
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2021 року справа №380/10568/20
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сакалоша В.М.;
секретаря судового засідання Наум`як Х.О.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Бельського Р.Л.,
представника третьої особи Мінасєва М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засідання адміністративну справу за позовом громадянина Республіки Єгипет ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – Львівський Національний медичний університет ім. Данила Галицького про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадянина Республіки Єгипет ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (далі – відповідач, ГУ ДМС України у Львівській області), в якій позивач просив суд:
- зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області здійснити обмін посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з продовженням строку дії посвідки до закінчення навчання у ЛНМУ ім. Д. Галицького.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку із скасуванням за рішенням відповідача посвідки ОСОБА_1 на тимчасове проживання в Україні, його було відраховано із ЛНМУ. А університетом у свою чергу. Протиправно було направлено до відповідача клопотання про зняття позивача з реєстраційного обліку за порушення чинного законодавства. Вважаючи позбавлення можливості отримати освіту незаконним, позивач звернувся до суду і його позов було задоволено, а рішення про скасування посвідки скасовано. Проте, як вказує ОСОБА_1 за час судового розгляду строк дії вищевказаної посвідки закінчився, через що позивач своєю заявою просив відповідача поновити дію посвідки для продовження навчання. Листом ГУ ДМС України у Львівській області незаконно, на думку позивача, відмовило йому з посиланням на те, що він не є студентом ЛНМУ та вказало на можливість оформити посвідку у зв`язку з одруженням на громадянці України для чого необхідно виїхати за межі України. Дії ГУ ДМС України у львівській області, позивач вважає неправомірними з огляду на те, що рішення яке було підставою відрахування ОСОБА_1 з ЛНМУ скасоване в судовому порядку і всі права які були порушені винесенням вказаного рішення повинні бути відновлені. Вказує, що оформити посвідку у спосіб запропонований відповідачем він не має можливості через необхідні для цього значні матеріальні витрати, дружина позивача перебуває у стані вагітності, а при поверненні позивача на територію країни походження він підлягає призову на строкову службу, що унеможливить його повернення на Україну.
Ухвалою від 20.11.2020 суд відкрив загальне позовне провадження у справі та залучив до участі у ній третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького (далі – ЛНМУ, третя особа).
ГУ ДМС України у Львівській області надало відзив на позов. Проти заявлених вимог заперечує. Вказано, повідомлення ГУ ДМС України у Львівській області про неможливість здійснення обміну посвідки на тимчасове проживання, серії НОМЕР_1 позивачу є цілком аргументованим, оскільки:
-документи для обміну посвідки можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії, а станом на момент звернення 22.10.2020 ОСОБА_3 в Головне управління з заявою про продовження дії посвідки, серії НОМЕР_1 для закінчення його навчання в Україні термін її дії скінчився 15.07.2020;
-станом на момент звернення 22.10.2020 в ГУ ДМС України у Львівській ?ласті з зазначеною вище заявою Позивач не був студентом Львівського Національного Медичного Університету імені Данила Галицького, а підставою видачі посвідки на тимчасове проживання було саме його навчання в Україні. Назначений факт підтверджується також довідкою № 07-2126/20 від 22.10.2020, долученою до позовної заяви самим позивачем.
Зазначено, що в повідомленні № Т-393/64601-20 від 23.10.2020 ОСОБА_3 було роз`яснено його право на отримання посвідки на тимчасове проживання на підставі п. 14 ст. 4 Закону України «Про правових статус іноземців та осіб без громадянства», яка передбачає, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є - громадянами України, або під час перебування на законних підставах на . території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій цієї статті, украли шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання вважаються такими ,які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства.
ЛНМУ надав пояснення стосовно позову. Вказує, що позивача було відраховано зі складу студентів ЛНМУ на підставі отриманої копії рішення ГУ ДМС України у Львівській області про скасування позивачу посвідки на тимчасове проживання в Україні та подання декана іноземних студентів ОСОБА_4
ГУ ДМС України у Львівській області надало додаткові пояснення, щодо строку звернення позивача до суду із даним позовом. вважає , що шестимісячний строк пропущений оскільки з наказом про відрахування зі складу студентів позивач був ознайомлений у день його видачі 24.12.2019.
Позивач надав додаткові пояснення. Наголошує, що рішення відповідача яке стало підставою відрахування з навчального закладу скасоване, а у даній справі оскаржуються дії відповідача викладені у листі від 23.10.2020.
Ухвалою від 21.04.2021 суд перейшов до розгляду справи по суті.
Також ухвалою суд відмовив у клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.
В судовому засіданні по розгляду справи позивач та його представник позовні вимоги підтримали просили задовольнити позов у повному обсязі.
Представник третьої особи проти задоволення позову заперечив.
Відповідач явку представник не забезпечив, повідомлявся про розгляд справи.
Заслухавши доводи присутніх сторін, дослідивши матеріали справи, усі надані письмові докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Таха ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Арабської Республіки Єгипет, 01.12.2014 отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 , яка була дійсною до 15.07.2020.
В подальшому, рішенням Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області від 07.11.2019 №1690 було скасовано посвідку на тимчасове проживання ОСОБА_1 .
Дане рішення було направлено до ЛНМУ, який наказом від 24.12.2019 №1749-ст відрахував позивача із складу студентів зв порушення чинного законодавства.
Вищезгадане рішення ГУ ДМС України у Львівській області, ОСОБА_1 оскаржив до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.08.2020 скасовано рішення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області №1690 від 07.11.2019 про скасування посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення набрало законної сили 08.10.2020.
У зв`язку з тим що посвідка на тимчасове проживання в Україні серії НОМЕР_1 , була дійсною до 15.07.2020 на дату набрання законної сили рішенням суду термін її дії сплив.
Враховуючи вказані обставини ОСОБА_1 23.10.2020 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив продовжити дію посвідки до 30.10.2022, оскільки ЛНМУ не може дозволити позивачу закінчити навчання через закінчення строку дії посвідки.
Листом від 05.11.2020 відповідач повідомив, що не має можливості здійснити обмін посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 . Оскільки ОСОБА_1 не являється студентом ЛНМУ. Також повідомив, що позивач має право оформити посвідку на тимчасове проживання на підставі п.14 ст.4 Закону України «Про статус іноземців та осіб без громадянства», у зв`язку з тим, що він одружений з громадянкою України. для чого необхідно виїхати за межі України та відкрити довгострокову візу типу Д з метою поїздки D-14, яка оформляється в закордонній дипломатичній установі України.
Вважаючи дії ГУ ДМС України протиправними, для відновлення своїх прав ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.13 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі Закон), іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Згідно ст. 5 Закону, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов`язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, про відрахування з такого закладу.
Згідно ст.5-1 Закону, строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства становить період навчання, який зазначається в документі, що підтверджує факт навчання в Україні. Строк дії посвідки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кількість разів, за наявності підстав, передбачених законом.
Згідно із П.4 Постанови КМУ від 25 квітня 2018 р. № 322 «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі Положення), іноземцям та особам без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання, посвідка видається на період навчання, який визначається наказом закладу освіти про встановлення періодів навчання для іноземних студентів.
Згідно п.п.3 п.7 Положення, обмін посвідки здійснюється у разі закінчення строку дії посвідки.
Згідно п.9 Положення, оформлення (у тому числі замість втраченої або викраденої), обмін посвідки здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” по виготовленню цінних паперів».
Згідно п.77 Положення, рішення про відмову в оформленні, обміні та видачі посвідки, про її скасування може бути оскаржено іноземцем або особою без громадянства в адміністративному порядку або до суду в установленому порядку.
У разі продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання іноземці та особи без громадянства додатково подають оригінал посвідки на тимчасове проживання.
Згідно ч.3 ст.46 ЗУ «Про вищу освіту», особа, відрахована з закладу вищої освіти до завершення навчання за відповідною освітньою програмою, має право на поновлення на навчання в межах ліцензованого обсягу закладу вищої освіти.
