
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про встановлення строку для подання заяви про поновлення строку
звернення до суду з позовною заявою
17 червня 2021 року м. Рівне №460/3352/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., за участю секретаря судового засідання Михайленко О.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Кукурудз Р.О.
відповідача: представник Юхименко Т.В.
у підготовчому засіданні по адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, В С Т А Н О В И В :
Вказана справа перебуває в провадженні суду.
Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі.
Підготовче засідання 27.05.2021 відкладено за клопотання представника відповідача.
16.06.2021 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та заява про залишення позовної заяви без розгляду.
В ході підготовчого засідання 17.06.2021, судом встановлено, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених КАС України.
Так, за правилами ч.1 та ч.2 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 ст.122 КАС України встановлено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Разом з цим, спеціальним нормативно-правовим актом, який установлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників податкових відносин, в тому числі захисту порушеного права в судовому порядку, є Податковий кодекс України (далі, - ПК України).
Зокрема, ст.56 ПК України визначено порядок оскарження рішень контролюючих органів. Відповідно до п.56.1 цієї статті рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.18 ст. 56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Отже, п.56.18 ст.56 ПК України встановлено спеціальний строк у податкових правовідносинах, протягом якого за загальним правилом платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу. Водночас п.56.19 статті 56 Податкового кодексу України, за умови використання платником податків досудового порядку вирішення спору, яким вважається адміністративне оскарження відповідного рішення контролюючого органу, встановлено скорочений строк звернення до суду.
Так, згідно з п.56.19 статті 56 ПК України в разі, коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Як свідчить зміст позову та долучених до нього документів, перед зверненням до суду позивач скористався процедурою адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 12.11.2020 №00011930708, №00011880708 та №00011840708.
Рішеннями ДПС України від 18.01.2021 та 18.02.2021 скарги позивача на вказані рішення залишено без задоволення, а спірні податкові повідомлення-рішення - без змін. Згідно з копіями повідомлень про вручення поштових відправлень позивач отримав рішення за результатами адміністративного оскарження оспорюваних рішень 20.01.2021 та 22.02.2021 відповідно.
Як слідує з матеріалів справи, до суду з цим позовом позивач звернувся 14.04.2021 (згідно штемпеля вхідної кореспонденції ВДЗ (канцелярії) суду), тобто з пропуском місячного строку звернення.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З огляду на наведене та беручи до уваги те, що позивач не надав заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів на її обґрунтування, у суду відсутні підстави вважати поважними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом.
Суд вважає за необхідне підкреслити, що законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
З огляду на наведене, враховуючи те, що викладені вище обставини були встановлені після відкриття провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання позивачу строку для подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з цим позовом із зазначенням підстав для такого поновлення та доказів на їх обґрунтування.
Керуючись статтями 123, 171 (ч.13), 240, 161, 241, 256 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Надати позивачу строк для подання заяви про поновлення строку звернення до суду - 5 (п`ять) днів з дня вручення цієї ухвали.
Ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя Н.С. Гудима