відповідача від обов`язку сплачувати за користування сформованою земельною ділянкою.
29 квітня 2021 року ТОВ НВП "Кор-Мет" також подало до суду заперечення на відповідь Харківської міської ради на відзив, згідно яких позиція відповідача у даному спорі залишилася незмінною (вх. № 9878).
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог, а судом дотримано під час розгляду справи обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань. За результатами підготовчого засідання 17.05.2021 Судом вирішено закрити підготовче провадження та призначено справу № 922/650/21 до розгляду по суті на 31 травня 2021 року, на підставі частини другої статті 185, частини першої статті 195 Господарського процесуального кодексу України. Відповідну ухвалу постановлено без виходу до нарадчої кімнати та занесено до протоколу підготовчого засідання.
Враховуючи неявку представника ТОВ НВП "Кор-Мет", в судовому засіданні 31.05.2021 у справі № 922/650/21 судом було оголошено перерву до 14 червня 2021 року об 11:00 годині, на підставі статті 216 Господарського процесуального кодексу України. Відповідну ухвалу постановлено без виходу до нарадчої кімнати та занесено до протоколу судового засідання у справі № 922/650/21.
Представник позивача, який брав участь в судовому засіданні 14.06.2021, позовні вимоги підтримував в повному обсязі, просив суд їх задовольнити та стягнути з ТОВ НВП "Кор-Мет" 327 573,33 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні 14.06.2021 проти позову Харківської міської ради заперечував, просив відмовити в його задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги Харківської міської ради, заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет", також об`єктивно оцінивши надані суду докази, суд встановив наступне.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 01 грудня 2020 року за № 234926797 право власності на нежитлові будівлі літ. "А-1" загальною площею 187,4 кв.м, літ. "Ч-1" загальною площею 240,9 кв.м, літ. "Б-1" загальною площею 552,3 кв. м., літ. "Д-1" загальною площею 18,5 кв.м з 26.12.2013 зареєстроване за Товариством з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" на підставі Договору купівлі-продажу від 26 грудня 2013 року № 2777.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24 червня 2020 року № НВ-0005138292020 земельна ділянка по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 сформована, її площа складає 6,0658 га. Категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; вид використання - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель літ. "К-1", літ. "Ц-1", літ. "У-1", літ. "Р-1", літ. "Б-12, літ. "Ж- 1", літ. "Ж-3", літ. "Х-1", літ. "И-1", літ. "М-1", літ. "О-1", літ. "З-1", літ. "С-1" (виробничі будівлі), літ. "А-1" (адміністративна будівля), літ. "Н-1" (побутове приміщення), літ. "Г-12, літ. "Ч-1" (гаражі), літ. "Е-1", літ. "Д-1" (прохідні), літ. "Ф-1" (ГРС), літ. "П-1", літ. "Л-1" (трансформаторні підстанції), літ. "Т-1" (котельня). Датою держаної реєстрації вказаної земельної ділянки є 25 грудня 2013 року.
З урахуванням статей 12, 80, 83 Земельного кодексу України земельна ділянка площею 6,0658 га по вул. Єнакіївській, 7 у м. Харкові з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 перебуває у власності територіальної громади міста Харкова в особі Харківської міської ради, що також підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0005138292020: форма власності - комунальна власність.
З наявного в матеріалах справи Акту обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 від 01 грудня 2020 року також вбачається, що Головним спеціалістом сектору інспекційної роботи Інспекції з контролю за використанням та охороною земель Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, в порядку статті 189 Земельного кодексу України, було здійснено обстеження земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Обстеження здійснено з урахуванням витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.06.2020 № НВ-0005138292020.
За результатами комплексного вивчення наявних матеріалів та проведеного обстеження земельної ділянки на місцевості встановлено, зокрема, що на земельній ділянці (кадастровий номер 6310138500:12:004:0044) площею 6,0658 га по вул. Єнакіївській, 7 у м. Харкові розташовані нежитлові будівлі, право власності на які зареєстроване за ТОВ НВП "Кор-Mет", ТОВ "Полімер інтех Холдінг", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Земельна ділянка огороджена, доступ обмежений.
ТОВ НВП "Кор-Mет", ТОВ "Полімер інтех Холдінг", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 використовують земельну ділянку (кадастровий номер 6310138500:12:004:0044), загальною площею 6,0658 га по АДРЕСА_1 без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав у відповідності до статей 125, 126 Земельного кодексу України.
