
Справа № 420/9683/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді – Бутенко А.В., за участю секретаря – Сініцина А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РЕГРАН» (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 36) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корпус, 30), за участю 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Публічного акціонерного товариства «Одеський автоскладальний завод» (65003, м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, 29) про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕГРАН» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку за участю 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Публічного акціонерного товариства «Одеський автоскладальний завод», в якому позивач, з урахуванням змінених позовних вимог просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 335-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09 вересня 2020 року;
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 336-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09 вересня 2020 року.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем було отримано від Третьої особи Повідомлення про розірвання договору про обслуговування рахунків в цінних паперах та лист з вимогою скласти та передати еміненту обліковий реєстр та документи про обстеження цінних паперів. Позивач повідомив про неможливість надання таких документів, оскільки відсутнє програмне забезпечення. В червні позивачем від відповідача отримано запит про надання інформації стосовно пояснень щодо відмови Депозитарної установи у розірванні договірних відносин за ініціативою емінента. У липні позивач отримав постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №335-ДП-т. Щодо постанови №336-ДП-Т, позивач зазначає, що в лютому відповідачем прийнято рішення щодо заборони торгівлі цінними паперами, зокрема, емінента. У період з лютого по березень позивачем не здійснювалася торгівля цінними паперами ПАТ «Одеський автоскладальний завод» на підставі рішення відповідача. Однак, в липні позивач отримав постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно не виконання позивачем рішення.
Позивач, вважаючи, що постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, не відповідають вимогам обґрунтованості, добросовісності, розсудливості та пропорційності та винесені з порушенням законодавства, звернувся до суду з даним позовом.
21.10.2020 року за вх. № 43999/20 від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що до Комісії надійшла скарга ПАТ «Одеський автоскладальний завод», в якій зазначено про те, що: між ПАТ «Одеський автоскладальний завод» та ТОВ «РЕГРАН» було укладено договір про обслуговування рахунків в цінних паперах власників, а згодом укладено договір про обслуговування рахунків в цінних паперах власників у новій редакції; протоколом засідання наглядової ради ПАТ «ОДАЗ» вирішено змінити депозитарну станову, у зв`язку з чим ПАТ «ОДАЗ» листом повідомив позивача про розірвання договору в односторонньому порядку, відповідно до п. 6.4 договору, реалізувавши своє право на одностороннє розірвання договору, повідомивши ДУ про намір достроково розірвати договір в односторонньому порядку; листом ПАТ «ОДАЗ» повторно повідомило ДУ про намір достроково розірвати договір в односторонньому порядку та про сплив строку, становлений договором, відповідно до п. 6.4 якого передбачено, що про намір достроково розірвати цей договір в односторонньому порядку сторона, яка прийняла таке рішення, повинна надіслати відповідне письмове повідомлення іншій стороні за її місцезнаходженням не менше ніж за 45 календарних днів до дати припинення дії договору внаслідок розірвання. Крім того, ПАТ «ОДАЗ» у листі звернулося з вимогою скласти та передати ПАТ «ОДАЗ» обліковий реєстр власників, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються ДУ. З викладеного вище вбачається, що ПАТ «Одеський автоскладальний завод» листами реалізував право на одностороннє розірвання договору, повідомивши ТОВ «Регран» про намір достроково розірвати договір в односторонньому порядку з 02.03.2020. Зазначені повідомлення, відповідно до вимог законодавства містять інформацію щодо реквізитів нової депозитарної установи та визначену дату припинення дії договору а дату обліку, на яку ТОВ «Регран» має скласти обліковий реєстр власників, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються відповідно до договору. Однак, позивачем не було здійснено відповідних дій, передбачених законодавством у разі одностороннього розірвання емінентом договору про обслуговування рахунків в цінних паперах власників. Таким чином, в діях TОB «Регран» вбачаються ознаки порушення норм п.16 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов №862 в частині недотримання норм п.9, 10 розділу 5 Положення №47. У зв`язку з чим у відношенні ТОВ «РЕГРАН» було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Враховуючи викладене вище, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №335-ДП-ДУ, якою за відмову ліцензіата, не передбачену нормативно-правовим актом Комісії з питань провадження депозитарної діяльності, та договором, укладеним між депозитарною установою та емітентом, та/або внутрішнім положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи, у проведенні депозитарних операцій, складанні та наданні облікового реєстру емітенту за відповідним розпорядженням, а також, ухилення від проведення депозитарних операцій, застосовано у відношенні ТОВ «РЕГРАН» санкцію у вигляді зупинення на строк до 16.10.2020 дії ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльність депозитарної установи, виданої на підставі рішення Комісії №2326 від 10.10.2013 із необмеженим строком. Відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №335-ДП-ДУ від 09.09.2020 ТОВ «РЕГРАН» необхідно вчинити дії, передбачені пунктом 2 розділу III Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної Діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затвердженого рішенням Комісії від 14 травня 2013 року № 816.
