Рішення № 97754785, 11.06.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2021
Номер справи
320/12658/20
Номер документу
97754785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2021 року м. Київ № 320/12658/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,

за участю представників сторін:

від позивача – Крамар О.П.,

від відповідача – Пушенко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш»

до Обухівської міської ради Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення та розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» (далі по тексту – позивач, ТОВ «Рівер Фіш») з позовом до Григорівської сільської ради Обухівського району Київській області (далі по тексту – відповідач), в якому просить суд:

- визнати незаконним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 109 від 16.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року № 2041.58.VII. «Про надання TOB «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;

- визнати незаконним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 110 від 22.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року № 2041.58.VII. «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду;

- визнати незаконним та скасувати Рішення п`ятдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» звернулося до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки під водним об`єктом та водний простір, прибережну захисну смугу для ведення рибоводного господарства, рибогосподарських потреб, а також прибережної захисної смуги двох ставів. Позивач зазначив, що 13.10.2020 року Григорівською сільською радою було прийнято рішенням №2041.58.VII, яким надано дозвіл на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об`єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачі в оренду прибережної захисної смуги навколо водних об`єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради.

У подальшому, зазначив позивач, розпорядженнями від 16.10.2020 № 109 та від 22.10.2020 № 110 Григорівського сільського голови було зупинено дію вказаного рішення, а рішенням Григорівської сільської ради 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII за результатами повторного розгляду заяви ТОВ «Рівер Фіш» відмовлено в наданні дозволу ТОВ «Рівер Фіш» на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об`єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачу в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об`єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради.

На думку позивача розпорядження 16.10.2020 № 109 є протиправним та підлягає скасуванню оскільки воно підписане секретарем Григорівської сільської ради Зеленою О.О. без належних на те повноважень. Щодо розпорядження Григорівського сільського голови від 22.10.2020 № 110 позивач зазначив, що відповідач прийняв останнє з порушенням п`ятиденного строку визначеного у законі з моменту прийняття рішення, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою та без належних повноважень, оскільки Григорівський сільський голова 22.10.2020 перебував у відпустці.

Також позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Григорівської сільської ради 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII, оскільки повторний розгляд заяви ТОВ «Рівер Фіш» здійснено у зв`язку з прийняттям незаконних розпоряджень від 16.10.2020 № 109 та від 22.10.2020 № 110.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання. Крім того, суд витребував від відповідача докази по справі.

Обухівська міська рада позов не визнала та подала до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначила, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням другої сесії восьмого скликання Обухівської міської ради від 18.12.2020 вирішено розпочати процес реорганізації Григорівської сільської ради (ЄДРПОУ 04358862) та встановлено, що Обухівська міська рада (ЄДРПОУ 0436280) є правонаступником Григорівської сільської ради (ЄДРПОУ 04358862).

По суті спору Обухівська міська рада зазначила, що заперечує щодо задоволення позовних вимог та вказала, що на підставі розпорядження Обухівського міського голови від 21.12.2020 №415 «Про створення тимчасової комісії перевірки законності продажу об`єктів комунальної власності Григорівської сільської ради» створено комісію з перевірки Григорівської сільської ради.

Обухівська міська рада вказала, що у розпорядженні в.о. Григорівського сільського голови від 16.10.2020 № 109 відсутнє обґрунтування відповідно до законів України та інших нормативно-правових актів України, проте, воно відповідало вимогам, що були викладені у колективних зверненнях громадян. Додатково Обухівська міська рада зазначила, що секретарем Григорівської сільської ради під час другої перевірки представнику Обухівської міської ради було надано копію розпорядження, у якому відпустка сільського голови починається з 15.10.2020, а не з 21.10.2020 як зазначено у іншому розпорядженні про відпустку від 13.10.2020 №104, при цьому обидва розпорядження про відпустку зареєстровані за№104 та підписані сільським головою.

Обухівська міська рада наголосила, що рішення Григорівської сільської ради від 26.10.2020 №2047.59.VІІ, хоч і не містить законодавчого обґрунтування відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду в оренду на 49 років, проте, по суті є законним та таким, що прийнято в інтересах жителів територіальної громади, у зв`язку з тим, що Григорівською сільською радою під час прийняття рішення від№ 2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» порушено вимоги: ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст. 51 Водного кодексу України; ч. 1ст. 134 Земельного кодексу; ч. 1,4 ст. 47 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні». При цьому Обухівська міська рада зазначила, що воно підлягає скасуванню, як незаконне.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 суд продовжив строк проведення підготовчого провадження в адміністративній справі №320/12658/20, повторно витребував від відповідача докази та відклав підготовче засідання.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.03.2021, від 06.04.2021 суд відклав підготовче засідання.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті на 27.05.2021.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.05.2021 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 11.06.2021.

В судове засідання, призначене у справі на 11.06.2021 з`явилися уповноважені представники сторін.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 суд замінив відповідача - Григорівську сільську раду Обухівського району Київської області на правонаступника Обухівську міську раду.

Присутній у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Уповноважений представник відповідача заперечував щодо задоволення позову та вказав, що спірне рішення, яким ТОВ «Рівер Фіш» відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки скасовано, тому в цій частині позову відсутній предмет спору.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» (ідентифікаційний код: 43862688; місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів (пн), вул. Київська, 1) зареєстроване в якості юридичної особи 09.10.2020 номер запису 1 008841020000004061. Видами діяльності позивача згідно КВЕД є: 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура) (основний); 03.12 Прісноводне рибальство; 03.21 Морське рибництво (аквакультура); 10.20 Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків; 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; 47.23 Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах; 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 81.29 Інші види діяльності із прибирання.

З матеріалів справи вбачається, що 02.10.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» звернулося до Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об`єктом та водним простором (два стави) орієнтовною площею 40,00 га, а також передачу в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об`єктів орієнтовною площею 10,00 га для рибогосподарських потреб, (у тому числі рибництва (аквакультури) з доданими документами.

За результатами розгляду вказаної заяви, 13.10.2020 року Григорівською сільською радою Обухівського району Київської області прийнято рішенням №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Так, вказаним рішенням вирішено: 1. Надати дозвіл ТОВ «Рівер Фіш» на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об`єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачі в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об`єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради. 2. Розроблення проектної документів із землеустрою доручити землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію. 3. Погодити і затвердити документацію із землеустрою в порядку визначеному ст. 186 ЗК України.

Судом встановлено, що Розпорядженням № 109 від 16.10.2020 року в.о. Григорівського сільського голови ОСОБА_1 було зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винесено на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» згідно заяви ТОВ «Рівер Фіш».

Вказане розпорядження від 16.10.2020 видане за підписом в.о. Григорівського сільського голови О.О.Зеленою та підписане вказаною особою.

У подальшому, Розпорядженням № 110 Григорівського сільського голови від 22.10.2020 року було прийнято рішення зупинити дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винести на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Згідно відомостей вказаного розпорядження воно видане за підписом Григорівського сільського голови ОСОБА_2 .

Рішенням Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року №2047.59.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» за результатами повторного розгляду заяву ТОВ «Рівер Фіш» було вирішено відмовити в наданні дозволу ТОВ «Рівер Фіш» на оформлення проектної документації із землеустрою, щодо передачі в оренду строком на 49 років земельної ділянки під водним об`єктом та водним простором (ставами) орієнтовною площею 51,00 га, а також передачу в оренду прибережну захисну смугу навколо водних об`єктів орієнтованою площею 11,00 га для рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), що розташовані в межах Григорівської сільської ради.

Відповідно до відомостей протоколу засідання п`ятдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради від 26.10.2020, всього депутатів сільської ради – 14 чоловік, присутні на сесії - 7 депутатів. Також з протоколу вбачається, що згідно порядку денного слухали питання про повторний розгляд заяви від ТОВ «Рівер Фіш» «Про надання дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Вирішили: одноголосно прийняли рішення про відмову в наданні дозволу – рішення №2047.