Враховуючи вищенаведене, Харківська міська рада зазначає, що ТОВ НВП "Кор-Мет" у період з 01.01.2020 по 31.10.2021 не сплачувало за користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 плату за землю у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберегло за рахунок Харківської міської ради, як власника земельної ділянки за вказаною адресою майно - грошові кошти у розмірі орендної плати. Встановлені міською радою фактичні обставини стали підставою для звернення до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності.
Згідно поданого до матеріалів справи розрахунку розміру безпідставно збережених відповідачем коштів за використання земельної ділянки комунальної форми власності на території м. Харкова з порушенням вимог законодавства, за основу Департамент територіального контролю Харківської міської ради взяв Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 60658 кв.м за № 3787 від 12.05.2020. На підставі пункту 286.6 статті 286 Податкового кодексу України позивачем розраховано долю у загальній площі та визначено, що розмір земельної ділянки, яка використовується Товариством з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" складає 4 988,3 кв.м.
Відповідно, з урахуванням частини площі, що займає відповідач - 4988,3 кв.м розмір орендної плати за 12 місяців (а також за рік) становить - 365 356,08 грн. Крім того, згідно наданої Головним Управлінням ДПС у Харківській області інформації щодо нарахування земельного податку та орендної плати (Лист № 14896/9/20-40-04-03-17 від 20.07.2020) Товариством з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" у період 01.01.2020 - 30.06.2020 сплачено 37 782,75 грн. Отже за розрахунком Харківської міської ради розмір безпідставно збережених відповідачем коштів розраховано позивачем як різницю між розміром плати за землю, яка повинна надійти до місцевого бюджету та фактично здійсненою оплатою за користування земельною ділянкою і становить 327 573,33 грн.
Відповідач, в свою чергу, звертає увагу на те, що надані позивачем відомості щодо сплаченого ТОВ НВП "Кор-Мет" земельного податку за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 не відповідають дійсності, оскільки згідно платіжних доручень і даних бухгалтерського обліку Товариством сплачено загальну суму 82 682,71 грн. При цьому, позивач звертається до суду у березні 2021 року, в той час, як додає довідку з управління ДПС у Харківській області від 20.07.2020 року, а отже повну суму, оплачену відповідачем у 2020 році Харківською міською радою не враховано.
На переконання ж позивача, з платіжних доручень неможливо ідентифікувати, за яку саме земельну ділянку відповідачем сплачено кошти, а отже, матеріали справи № 922/650/21 не містять належних та допустимих доказів, окрім поданих та врахованих міською радою, щодо сплати ТОВ НВП "Кор-Мет" коштів за використання саме земельною ділянкою по АДРЕСА_1 .
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Статтею 7 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
В силу статей 122, 123 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
За приписами статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - обов`язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Суд зазначає, що відповідач не є власником або постійним землекористувачем спірної земельної ділянки (а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку), при цьому, єдино можливою формою здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є саме орендна плата (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт "в" частини першої статті 96 Земельного кодексу України).
Згідно статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Водночас за змістом статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до частини другої статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом "д" частини першої статті 156 цього Кодексу власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 22 Цивільного кодексу України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
За змістом вказаних приписів Цивільного та Земельного кодексів України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.
Суд звертає увагу на те, що предметом регулювання глави 83 Цивільного кодексу України є відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Так, кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.
За змістом приписів глав 82 і 83 Цивільного кодексу України для деліктних зобов`язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов`язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов`язаннях. Натомість для кондикційних зобов`язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Отже, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.
Як вже було встановлено судом, відповідач з 26 грудня 2013 року є власником нерухомого майна - нежитлових будівель літ. "А-1" загальною площею 187,4 кв.м, літ. "Ч-1" загальною площею 240,9 кв.м, літ. "Б-1" загальною площею 552,3 кв. м., літ. "Д-1" загальною площею 18,5 кв.м. що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Матеріали справи, разом з тим, не містять доказів належного оформлення Товариством з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" права користування зазначеною земельною ділянкою у визначений позивачем період.
Згідно глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України та з урахуванням положень статті 1212 Цивільного кодексу України до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформленого права на цю ділянку (без укладеного договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 у справі № 902/794/17, від 04.02.2019 у справі № 922/3409/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18, а також у постановах Верховного Суду України від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 25.02.2020 у справі № 922/748/19, від 17.04.2020 у справі № 922/2413/19 та інш.
Враховуючи наведене, господарський суд звертає увагу на те, що сам факт несплати ТОВ НВП "Кор-Мет" за користування земельною ділянкою у встановленому законодавчими актами розмірі свідчить про втрату Харківською міською радою майна, яке у спірних правовідносинах підпадає під визначення Європейського суду з прав людини "виправдане очікування" щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
При цьому, відновлення порушених прав позивача за таких обставин і в такий спосіб не створює для відповідача жодних необґрунтованих, додаткових або негативних наслідків, оскільки предметом позову є стягнення грошових коштів, які останній мав би сплатити за звичайних умов як і фактичний добросовісний землекористувач. Навіть за умови правомірної поведінки відповідача у спірних правовідносинах, в обраний позивачем спосіб захисту відбувається відновлення справедливої рівноваги між правами та обов`язками сторін спору, встановлення якої ґрунтується на визначеній нормами земельного законодавства умові платності використання земельної ділянки.
Частиною першою статті 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Відповідно до частин третьої-четвертої цієї ж статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі, а земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
В статті 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" закріплено, що кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Статтею 20 Закону України "Про державний земельний кадастр" наголошено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.
При цьому, суд звертає увагу на те, що для стягнення безпідставно збережених коштів за статтею 1212 ЦК України, встановленню підлягає факт існування земельної ділянки як об`єкту цивільних прав - тобто факт присвоєння такій земельній ділянці кадастрового номеру, а не факт поділу земельної земельної ділянки із виділенням частки конкретно для потреб відповідача та можливості такої земельної ділянки виступати як об`єкт цивільного обороту, оскільки міською радою подано позов не з метою вчинення щодо такої земельної ділянки юридично-значущих дій (укладення договору оренди на таку земельну ділянку чи інш.), а з метою звернення стягнення за користування земельною ділянкою до оформлення речових прав на неї.
Крім того, неналежне виконання обов`язків з боку Харківської міської ради щодо надання дозволу на розробленя технічної документації щодо поділу спірної земельної ділянки не є підставою для звільнення відповідача від обов`язку сплачувати за користування сформованою земельною ділянкою (відповідно до пункту 5.25 постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0005138292020 земельна ділянка по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 сформована 25 грудня 2013 року. Її площа складає 6,0658 га; категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Основою ж для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель. Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З наявного в матеріалах справи Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 5529 від 14.09.2020, виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області вбачається, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки площею 60658 кв.м складає 111068640 грн.
Крім того, на земельній ділянці по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 площею 6,0658 га розташовані об`єкти нерухомості, право власності на які зареєстроване за ТОВ НВП "Кор-Mет", ТОВ "Полімер інтех Холдінг", ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Відповідно до пункту 288.1 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
За змістом пунктів 288.2 - 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу.
Згідно пункту 288.7 статті 288 Податкового кодексу України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Пунктом 286.6 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; пропорційне належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; пропорційне належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційне тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок безпідставно збережених коштів у зв`язку з несплатою відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою, на якій розташовані об`єкти нерухомості, частина з яких належить ТОВ НВП "Кор-Мет", здійснений позивачем, виходячи з пропорційності від загальної площі земельної ділянки та площі нежитлових приміщень, що належать на праві власності саме відповідачу. Іншого розрахунку матеріали справи не містять.
Суд також враховує правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі № 638/13423/18, від 22.04.2020 року у справі № 826/12431/16, де, зокрема, вказано на те, що власник нежилого приміщення (його частини) сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами), з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (пункт 287.8 статті 287 Податкового кодексу України).
Наведене спростовує доводи відповідача про те, що здійснений позивачем розрахунок складено без врахування інформації стосовно того, яку саме площу займає кожна окремо розташована нежитлова будівля, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет".
У даному випадку, при здійсненні розрахунків розміру безпідставно збережених землекористувачами коштів обґрунтованим також є посилання на Рішення Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19, яким затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018, яка вводиться в дію з 01.01.2020. Відповідно до рішення Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 грн. і підлягає в подальшому індексації у порядку, встановленому законодавством України.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 489 від 25.11.2016 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 року за № 1647/29777 (далі - Порядок), який застосовується з 01 січня 2017 року. Відповідно до цього Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 (додаток 1 Порядку).
Відповідно до пункту 4.1. Положення "Про порядок визначення розміру орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові", затвердженого рішенням Харківської міської ради від 27.02.2008 № 41/08 (із змінами та доповненнями) (далі - Положення), зазначено землі, для яких встановлено особливий режим розрахунку орендної плати за видами їх цільового використання. Для земель промисловості (окрім тютюнової та лікеро-горілчаної) встановлено особливий режим розрахунку орендної плати, що полягає у застосуванні ставки річної орендної плати при здійсненні розрахунку у розмірі - 4%.
Крім того, судом досліджено також і питання застосування у розрахунку позовних вимог відсотку строку оренди у розмірі 100%.
