Ухвала суду № 97726839, 16.06.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
620/1155/20
Номер документу
97726839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

16 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/1155/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання про прийняття звіту щодо виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа № 620/1155/20 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зобов`язано провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з 25.04.2019 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме, у щомісячному розмірі 5 х 4173,00 = 20865,00 грн без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення від 29.05.2020 набрало законної сили 07 жовтня 2020 року.

Ухвалою судді від 02.03.2021 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , подану в порядку статей 382, 383 КАС України, було задоволено.

На виконання вищевказаної ухвали суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУ ПФУ в Чернігівській області) 06.04.2021 надало до суду звіт про виконання рішення суду від 29.05.2020 року у справі № 620/1155/20.

Ухвалою судді від 21.04.2021 поданий звіт ГУ ПФУ в Чернігівській області визнано таким, що не підтверджує виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020. Відповідачу встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 29.05.2020.

ГУ ПФУ в Чернігівській області 31.05.2021 надало до суду звіт про виконання рішення від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.

Ухвалою суду від 07.04.2021 звіт про виконання рішення призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, суд враховує таке.

Так, стаття 129-1 Конституції України встановлює, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визначає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Таким чином, особа, якій належить виконати рішення суду, що набрало законної сили, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання у чіткій відповідності до висновків суду, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечитиме принципу верховенства права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відтак, завершальним етапом у передбаченій ст. 382 КАС України процедурі судового контролю за виконання судового рішення є надання судом оцінки поданому відповідачем звіту про виконання рішення суду.

Як випливає із норм ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідком розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд може дійти висновку про виконання або невиконання (неповне виконання) судового рішення. При цьому, в залежності від стану виконання рішення, суд може: 1) встановити новий строк подання звіту; 2) накласти на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у передбаченому розмірі або 3) прийняти звіт і вважати рішення виконаним у належний спосіб, що виключає підстави для прийняття одного із двох зазначених вище рішень.

Позивачі надали до суду клопотання, в яких у зв`язку з порушенням відповідачем законодавства України під час виконання рішення суду та прав стягувачів на вибір пенсії, на досягнутий рівень соціального захисту та набуте право отримувати основну державну пенсію наполягали на виконанні рішення суду у повній відповідності до вказаних розмірів основної державної пенсії. У клопотаннях просили визнати поданий звіт від 27.05.2021 таким, що не підтверджує виконання рішення суду, поновити виплату пенсій до здійснення перерахунку до 01.06.2021, постановити рішення про звернення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України та постановити окрему ухвалу відповідно до ст. 249 КАС України щодо умисного протиправного перешкоджання виконанню рішення суду від 29.05.2020.

Позивачі перебувають на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримують пенсію відповідно до ст. 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон України № 2262).

На виконання судового рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2019 року відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України № 796, а саме, у щомісячному розмірі 5*4173,00 =20865,00 грн без застосування формули, зазначеної в Постанові Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджено наданими відповідачем рішеннями про призначення пенсії ОСОБА_1 від 25.05.2021 та рішеннями про перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 26.05.2021.

Розмір пенсії ОСОБА_1 складає: з 25.04.2019 – 3817,25 грн; з 01.07.2019 – 8211,00 грн; з 01.12.2019 – 8599,50 грн; з 01.07.2020 – 8988,00 грн; з 01.12.2020 – 9287,25 грн.

Доплата по перерахунку пенсії за період з 25.04.2019 по 31.05.2021 відсутня.

Розмір пенсії ОСОБА_2 встановлено в максимальному розмірі, а саме: з 25.04.2019 –14970,00 грн; з 01.07.2019 – 15640,00 грн; з 01.12.2019 – 16380,00 грн; з 01.07.2020 – 17120,00 грн; з 01.12.2020 – 17690,00 грн.

Доплата по перерахунку пенсії за період з 25.04.2019 по 31.05.2021 складає 76133 грн 70 коп.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 занесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.

Відповідно до статей 72, 73 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, їх використання на цілі, не передбачені цим Законом, забороняється.

Виплата пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, що підтверджується статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до пункту 1 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 (далі - Порядок № 228), кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

За змістом абзацу 1 пункту 5 Порядку № 228 установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду.

Установи мають право брати бюджетні зобов`язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду.

Згідно з частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не наділене повноваженнями самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів.

Органи Пенсійного фонду України зобов`язанні використовувати кошти виключно за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 119 Бюджетного кодексу України посадові особи, з вини яких допущено порушення бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законом.

Порушення бюджетного законодавства, вчинене розпорядником чи одержувачем бюджетних коштів, може бути підставою для притягнення до відповідальності.

Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України і виконання ним дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав.

Виплата пенсій може бути здійснена ГУ ПФУ у Чернігівській області виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має. Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а.

Крім того, Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Такий самий висновок щодо застосування даних норм права у подальшому підтриманий і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а.

Головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» (далі - програма 2506080), є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець та розпорядник коштів нижчого рівня.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» по програмі 2506080 передбачено 195,3 млрд. гривень.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2021 рік, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 126 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік» визначено суму коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Так, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20 занесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області є територіальним органом виконавчої влади, який діє у межах своїх повноважень тау своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами.

Наведені обставини свідчать, що Головне управління вчинило передбачені законодавством необхідні дії для виконання рішення суду у справі № 620/1155/20.

Відтак, у суду відсутні підстави для неприйняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області від 27.05.2021 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20.

Керуючись ст. 248, 256, 294, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі № 620/1155/20, як такий, що підтверджує виконання рішення суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання в повному обсязі.

Суддя О.В. Заяць