Щодо постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.09.2020 №336-ДП-Т. Рішенням НКЦПФР «Щодо заборони торгівлі цінними паперами» №84, з 26.02.2020 року заборонено торгівлю цінними паперами, зокрема, ПАТ «Одеський автоскладальний завод». Рішення Комісії оприлюднено на офіційному вебсайті Комісії 2.02.2020 року. 04.03.2020 та 20.03.2020 до Комісії надійшло звернення ОСОБА_1 , в якому було зазначено про те, що ТОВ "РЕГРАН" вчиняються правочини з цінними паперами ПАТ «ОДАЗ», пов`язані з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами. За результатами моніторингу адміністративних даних, наданих на виконання вимог Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії 25 вересня 2012 №1283, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 жовтня 2012 за №1737/22049, встановлено, що у період з 26.02.2020 року та по 13.03.2020 року ТОВ «РЕГРАН» здійснювало операції з цінними паперами ПАТ «ОДАЗ» у відношенні якого Комісією прийнято рішення щодо заборони торгівлі цінними паперами. За таких обставин, Товариством не виконано рішення НКЦПФР №84, за що пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України передбачена юридична відповідальність. У зв`язку з чим, у відношенні ТОВ «РЕГРАН» було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 30.07.2020 №296-ДП-Т. 09.09.2020р. уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №336-ДП-Т, якою за невиконання рішення Комісії у відношенні ТОВ «РЕГРАН» застосовано санкцію у вигляді штрафу.
17.12.2020 року за вх. № ЕП/24738/20 та 21.12.2020 року за вх. № 54494/20 від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якому представник підтримав позицію викладену в позовній заяві та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заяви чи клопотання від сторін.
30.09.2020 року від представника позивача надійшла заява про забезпечення позовної заяви.
19.10.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
02.11.2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів.
08.12.2020 року від представника відповідача надійшла заява про участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
14.12.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.
16.12.2020 року від представника позивача надійшли клопотання про продовження строку для надання відповіді на відзив, про участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
21.12.2020 року від представника позивача надійшли клопотання про зупинення провадження по справі, про продовження строку для надання відповіді на відзив, про участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
05.04.2021 року від представника відповідача надійшла заява про участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
06.04.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання та клопотання про долучення доказів.
20.04.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання.
19.05.2021 року від представника позивача надійшло клопотання про зміну позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09 вересня 2020 року.
Процесуальні дії, вчинені судом.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено підготовче засідання на 20 жовтня 2020 року о 14.00 год.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року заяву представника позивача про вжиття заходів забезпечення позову задоволено та зупинено дію Постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 335-ДП-ДУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09 вересня 2020 року, Розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09 вересня 2020 року до набрання законної сили судовим рішенням.
20.10.2020 року, протокольною ухвалою суду, відкладено підготовче засідання до 16.11.2020 року об 11.30 год.
16.11.2020 року, протокольною ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання до 10.12.2020 року до 10.30 год.
Ухвалою суду від 10.12.2020 року прийнято рішення допустити участь сторін в судовому засіданні в режимі відеоконференції щодо розгляду адміністративної справи. Призначено проведення судового засідання для розгляду справи в режимі відеоконференції на 17.12.2020 року о 11.30 год. та зупинено провадження по справі № 420/9683/20 до 17.12.2020 року до 11.30 год.
Ухвалою суду від 17.12.2020 року зупинено провадження по справі до набрання законної сили рішенням П`ятого апеляційного адміністративного суду у справі №420/5056/20.
07.04.2021 року, у зв`язку із перебуванням головуючого судді на лікарняному, підготовче засідання відкладено до 21.04.2021 року до 11.30 год.