Так, пунктом 2.6. Положення встановлено, що орендна плата за земельну ділянку розраховується в залежності від терміну оренди із застосуванням відповідних відсотків від розрахункового розміру орендної плати. У даному випадку договір оренди у період з 01.01.2020 по 31.10.2020 не укладався (не перевищує 10 років), внаслідок чого підлягає застосуванню вихідна ставка відсотку строку оренди із значенням 100%.
Відповідно також до здійсненого Департаментом територіального контролю Харківської міської ради розрахунку безпідставно збережених коштів, нарахування на загальну суму 365 356,08 грн. у період з 01.01.2020 по 31.01.2021 включає не 13, а 12 місяців (30 446,34 грн. в місяць), оскільки Законом України від 30.03.2020 № 540-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" пункти 52-4 викласти в такій редакції: "52-4. Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності."
За таких обставин, Господарський суд дійшов висновку, що сума, відображена Харківською міською радою у розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за частину земельної ділянки площею 4988,3 кв.м по АДРЕСА_1 , на якій знаходиться належне відповідачу на праві власності нерухоме майно, відповідає вимогам законодавства.
Разом з тим, суд приймає заперечення Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" та зазначає, що розрахунок суми безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної форми власності на території м. Харкова з порушенням вимог законодавства за період з 01.01.2020 по 31.01.2021 здійснено позивачем без вирахування сплаченого відповідачем земельного податку. Зокрема, відповідачем до матеріалів справи було подано копії платіжних доручень за 2020 рік на загальну суму 82 682,71 грн. із призначенням платежу "земельний податок з юридичних осіб".
Відповідно до приписів статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. При цьому, суд зазначає, що обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Так, в матеріалах справи відсутні, а позивачем до суду не надано доказів того, що ТОВ НВП "Кор-Мет" є платником земельного податку за інші земельні ділянки, крім земельної ділянки з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044. Крім того, наведена в листі ГУ ДПС у Харківській області від 20.07.2020 № 14896/9/20-40-04-03-17 інформація щодо суми сплаченого відповідачем податку на спірну земельну ділянку враховує лише частину періоду - до червня 2020 року.
Інформації про те, що відповідні кошти не було зараховано в повному обсязі - на суму 82 682,71 грн. за 2020 рік, як сплачений відповідачем земельний податок, Харківською міською радою також не подано, тоді як за змістом пункту 8.3. статті 8 та статті 10 Податкового кодексу України та пункту 19 статті 64 Бюджетного кодексу України земельний податок як складова місцевого податку на майно у повному обсягу зараховується до міського бюджету, а отже обставини щодо наведених відповідачем відомостей про такі платежі мають бути достеменно відомі і підтверджуватися саме Харківською міською радою.
Оцінивши в сукупності надані сторонами докази, у даному випадку, господарський суд дійшов висновку, що сума, відображена Харківською міською радою у розрахунку безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної форми власності за період з 01.01.2020 по 31.01.2021, має бути зменшена на 82 682,71 грн. Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог Харківської міської ради та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 по вулиці Єнакіївській, 7 у місті Харкові в розмірі 282 673,37 грн.
Вирішуючи питання розподілу судового збору, суд керується частиною першою статті 129 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підставі, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Таким чином, судовий збір покладається на відповідача пропорційно до суми задоволених позовних вимог та підлягає стягненню на користь Харківської міської ради у розмірі 4 240,10 грн.
З огляду на наведене, керуючись статтями 1, 2, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Харківської міської ради задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" (місцезнаходження: 61046, місто Харків, вулиця Єнакіївська, будинок 7; код ЄДРПОУ 38772535) на користь Харківської міської ради (місцезнаходження: 61003, місто Харків, майдан Конституції, будинок 7; код ЄДРПОУ 04059243 / за реквізитами: код класифікації доходів бюджету: 24062200, рахунок (IBAN): UА698999980314090611000020649; код отримувача: 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Харків) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності міста Харкова з кадастровим номером 6310138500:12:004:0044 по вулиці Єнакіївській, 7 у місті Харкові в розмірі 282 673,37 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю науково виробниче підприємство "Кор-Мет" (місцезнаходження: 61046, місто Харків, вулиця Єнакіївська, будинок 7; код ЄДРПОУ 38772535) на користь Харківської міської ради (місцезнаходження: 61003, місто Харків, майдан Конституції, будинок 7; код ЄДРПОУ 04059243 / за реквізитами р/рахунок UА518201720344240012000032986; Банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 4 240,10 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України, з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, а також пункту 4 розділу X Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "18" червня 2021 р.
Суддя В.В. Рильова
справа № 922/650/21