Рішення № 97755485, 18.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
400/315/21
Номер документу
97755485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

18 червня 2021 р.справа № 400/315/21

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомфізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 04.02.20 р. № 000001063201

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач або ФОП ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ДПС у Миколаївській області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 4 лютого 2020 р. № 000001063201.

Свої вимоги позивач обґрунтував наступним:

- акт перевірки, на підставі якого прийняте спірне податкове повідомлення-рішення, не містить підпису позивача або продавця ОСОБА_2 ;

- податкове повідомлення-рішення прийнято поза строком, встановленим ст. 86 п. 86.8. Податкового кодексу України (надалі - ПК України).

Відповідач позов не визнав, у відзиві просив в його задоволенні відмовити з тих підстав, що продавець ОСОБА_2 від підпису акту перевірки відмовилась, що засвідчено відповідним актом, а податкове повідомлення-рішення складно на 15 робочий день від дати отримання позивачем акту перевірки (а. с. 32-37).

У зв`язку з запровадженням в Миколаївському окружному адміністративному суді обмежувальних заходів щодо проведення відкритих судових засідань, справа призначена до розгляду без проведення судового засідання.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

13 грудня 2019 р. ГУ ДПС у Миколаївській області видало наказ № 902, згідно з яким з 20 грудня 2019 р. проводиться фактична перевірка ФОП ОСОБА_1 . Метою перевірки є контроль за дотриманням законодавства в частині виробництва, обліку, обігу, зберігання та транспортування підакцизних товарів (а. с. 40).

19 грудня 2019 р. складені направлення на перевірку № 1053/14-29-01 і № 1054/14-29-01 (а. с. 41-42).

20 грудня 2019 р. ГУ ДПС у Миколаївській області провело фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, пальним, результати якої оформлені Актом № 79/14-29-32-01/ НОМЕР_1 (надалі - Акт перевірки) (а. с. 43-44).

В Акті перевірки зафіксовано, що термін дії ліцензії позивача на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (пиво) № 2017/14/06/64/05578 сплив 14 листопада 2018 р., а наступна ліцензія № 14060312201800079 отримана позивачем лише 17 листопада 2018 р., тобто 15 і 16 листопада 2018 р. ФОП ОСОБА_1 здійснював реалізацію алкогольних напоїв, без діючої ліцензії.

Вказані обставини розцінені відповідачем як порушення позивачем вимог ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

За наслідками перевірки, 4 лютого 2020 р. ГУ ДПС у Миколаївській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 000001063201, яким на позивача накладено штраф в сумі 17 000,0 грн. (а. с. 48).

Доводи позивача стосуються виключно порушення відповідачем процедури проведення фактичної перевірки (оформлення акту перевірки) та порядку прийняття податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до ст. 75 п. 75.1. ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (ст. 75 п. 75.1. пп. 75.1.3. ПК України).

Стаття 80 п. 80.1., п. 80.2. ПК України передбачає, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки.

Згідно з ст. 80 п. 80.5. ПК України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

В свою чергу, ст. 81 ПК України передбачає, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.

Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції (ст. 80 п. 80.7. ПК України).

На направленнях на перевірку №№ 1053/14-29-01, 1054/14-29-01 мається власноручний запис та підпис продавця ОСОБА_2 про пред`явлення їй направлень на перевірку, копії наказу від 13 грудня 2019 р. № 902 "Про проведення фактичної перевірки" та службових посвідчень ревізорів ГУ ДПС у Миколаївській області.

Таким чином, фактична перевірка ФОП ОСОБА_1 проведена за присутності особи, яка фактично проводила розрахункові операції - продавця ОСОБА_2 , якій пред`явлені всі визначені ПК України документи, що засвідчено підписом останньої.

Відповідно до ст. 86 п. 86.1. ПК України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

За приписами ст. 86 п. 86.3. ПК України, у разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов`язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов`язання. У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта або довідки про результати перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв`язку з відсутністю платника податків або його законних представників за місцезнаходженням такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу. У зазначених у цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт.

В матеріалах справи мається Акт відмови від підписання та отримання матеріалів перевірки, який у встановлений законом спосіб засвідчує факт відмови продавця ОСОБА_2 від підписання і отримання Акту перевірки (а. с. 46).

Таким чином, суд не знаходить порушень в діях відповідача щодо організації проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 .

З приводу строку прийняття податкового повідомлення-рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 86 п. 86.8 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Так як особа, яка фактично проводила розрахункові операції - продавець ОСОБА_2 відмовилась від підписання і отримання Акту перевірки, він був надісланий позивачу поштою і отриманий ним 15 січня 2020 р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення (а. с. 47), відповідно, 15 робочих днів на прийняття податкового повідомлення-рішення, які слід відліковувати від наступного дня після дати отримання позивачем Акту перевірки, спливали 5 лютого 2020 р., тоді як податкове повідомлення-рішення прийнято 4 лютого 2020 р.

За встановлених обставини, суд знаходить позовні вимоги безпідставними.

Судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 43144729) відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог розділу VI п. 3 "Прикінцеві положення" КАС України.

Суддя А. О. Мороз