Згідно із п.п. 11-12 Положення про Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти та надання їм академічної відпустки, поновлення до складу здобувачів вищої освіти можуть бути особи, відраховані до завершення навчання за освітньою (науковою) програмою. Поновлення здійснюється незалежно від причини відрахування, тривалості перерви в навчанні, форми здобуття освіти, спеціальності, галузі знань, типу програми, джерела фінансування, типу власності, сфери управління закладу освіти з урахуванням здатності претендента успішно виконувати освітню програму.
Згідно із п.15 Положення про Порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти та надання їм академічної відпустки, порядок перезарахування результатів навчання та поновлення до складу здобувачів вищої освіти визначається в положенні про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти.
Як уже встановлено судом. Підставою виключення позивача з числа студентів ЛНМУ слугувало рішення відповідача №1690 від 07.11.2019, яке у свою чергу визнане протиправним та скасоване в судовому порядку.
Суд наголошує на нормах передбачених ч. 4 ст. 78 КАС України, відповідно до яких обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на зазначене, факт протиправності рішення ГУ ДМС України у Львівській області, яке стало підставою відрахування позивача з числа студентів ЛНМУ доказуванню не підлягає.
Тобто права позивача мають бути відновлені. Суд бере до уваги також ті обставини що строк дії посвідки закінчився під час розгляду його справи в суді. Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не забезпечено введення порядку врегулювання спірних обставин, які склалися у даному випадку.
Має місце певне замкнене коло, коли відповідач не поновлює та не продовжує позивачу строк дії посвідки оскільки він не є студентом українського вищого навчального закладу. А ЛНМУ не може відновити ОСОБА_1 на навчанні, позаяк у нього закінчився строк дії такої посвідки. Однак, суд наголошує, що підставою відрахування позивача стало саме рішення ДМС України у Львівській області, що визнано неправомірним та скасовано судом.
Суд враховує, що у справі "Беєлер проти Італії" Європейський суд з прав людини зазначив, що будь-яке втручання органу влади у захищене право не суперечитиме загальній нормі, викладеній у першому реченні ч. 1 ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, лише якщо забезпечено "справедливий баланс" між загальним інтересом суспільства та вимогам захисту основоположних прав конкретної особи. Питання щодо того, чи було забезпечено такий справедливий баланс, стає актуальним лише після того, як встановлено, що відповідне втручання задовольнило вимогу законності і не було свавільним.
Щодо покликань відповідача на запропонований позивачу спосіб шляхом відкриття довгострокової візи типу Д з метою поїздки D-14, яка оформляється в закордонній дипломатичній установі України на підставі п.14 ст.4 Закону України «Про статус іноземців та осіб без громадянства», у зв`язку з тим, що він одружений з громадянкою України. для чого необхідно виїхати за межі України. То до таких суд ставиться критично, оскільки спірні обставини виникли не з вини позивача і на нього не можуть покладатися додаткові зобов`язання та утруднення, враховуючи що первинною та основною метою в`їзду та перебування ОСОБА_1 на території України було забезпечення права на отримання освіти. Крім того суд бере до уваги, що повернення позивача до країни походження, може ускладнити, ба більше унеможливити його повернення в Україну та враховує, що у позивача в Україні є дружина, малолітня дитина, а також нерухомість.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст. 2 КАС України.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ч.4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному п. 4 ч.2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, з метою ефективного відновлення прав позивача суд на підставі встановлених обставин прийшов до висновку, що слід зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області здійснити обмін посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з продовженням строку дії посвідки до закінчення навчання у Львівському Національному медичному університеті ім. Д. Галицького.
З огляду на наведене адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 90,139,143,241- 246,250,255,295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області здійснити обмін посвідки на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 , виданої громадянину Арабської Республіки Єгипет ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з продовженням строку дії посвідки до закінчення навчання у Львівському Національному медичному університеті ім. Д. Галицького.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.06.2021.
Суддя В.М. Сакалош