Не погоджуючись з вказаними розпорядженнями та рішенням відповідача від 26 жовтня 2020 року №2047.59.VII позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обумовлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до приписів частини першої, 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Частинами 1-3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні обумовлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

При цьому, частиною 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обумовлено, що рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обгрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Відповідно до ч. 1-5 статті 12 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 статті 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Частиною 8 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Відповідно до ч. 1 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Частиною 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені виключні повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради, а саме: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов`язані з діяльністю ради та її органів.

Як було встановлено судом раніше, 13.10.2020 року Григорівською сільською радою Обухівського району Київської області прийнято рішенням №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду». Однак, у подальшому розпорядженнями від 16.10.2020 № 109, від 22.10.2020 №110 зупинено дію вказаного рішення від 13.10.2020 року Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Слід зазначити, що розпорядження від 16.10.2020 № 109, яким зупинено дію вказаного рішення від 13.10.2020 року Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області №2041.58.VII «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» видане за підписом в.о. Григорівського сільського голови О.О.Зелена, а розпорядження від 22.10.2020 № 110 видане за підписом Григорівського сільського голови ОСОБА_2 .

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 13.10.2020 №1923.58.VІІ «Про преміювання у 2020 році голови Григорівської сільської ради та надання основної щорічної відпустки» вирішено, в тому числі надати чергову відпустку голові Григорівської сільської ради з 21.10.2020 року тривалістю 16 календарних днів (згідно заяви ОСОБА_2 від 12.10.2020) за період роботи з 09.11.2019 по 08.11.2020. Головному бухгалтеру виплатити відпускні в установленому порядку. До роботи стати 06.11.2020 року.

Як вбачається з розпорядження Григорівського сільського голови № 104 від 13.10.2020, у зв`язку з перебуванням сільського голови у відпустці з 21.10.2020 по 05.11.2020 обов`язки сільського голови покласти на секретаря Григорівської сільської ради – ОСОБА_1 .

Відповідно до відомостей табелю обліку робочого часу за жовтень 2020 року по Григорівській сільській раді щодо сільського голови ОСОБА_2 у період з 21 жовтня по 30 жовтня в граф відпрацьованого часу проставлено відмітки В - відпустка.

Отже, з викладеного вбачається, що Григорівський сільський голова ОСОБА_2 відбув у відпустку з 21.10.2020. При цьому, спірне Розпорядження №109 від 16.10.2020 року в.о. Григорівського сільського голови ОСОБА_1 , яким зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винесено на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» згідно заяви ТОВ «Рівер Фіш» підписане в.о. сільського голови ОСОБА_1 . Проте, з досліджених матеріалів справи судом було встановлено що виконання обов`язків сільського голови було покладено на секретаря Григорівської сільської ради - ОСОБА_1 на період відпустки Григорівського сільського голови зокрема з 21.10.2020 по 05.11.2020.

Отже, винесення ОСОБА_1 16.10.2020 Розпорядження №109 від 16.10.2020 року яким зупинено дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» суперечить приписам ч.4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки остання набула статусу виконуючого обов`язки Григорівського сільського голови лише з 21.10.2020, а станом на час прийняття спірного розпорядження обіймала посаду секретаря Григорівської сільської ради, відтак не мала повноважень приймати розпорядження про зупинення рішення ради.

Щодо Розпорядження №110 Григорівського сільського голови від 22.10.2020 року, яким було прийнято рішення зупинити дію рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» та винести на повторний розгляд сесії Григорівської сільської ради рішення «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» суд зазначає, що сільським головою Григорівської сільської ради було пропущено п`ятиденний строк на зупинення дії рішення, який обчислюється з моменту прийняття рішення №2041.58.VII. від 13.10.2020 року – 13.10.2020 року.

Так, розпорядження №110 Григорівського сільського голови від 22.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» було винесено на 9 день після прийнятого рішення, що свідчить про його неправомірність.

