Рішення № 97755902, 18.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
420/5696/21
Номер документу
97755902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5696/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» (вул. Чорноморського козацтва,78, м. Одеса, 65003) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Перемоги,14, м. Київ, 01135) про визнання протиправною та скасування постанови, –

В С Т А Н О В И В:

До суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» (далі – ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК») до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови №237742 від 15.03.2021 року про застосування адміністративно - господарського штрафу у розмірі 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 16.01.2021 року на автомобільній дорозі М-05 «Київ – Одеса» (472 км + 811 км) посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртансбезпеки здійснено перевірку транспортного засобу з причепом DAF/KRONE, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , за результатом якої складено акт проведення перевірки №253339 від 16.01.2021, в якому встановлено наступні порушення: 1) порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: при нормативному навантаженні на одиничну вісь 11,00 тон, фактичне навантаження становить 11,54 тон; 2) порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» при наданні послуг з перевезення не забезпечено оформлення посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товаро - транспортної накладної.

На підставі акту перевірки №253339 від 16.01.2021 року відповідач прийняв постанови від 15.03.2021 року №237741 та №237742, кожною з яких за порушення відповідно до ч.1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосував до ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» два адміністративно-господарських штрафи у розмірі 1700 грн за кожною постановою.

Позивач вказує, що відповідач постановами від 15.03.2021 №237741 та №237742, прийнятими на підставі акту перевірки, застосував до позивача адміністративно господарські штрафи у розмірі 1700 грн за порушення одного виду, а саме за відсутність у водія документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів, передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», що за своєю суттю є одним порушенням, за яке встановлено одну санкцію у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Позивач зазначив, що посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складено повністю ідентичні постанови від 15.03.2021 року №237741, №237742 без зазначення за відсутність якого з необхідних документів відповідач застосовує відповідальність передбачену ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивач вважає, що постанова від 15.03.2021 року №237742 про застосування до ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» адміністративно-господарського штрафу не відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, порушує права та законні інтереси позивача, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 05.05.2021 року позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження по справі, вирішено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду від 05.05.2021 року про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі по справі №420/5696/21 отримана представником Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 17.05.2021 року, представником Державної служби України з безпеки на транспорті – 17.05.2021 року.

У встановлений 15-дений строк для подання відзиву на позов, відповідачі відзив не надали до суду. Станом на 18.06.2021 року відзив на позов до суду не надійшов, будь-яких заяв, клопотань від відповідачів не надійшло.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Спірні правовідносини щодо здійснення державного контролю на автомобільному транспорті виникли між позивачем, який є суб`єктом господарювання – ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» та суб`єктом владних повноважень – Південне міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Відповідно до пункту 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" №2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі Закон №2344-III).

Згідно з ч. 14 ст. 6 Закону №2344-III, державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до п. 2,4 зазначеного Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами державного контролю під час планових, позапланових та рейдових перевірок на підставі направлення на перевірку.

Пунктами 20 та 21 Постанови №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з Додатком 3.

Судом встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» Код ЄДРПОУ:вул. Чорноморського козацтва,78, м. Одеса, 65003 є юридичною особою , види діяльності, які здійснює товариство (за КВЕД): 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний), 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

16.01.2021 року на автомобільній дорозі М-05 «Київ – Одеса» (472 км + 811 км) посадовими особами Південного міжрегіонального управління Укртансбезпеки здійснено перевірку транспортного засобу з причепом DAF/KRONE, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 .

За результатом перевірки складено акт проведення перевірки №253339 від 16.01.2021, в якому зазначено про встановлення позивачем: 1) порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: при нормативному навантаженні на одиничну вісь 11,00 тон, фактичне навантаження становить 11,54 тон; 2) порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» при наданні послуг з перевезення не забезпечено оформлення посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, товарно-транспортної накладної. Також, складено розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів на загальну суму 13,50 євро.

Згідно з постановою №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом встановлено, що на підставі вказаного акту перевірки, в.о. начальника управління Укртрансбезпеки в Одеській області прийняв постанови від 15.03.2021 року:

№237742 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» в розмірі 1700,00 грн у відповідності до ч.1 абзацу 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт";

№237741, якою до ТОВ «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700,00 грн у відповідності до ч. 1 абзацу 3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Частина 1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлює відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт у вигляді адміністративно - господарських штрафів, зокрема, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону. За вказане порушення застосовується штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абз. 3 ч.1 ст.60).

Відповідно до ч.1 абз.3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дослідивши зміст постанов №237742 та №237741 від 15 березня 2021 року суд дійшов висновку, що вони є абсолютно ідентичними. Як в оскаржуваній постанові №237742, так і в постанові №237741 в графі щодо допущеного правопорушення зазначено « 16.01.21 а/д М-05 Київ-Одеса,452+811 (Підстава: акт від 16.01.21р. №253339». Таке рішення не відповідає вимозі до рішень суб`єкта владних повноважень щодо його обґрунтованості, вмотивованості та прийняття з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, які повинні бути відображені в постанові.

З урахуванням викладеного доводи позивача, що до нього застосований адміністративно-господарський штраф двічі за одне і теж порушення є обґрунтованими, не спростовується змістом прийнятих постанов.

Позивач фактично не заперечує наявності встановленого порушення (надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону), проте категорично не згодний про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу двічі.

Статтею 61 Конституції України проголошено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Суд вважає, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень та на якого відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень покладений обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, не надав суду відзи на позов та доказів про правомірність прийнятої постанови № 237742 від 15 березня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, яка оскаржується позивачем.

В силу приписів ч.4 ст.159 КАС України суд неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов по даній справі кваліфікує як визнання позову.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» зазначено, що принцип «належного врядування», передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникнути виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються

З урахуванням викладених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки №237742 від 15.03.2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 гривень.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанови Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки № 237742 від 15 березня 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 гривень.

Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» (вул. Чорноморського козацтва,78, м. Одеса, 65003, Код ЄДРПОУ 41611507) до Південного міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки (вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014,), Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Перемоги,14, м. Київ, 01135, Код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 15.03.2021 року №237742 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 гривень.

Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845; 03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14) в особі її територіального підрозділу Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (65014, м. Одеса, вул. Успенська,4) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКСПРЕС-ЛОГІСТІК» судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва