Рішення № 97770374, 17.06.2021, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
918/281/21
Номер документу
97770374
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/281/21

Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Стафійчук К.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна"

про стягнення коштів

За участю представників сторін:

від позивача: Янкевич Л.Д. (довіреність № 007.2Др-174-1220 від 30.12.2020 року);

від відповідача: Рищук В.В. (ордер серія ВК 1013030 від 26.05.2021 року).

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна", в якому просить стягнути вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 115 485 грн 60 коп.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 01.01.2016 року між позивачем та відповідачем укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) шляхом підписання споживачем заяви-приєднання № 09420WMAQAAP016, укладеної на умовах Типового договору розподілу природного газу. Позивач зазначає, що під час проведення обстеження вузлів обліку газу на об`єкті Відповідача було виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пошкодження заводських пломб на двох лічильниках газу. За вказаним фактом позивачем складений відповідний акт про порушення № 387 від 16.12.2020 року. За результатом розгляду комісією позивача акта про порушення №387 від 16.12.2020 року, протокол засідання комісії № 387 від 16.02.2021 року було прийнято рішення про його задоволення. Відповідачу за період з 07 год 00 хв 26.08.2020 року по 07:00 год 16.12.2020 року була нарахована сума вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу, що склала 15402,20 м.куб. За твердженням позивача, в порушення зазначених вище умов договору, у відповідача виникла заборгованість по сплаті вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 115 485 грн 60 коп.

13.05.2021 року на адресу суду від позивача надійшло клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку та долучення доказів, де останній долучає до матеріалів справи акт про порушення № 387 від 16.12.2020 року.

09.06.2021 року до суду від відповідача надійшли письмові пояснення в яких вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідач у вищевказаних письмових поясненнях зазначає про те, що: ні в акті, ні в позовній заяві не вказано, що до акту долучається відеозйомка (у разі відмови від підписання акту); у акті зазначено, що дату та час засідання комісії буде повідомлено додатково, при цьому не надано жодних доказів повідомлення такого повідомлення; в протоколі зазначено дату проведення експертизи лічильників обліку газу - 24.12.2020 р., проте до матеріалів справи долучено акт № 11803е експертизи лічильника газу від 21.01.2021 р.; акт про перерахунок розподіленого газу від 22.01.2020 р. складений до засідання самої комісії - 16.02.2021 р.; ні в рахунку на оплату № 61004479 від 28.02.2021 р., ні в позовній заяві, які вартісні складові та за який період було взято позивачем при проведенні розрахунку вартості не облікованого об`єму природного газу.

15.06.2021 року до суду від позивача надійшла відповідь на письмові пояснення у справі № 918/281/21 відповідно до яких просить суд долучити до матеріалів справи № 918/281/21 нові докази на підтвердження заявлених позовних вимог та стягнути з відповідача вартість не облікованих (донарахованих) об`ємів газу.

Щодо поданих позивачем 15.06.2021р. нових доказів суд зазначає наступне.

Згідно з нормами ст. 2 ГПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Основними засадами (принципами) господарського судочинства є зокрема верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Частинами 1, 2, 4, 5, 8 статті 80 ГПК України встановлено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу. У випадку визнання поважними причин неподання учасником справи доказів у встановлений законом строк суд може встановити додатковий строк для подання вказаних доказів. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.

На переконання суду позивач не обґрунтував поважності причин пропуску строку для подання доказів, з причин, що не залежали від позивача, оскільки вказані докази були в розпорядженні позивача станом на час подання відповідної позовної заяви.

Суд зауважує, що відповідь на письмові пояснення у справі в якій міститься клопотання про долучення доданих доказів до матеріалів справи подано під час розгляду справи по суті (після третього судового засідання), а саме після того як суд розпочав процесуальну стадію провадження, що передбачає з`ясування обставин справи та дослідження доказів. Зокрема клопотання про долучення доданих доказів до матеріалів справи позивач подав після того як суд заслухав вступні слова та пояснення сторін. Більше того, позивач обґрунтував таке клопотання наступним: "… вважаємо за необхідне надати власне обґрунтування та спростування доводів відповідача та додаткові докази, необхідність подання яких виникла після отримання письмових пояснень відповідача.".

Суд вважає таке клопотання необґрунтованим. Суд звертає увагу позивача на обов`язок "розкривати свої докази" разом із поданням позовної заяви (ч.2 ст. 80, ч.2 ст. 164 ГПК України). При цьому, наявність заперечень сторін щодо позовних вимог не може вважатися об`єктивною обставиною яка свідчить про неможливість подання вказаних доказів в строк встановлений законом. А якраз навпаки, "розкриття своїх доказів" сторонами під час подання суду перших заяв по суті справи (позов, відзив, пояснення третьої особи), є обов`язковим елементом, що забезпечує функціонування основних засад господарського судочинства, зокрема принципу змагальності сторін.

Відповідно до ст. 251 ГПК України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі. Треті особи мають право подати пояснення щодо позову в строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, а щодо відзиву - протягом десяти днів з дня його отримання.

Згідно з ч. 1 - ч. 4 ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.

При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться (ч. 8 ст. 252 ГПК України).

Відповідно до приписів статті 194 ГПК України завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат.

За правилами ч. 3 ст. 201 ГПК України з оголошення головуючим судового засідання відкритим розпочинається розгляд справи по суті. У даній справі розгляд по суті розпочався 12 травня 2021 року.

Крім того, суд звертає увагу позивача, що згідно з вимогами ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (ч. 1 та ч. 2 ст. 119 ГПК України).

Водночас, позивачем при поданні до суду нових доказів не було заявлено клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для їх подання та не зазначено про причини неможливості їх подання у зазначений строк.

Враховуючи вищезазначене, подані 15 червня 2021 року позивачем докази у відповідності до статті 80 ГПК України до розгляду судом не прийняті.

Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 19.04.2021 року, не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 19.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено розгляд справи на "12" травня 2021 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.05.2021 року оголошено в судовому засіданні перерву до "26" травня 2021 року.

В судовому засіданні 26.05.2021 року оголошено перерву до 09.06.2021 року.

В судовому засіданні 09.06.2021 року оголошено перерву до 16.06.2021 року.

В судовому засіданні 16.06.2021 року оголошено перерву до 17.06.2021 року.

Представник позивача в судовому засіданні 17.06.2021 року підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 17.06.2021 року заперечив проти позовних вимог.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

01.01.2016 року між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Рівнегаз" (Оператор ГРМ) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна" укладено договір розподілу природного газу (далі - Договір) шляхом підписання споживачем заяви-приєднання № 09420WMAQAAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Укладення у спрощений спосіб АТ "Рівнегаз" договору розподілу природного газу з не побутовим споживачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна" підтверджується підписаною останнім заявою-приєднанням № 09420WMAQAAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016 р., яка разом із умовами Типового договору розподілу природного газу складають договір розподілу природного газу.

Цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 Договору розподілу, в редакції на момент підписання заяви-приєднання).

Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 1.3 Договору).

Згідно п. 2.1 Договору, за цим Договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Пунктом 2.3. Договору передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором (абз. 1 п. 5.2. Договору).

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем Порядок визначення об`єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об`ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору. Після запровадження особистого кабінету на сайті Оператора ГРМ Споживач має можливість скористатися ним для формування звітності (передачі показань лічильника газу) та рахунків за надані послуги, а також ознайомлення з визначеними об`ємами та обсягами розподіленого та спожитого природного газу за розрахунковий період (п. 5.3. та п. 5.4. Договору).

Відповідно до п. 6.1. Договору оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Згідно п. 6.3 Договору, Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Відповідно до п. 6.4. Договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який є побутовим, до 05 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка Оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок Оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ.

Згідно із пп. 4 п. 7.2. Договору, оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Цей Договір укладається на невизначений строк. Якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим Договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін. У разі незгоди Споживача зі змінами він має право розірвати цей Договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього Договору зміни. Нерозірвання цього Договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду Споживача з внесеними до цього Договору змінами (п. 12.1. та п. 12.2. Договору).

Згідно додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви - приєднання № 09420WMAQAAP016 від 01.01.2016 р., назва споживача; Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна"; адреса об`єкта (точки комерційного обліку): м. Рівне, вул.. Миколи Хвильового, 29; Лічильник (марка): Самгаз RS/2001-2, № 2846859; величина приєднаної потужності - 6,2961 м3/год.; найменування ГСО, встановленого в точці комерційного обліку суб`єкту - котел Buderus (а.с. 18).

16.12.2020 року АТ "Рівнегаз" при перевірці дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем на об`єкті - котельня, паливна, адмін. приміщення, за адресою: м. Рівне, вул. Григорія Сковороди, 23, було виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, що полягає у підозрі на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пошкодження заводських пломб на двох лічильниках газу. Пломби заводу виробника на двох лічильниках газу SAMGAS G6 LS/5 2012 р. відрізняються одна від одної. На лічильнику SAMGAS G6 RS/5 № 4304908 пломби не відповідають пломбам заводу виробника. На кришці лічильного механізму вм`ятини по середині та навколо пломби, права пломба випукла. На лічильнику SAMGAS G6 RS/5 № 4304910 на кришці лічильного механізму вм`ятини навколо пломби. Заводські пломби не відповідають пломбам заводу виробника. Після обліку виявлено два неопломбованих відводи.

Про фіксування цього факту в присутності представника споживача був складений акт про порушення № 387 від 16.12.2020 року, від підпису акту споживач відмовився (а.с. 43).

У вищевказаному акті про порушення № 387 (п. 5 - п. 7) зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися за адресою: м. Рівне, вул. Будівельників, 5, для участі в проведені експертизи лічильника газу. Інша необхідна інформація та вимоги, лічильник газу № 1 SAMGAS G6 RS/5 № 4304908, № 2 SAMGAS G6 RS/5 № 4304910 упаковано в поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою № R29909450, R29909406. Експертиза буде проводитись 24.12.2020 року за адресою: м. Рівне, вул. Будівельників, 5. До акта про порушення додається: акт на знімання лічильника газу; протокол № 3 від 16.12.2020 р. направлення ЗВТ на експертизу; фото та відеозаписи фіксації порушення Кодексу ГРМ.

16.12.2020 року складений Протокол № 387 направлення лічильника газу для проведення експертизи, лічильник газу типу SAMGAS G6 RS/5, SAMGAS G6 RS/5, заводські № 4304908 та № 4304910 направляється на експертизу в управління метрології АТ "Рівнегаз" (а.с. 17).

Згідно вищевказаного протоколу № 387 від 16.12.2020 року для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник АТ "Рівнегаз" додатково лічильник упакував в поліетиленовий пакет і опломбував пакет пломбою АТ "Рівнегаз" № R29909450, R29909406 та запрошено споживача прибути 24.12.2020 року з 09:00 до 12:00 для проведення експертизи, на місце проведення експертизи в управління метрології АТ "Рівнегаз" - м. Рівне, вул. Будівельників, 5, каб. 8.

Проте, як вбачається з Акту № 11803е, експертиза лічильник газу типу SAMGAS G6 заводський № 4304910 встановленого на об`єкті ТОВ "МБР Україна СПП" за адресою: м. Рівне, вул. Г.Сковороди, 23 фактично відбулась 21.01.2021р (а.с. 13-14).

Як вбачається з Акту № 11803е від 21.01.2021 року, комісією АТ "Рівнегаз" у складі: голови комісії - головного метролога, членів комісії - начальника відділу лабораторних вимірів, провідного інженера, фахівця відділу економічної безпеки, адвоката управління у Рівненській області АО "Правовий альянс", інженера метролога ДП "Рівнестандартметрологія" в частині котролю метрологічних параметрів, без представника споживача ТзОВ МБР Україна СПП (представник споживача на експертизу не з`явився) проведено експертизу лічильника газу типу Самгаз G6, 2012 р. в., завод. № 4304910, покази ЛМ 15507,76 м3, встановленого за адресою - м. Рівне, вул.. Сковороди Григорія, буд. 23, який знято відповідно до протоколу направлення лічильника газу для проведення експертизи № 387 від 16.12.2020 р. За висновком комісії: 1. Лічильник визнано непридатним до застосування через пошкодження заводських пломб та корпусу відлікового механізму. 2. Облік об`єму спожитого природнього газу - виконується. 3. Лічильник підлягає ремонту або заміні.

Також в акті № 11803е експертизи лічильника від 21.01.2021 року зазначено, що після демонтажу свинцевих фрагментів заводських пломб відлікового механізму, відліковий механізм зміщувався відносно робочого положення облік газу припинявся або відліковий механізм розбирався і показники спотворювались.

22.01.2020р., на підставі Акту про порушення № 387 від 16.12.2020 р. та Акту експертизи лічильника № 11803е від 21.01.2021 року, інженером з обліку газу відділу інспектування АТ "Рівнегаз" Човганським Н.А. складено Акт про перерахунок розподіленого об`єму газу по ТОВ "СПП МБР Україна", що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Г.Сковороди, 23 (а.с. 12).

За результатом перерахунку, за період з 07 год. 00 хв. 26.08.2020 р. по 07:00 год. 16.12.2020 року ТОВ "СПП МБР Україна" нараховано 15 402,20 м.куб. Як вбачається з Акту, при обрахунку використовувались наступні складові: Найменування обладнання - котел Рівнотерм 48 (18 кВт), кількість обладнання - 1, номінальна потужність - 5,73, кількість годин роботи - 2688. Розрахунок здійснено відповідно п. 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Жодних доказів на підтвердження ціни (вартості) одного м.куб природного газу, яка використовувалась позивачем при розрахунку необлікованого (донарахованого) природного газу, суду не подано.

16.02.2021 року відбулось засідання комісії АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем до порядку денного якої було включено питання щодо розгляду акта № 387 від 16.12.2020 року про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, яке полягає у підозрі на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), за адресою: м. Рівне, вул. Г. Сковороди, 23, рішення якої оформлено протоколом № 387 (а.с. 15-16).

Як вбачається з протоколу № 387 від 16.02.2021 року комісією АТ "Рівнегаз" вирішено (постановлено): задоволити акт про порушення № 387 від 16.12.2020 року, який складений про порушення пп. 3, п. 1, гл. 2, р. XI Кодексу газорозподільних систем. Сума збитків, що підлягає відшкодуванню споживачем - ТзОВ "СПП "МБР Україна" згідно розрахунку вартості не облікованого об`єму природного газу становить 115 485,60 грн. гривень.

03.03.2021 року позивачем направлено рекомендованим листом на адресу відповідача лист «Про направлення документів» від 01.03.2021 р. відповідно до якого надіслано відповідачу рахунок на оплату № 61004479 від 28.02.2021 року на суму 115 485,60 грн, акт про перерахунок розподіленого об`єму газу від 22.01.2020 р. та розрахунок вартості об`єму газу, що є додатком 1 до акту про перерахунок розподіленого об`єму газу.

Враховуючи вищезазначене, позивач вважає, що відповідачем допущено порушення пп.3, п.1, глави 2, розділу XI Кодексу газорозподільних систем (що полягає у підозрі на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пошкодження заводських пломб на двох лічильниках газу), відтак просить суд стягнути заборгованість з оплати вартості не облікованого об`єму природного газу в сумі 115 485,60 грн.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем (Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз") із суб`єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування розподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015р. № 2494 (далі - Кодекс ГРС).

Відповідно до пункту 2 розділу 1 Кодексу ГРС цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення:

1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості;

2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу;

3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (умови технічного доступу);

4) доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу);

5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу.

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу (п. 3 р. 1 Кодексу ГРС).

Відповідно до глави 1 розділу XI Кодексу ГРС Норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об`ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу. При виявленні порушень по ГДП, ВБГ чи суміжному Оператору ГРМ, об`єкт якого підключений до ГРМ, дії та принципи щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу зазначеним суб`єктам аналогічні діям та принципам, визначеним цим розділом до споживача та несанкціонованого споживача.

Главою 2 розділу XI Кодексу ГРС встановлено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування.

Пунктом 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Порядок визначення необлікованих об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим встановлено главою 4 розділу XI Кодексу ГРС.

Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом (абз. 2 п. 1 гл. 9 р. Х Кодексу ГРС).

Згідно п. 2 гл. 9 р. Х Кодексу ГРС перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку. У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб`єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб`єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ. Суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, за домовленістю сторін можуть скласти та погодити плановий графік проведення перевірок комерційного ВОГ. При отриманні письмового повідомлення про перевірку комерційного ВОГ та/або на дату, визначену у плані-графіку його перевірок, споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) повинен здійснити відповідні заходи щодо забезпечення доступу представникам Оператора ГРМ (іншого суміжного суб`єкта природного газу) до комерційного ВОГ та/або бути присутнім під час проведення його перевірки у визначений у повідомленні/плані-графіку час.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем здійснено перевірку на об`єкті - котельня, паливна, адмін. приміщення, за адресою: м. Рівне, вул. Григорія Сковороди, 23, де було виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, що полягає у підозрі на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - пошкодження заводських пломб на двох лічильниках газу, а саме лічильник газу SAMGAS G6 RS/5 № 4304908 та лічильник газу SAMGAS G6 RS/5 № 4304910.

Проте, згідно додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви - приєднання № 09420WMAQAAP016 від 01.01.2016 р., назва споживача; Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна"; адреса об`єкта (точки комерційного обліку): м. Рівне, вул. Миколи Хвильового, 29; Лічильник (марка): Самгаз RS/2001-2, № 2846859; найменування ГСО, встановленого в точці комерційного обліку суб`єкту - котел Buderus.

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРС визначено порядок оформлення акта про порушення.

Відповідно до п. 1 - п. 6 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи. Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об`єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дня складання такого акта.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються. У разі визнання споживачем (несанкціонованим споживачем) факту умисного пошкодження ним пломби/ЗВТ (лічильника газу), про що окремо зазначається в акті про порушення, заходи з проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки не проводяться.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу"). При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою (п. 8 - п. 12 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС).

Слід зазначити, що в акті про порушення № 387 від 16.12.2020 р. вказано, що споживач (представник) - О.М. Приймак, від підпису відмовився, однак, підтвердження (відеозйомка), як передбачено п. 4 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС, відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення суду не подано.

Разом з тим, як вбачається з акту про порушення № 387 від 16.12.2020 р. в п. 8 зазначено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання за адресою: м. Рівне, вул. Івана Вишенського,4, контактний тел.: № 0976459106. Про дату та час проведення засідання комісії споживача буде повідомлено додатково. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей Акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи.

Проте, доказів повідомлення споживача про дату та час проведення засідання комісії суду не надано.

Крім того, у вищевказаному акті про порушення вказано дату про проведення експертизи, яка має бути проведена 24 грудня 2020 року.

Водночас, позивачем додано до позовної заяви акт № 11803е експертизи лічильника від 21.01.2021 року проведеної без представника споживача ТОВ "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна". Доказів повідомлення споживача про проведення експертизи саме 21.01.2021 року (про зміну дати проведення експертизи вказаної в акті про порушення, перенесення проведення експертизи, тощо) суду не подано.

Відповідно до норм Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

Судом встановлено, що споживач - ТОВ "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна" не був належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання комісії з розгляду Акта про порушення № 387 від 16.12.2020 року.

Суд зазначає, що відповідно до абз. 1 та абз. 2 п. 11 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Позивачем не надано суду акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. Натомість, позивачем подано суду рахунок на оплату № 61004479 від 28.02.2021 року на суму 115 485,60 року та акт про перерахунок розподіленого об`єму газу від 22.01.2021 року, який складений до розгляду комісією АТ "Рівнегаз" акту про порушення № 387 від 16.12.2020 року, оформленого протоколом від 16.02.2021 року.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.ст. 77-79 ГПК України).

Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, судом встановлено, що:

- порушення Кодексу ГРС зафіксовані в Акті № 387 від 16.12.2020р. виявлені Оператором ГРМ за іншою адресою, ніж та яка відображена у додатку № 4 до Договору;

- фіксація самих порушень здійснена Оператором ГРМ не у спосіб визначений Кодексом (без необхідної відеофіксації);

- еспертиза приладів обліку була проведена без участі споживача, за відсутності доказів про його повідомлення про час та місце її проведення;

- донарахування необлікованого газу здійснено Оператором ГРМ за невстановленою ціною, виходячи з газового обладнання та його номінальної потужності інших ніж ті які знаходяться на об`єкті відповідача та зазначені в Договорі (додаток № 4);

- акт-розрахунок необлікованого газу складений до розгляду Акта про порушення та його задоволення комісією.

З огляду на зазначене, допущені Оператором ГРМ (позивачем у справі) порушення під час виявлення, фіксації, експертизи приладів обліку та донарахування обсягів необлікованого газу в їх сукупності спростовують аргументи викладені в позовній заяві, а подані суду на їх підтвердження докази є суперечливими, а отже не можуть бути беззаперечним доказом порушення з боку відповідача укладеного між сторонами Договору та положень Кодексу газорозподільних систем, а відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервісно-промислове підприємство "МБР Україна" про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 115 485 грн 60 коп.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що в задоволенні позову судом відмовлено, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн покладаються на позивача - Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз".

Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 18 червня 2021 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Р.В. Романюк