
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення заяви без задоволення
17 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/7570/20 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року позов у цій справі задоволено повністю: визнано протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; зобов`язано Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум).
07 червня 2021 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради на виконання рішення суду у справі. У заяві позивач просив визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо нездійснення перерахунку та виплати йому як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум); зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради вжити заходів щодо усунення порушень статті 129-1 Конституції України шляхом нарахування та виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум).
В обгрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що 05 березня 2021 року він отримав виконавчий лист у справі за №5522/2021 в частині зобов`язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок та виплату йому як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум). Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 07 квітня 2021 року було відкрито виконавче провадження №65047008 з примусового виконання зазначеного вище виконавчого документа та 26 травня 2021 року цим державним виконавцем було винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки Департамент соціальної політики Луцької міської ради повідомив про нарахування ОСОБА_1 6800,00 грн невиплаченої допомоги до 5 травня за 2020 рік, але її виплата, яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, не може бути проведена, оскільки виплати за минулі роки Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не передбачені.
Заявник вважає, що такі дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради суперечить положенням чинного законодавства, зокрема, статті 129-1 Конституції України щодо обов`язковості виконання судових рішень та з огляду на те, що судом присуджено виплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, то відповідно до частини шостої статті 48 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов`язання на ці цілі обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року призначено розгляд заяви у порядку письмового провадження на 17 червня 2021 року.
15 червня 2021 року до суду від Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надійшли письмові пояснення на заяву (а.с.76-77), у яких він зазначив, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» не передбачені кошти на виплату допомоги за минулі роки згідно з рішеннями суду, а тому з метою вирішення питання погашення заборгованості перед отримувачами допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки, Департамент, виконавчий комітет Луцької міської ради зверталися з відповідними листами до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України та Кабінету Міністрів України. Окрім того, 26 травня 2021 на черговій сесії Луцької міської ради прийнято рішення «Про звернення до Президента України, голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України щодо виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня в 2020-2021 роках у розмірах, визначених законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Станом на сьогодні кошти для погашення заборгованості за рішенням судів не виділені, тому повністю виконати рішення суду Департамент не має можливості з незалежних від нього причин.
При вирішенні заяви ОСОБА_1 суд встановив такі обставини.
05 березня 2021 року на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року, яке набрало законної сили 18 листопада 2020 року, позивачу було видано виконавчий лист №5522/2021 в частині зобов`язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 як учаснику бойових дій разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум) (а.с.67).
Як видно з матеріалів справи, постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Трофимюка П.В. (далі - державний виконавець) від 07 квітня 2021 року №65047008 відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа від 05 березня 2021 року №5522/2021, виданого Волинським окружним адміністративним судом (а.с.103).
16 квітня 2021 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до державного виконавця із листом №11.2-8.4/4913/2021, в якому повідомив останнього про те, що виплата зазначеної допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. У зв`язку з тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» кошти на виплату допомоги за минулі роки згідно з рішеннями судів не передбачені, то здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 допомоги неможливо. Зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань, є порушенням бюджетного законодавства; витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються. Додатково також зазначив, що з метою вирішення питання погашення заборгованості перед отримувачами допомоги до 5 травня за 2020 рік Департамент звертався з відповідними листами до Міністерства соціальної політики України та Кабінету Міністрів України. На сьогодні кошти для зазначених цілей не виділені та Департамент не має можливості повністю виконати рішення суду з причин, що від нього не залежать (а.с.104-105). До вказаного листа Департамент долучив розрахунок від 23 березня 2021 року №11.2-8.6/3585/2021, згідно з яким ОСОБА_1 донараховано допомогу у сумі 6800,00 грн (а.с.108).
26 травня 2021 року державним виконавцем винесено постанову про повернення стягувачу виконавчого листа від 05 березня 2021 року №5522/2021 на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с.112).