Ухвалою суду від 12.04.2021 року прийнято рішення допустити участь сторін в підготовчому засіданні в режимі відеоконференції щодо розгляду адміністративної справи. Призначено проведення підготовчого засідання для розгляду справи в режимі відеоконференції на 21.04.2021 року о 11.30 год.
21.04.2021 року, протокольною ухвалою суду, продовжено зупинення по справі до 19.05.2021 року об 11.30 год.
19.05.2021 року, протокольною ухвалою суду поновлено провадження по справі, закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 08.06.2021 року об 11.30 год.
08.06.2021 року в судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з урахуванням уточнень та просив задовольнити позовні вимоги з урахуванням уточнень.
Представник відповідачів проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
В судовому засіданні 08.06.2021 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду про часткове задоволення адміністративного позову.
Обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕГРАН» (далі – ТОВ «РЕГРАН»), ідентифікаційний код юридичної особи – 23876083, здійснює професійну діяльність на фондовому ринку -депозитарну діяльність, що підтверджується ліцензією серії АЕ № 286597 від 10.10.2013 року.
19.09.2013 року між Публічним акціонерним товариством «Одеський автоскладальний завод» (далі – ПАТ «Одеський автоскладальний завод») та ТОВ «РЕГРАН» укладено Договір № 13-09/03 про обслуговування рахунків в цінних паперах власників.
26.02.2020 року від ПАТ «Одеський автоскладальний завод» на адресу ТОВ «РЕГРАН» надійшло повідомлення про розірвання договору про обслуговування рахунку в цінних паперах № 13-09/03 з 02.03.2020 року, в якому ПАТ «Одеський автоскладальний завод», також, просив скласти реєстр.
13.04.2020 року від ПАТ «Одеський автоскладальний завод» на адресу ТОВ «РЕГРАН» надійшов лист від 10.04.2020 року за вих. № 20/04-20, в якому зазначалося про необхідність складання та передання еміненту облікового реєстру та документів, у разі обтяження цінних паперів власників зобов`язаннями.
15.04.2020 року ТОВ «РЕГРАН» листом №20-04/04 повідомив ПАТ «Одеський автоскладальний завод» про неможливість надання реєстру.
06.05.2020 року на адресу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшла скарга щодо невиконання ТОВ «РЕГРАН» зобов`язань по складанню облікового реєстру власників ПАТ «Одеський автоскладальний завод».
18.05.2020 року на адресу ТОВ «РЕГРАН» надійшов запит Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо надання інформації та копії документів, а саме: документи з емінентом щодо обслуговування рахунків в цінних паперах власників; листи, звернення, повідомлення від емінента про розірвання договірних відносин з ТОВ «РЕГРАН»; відповіді ТОВ «РЕГРАН»; інформація стосовно пояснень щодо відмови Депозитарної установи у розірванні договірних відносин за ініціативою емінента.
05.06.2020 року листом № 20-06/01 ТОВ «РЕГРАН» повідомила Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку надав копії витребуваних Комісією документів.
05.06.2020 року ТОВ «РЕГРАН» отримано лист від ПАТ «Одеський автоскладальний завод», відповідно до якого ПАТ «Одеський автоскладальний завод» просив надати рахунок на оплату послуг у зв`язку із розірванням договору № 13-09/03.
05.06.2020 року ТОВ «РЕГРАН» листом №20-06/02 повторно повідомив ПАТ «Одеський автоскладальний завод» про неможливість надання реєстру.
21.07.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
30.07.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено Акт № 295-ДП-ДУ про правопорушення на ринку цінних паперів.
31.07.2020 року ТОВ «РЕГРАН» направило лист до ПАТ «НДУ» щодо можливості врегулювання ситуації, яка склалася між ТОВ «РЕГРАН» та ПАТ «Одеський автоскладальний завод» відносно виконання зобов`язань з передачі облікового реєстру, оскільки наявне програмне забезпечення «Depend GUI» не містить функціональної можливості формування облікового реєстру. Тому ТОВ «РЕГРАН» не має технічної та правової можливості сформувати та передати обліковий реєстр.
31.08.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «РЕГРАН» відбувся 09.09.2020 року об 11.10 год.
09.09.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 335-ДП-ДУ про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за відмову ліцензіата, не передбачену нормативно-правовим актом Комісії з питань провадження депозитарної діяльності, та договором, укладеним між депозитарною установою та емітентом, та/або внутрішнім положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи, у проведенні депозитарних операцій, складанні та наданні облікового реєстру емітенту за відповідним розпорядженням, а також, ухилення від проведення депозитарних операцій, застосовано у відношенні ТОВ «РЕГРАН» санкцію у вигляді зупинення на строк до 16.10.2020 року дії ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльність депозитарної установи, виданої на підставі рішення Комісії №2326 від 10.10.2013 із необмеженим строком. Відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №335-ДП-ДУ від 09.09.2020 року. ТОВ «РЕГРАН» необхідно вчинити дії, передбачені пунктом 2 розділу III Порядку зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної Діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затвердженого рішенням Комісії від 14 травня 2013 року № 816.
09.09.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято розпорядження № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким ТОВ «РЕГРАН» зобов`язано у термін до 30.09.2020 року усунути порушення законодавства шляхом дотримання вимог п.16 глави 1 Розділу ІІ Ліцензійних умов № 862 в частині виконання норм п.10 розділу 5 Положення №47, виконання умов договору про обслуговування рахунків в цінних паперах власників № 13-09/03 (в редакції від 04.09.2015 року), шляхом складання та передачі еміненту ПАТ «ОДАЗ» облікового реєстру власників, рахунки в цінних паперах яких обслуговуються депозитарною установою ТОВ «РЕГРАН» відповідно до цього договору, та до 05.10.2020 року письмово проінформувати про виконання цього розпорядження уповноважену особу Комісії та управління ліцензування інфраструктури фондового ринку.
25.02.2020 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення № 84 щодо заборони торгівлі цінними паперами, відповідно до якого з 26.02.2020 року заборонено торгівлю цінними паперами, зокрема, ПАТ «Одеський автоскладальний завод», а саме: вчинення торговцями цінними паперами правочинів з цінними паперами емінента, пов`язаних з переходом прав на цінні папери і прав за цінними паперами.
04.03.2020 року та 20.03.2020 року до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшли листи від акціонера ПАТ «Одеський автоскладальний завод» щодо перевірки ТОВ «РЕГРАН» з питань виконання рішення Комісії від 25.02.2020 року № 84.
26.03.2020 року на адресу ТОВ «РЕГРАН» від Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку надійшов запит стосовно торгівлі цінними паперами ПАТ «Одеський автоскладальний завод» за період з 27.02.2020 року по 13.03.2020 рік включно, підстав такої торгівлі та надання пояснень щодо не виконання рішення Комісії № 84 від 25.02.2020 року.
04.05.2020 року ТОВ «РЕГРАН» листом повідомив, що тексту Рішення № 84 не отримувало, а тому не знали про існування такого рішення. Про існування Рішення ТОВ «РЕГРАН» стало відомо з листа ПАТ «Одеський автоскладальний завод» від 20.03.2020 року, у зв`язку з чим 24.03.2020 року директором прийнято Наказ № 20-03/03 «Про виконання приписів рішення НКЦПФР № 84 від 25.02.2020 року», яким заборонено від 24.03.2020 року вчиняти правочини з купівлі-продажу цінних паперів, міни цінних паперів ПАТ «Одеський автоскладальний завод».
21.07.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
30.07.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено Акт № 296-ДП-Т про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме невиконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
26.08.2020 року ТОВ «РЕГРАН» надав пояснення щодо вчинення правочинів з цінними паперами емінентів у період з 26.02.2020 по 13.03.2020 року.
31.08.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «РЕГРАН» відбувся 09.09.2020 року об 11.15 год.
09.09.2020 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 336-ДП-Т про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за невиконання рішення Комісії у відношенні ТОВ «РЕГРАН» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 30 600, 00 грн.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами ст.2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР (далі – Закон № 448/96-ВР) встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою:
реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних;
створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства;
одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів;
забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів;
гарантування прав власності на цінні папери;
захисту прав учасників фондового ринку (у тому числі споживачів фінансових послуг) щодо фінансових послуг, які надаються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
інтеграції в європейський та світовий фондові ринки;
дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства;
запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів;
контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов`язків учасників ринку цінних паперів;
видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
реєстрація випусків цінних паперів, звітів про результати розміщення цінних паперів та затвердження проспектів цінних паперів;
контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів, звіту про результати розміщення цінних паперів та затвердження проспекту цінних паперів;
створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії;
контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Статтею 5 Закону № 448/96-ВР визначено, що Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 5 ст.8 Закону № 448/96-ВР передбачено, що у разі порушення законодавства про цінні папери та/або про систему накопичувального пенсійного забезпечення виносити попередження, зупиняти на строк до одного року обіг цінних паперів, зупиняти або анулювати дію ліцензій, передбачених статтею 4 цього Закону.
Відповідно до абз.1 п.8 ст.11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, законодавства про акціонерні товариства.
Так, ст.12 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов`язаними з таким правопорушенням документами протягом п`яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів, у системі накопичувального пенсійного забезпечення.
Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до абзаців другого і четвертого статті 3, статті 4, пунктів 9, 27 частини другої статті 7 та пункту 13 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку Рішенням від 21.05.2013 року № 862 затвердила «Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - депозитарної діяльності та клірингової діяльності» (далі – Ліцензійні умови № 862).
Так, пунктом 16 глави 1 розділу II Ліцензійних умов № 862 передбачено, що Депозитарна установа протягом строку провадження депозитарної діяльності зобов`язана дотримуватись вимог, зокрема:
Законів України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про депозитарну систему України» з питань, що стосуються провадження діяльності - депозитарної діяльності;
Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо особливостей ведення бухгалтерського обліку в частині застосування міжнародних стандартів, подання та оприлюднення фінансової звітності;
Законів України «Про акціонерні товариства» та «Про господарські товариства» у частині виконання вимог щодо формування резервного капіталу (фонду) товариства;
установленого законодавством України порядку прийняття та оформлення громадян на роботу відповідно до вимог глави III Кодексу законів про працю України (укладання трудового договору з найманим працівником) (крім банку);
нормативно-правового акта Комісії, що регулює правила (порядок) провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності;
пруденційних нормативів, встановлених Положенням щодо пруденційних нормативів професійної діяльності на фондовому ринку та вимог до системи управління ризиками, затвердженим рішенням Комісії від 01 жовтня 2015 року № 1597, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2015 року за № 1311/27756, для діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку;
внутрішніх документів депозитарної установи, які стосуються зазначеної в ліцензії діяльності.
Порядок дій емітента та професійних учасників депозитарної системи України щодо забезпечення існування у бездокументарній формі іменних цінних паперів, випуски яких не були переведені у таку форму в установленому законодавством порядку до набрання чинності Законом України «Про депозитарну систему України» (далі - Закон), а також порядок обслуговування в депозитарній системі рахунків у цінних паперах власників, відкритих емітентом у процесі дематеріалізації, у тому числі до набрання чинності Законом, регулюється Положенням про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженим Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.01.2014 року № 47 (далі – Положення № 47).
В пункті 1 Розділу ІІ Положення № 47 зазначено, що емітент для забезпечення існування іменних цінних паперів певного випуску у бездокументарній формі, якщо документи системи реєстру не були передані емітенту реєстратором і не знаходяться у нього на зберіганні як в уповноваженого на зберігання, до дати прийняття відповідного рішення щодо цього випуску повинен здійснити дії щодо з`ясування інформації стосовно наявності документів системи реєстру у депозитарній установі, яка остання до набрання чинності Законом здійснювала ведення реєстру власників іменних цінних паперів цього випуску, як в уповноваженого на зберігання (далі - Уповноважена установа) відповідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17 жовтня 2006 року № 1000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2007 року за № 49/13316 (далі - Положення про ведення реєстру).
Відповідно до п.9 Розділу V Положення № 47 емітент та/або депозитарна установа мають право розірвати договір про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів, що був між ними укладений.
У випадку розірвання емітентом договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів в односторонньому порядку (у тому числі за рішенням суду) емітент повинен у порядку та строки, визначені договором, письмово повідомити депозитарну установу, з якою укладений цей договір (далі - попередня депозитарна установа), про розірвання договору. Таке повідомлення повинно містити інформацію щодо реквізитів нової депозитарної установи (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження), про визначену його уповноваженим органом дату припинення дії договору та дату обліку, на яку попередня депозитарна установа має скласти обліковий реєстр власників (далі - обліковий реєстр), рахунки в цінних паперах яких обслуговуються нею відповідно до договору з емітентом (далі - дата обліку).
Депозитарна установа припиняє виконання операцій за рахунками власників, які обслуговуються відповідно до договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів та включені до облікового реєстру після дати обліку.
Емітент після укладання договору про відкриття/обслуговування рахунків у цінних паперах власників цінних паперів з новою депозитарною установою повинен:
письмово повідомити власників про обрання нової депозитарної установи із зазначенням її реквізитів (повне найменування, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження, телефони контактної особи);
забезпечити передання облікового реєстру від попередньої депозитарної установи до нової депозитарної установи;
забезпечити відкриття рахунків у цінних паперах власникам, зазначеним в обліковому реєстрі, та зарахування на них належних власникам прав на цінні папери у новій депозитарній установі.
Згідно з п.10 Розділу V Положення № 47 протягом 5 робочих днів з дати обліку попередня депозитарна установа повинна скласти та передати емітенту:
обліковий реєстр. До цього реєстру не повинні бути включені власники, які протягом часу, що минув після укладання емітентом договору із депозитарною установою, перевели належні їм цінні папери цього емітента на обслуговування до обраної ними депозитарної установи або уклали договір про відкриття/обслуговування рахунку в цінних паперах з попередньою депозитарною установою;
у разі обтяження цінних паперів власників зобов`язаннями - документи, що були підставою для такого обтяження, які при переведенні випуску іменних цінних паперів у бездокументарну форму були передані попередній депозитарній установі (зберігачу цінних паперів) та зберігалися в ній (нього). Депозитарна установа до передання цих документів емітенту має зробити їх копії у паперовій формі для забезпечення їх подальшого зберігання відповідно до законодавства.
Обліковий реєстр складається у формі електронного документа у 2 примірниках (по одному примірнику емітенту та новій депозитарній установі) та передається на знімному машинному носії даних (магнітному, оптичному чи флеш) або з використанням засобів захищеного обміну даними. Передання емітенту облікового реєстру та документів щодо обтяження цінних паперів зобов`язаннями оформлюється актом приймання-передавання, який підписується уповноваженими представниками емітента та попередньої депозитарної установи, засвідчується печатками емітента та попередньої депозитарної установи.
Порядком зупинення дії та анулювання ліцензії на окремі види професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затверджений Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.05.2013 року № 816 (далі – Порядок № 816) передбачено, що Комісія у разі виявлення порушення законодавства застосовує до ліцензіата санкції, установлені Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за № 1855/22167.
Згідно Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за № 1855/22167 (далі – Правила розгляду справ) чинних на момент винесення постанов про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме пп.2.3 п.2 розділу XVII за правопорушення на ринку цінних паперів, зазначені у статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції, у вигляді зупинення на строк до одного року дії ліцензії, виданої Комісією, - за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів, у тому числі нормативно-правових актів Комісії.
Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку № 816 дія ліцензії може бути зупинена за відповідною постановою про накладення санкції за правопорушення (далі - постанова про накладення санкції) при встановленні порушень, зокрема, відмова ліцензіата, не передбачена нормативно-правовим актом Комісії з питань провадження депозитарної діяльності, та/або договором, укладеним між депозитарною установою та депонентом або емітентом, та/або внутрішнім положенням про депозитарну діяльність депозитарної установи, у проведенні депозитарних операцій, складанні та наданні облікового реєстру Центральному депозитарію цінних паперів, реєстру власників цінних паперів емітенту за відповідним розпорядженням, а також внесення завідомо недостовірних даних до системи депозитарного обліку або ухилення від проведення депозитарних операцій.
В п.7 розділу ІІ Порядку № 816 зазначено, що дія ліцензії зупиняється з дати, наступної від дати публікації вказаної інформації згідно з пунктом 6 цього розділу.
Також, відповідно до п.8 розділу ІІ Порядку № 816 у разі усунення ліцензіатом порушень, які стали підставою для зупинення дії ліцензії (за постановою), ліцензіат в установлений строк зобов`язаний надати до Комісії звіт, що складається в довільній формі та містить перелік заходів, проведених ліцензіатом для усунення правопорушення, перелік підтверджуючих ці заходи документів та засвідчені копії відповідних документів, що підтверджують усунення цих порушень, не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня закінчення строку зупинення дії ліцензії.
Висновки суду.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.09.2020 №335-ДП-ДУ, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи 26.02.2020 року на адресу ТОВ «РЕГРАН» надійшло повідомлення ПАТ «Одеський автоскладальний завод» про розірвання договору про обслуговування рахунку в цінних паперах № 13-09/03 з 02.03.2020 року, в якому ПАТ «Одеський автоскладальний завод» просив скласти обліковий реєстр власників, рахунку в цінних паперах яких обслуговуються депозитарною установою.
Однак, позивачем не було виконано своїх зобов`язань щодо складання та передання ПАТ «Одеський автоскладальний завод» облікового реєстру власників, рахунку в цінних паперах яких обслуговуються депозитарною установою, які передбачені пунктом 9 розділу V Положення № 47, у разі одностороннього розірвання емінентом договору про обслуговування рахунків в цінних паперах власників.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях ТОВ «РЕГРАН» наявні ознаки порушення норм п.16 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов №862 в частині недотримання норм пунктів 9, 10 розділу V Положення № 47.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується.
Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувало, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про обґрунтованість прийнятої уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку постанови № 335-ДП-ДУ про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до ТОВ «РЕГРАН» застосовано санкцію у вигляді зупинення на строк до 16.10.2020 року дії ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме: депозитарної діяльність депозитарної установи, виданої на підставі рішення Комісії №2326 від 10.10.2013 із необмеженим строком.
Щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.09.2020 №336-ДП-Т, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 420/5056/20 за позовом акціонера ПАТ "ОДЕСЬКИЙ АВТОСКЛАДАЛЬНИЙ ЗАВОД" ОСОБА_2 до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, третя особа: ПАТ "ОДЕСЬКИЙ АВТОСКЛАДАЛЬНИЙ ЗАВОД" про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року визнано протиправним та скасовано Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №84 від 25 лютого 2020 року “Щодо заборони торгівлі цінними паперами” в частині заборони торгівлі цінними паперами ПУБЛІЧНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ “ОДЕСЬКИЙ АВТОСКЛАДАЛЬНИЙ ЗАВОД” (ідентифікаційний код юридичної особи 00231604).
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року, апеляційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2020 року – залишено без змін.
Оскільки постанова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 336-ДП-Т від 09.09.2020 року прийнята на підставі невиконання позивачем Рішення № 84 від 25.02.2020 року, яке скасоване рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2020 року, суд дійшов висновку про протиправність винесеної постанови від 09.09.2020 року № 336-ДП-Т та наявність підстав для її скасування.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, ну думку суду, належним способом захисту прав позивача, який забезпечить їх ефективне поновлення, є визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 336-ДП-Т від 09.09.2020 року.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09 вересня 2020 року, суд зазначає, що представником позивача в підготовчому засіданні надано клопотання про відмову від позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування розпорядження № 100-ДП-ДУ від 09.09.2020 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 17.11.2020 року ТОВ «РЕГРАН» та ПАТ «Одеський автоскладальний завод» складено та підписано Акт приймання-передавання облікового реєстру власників іменних цінних паперів Публічного акціонерного товариства «Одеський автоскладальний завод», відповідно до якого ТОВ «РЕГРАН» передало, а ПАТ «Одеський автоскладальний завод» прийняло обліковий реєстр власників іменних цінних паперів ПАТ «Одеський автоскладальний завод» станом на 10.11.2020 року в електронній формі на знімному машинному носії даних (CD) у 2-х примірниках.
Оскільки, позивачем виконане Розпорядження № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09 вересня 2020 року та у зв`язку з тим, що на теперішній час вказане розпорядження втратило свою дію, суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника позивача та прийняти відмову від позову в частині визнання протиправним та скасування розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 100-ДП-ДУ про усунення порушень законодавства про цінні папери від 09 вересня 2020 року.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
З огляду на вищевказане, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, а тому підлягають частковому задоволенні.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в загальній сумі 6306,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією № СВ03967165/1 від 30.09.2020 року.
Оскільки позовні вимоги ТОВ «РЕГРАН» задоволено частково, тому понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають частковому присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Керуючись ст.ст. 6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «РЕГРАН» (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 36) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корпус, 30), за участю 3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Публічного акціонерного товариства «Одеський автоскладальний завод» (65003, м. Одеса, вул. Отамана Чепіги, 29) – задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 336-ДП-Т від 09.09.2020 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «РЕГРАН» (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 36, код ЄДРПОУ 23876083), за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корпус, 30, код ЄДРПОУ 37956207) судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 18.06.2021 року.
Суддя А.В. Бутенко