Ухвала суду № 97726523, 17.06.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2021
Номер справи
560/6533/20
Номер документу
97726523
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/6533/20

УХВАЛА

17 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Матвійчук А.М. представника заявника Мельничук О.Я., розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області , Полонського районного сектору управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07.06.2021 до суду поступила заява про відстрочення виконання судового рішення, в якій заявник просить відстрочити виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.02.2021 та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 у справі №560/6533/20 до досягнення позивачем ОСОБА_3 16-ти річного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування заяви Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області вказує, що п.2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ) встановлено, що паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Таким чином, право на оформлення паспорта громадянина України у Формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХН виникає у особи після досягнення 16-річного віку, за умови звернення з відповідною заявою, передбаченою цим Положенням. Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 виданого 14.07.2006 відділом реєстрації актів цивільного стану Полонського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, на дату звернення до Відповідача про видачу паспорту громадянина України та ухвалення рішення Хмельницьким окружним адміністративним судом Позивач не досягнула 16- річного віку (арк. спр. 128-129).

Ухвалою суду від 08.06.2021 призначено до розгляду в судовому засіданні заяву про відстрочення виконання рішення суду на 17.06.2021 (арк. спр.137).

10.06.2021 до суду поступило клопотання від 09.06.2021, в якому ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 просить відмовити у задоволенні заяви. Вказує, що доводи міграційного органу викладені у листі відповіді №Г-150/6/6802-20/6825.32/159-20 від 30.09.2020 та відзиві на апеляційну скаргу, що на момент звернення до міграційного органу для оформлення паспорта громадянина України неповнолітня не досягла 16-річного віку, є безпідставними, оскільки подання документів для отримання паспорту відповідає п.14 Порядку №302, яким визначено вимоги до заяви-анкети, та п. 7 Порядку №302, відповідно до якого оформлення паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.05.2020 у справі 819/2190/17 та від 24.09.2020 у справі № 340/2618/19 та у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2020 у справі № 120/72/20-а (ухвала ВС про відмову у відкритті касаційного провадження від 28.07.2020). Крім того, в контексті правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 19 вересня 2018 року в зразковій справі 806/3265/17 (Пз/9901/2/18), щодо наявності у громадянина України права на отримання паспорту у формі книжечки суд вказує, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, має право на отримання паспорту громадянина України зразка 1994 року. Намагання відповідача представити суду необхідність щодо відстрочення виконання рішення суду є по суті намаганням відповідача уникнути виконання рішення суду з переглядом по суті зобов`язальної частини рішення суду (арк. спр.142-146).

Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримала з вказаних у ній підстав. Додатково пояснила, що рішення апеляційної інстанції оскаржено до Верховного Суду.

Заслухавши учасника судового розгляду, з`ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 зверталася до суду в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, Полонського районного сектору управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання оформити і видати неповнолітній ОСОБА_2 паспорт у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2021 року по справі №560/6533/20 у задоволенні адміністративного позову - відмовлено (арк. спр.60-62).

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 по справі №560/6533/20, апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 задоволено частково. Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2021 року в частині відмови у позові ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій Полонського районного сектору управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області та зобов`язання вчинити певні дії, - скасовано. Прийнято в цій частині нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 задовольнити. Визнати протиправними дії Полонського районного сектору управління Державної міграційної служби України у Хмельницькій області щодо не оформлення паспорта у формі книжечки неповнолітній ОСОБА_2 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26 червня 1992 року. Зобов`язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області оформити та видати неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26 червня 1992 року. В решті рішення залишено без змін (арк. спр.119-124).

У постанові апеляційного суду вказано, зокрема, що частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI чітко встановлено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядком №302 також визначено, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов`язаний отримати паспорт (пункт 3). Таким чином, положення Тимчасового порядку №456 щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України особам, що досягли 16-річного віку, не відповідають ані Закону №5492-VI, ані Порядку №302, тому в силу частини 3 статті 7 КАС України, яка передбачає, що у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України, суд не застосовує положення Тимчасового порядку №456 щодо оформлення паспорту зразка 1994 року особам тільки після досягнення 16-річного віку. Отже, доводи міграційного органу викладені у листі відповіді №Г-150/6/6802-20/6825.32/159-20 від 30.09.2020 та відзиві на апеляційну скаргу, що на момент звернення до міграційного органу для оформлення паспорта громадянина України неповнолітня не досягла 16-річного віку, є безпідставними, оскільки подання документів для отримання паспорту відповідає п.14 Порядку №302, яким визначено вимоги до заяви-анкети, та п.7 Порядку №302, відповідно до якого оформлення паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.05.2020 у справі 819/2190/17 та від 24.09.2020 у справі № 340/2618/19 та у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2020 у справі № 120/72/20-а (ухвала ВС про відмову у відкритті касаційного провадження від 28.07.2020). Крім того, в контексті правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених в постанові від 19 вересня 2018 року в зразковій справі 806/3265/17 (Пз/9901/2/18), щодо наявності у громадянина України права на отримання паспорту у формі книжечки суд вказує, що кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, має право на отримання паспорту громадянина України зразка 1994 року.

Отже, заявник фактично не погоджується з судовим рішенням по справі №560/6533/20, яке набрало законної сили 27.05.2021, і з цих підстав просить відстрочити його виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч.4 ст.378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Тобто, підставою для відстрочення виконання рішення є звернення особи із заявою до суду з обумовленням причин неможливості виконати судове рішення у встановлений законом строк, за доведеністю обставин, що ускладнюють його виконання, або роблять його неможливим.

При цьому, заявник просить відстрочити виконання судового рішення до досягнення ОСОБА_3 16-ти річного віку, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_1 , тоді як в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 по справі №560/6533/20 встановлено право позивача на отримання паспорта при досягненні 14-річного віку, що фактично є переглядом по суті зобов`язальної частини рішення суду.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність обставин і доказів, які б підтверджували неможливість виконання постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2021 по справі №560/6533/20 чи складності її виконання. Незгода з судовим рішенням, яке набрало законної сили, не є законною підставою для відстрочення виконання судового рішення, як і звернення до касаційного суду, що суд, також роз`яснює заявнику, тому в задоволенні заяви про відстрочення виконання рішення суду слід відмовити.

Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 03.06.2021, залишити без задоволення.

Копії ухвали надати учасникам судового розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 17 червня 2021 року

Головуючий суддя А.І. Петричкович