
Справа № 127/73/21
Провадження № 2/127/27/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2021 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Воробйова В.В.,
за участю: секретаря Кобріної Г.О.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, мотивуючи позовну заяву тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку відповідач, який отримував житлову субсидію з 01.10.2014 року. ОСОБА_2 без звернення призначалася субсидія на опалювальний/неопалювальний період 2015-2018 р.р. згідно рішень про призначення.
У грудні 2019 року перевіркою достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи виявлено, що на період призначення субсидії на неопалювальний період 2016 року відповідач не повідомив про купівлю транспортного засобу, який був зареєстрований 21.04.2016 року. Вартість придбаного автомобіля становить 60000,00 грн, що на дату купівлі перевищує 50000,00 грн. В зв`язку з цим, виникла переплата коштів житлової будсидії за період з 01.05.2016 року по 30.04.2018 року в розмірі 37814,46 грн. ОСОБА_2 добровільно кошти не повернув, переплату коштів не визнає та на надіслані повідомлення не реагує, тому позивач звернувся до суду з цим позовом та просить стягнути з нього на користь позивача надміру виплачені кошти житлової субсидії в розмірі 37814,46 грн., а також покласти на відповідача судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, з підстав викладених у позові.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, надав заперечення та пояснив, що ним не заперечується той факт, що він разом із сім`єю зареєстрований та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема, в періодч часу з 2011 року по 2018 рік, коли призначалась субсидія. Кожен рік подавалися заяви про призначення житлової субсидії по сплаті за житлово-комунальні послуги та декларацію. У декларації від 19.04.2011 року він зазначив про перебування у власності автомобіля, придбаного в 2008 році. У подальшому всі заяви та декларації подавались від його імені, але заповнювались його дружиною. Так, у декларації за 2014 рік дружиною помилково не зазначено про наявність у власності сім`ї автомобіля. 11.08.2013 року було придбано автомобіль RENAULT MEGAN, 2002 року випуску, на підставі генеральної довіреності та заяви про розрахунок. Лише 20.04.2016 року відповідачем було укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу та зареєстровано на його ім`я. Просив у задоволенні позовних вимог Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників розгляду справи, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Судом встановлено, що 11.11.2014 року до Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернувся ОСОБА_2 із заявою про призначення з 01.10.2014 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбавання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива для житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, заявник зазначив номер особового рахунку (а.с. 33).
У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії/компенсації від 11.11.2014 року відповідач вказав відомості щодо трьох осіб - членів його сім`ї: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (а.с. 32).
Відповідачу було відомо про обов`язок повідомляти достовірні дані про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що підтверджується його підписом у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії/компенсації (а. с. 32, 33).
Відповідно до рішення позивача про призначення ОСОБА_2 субсидії від 11.11.2014 року йому призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 7 місяців, з жовтня 2014 року по квітень 2015 року включно щомісячно у розмірі 888,78 грн. (а.с. 31).
В подальшому, ОСОБА_2 без звернення призначалася субсидія на опалювальний/неопалювальний період 2015-2018 р.р. згідно рішень про призначення.
Зі змісту рішення позивача від 30.08.2016 року вбачається, що ОСОБА_2 було призначено субсидію на неопалювальний період з травня 2016 року по червень 2016 року включно щомісячно в сумі 441,25 грн. (а.с. 26).
Відповідно до рішення позивача про призначення ОСОБА_2 субсидії від 30.08.2016 року йому призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на неопалювальний період з липня 2016 року по квітень 2017 року включно щомісячно в сумі 660,01 грн (а.с. 27).
Згодом, на підставі рішення позивача, ОСОБА_2 було призначено субсидію на опалювальний період з жовтня 2016 року по жовтень 2016 року щомісячно в сумі 2505,78 грн. (а.с. 25).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 неодноразово призначалась субсидія на оплату житлово-комунальних послуг в наступних розмірах:
-за період з листопада 2016 року по лютий 2017 року включно щомісячно - в розмірі 2551,59 грн.;
-за період з травня 2017 року по травень 2017 рокувключно щомісячно – в розмірі 843,10 грн.;
-за період з березня 2017 року по березень 2017 року включно щомісячно – в розмірі 2501,39 грн.;
-за період з квітня 2017 року по квітень 2017 року включно щомісячно – в розмірі 2602,77 грн.;
-за період з червня 2017 року по квітень 2018 року включно щомісячно – в розмірі 947,03 грн.;
-- за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року включно щомісячно – в розмірі 2286,55 грн. (а.с. 20-24, 15).
Всього, за період з травня 2016 року по квітень 2018 року ОСОБА_2 було виплачено житлової субсидії у загальному розмірі 37814,46 грн., що і є переплатою (а.с. 13).
Вказані кошти було перераховано автоматично у період з травня 2016 року по квітень 2018 року до організацій, які надають послуги з опалення, газопостачання, електроенергії, гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення та вивезення сміття, що підтверджується Витягом з автоматизованої програми призначення житлової субсидії. Тому, суд не приймає до уваги твердження відповідача, що він не отримував субсидію.
Крім того, п. 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій визначено, що громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги.
Зі змісту договору купівлі-продажу транспортного засобу від 20.04.2016 року вбачається, що ОСОБА_6 продав, а ОСОБА_2 купив транспортний засіб марки «RENAULT» моделі «MEGAN» вартістю 60000,00 грн (а.с. 30). В судовому засіданні цей факт підтверджено відповідачем.
З матеріали справи вбачається, що вказаний вище автомобіль було зареєстровано за відповідачем 21.04.2016 року (а.с.14).
Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення, яке діяло на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу, це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Відповідно до пп. 5 п. 5 Положення, субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Пунктом 13 Положення передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Обов`язок щодо надання достовірної інформації про доходи зареєстрованих у квартирі осіб з метою отримання субсидій у відповідності до пунктів 13, 14 Положення покладено на отримувача субсидій.
Так, згідно з абз. 17 п. 14 Положення громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Відповідно до абз. 3 п. 20 Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до абз. 10 п. 20 Положення, сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (абз. 11 п. 20 Положення).
У судовому засіданні достовірно встановлено, що відповідач, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , після звернення із заявою про призначення житлової субсидії та призначення житлової субсидії на оплату комунальних послуг, наданих на цей будинок, придбав транспортний засіб вартість якого перевищує 50 тисяч гривень. При цьому, відповідач своєчасно протягом місяця, тобто у період з 21.04.2016 року по 21.05.2016 року не повідомив Департамент соціальної політики Вінницької міської ради про дану обставину.
Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листами від 02.03.2020 року, від 06.07.2020 року та від 31.08.2020 року запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 10-12).
Суд критично оцінює доводи відповідача щодо того, що він не підписував заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи та майновий стан, а його дружина, оскільки жодних належних та допустимих доказів про це суду не надано.
Також, суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що автомобіль ним було придбано в 2013 році на підставі генеральної довіреності та лише в 2016 році ним було укладено договір купівлі-продажу і зареєстрований за ним. Відповідно до положень чинного законодавства, зокрема ст.ст. 328, 334, ЦК України право власності на автомобіль виникає з моменту його державної реєстрації. А наявність генеральної довіреності не породжує правових наслідків у вигляді переходу права власності від продавця до покупця.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).
Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.
Окрім цього, у заяві про призначення житлової субсидії відповідач зобов`язався повідомити позивача в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання житлової субсидії.
Відтак, відповідач знав про обставини, що можуть вплинути на отримання житлової субсидії та не повідомив позивача про них, що є зловживанням з його боку.
З огляду на викладене та враховуючи, що ОСОБА_2 отримував житлову субсидію за період з травня 2016 року по квітень 2018 року, при цьому в порушення п. 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, не повідомив протягом 30 календарних днів про купівлю транспортного засобу за суму, яка перевищує 50 тис. гривень, суд вважає, що грошові кошти були набуті без достатньої правової підстави.
Згідно з ч.1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути безпідставно набуте майно в натурі.
Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись п.п. 1, 5, 13, 14, 20 Положення про порядок призначення житлових субсидій, ст.ст. 15, 1212, 1213 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії у розмірі 37814,46 грн. (тридцять сім тисяч вісімсот чотирнадцять гривень 46 коп.).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складений 18.06.2021 року.
Суддя: