Рішення № 97764556, 07.04.2021, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
234/650/20
Номер документу
97764556
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/650/20

Провадження № 2/234/856/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Антонюка Д.І., представника позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

16.01.2020 року Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів у сумі 10439,20 грн..

Позов обґрунтовано тим, що 05.04.2016 року відповідач ОСОБА_2 звернулася до УПСЗН із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі державна соціальна допомога), у відповідності до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Порядок №250).

Рішенням УПСЗН відповідачці було призначено допомогу на період з 01.04.2016 року по 30.04.2016 року у розмірі 662,41 грн. щомісячно, а з 01.05.2016 року по 30.09.2016 року у розмірі 734,56 грн. щомісячно. В подальшому відповідач 25.01.2017 року, 27.07.2018 року та 23.01.2019 року зверталася до УПСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги, зазначаючи в деклараціях про доходи і майновий стан, що сукупний дохід її сім`ї складається із допомоги сім`ям з дітьми і аліментів.

До складу сім`ї відповідача ОСОБА_2 , згідно наданих декларацій, належить донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Особи, при поданні документів для призначення державної соціальної допомоги, зобов`язані вказати достовірні дані про доходи сім`ї та майновий стан. До майнового стану осіб, які звернулись за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям належать: відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї; відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї.

Згідно акту перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором від 17.07.2019 року, встановлено, що відповідач з 23.03.2018 року зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань та реєстрі платників єдиного податку, як фізична особа-підприємець.

Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та пункту 25 Порядку № 250, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Пунктом 28 Порядку визначено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов`язаний повернути суму надмірно виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету, а у разі неповернення питання про їх стягнення вирішується у судовому порядку.

Пунктом 12 Порядку №250, в редакції, яка діяла на час призначення допомоги, було визначено, що у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Рішенням УПСЗН від 19.07.2019 року здійснено перерахунок державної соціальної допомоги, яка була призначена ОСОБА_2 на підставі недостовірних даних про її доходи та розрахована згідно п.28 Порядку сума надміру виплачених коштів за період з за період з 01.07.2018 року по 30.06.2019 року, склала 10439,20 грн..

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві, та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала, просила відмовити у стягненні переплати бюджетних коштів та заначила, що згідно пункту 25 Порядку №250 поверненню підлягає саме надміру виплачена державна допомога та законодавець пов`язує повернення надміру отриманих коштів, наданих у якості державної соціальної допомоги саме з недобросовісного набувача, яку згідно ст. 81 ЦПК України має довести позивач, однак до суду не надано жодного належного та допустимого доказу, що в період з 27.07.2018 року по 16.07.2019 року УПСЗН було вжито певних заходів для виконання покладених на нього обов`язків. А крім того, нею доводилося до відома УПСЗН про реєстрацію як ФОП та надавалася довідка про відсутність доходів від підприємницької діяльності, однак спеціаліст УПСЗН заначила, що не потрібно вказувати в декларації реєстрацію як ФОП, так як дохід у неї був відсутній. Разом з тим, зазначені обставини не мали негативного впливу на розмір призначеної та виплаченої державної соціальної допомоги, так як у зазначені періоди часу вона не отримувала прибутку від підприємницької діяльності, що в свою чергу не змінило її майновий стан.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог УПСЗН необхідно відмовити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_2 27.07.2018 року та 23.01.2019 року року зверталася до УПСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, та рішеннями УПСЗН про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 15.08.2018 року та 05.02.2019 року соціальну допомогу було призначено на періоди з 01.07.2018 року по 07.11.2018 року у розмірі 960,95 грн., з 08.11.2018 року по 31.12.2018 року у розмірі 1320,92 грн., а з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року у розмірі 657,19 грн. (процент щомісячного розміру допомоги 80%).

Відповідно інформації, зазначеною ОСОБА_2 в Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу її сім`ї входить донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до преамбули Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі Закон) - цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям і сприяння їх економічній самостійності.

Згідно ст. 1 цього ж Закону, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Статтею 4 даного Закону, в редакції, яка діяла на час виникнення правовідносин, було передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно. Згідно з пунктом 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до частини ст. 7 Закону, в редакції на час виникнення правовідносин, державна соціальна допомога не призначається, у випадках коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Згідно з ч. 4 цієї норми Закону, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги можливо за обов`язкової наявності умов передбачених частиною 1 ст. 7 Закону, відсутність обставин, передбачених частиною 2 ст. 7 цього Закону; необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону; наявність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

З матеріалів справи вбачається, що в поданих відповідачкою заявах про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям зазначено, що її доходи складаються із допомоги УПСЗН, аліменти вона не отримує, в офіційному та цивільному шлюбі не перебуває, з батьком дитини не проживає, не вчиться, не працює, на обліку у службі зайнятості не перебуває, підприємницьку діяльність не веде, трудової книжки не має.

Згідно до Акту перевірки (напрямок ДФС) від 17.07.2019 року держаного соціального інспектора Кулініч Н.В., внаслідок перевірки достовірності та повноти інформації про доходи, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги – інформація надана ДФС містить суми ДСД, які не впливають на право призначення. За даними Єдиного державного реєстру платників єдиного податку, заявник є ФОП з 23.03.2018 року, 2 група. При зверненні до УПСЗН доходи від підприємницької діяльності не задекларовані та не враховані при розрахунку ДСД.

У відзиві на позовну заяву, та в судовому засіданні ОСОБА_2 зазначала, що на час звернення до УПСЗН із заявами про надання соціальної допомоги доходів від підприємницької діяльності у неї не було, та їй інспектор пропонував не вказувати в декларації, що вона зареєстрована як ФОП, так як доходи дорівнювалися нулю.

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, від 12.07.2018 року №4659 та від 05.03.2021 року №11086, за період з 1 кварталу 2018 року по перший квартал 2019 року відповідач ОСОБА_2 доходів від здійснення підприємницької діяльності не отримувала.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачкою ОСОБА_2 не приховувалися та не навмисно в заяві зазначалися відомості, що вона не веде підприємницьку діяльність, оскільки її дохід як підприємця дорівнювався нулю та не впливають на право призначення допомоги.

Докази того, що відповідачка при поданні заяви про призначення допомоги та інформації про майновий стан, діяла із умислом подання недостовірних відомостей, з метою незаконного отримання державної соціальної допомоги відсутні, а також не встановлено доказів, що сім`я відповідачки отримувала дохід від підприємницької діяльності.

Отже, позивачем не наведено жодної обов`язкової умови припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», оскільки наявність доходів від підприємницької діяльності, які могли б вплинути на призначення допомоги не наведено; ознаки (обставини) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру - судом не встановлені.

Також, відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

За таких обставин, оцінюючи в сукупності зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617, місце знаходження: м. Краматорськ, вул. Маяковського, 21) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів – відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 16.04.2021 року.

Суддя Краматорського міського суду В. О. Заборський