
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 червня 2021 року Справа №480/3138/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3138/21 за позовом ОСОБА_1 до Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати бездіяльність Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області щодо невнесення питання щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 гектарів, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, за межами населених пунктів на розгляд пленарного засідання сесії сільської ради протиправною;
- зобов`язати Андріяшівську сільську раду Роменського району Сумської області розглянути в передбаченому законом порядку подане позивачем клопотання від 12.02.2021 та прийняти по цьому питанню відповідне рішення.
Свої вимоги мотивує тим, що 12.02.2021 позивачем на адресу Андріяшівської сільської ради рекомендованим листом було надіслано клопотання від 12.02.2021, в якому просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 гектарів, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, за межами населених пунктів. Згідно інформації, розміщеної на сайті АТ "Укрпошта", рекомендований лист з клопотанням від 12.02.2021 та доданими до нього документами був отриманий відповідачем 16.02.2021.
Однак, на час подання позовної заяви до суду Андріяшівською сільською радою клопотання від 12.02.2021 не розглянуто. Тому позивач звернувся до суду за захистом свої прав та просить зобов`язати розглянути в передбаченому законом порядку подане позивачем клопотання.
Ухвалою 14.04.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Вказану ухвалу відповідачем отримано 22.04.2021, відзиву Андріяшівською сільською радою на позовну заяву до суду надано не було.
17.05.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на повідомлення, в якій позивач зазначає про те, що ним отримано від Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області лист № 5 07/04 від 16.04.2021, в якому зазначено що на спірну земельну ділянку вже надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Позивач не погоджується із такими рішеннями сільської ради, позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.02.2021 позивачем на адресу Андріяшівської сільської ради рекомендованим листом було надіслано клопотання від 12.02.2021, в якому просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 гектарів, за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, за межами населених пунктів. Згідно інформації, розміщеної на сайті АТ "Укрпошта", рекомендований лист з клопотанням від 12.02.2021 та доданими до нього документами був отриманий відповідачем 16.02.2021.
Листом № 5 07/04 від 16.04.2021 Андріяшівська сільська рада Роменського району Сумської області повідомила позивача про неможливість задоволення заяви, оскільки на спірну земельну ділянку вже надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до частин 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний ивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов`язків зобов`язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з`ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови відповідач повинен був керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 ЗК України, статтями 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Тобто питання щодо передачі земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Тростянецької міської ради є повноваженням міської ради, що реалізується шляхом розгляду на засіданнях міської ради, за результатами яких приймаються рішення.
У даному випадку листом від 16.04.2021 відповідач повідомив, позивача що на спірну земельну ділянку вже надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Тобто рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивованого рішення про відмову в наданні такого дозволу відповідачем прийнято не було, а лист відповідача від 16.04.2021 на заяву про надання дозволу не вирішує зазначене у ній питання, цей документ не містить чіткого припису органу місцевого самоврядування стосовно порушеного питання та не спричиняє правових наслідків.
Крім того, позивач звернувся до відповідача не зі зверненням, а з відповідною заявою, за наслідками розгляду якої суб`єкт владних повноважень мав прийняти відповідне управлінське рішення, в той час як останній протиправно направив їй відповідь у формі листа. Відсутність належним чином оформленого рішення Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи про відмову у його наданні свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Отже, наданий відповідачем лист від 16.04.2021 № 5 07/04, яким відповідач повідомив позивача про фактичну неможливість задоволення клопотання, не може бути оцінений судом як належна відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність, оскільки такий документ не є рішенням суб`єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 КАС України, тому не може бути предметом судового розгляду.
Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, надаючи відповідь на заяву позивача, не дотримався вимог Земельного кодексу України, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства.
Разом з тим, на зауваження відповідача про втручання в його дискреційні повноваження суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області протиправно не прийняла рішення за заявою позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Зі змісту ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що отримавши заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідач зобов`язаний був її розглянути на пленарному засіданні ради та прийняти рішення, інших варіантів правомірної поведінки при розгляді заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у відповідача не було. Суд вважає безпідставним посилання відповідача на втручання такими вимогами у його дискреційні повноваження. Дискреційними є повноваження суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. У даному випадку такі повноваження не є дискреційними, оскільки відповідач не уповноважений діяти на власний розсуд та обирати між кількома варіантами поведінки.
Тому суд вважає необхідним зобов`язати Андріяшівську сільську раду Роменського району Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України, що, у свою чергу, буде обґрунтованим способом захисту порушеного права позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, викладену в листі від 16.04.2021 № 5 07/04, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, за межами населених пунктів.
Зобов`язати Андріяшівську сільську раду Роменського району Сумської області на найближчому пленарному засіданні сесії Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, яка розташована на території Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області, за межами населених пунктів, та прийняти рішення за наслідками її розгляду, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн за рахунок бюджетних асигнувань Андріяшівської сільської ради Роменського району Сумської області (код ЄДРПОУ 04391167).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал