
Справа № 420/3955/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
представника позивача адвоката Дігуляр В.В. (згідно ордеру),
представника відповідача Мунтян Є.О. (згідно витягу),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області від 06 листопада 2020 року № Ф-11654-52 на суму 4541,09 грн. до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області від 08 лютого 2021 року № Ф-11654-52 на суму 4541,09 грн. до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області судовий збір у розмірі 908,00 грн.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що він припинив свою підприємницьку діяльність та втратив статус фізичної особи-підприємця ІНФОРМАЦІЯ_1 . Передбачену законодавством звітність позивач здав та провів остаточні розрахунки зі сплати єдиного внеску. 05.06.2019 року позивач знову зареєструвався як ФОП та 04.02.2020 року подав звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2019 рік, в якому помилково відобразив нарахування єдиного внеску за січень-травень 2019 року. Про виявлену помилку позивач дві 21.02.2020 року та 06.10.2020 року повідомив відповідача, проте, відповідач проігнорував вимоги чинного законодавства та заяви позивача.
Ухвалою суду від 19.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 19.04.2021 року.
12.04.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який внаслідок надання звіту Д5 за 2019 рік з помилками, платником самостійно було донараховано єдиного внеску у сумі 4590,30 грн. Також, представник відповідача зазначає, що надання звіту про виявлені помилки проводиться після проведення за заявою платника податку документальної перевірки. Підставою для збільшення/зменшення нарахувань сум єдиного внеску є довідка/акт документальної перевірки. Однак, дані щодо проведення документальної перевірки ФОП ОСОБА_2 у 2019-2021 роках відсутні.
19.04.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.
Ухвалою суду від 11.05.2021 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 28.05.2021 року.
28.05.2021 року суд закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду по суті на 08.06.2021 року.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову.
Суд вислухав представників сторін, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 з 25.07.2018 року припинив підприємницьку діяльність як фізична особа-підприємець, номер запису: 25470060003002369.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 з 05.06.2019 року зареєстрований, як фізична особа-підприємець, номер запису: 25470000000004403.
04.02.2020 року ФОП ОСОБА_1 подав Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску Форма № Д5 (річна), який був прийнятий відповідачем.
При цьому, у вказаному звіті позивач припустився помилки: надмірно нарахував ЄСВ за період з січня по травень 2019 року включно, коли він не був зареєстрований як ФОП.
13.02.2020 року позивач подав до ГУ ДПС в Одеській області звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати, згідно з якою сума єдиного внеску, що належить до сплати зменшена на 4590,30 грн.
21.02.2020 року позивач звернувся до Саратської ДПІ ГУ ДФС в Одеській області про визнання звіту недійним.
З аналогічною заявою ФОП ОСОБА_1 звернувся 06.10.2020 року.
06.11.2020 року ГУ ДПС в Одеській області винесено вимогу №Ф-11654-52, якою нараховано ОСОБА_1 недоїмку зі сплати єдиного внеску у сумі 4541,09 грн.
08.02.2021 року ГУ ДПС в Одеській області винесено вимогу №Ф-11654-52, якою нараховано ОСОБА_1 недоїмку зі сплати єдиного внеску у сумі 4541,09 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку встановлено нормами Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010р. №2464-VI.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 5 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, взяття на облік осіб, зазначених:у пунктах 1, 4 частини першої статті 4 цього Закону, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", - здійснюється на підставі відомостей про державну реєстрацію створення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації їх припинення, наданих згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", у день отримання зазначених відомостей.
Обов`язки платників єдиного внеску виникають: у осіб, зазначених в абзацах четвертому, шостому та сьомому пункту 1, пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - з початку провадження відповідної діяльності.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 частини першої статті 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується
для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з ч. ч. 1, 8,11 ст. 9 ЗУ “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”, єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування ЄСВ у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов`язок особи самостійно визначити цю базу, розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.
Метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов`язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
При цьому, обов`язки у ОСОБА_1 , як платника єдиного внеску, з огляду на приписи Закону, виникли лише після початку провадження ним підприємницької діяльності.
Враховуючи, що єдиною метою збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством саме прав фізичних осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та те, що у період січень-травень 2019 року позивач не був зареєстрований як фізична особа-підприємець, не мав обов`язку зі сплати єдиного внеску, суд робить висновок про наявність підстав для визнання противними та скасування податкових вимог №Ф-11654-52 від 06 листопада 2020 року на суму 4541, 09 грн. та № Ф-11654-52 від 08 лютого 2020 року на суму 4541, 09 грн.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 908,00 грн. судового збору.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог.
Визнати протиправними та скасувати податкові вимоги Головного управління ДПС в Одеській області №Ф-11654-52 від 06 листопада 2020 року на суму 4541, 09 грн. та № Ф-11654-52 від 08 лютого 2020 року на суму 4541, 09 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач – ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 43142370, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65007).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 18 червня 2021 року.
Суддя Н.В. Бжассо