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Як визначено частиною другою статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частина перша статті 373 КАС України установлює, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частин першої, шостої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Вирішуючи питання, чи мала місце протиправна бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради на виконання рішення суду в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням раніше виплачених сум) суд враховує, що за загальним правилом як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.
Для того, щоб вважати поведінку відповідача такою, що має ознаки протиправної бездіяльності, необхідно встановити, що він як суб`єкт владних повноважень не вчинив дій (утримався від дій), які згідно з чинним законодавством мав би вчинити.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України. Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Отже, головним розпорядником бюджетних коштів щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня є Міністерство соціальної політики України, а Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснює перерахуваня коштів їх отримувачам. Тобто, такі кошти виплачуються відповідачем після надходжень відповідних асигнувань від Міністерства соціальної політики.
Матеріали справи свідчать, що відповідач провів розрахунок належної до виплати суми допомоги на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року у цій справі, але не провів їх виплату у зв`язку із відсутністю відповідних бюджетних призначень для виплати заборгованості і така ситуація існує щодо виконання усіх рішень судів, ухвалених у 2020 - 2021 роках на користь позивачів в аналогічних справах.
У зв`язку із ситуацією, що склалася, Луцька міська рада 26 травня 2021 року прийняла рішення №12/25 «Про звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем`єр-міністра України, щодо виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня в 2020-2021 роках у розмірах визначених законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», яким вирішила звернутися до вказаних суб`єктів для вирішення питання погашення з державного бюджету заборгованості, в тому числі згідно з рішеннями судів, які набрали законної сили, що виникла внаслідок виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020-2021 роки у розмірах, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 та від 08 квітня 2021 року № 325, які суперечать розмірам, визначених законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» (а.с. 83-85).
06 лютого 2021 року Виконавчий комітет Луцької міської ради направив до Міністерства соціальної політики України лист №1.1-2/662/2021, у якому порушив питання визначення порядку погашення з державного бюджету заборгованості, що виникла у зв`язку із визнанням неконституційними норм закону, та ініціювання змін до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в частині внесення в перелік боржників, яким держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії, щодо майна безпосередньо виконавчих органів місцевого самоврядування, що здійснюють виплати з державного бюджету (а.с. 99-100).
08 лютого 2021 року Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації з листом №11.2-8.3/678/2021 аналогічного змісту (а.с. 97-98).
06 квітня 2021 року Виконавчий комітет Луцької міської ради направив до Прем`єр-міністра України Шмигаля Д. лист №1.1-1/1695/2021 «Про порядок виплати щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік згідно з рішеннями суду та у 2021 році, в якому просив, зокрема, вирішити питання (визначити порядок) погашення з державного бюджету заборгованості, що виникла у зв`язку із виплатою разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 (а.с.92-93).
На думку суду, вказані вище дії не можуть свідчити про наявність протиправної бездіяльності Департаменту соціальної політики Луцької міської ради чи про ухилення відповідача від виконання у повному обсязі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 липня 2020 року у цій справі, а таке невиконання зумовлене об`єктивними причинами - недостатністю фінансування виплат з Державного бюджету.
Суд, при вирішенні зазначеної заяви, також враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 березня 2019 у справі №805/1458/17-а, відповідно до яких звернення до суду із заявою відповідно до статті 383 КАС України можливе за умови перебування виконавчого документа на примусовому виконані в органах державної виконавчої служби.
Поряд з тим постановою державного виконавця від 26 травня 2021 року №65047008 повернуто стягувачу виконавчий лист від 05 березня 2021 року №5522/2021. Ця постанова не оскаржена стягувачем. Також заявник не надав суду доказів відновлення виконавчого провадження та перебування на примусовому виконанні в органах державної виконавчої служби виконавчого листа №5522/2021, виданого 05 березня 2021 року Волинським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 20 липня 2020 року.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність фактичних та правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 383 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої Департаментом соціальної політики Луцької міської ради на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без задоволення.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ж.В. Каленюк