Крім того, як зазначалося судом раніше Григорівський сільський голова ОСОБА_3 відбув у відпустку з 21.10.2020 по 05.11.2020, а обов`язки сільського голови на вказаний період покладені на секретаря Григорівської сільської ради ОСОБА_1 , яка у вказаний період мала право здійснювати повноваження передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» для сільського голови, в тому числі щодо видачі розпорядження та зупинення дії рішення.

Відтак, вищевказане свідчить про протиправність спірних розпоряджень від 16.10.2020 №109 та від 22.10.2020 № 110, оскільки кожне з них окремо прийняте не уповноваженою особою, зокрема перше розпорядження за підписом в.о. сільського голови ОСОБА_1 прийняте 16.10.2020 за відсутності повноважень у секретаря ради щодо виконання обов`язків сільського голови на вказаний період а саме 16.10.2020. Інше розпорядження від 22.10.2020 № 110 прийняте сільським головою під час перебування останнього у відпустці, отже з порушенням визначеної законом процедури.

Відтак, в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню а спірні розпорядження підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Водночас, суд зазначає, що в ході судового розгляду справи Обухівською міською радою надано до суду розпорядження Григорівського сільського голови №104 від 13.10.2020, відповідно до змісту якого Григорівський сільський голова відбуває у відпустку з 15.10.2020. При цьому, у вказаному розпорядженні зазначено про те, що в зв`язку з перебуванням сільського голови у відпустці з 15.10.2020 по 30.10.2020 обов`язки сільського голови покласти на секретаря Григорівської сільської ради – ОСОБА_1 .

Проте, суд зазначає, що відомості зазначені у вказаному розпорядженні щодо періоду відпустки сільського голови не підтверджується відомостями табелю обліку робочого часу Грпигорівської сільської ради за жовтень 2020, у якому зазначено про перебування Григорівського сільського голови ОСОБА_2 15.10.2020, 16.10.2020, 19.10.2020, 20.10.2020на робочому місці восьмигодинний робочий день.

Щодо вимоги позивача про визнання незаконним та скасування Рішення п`ятдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року № 2047.59.VII. «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» слід зазначити наступне.

Судом встановлено, що рішенням Обухівської міської ради від 30.03.2021 № 243/112-8-VІІІ «Про скасування рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 №2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» скасувано рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 № 2041.58.VІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», як таке, що було прийняте з порушенням вимог законів України. Скасовано рішення Григорівської сільської ради від 26.10.2020 № 2047.59.VІІІ «Про надання ТОВ «Рівер Фіш» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду», як таке, що було прийняте з порушенням вимог законів України.

Відповідно до висновків викладених у рішенні Конституційного Суду України від 16.04.20209 № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов`язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб`єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п`ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).

Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку що станом на час вирішення спору судом, спірне рішення п`ятдесят дев`ятої сесії сьомого скликання Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області від 26 жовтня 2020 року №2047.59.VII. «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» скасоване рішенням Обухівської міської ради, відтак відсутній предмет спору.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На думку суду, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, не виконано та не доведено правомірність та законність своїх дій та рішень, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 6306,00 грн., що підтверджується відомостями квитанції №76790 від 30.11.2020. Відтак, враховуючи часткове задоволення позову, на думку суду сума судового збору в розмірі 4204,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 109 від 16.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання TOB «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

3. Визнати протиправним та скасувати Розпорядження Григорівської сільської ради Обухівського району Київської області № 110 від 22.10.2020 року про зупинення дії рішення Григорівської сільської ради від 13.10.2020 року №2041.58.VII. «Про надання ТОВ «РІВЕР ФІШ» дозволу на розроблення проектної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рівер Фіш» (ідентифікаційний код: 43862688; місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, 1) за рахунок бюджетних асигнувань з Обухівської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 35161650; місцезнаходження: 08700, Київська область, м. Обухів, вул. Київська, буд. 10) судовий збір у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 18 червня 2021 р.